Справа № 188/4069/25
Провадження № 3/188/125/2026
23 лютого 2026 року суддя Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області Місюра К.В., розглянувши матеріал адміністративної справи, який надійшов від ГУ ДПС України в Дніпропетровській області
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання : дані відсутні.
у вчиненні правопорушення , передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП
В провадженні Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області знаходиться матеріал, який надійшов від ГУ ДПС України в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання : дані відсутні.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 163-2/56581/0436-14-13 від 21.10.2025 року протягом робочого часту в період з 09.00 год.-18.00 години 19.08.2025 року гр. ОСОБА_1 , будучи керівником державного міжрайонного підприємства водопровідно - каналізаційного господарства « Дніпро - Західний Донбас» несвоєчасно подала до установи банку платіжні доручення на сплату до бюджету плати з екологічного податку згідно податкової декларації за ІІ квартал 2025 року.
Вищезазначений матеріал надійшов до Петропавлівського районного суду 18.11.2025 року. Слухання справи було призначено на 10.12.2025 р., однак не відбулося через перебування судді на лікарняному та в подальшому було призначено на 23.02.2026р.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає , що матеріалами справи підтверджується причетність ОСОБА_1 до вчинення правопорушення , передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП, але у зв'язку зі спливом строків накладення стягнення неможливе .
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю якщо на момент розгляду справи про адміністративне закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП, суд враховує положення ст. 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.
Тобто, приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Отже, після виключення провадження унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави вважати про відсутність у суду прав з'ясувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі.
Днем вчинення адміністративного правопорушення згідно матеріалів справи є 19 серпня 2025 року.
На час проведення судового засідання тримісячний термін накладення адміністративного стягнення, визначений КУпАП сплинув.
На думку суду, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи те, що з дня вчинення правопорушення минуло більше ніж три місяці, тому в силу ч. 11 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 не може бути накладено, а адміністративна справа підлягає закриттю. У зв'язку з закриттям провадження, суд позбавлений встановити винність чи не винуватість ОСОБА_1 в скоєнні інкримінованого їй правопорушення.
На підставі зазначеного, керуючись статями 38, 247, 251, 252, 278 КУпАП, суд, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-2 КУпАП закрити на підставі п. 7 ст. 247 КупАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладання адміністративного стягнення.
Постанова в частині закриття провадження у справі може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її отримання .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя К. В. Місюра