Справа № 638/11518/25
Провадження № 1-кс/638/347/26
20 лютого 2026 року Шевченківський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність Ізюмської окружної прокуратури Харківської області,
встановив:
До суду надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність Ізюмської окружної прокуратури Харківської області. В обґрунтування скарги зазначає, що 09.06.2025 до керівника Ізюмської окружної прокуратури Харківської області на електронну адресу подано заяву про надання інформації та реєстрацію в ЄРДР злочинів. Інформація про виконання вимог заяви не надходила, а ОСОБА_3 просить зобов'язати керівника Ізюмської окружної прокуратури Харківської області належним чином виконати вимоги заяви від 09.06.2025 в повному обсязі.
У судове засіданні учасник справи не з'явилися, про слухання справи повідомлялися, у прохальній частині скарги ОСОБА_3 просила розглядати скаргу за її відсутності, прокурор надав письмові пояснення.
Суд, дослідивши матеріали скарги, дійшов до наступного.
Згідно заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 09.06.2025 керівника Ізюмської окружної прокуратури Харківської області зобов'язано вчинити певні дії згідно з КПК України на підставі листа Харківської обласної прокуратури від 24.12.2024 №09/1-13515 вих.№-24 09/1-р-24. Порушники прав ОСОБА_4 та ОСОБА_3 дискриминують їх, вимагають кошти, залишають у небезпеці, продовжують протиправно використовувати ресурси та майно, що їм належить, представник органу місцевої влади стверджують, що вони також підтримують порушників їх прав і таким чином наповнюють бюджет своїх підприємств і протиправно утвореної територіальної громади. Заяви містить вимогу повідомити про результати розслідування злочинів, що описані в заяві від 13.12.2024 до Офісу Генерального прокурора, та їх виконавців; надіслати копії витягів із ЄРДР на електронні адреси; припинити злочини проти правосуддя та виконати в повному обсязі вимоги заяв від 13.12.2024, 30.12.2024 до Офісу Генерального прокурора, тобто: зареєструвати в ЄРДР кримінальні провадження щодо: керівниці Первомайського РРСЦ Лозівського ОТРСЦ ПрАТ "Харківенергозбут" ОСОБА_5 та керівниці групи РРСЦ ОСОБА_6 - за ст. 28, ч. 4 ст. 189, ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1, ст. 396, ч. 3 ст. 135, ст. 127 КК України; осіб, що в незаконний спосіб утворили ПрАТ "Харківенергозбут", - за ст. 28, ч. 4 ст. 189, ч. 5 ст. 190, ст. 396 КК України; невідомих осіб, що 12.12.2024 організували та виконали злочин; прокурорів, що вчинюють злочини проти правосуддя, за ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 382, ст. 396 КК України; надіслати на електронні адреси копії витягів із ЄРДР; терміново забезпечити відновлення електропостачання та газопостачання; внести до ЄРДР: злочин проти правосуддя - невиконання ухвали від 20.12.2024 за справою №632/2132/24 - за ч. 3 ст. 382 КК України; навмисне залишення у небезпеці та катування організованою групою посадових (службових) осіб протиправно створеного ПрАТ "Харківенергозбут", яких приховує сусідка, за ст. 28, ч. 3 ст. 135, ст. 127, ч. 3 ст. 161, ч. 4 ст. 190, ст. 396 КК України; щодо ОСОБА_7 - за ст. 28, ст. 127, ч. 3 ст. 135, ч. 3 ст. 161, ст. 396 КК України; вважати цю заяву повідомленням про злочини, описані в заявах від 13.12.2024 та 30.12.2024 та які мають бути належним чином зареєстровані в ЄРДР впродовж доби.
За повідомленням Ізюмської окружної прокуратури Харківської області 16.12.2022 на підставі ухвали слідчого судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області віл 23.11.2022 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_4 від 16.11.2022 та розпочато досудове розслідування кримінального провадження №42022222090000072 за ч.2 ст.364 КК України. За результати досудового розслідування 27.12.2022 слідчим СВ ВП №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області прийнято рішення про закриття кримінального провадження на підставі ч.1 ст.284 КПК України. 09.06.2025 до Ізюмської окружної прокуратури надійшло звернення від ОСОБА_4 та ОСОБА_3 щодо внесення відомостей до ЄРДР на підставі ухвали Павлоградського міськрайонного суду від 23.11.2022 за справою № 185/9856/22, яке 09.06.2025 скеровано за належністю до відділу поліції № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області для розгляду в межах компетенції.
Вказане звернення зареєстроване в інформаційній підсистемі «Єдиний облік» інформаційно - комунікаційної системи «ІПНП» відділу поліції № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області під № 6671 від 10.06.2025 та №К-2114 від 10.06.2025.
Зі змісту звернення встановлено, що ОСОБА_8 та ОСОБА_9 наголошували на відкритті кримінальних проваджень на підставі ухвали суду щодо низки посадових (службових) осіб підприємств житло-комунального господарства, зокрема щодо ухвали суду від 23.11.2022 за справою № 185/9856/22 (пр. № 1-кс/185/1982/22), якою зобов'язано відповідальну посадову особу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області внести відомості про кримінальні правопорушення до ЄРДР за заявою від 16.11.2022.
Перевіркою звернення встановлено, що 16.12.2022 Ізюмською окружною прокуратурою Харківської області на підставі ухвали слідчого судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.11.2022 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_4 від 16.11.2022 та розпочато досудове розслідування кримінального провадження № 42022222090000072 від 16.12.2022 за попередньою правовою кваліфікацією, передбаченою ч. 2 ст. 364 КК України. Слідчим СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області 27.12.2022 прийнято рішення про закриття вказаного кримінального провадження на підставі ч. 1 ч. 1 ст. 284 КПК України, підстав для скасування якого не встановлено. Таким чином, за доводами, викладеними у зверненні, в межах компетенції вже проводилася перевірка в рамках кримінального провадження № 42022222090000072 від 16.12.2022, за результатами розслідування якого прийнято рішення про закриття кримінального провадження, а тому підстав для внесено відомостей до ЄРДР не було встановлено. Виходячи з вищевикладеного, ВП №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області прийнято рішення про припинення подальшого розгляду звернення згідно із Законом України «Про звернення громадян».
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до ч.1,2,4 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом Бюро економічної безпеки України. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною 1 статті 11 КК України визначено, що кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення.
Вказані положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом, і саме тому наявність фактичних даних, які вказують на ознаки складу кримінального правопорушення, має бути критерієм внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування.
З наведених положень вбачається, що слідчий та прокурор хоча і не проводять до моменту внесення відомостей у ЄРДР перевірку обставин, викладених у заяві, однак аналізують її зміст, і саме ця інформація дає змогу визначити, чи містить заява достатньо відомостей про вчинення кримінального правопорушення.
Тобто, кримінально-процесуальний кодекс України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Такий висновок слугує гарантією кожній особі від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеною у постанові від 30 вересня 2021 року у справі №556/450/18 слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
З урахуванням викладеного, бездіяльність, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, може бути констатована лише у випадку, якщо відповідна заява чи повідомлення містять відомості саме про кримінальне правопорушення.
Заява від 09.06.2025 не містить конкретних фактів, що свідчать про вчинення правопорушень конкретною особою, а містить лише загальні формулювання щодо вчинення правопорушень.
Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Зміст заяви від 09.06.2025 про вчинення кримінального правопорушення не містить конкретних фактичних даних щодо дій, які б свідчили про вчинення можливого кримінального правопорушення. Натомість вказана заява містить, зокрема вимогу повідомити про результати розслідувань злочинів, що описані в заяві від 13.12.2024.
При цьому, за повідомленням Ізюмського РУП ВП №1 в Харківській області відомості за заявою від 13.12.2024 внесені до ЄРДР за №12025221120000003 від 02.01.2025.
Щодо зазначення в заяві від 09.06.2025 про те, що ця заява є повідомленням про злочин описані в заявах від 13.12.2024 та 30.12.2024 суд зазначає, що ч.5 ст.214 КПК України визначено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування.
Тобто, заява про вчинення кримінального правопорушення має містити короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником.
Таким чином, у випадки невнесення уповноваженою особою відомостей про кримінальне правопорушення за заявою від 30.12.2024, заявник може оскаржити відповідне рішення або бездіяльність уповноваженої особи в порядку передбаченому КПК України.
За таких обставин, доводів, наведених у поданій заяві від 09.06.2025 про вчинення кримінальних правопорушень та скарзі, недостатньо для того, щоб розпочати кримінальне провадження, адже досудове розслідування розпочинається саме на підставі фактів, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, і не може слугувати механізмом для оскарження раніше поданих заяв про вчинення кримінальних правопорушень.
Тому доводи заявниці про бездіяльність Ізюмської окружної прокуратури Харківської області свого підтвердження в судовому засіданні не знайшли, а відтак у задоволенні скарги необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 303-310 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність Ізюмської окружної прокуратури Харківської області- відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1