Справа № 308/2254/26
3/308/922/26
23 лютого 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,
не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.195-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
13.01.2026 у адміністративному приміщенні Управління за адресою: м. Ужгород, вул. Довженка, 3, було вилучено у громадянина ОСОБА_1 технічний пристрій у вигляді флеш-накопичувача з маркуванням GF-09, який містив ознаки спеціального технічного засобу отримання інформації (відповідно до Додатку №1 «Коди товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про митний тариф України», у відповідності до яких разом з технічними засобами побутового призначення та їх складовими частинами також визначаються і СТЗ» до спільного наказу СБУ/ДПАУ №176/278 від 09.07.2001, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 632/5823 від 25.07.2001).
Згідно проведеного ПП «Цифрова хвиля» технічного дослідження, вилучений у ОСОБА_1 та наданий на дослідження технічний засіб знаходиться у справному стані, виготовлений у заводських умовах, може використовуватись для отримання аудіоінформації та інформації про місцезнаходження, в тому числі як закладний пристрій та негласно передавати інформацію про місцезнаходження та/або переміщення особи, транспортних засобів чи іншого володіння особи, а також належить до категорії до спеціальних технічних засобів отримання інформації.
Даний пристрій може бути використаний для виконання завдань з негласного технічних засобів отримання інформації.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив діяння, за яке відповідальність передбачена ст. 195-5 КУпАП.
У судове засідання 23.02.2026 ОСОБА_1 не з?явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, при цьому, в матеріалах справи наявна заява останнього, в якій просить проводити розгляд вказаної справи без його участі.
Враховуючи наведене, скорочені строки для розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачене ст. 204-1 КУпАП та вимоги ст. 268 КУпАП, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, про адміністративне правопорушення, оцінивши докази по справі, приходжу до наступного висновку.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 195-5 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Згідно з пунктом 7 Додатку 1 до Постанови Верховної Ради України «Про право власності на окремі види майна» спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації відноситься до переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.195-5 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, зокрема:
- протоколом №1/26/Б про адміністративне правопорушення від 10.02.2026, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та з якого вбачаються обставини вчиненого правопорушення;
-протоколом огляду та вилучення від 13.01.2026 року, згідно якого проведено огляд та вилучення речі (предмету), що належить ОСОБА_1 , який добровільно видав співробітникам органів СБУ технічний пристрій у вигляді флеш-накопичувача з маркуванням GF-09;
-письмовими пояснення ОСОБА_1 від 13.01.2026;
-листом СБУ №58.4/58/30-24 від 14.01.2026 щодо здійснення перевірки технічного пристрою;
-відповіддю №107 від 16.01.2026 директора ПП «Цифрова хвиля» ОСОБА_2 на запит, в якій повідомлено, що технічний пристрій у вигляді флеш-накопичувача з маркуванням GF-09, наданий для проведення дослідження на предмет його можливої належності до спеціальних технічних заходів для негласного отримання інформації, перебуває у справному стані, виготовлений у заводських умовах, може використовуватись для негласного отримання аудіоінформації та інформації про місцезнаходження та/або переміщення особи, транспортних засобів чи іншого володіння особи, у т.ч. як закладний пристрій. Наданий технічний пристрій у вигляді флеш-накопичувача з маркуванням GF-09 належить до категорії спеціальних технічних засобів отримання інформації.
Зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки такі оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Наведені вище докази, досліджені судом, в своїй сукупності підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.195-5 КУпАП, узгоджуються між собою та доповнюють один одного, а тому приходжу до висновку, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-5 КУпАП.
З врахуванням даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією спеціального технічного засобу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 195-5, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 195-5Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн., з конфіскацією спеціального технічного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду Н.Б. Шумило