Постанова від 11.02.2026 по справі 155/841/25

Справа № 155/841/25 Головуючий у 1 інстанції: Яремчук С. М.

Провадження № 22-ц/802/278/26 Доповідач: Здрилюк О. І.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Здрилюк О. І.,

суддів - Карпук А. К., Матвійчук Л. В.,

секретар судового засідання Русинчук М. М.,

з участю прокурора Костюк Н. В.,

представника відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Горохівської міської ради Волинської області до ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки, за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_2 , поданою від її імені представником ОСОБА_1 на рішення Горохівського районного суду Волинської області від 24 листопада 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2025 року заступник керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Горохівської міської ради звернувся до суду із зазначеним позовом, який обґрунтовано тим, що рішенням Горохівської міської ради від 10.08.2021 № 11-248/2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 » надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га в м. Горохів Луцького району з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Горохівської міської ради, не переданих у власність і не наданих у користування.

Відомості про вказану земельну ділянку до Державного земельного кадастру внесено 31.10.2021 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ФОП ОСОБА_3 на замовлення ОСОБА_2 ..

Рішенням міської ради № 19-73/2022 від 28.01.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 » затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для індивідуального садівництва загальною площею 0,1200 га в межах населеного пункту м. Горохів, кадастровий номер 0720810100:01:003:0565, та передано безоплатно у власність ОСОБА_2 зазначену земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів Горохівської міської ради, не переданих у власність та не наданих в користування.

Право власності на цю земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_2 07.06.2022 (відомості внесено до реєстру 09.06.2022).

Згідно з генеральним планом міста Горохів 1980 року та детальним планом території в місті Горохів, затвердженим рішенням Горохівської міської ради від 14.03.2019 № 30-12/2019 «Про затвердження детального плану території», така земельна ділянка розташована в межах території зелених насаджень громадського призначення та в зоні розташування спірної земельної ділянки детальним планом передбачено територію твердого мощення/озеленення.

Крім того, рішенням Горохівської міської ради від 25.11.2024 № 41-20/2024 ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку детального плану території з метою зміни цільового призначення земельних ділянок із земель для індивідуального садівництва (з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565) та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (з кадастровим номером 0720810100:01:003:0545), які перебувають у її власності, на землі для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Таким чином, детальний план території щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, які на праві власності належать ОСОБА_2 , не відповідає генеральному плану м. Горохів 1980 року, згідно з яким в місці розміщення запланованих гаражів, магазину, стоянки для легкових авто, площадки для сміттєзбірників - територія зелених насаджень громадського призначення.

Земельна ділянка з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 площею 0,12 га підлягає витребуванню із незаконного володіння відповідача на користь Горохівської міської територіальної громади в особі Горохівської міської ради на підставі ч. 2 ст. 391, ст. 387 Цивільного кодексу України.

Ця земельна ділянка є озелененою територією. Поруч знаходяться такі громадські будівлі і споруди, як АЗС WOG (№ по ГП 1), Музична школа (№ по ГП 2), Центральна районна бібліотека (№ по ГП 3), багатоквартирні будинки (№ по ГП4), торговий комплекс (№ по ГП 14), торгово-комерційний заклад (№ по ГП 15), а також магазини (№ по ГП 12) та запроектовано декілька кіосків (МАФів) (№ по ГП6). Зазначена територія фактично є центром міста Горохів, де сконцентровано громадські будівлі і споруди, призначені для обслуговування населення.

Таким чином, згідно діючої містобудівної документації територія, на якій сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 з цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва (код КВЦПЗ 01.05), за функціональним призначенням належить до територій зелених насаджень громадського призначення.

Ураховуючи наведене, прокурор просив витребувати у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади в особі Горохівської міської ради із незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 площею 0,12 га, яка розташована у м. Горохів Луцького р-ну Волинської обл. Стягнути з відповідача на користь Волинської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору.

Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 24 листопада 2025 року позов задоволено.

Витребувано у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади в особі Горохівської міської ради з незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 площею 0,12 га, розташовану в м. Горохів Луцького району Волинської області.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Волинської обласної прокуратури 3 633,60 грн судового збору.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірна земельна ділянка вибула із комунальної власності незаконно, без відповідної правової підстави, що відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України є підставою для її витребування у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади в особі Горохівської міської ради у відповідача ОСОБА_2 , яка є недобросовісним набувачем.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 від імені відповідача ОСОБА_2 , посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати це рішення та ухвалити нове - про відмову в позові.

Зазначає, що спірна землянка до її передання у власність ОСОБА_2 належала Горохівській міській раді та перебувала у землях запасу цієї міської ради, тому рішення міської ради № 19-73/2002 від 28.01.2022 прийняте належним органом, наділенням повноваженнями приймати такі рішення, у т. ч. про передачу земельної ділянки у власність із земель запасу. Отже, Горохівська міська рада, як власник землі сама передала її у власність ОСОБА_2 , тому така ділянка не може вважатися такою, що вибула із володіння Горохівської міської ради поза її волею, а ОСОБА_2 є добросовісним набувачем.

Зважаючи на те, що у даних державних реєстрів містилися відомості про те, що спірна земельна ділянка належала до земель запасу, то ОСОБА_2 добросовісно покликалася на такі відомості, тому земельна ділянка не може бути у неї витребувана.

При внесенні запису до Державного земельного кадастру (далі - ДЗК) щодо спірної земельної ділянки було визначено її цільове призначення - для садівництва, тому ні генеральний план міста 1980 року, ні детальний план території не можуть змінювати запис в ДЗК щодо цільового призначення цієї земельної ділянки. У зв'язку з цим посилання суду на невідповідність рішення № 19-73/2002 від 28.01.2022 генеральному плану міста і детальному плану території в місті є помилковим і суперечить приписам ч. 4 ст. 20 ЗК України.

Оскільки відповідач добросовісно покликалася на законність дій Горохівської міської ради при передачі їй у власність спірної земельної ділянки, то позбавлення її права на цю земельну ділянку без відповідної компенсації не може вважатися законним.

У відзиві на апеляційну скаргу заступник керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області, посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги та законність і обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 апеляційну скаргу підтримав із наведених у ній підстав і просить її задовольнити.

Прокурор Костюк Н. В. апеляційну скаргу заперечила і просить залишити її без задоволення.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, апеляційний суд доходить висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін з таких підстав.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтями 13, 14, 19 Конституції України визначено, що земля, водні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Цей спір пов'язаний із захистом права на землю, у якому прокурор послався на те, що спірна земельна ділянка підлягає витребуванню від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа нею, що є підставою для усунення перешкод Горохівській міській територіальній громаді в особі Горохівської міської ради у здійснені права користування та розпорядження спірною земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Судом встановлено, що рішенням Горохівської міської ради від 10.08.2021 № 11-248/2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 » надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га в м. Горохів Луцького району з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Горохівської міської ради, не переданих у власність і не наданих в користування.

Відомості про вказану земельну ділянку до Державного земельного кадастру внесено 31.10.2021 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого інженером-землевпорядником ОСОБА_3 на замовлення ОСОБА_2 .. Загальні відомості про земельну ділянку: категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення земельної ділянки: 01.05. Для індивідуального садівництва.

Рішенням Горохівської міської ради № 19-73/2022 від 28.01.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 » затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для індивідуального садівництва загальною площею 0,1200 га в межах населеного пункту м. Горохів, кадастровий номер 0720810100:01:003:0565, та передано безоплатно у власність ОСОБА_2 зазначену земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів Горохівської міської ради, не переданих у власність та не наданих у користування.

Право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 зареєстровано за ОСОБА_2 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 07.06.2022.

Згідно генерального плану міста Горохів 1980 року, детального плану території в районі АДРЕСА_1 , затвердженого рішенням Горохівської міської ради від 14.03.2019 №30-12/2019 «Про затвердження детального плану території», встановлено, що формування вказаної земельної ділянки здійснено у межах території зелених насаджень громадського призначення.

Крім того, з генерального плану м. Горохів вбачається, що у безпосередній близькості до земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 знаходяться адміністративні установи, заклади культури та комунально-побутового обслуговування, а саме: міська рада (№2 по плану), музична школа (№13 по плану), комбінат побутового обслуговування (№35 по плану).

За інформацією Горохівської міської ради від 06.03.2025 детальний план території, затверджений рішенням Горохівської міської ради від 14.03.2019 № 30-12/2019, відповідає генеральному плану та за період з 2019 року по даний час зміни в містобудівну документацію не вносилися. Відповідно до містобудівної документації в зоні розміщення земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 не передбачена дачна, садибна забудова.

На запит прокурора № 53/1-176 вих-25 від 14.03.2025 щодо наявності передбачених генеральним планом та іншою містобудівною документацією земель сільськогосподарського призначення або ділянок для ведення садівництва в зоні розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565, Горохівська міська рада листом № 868/11-09/2-25 від 19.03.2025 повідомила, що згідно з детальним планом території, затвердженим рішенням від 14.03.2019 № 30-12/2019, у зоні розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 передбачено територію твердого мощення/озеленення. Із вищезгаданого детального плану території вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 є озелененою територією. Поруч знаходяться такі громадські будівлі і споруди, як АЗС WOG (№ по ГП 1), Музична школа (№ по ГП 2), Центральна районна бібліотека (№ по ГП 3), багатоквартирні будинки (№ по ГП4), торговий комплекс (№по ГП 14), торгово-комерційний заклад (№ по ГП 15), а також магазини (№ по ГП 12) та запроектовано декілька кіосків (МАФів) (№ по ГП6). Разом з тим, зазначена територія, фактично, є центром міста Горохів, де сконцентровано громадські будівлі і споруди, призначені для обслуговування населення.

Таким чином, згідно діючої містобудівної документації територія, на якій сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 з цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва (код КВЦПЗ 01.05), за функціональним призначенням належить до територій зелених насаджень громадського призначення.

Крім того, рішенням Горохівської міської ради від 25.11.2024 № 41-20/2024 ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку детального плану території з метою зміни цільового призначення земельних ділянок із земель для індивідуального садівництва (з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565) та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (з кадастровим номером 0720810100:01:003:0545), які перебувають у її власності, на землі для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. На підставі зазначеного рішення, на замовлення ОСОБА_2 розроблено детальний план території зміни виду цільового призначення земельних ділянок, який подано на затвердження до Горохівської міської ради, однак, проєкт рішення щодо його затвердження сесією міської ради 20.02.2025 підтримано не було.

Із зазначеного детального плану території вбачається, що в місці розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0545, яка перебуває у власності ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, планується розміщення багатоквартирного житлового будинку (№4 на плані), стоянки для легкових авто, дитячого майданчика та на сусідній спірній земельній ділянці з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565, яка безкоштовно набута у власність ОСОБА_2 для індивідуального садівництва, - розміщення гаражів (№5 на плані), магазину (№6 на плані), стоянки для легкових авто, площадки для сміттєзбірників.

З листа Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2025 №324/01-05/2-25 вбачається, що відповідно до проєктних рішень генплану м. Горохів земельні ділянки з кадастровими номерами 0720810100:01:003:0545 та 0720810100:01:003:0565 розташовані на території зелених насаджень громадського призначення, відтак, детальний план території зміни виду цільового призначення земельних ділянок не може бути затверджений, оскільки розроблений з порушенням вимог ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З листа Головного Управління Держгеокадастру у Волинській області № 10-3-0-2-2574/2-25 від 26.06.2025 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 сформована за рахунок земель міста Горохів, не наданих у власність та користування, на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленого ОСОБА_3 .. Проектом відведення встановлено цільове призначення земельної ділянки на момент відведення - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність чи користування громадянам або юридичним особам), код цільового призначення 16:00. Проектом землеустрою на момент відведення не встановлено категорію земельної ділянки, а зазначений код цільового призначення 16:00 не відповідає Класифікатору видів цільового призначення земельних ділянок - додаток № 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджено Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 (із змінами). Проектом змінено цільове призначення земельної ділянки, зокрема, змінено вид цільового призначення на 01.05 для індивідуального садівництва.

Порядок встановлення та зміни цільового призначення визначений статтею 20 Земельного кодексу України з урахуванням п. 23 Розділу Х зазначеного кодексу.

Відповідно до статті 19 ЗК землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 20 ЗК України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.

Відповідно до ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя.

Згідно з ч. З ст. 35 ЗК України земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.

Відповідно до ст. 51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать, зокрема, земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів.

Згідно вимог ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з положеннями ч. 7 ст. 118 ЗК України (у редакції на дату прийняття рішення Горохівської міської ради від 10.08.2021 № 11-248/2021) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. 6 ч. 3, ч. 8 ст. ст. 186 ЗК України (у редакції на дату прийняття рішення Горохівської міської ради від 28.01.2022 № 19-73/2022) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Частиною 3 ст. 20 ЗК України визначено, що категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Встановлення цільового призначення земельної ділянки може здійснюватися без додержання вимог, передбачених абзацом першим цієї частини, у випадках зміни виду цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель сільськогосподарського призначення (крім віднесення їх до земельних ділянок для садівництва, зміни цільового призначення земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами).

Згідно з ч. ч. 1, 3, 9 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів

У ч. 1 ст. 19 цього Закону визначено, що детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території, населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території.

Відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 № 104, функціональна зона - частина території населеного пункту з явно вираженою переважною функцією її містобудівного використання: житлова, громадська, виробнича та рекреаційна, що відображається у містобудівній документації.

Згідно п. 8.2. ДБН Б.2.2-12:2019 у населених пунктах слід визначати озеленені території, що належать до земель рекреаційного призначення і входять до складу єдиної мережі ландшафтних та рекреаційних територій.

У п. п. 6.1.43, 6.1.44, 6.1.45 цих ДБН встановлено пряму заборону на розміщення територій нової дачної та садової забудови в межах населеного пункту та рекомендується розміщувати такі за його межами на земельних ділянках для дачного будівництва та індивідуального садівництва.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 ЗК України класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.

Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» введений в дію Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, у зв'язку з чим припинена чинність Класифікації видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548. Вказаною постановою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок), доповнено Порядок Додатком № 58 «Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними», № 59 «Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок», № 60 «Класифікатор видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок».

Таким чином, на час прийняття Горохівською міською радою рішення від 10.08.2021 № 11 248/2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 » діяла Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, а на час прийняття рішення міської ради № 19-73/2022 від 28.01.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 » та на дату реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 набрав чинності «Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок» (Додаток 59 до Порядку).

Згідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, землі для індивідуального садівництва з кодом 01.05 входять до секції «А» «Землі сільськогосподарського призначення». Земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст входять до секції «Е» - «Землі рекреаційного призначення» з кодом 07.

Згідно Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правил їх застосування, який є додатком № 58 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, набрав чинності 11.08.2021, класифікатор призначений, зокрема, для встановлення відповідності виду цільового призначення земельних ділянок та виду функціонального призначення території.

Згідно п. 2 Розділу 1 Класифікатора, під час встановлення цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення в межах відповідних функціональних зон територій.

Види функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок визначені згідно з додатком № 60 до Порядку. Згідно Класифікатора видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок (Додаток № 60 до Порядку ведення Державного земельного кадастру), функціональне призначення території «зелені насадження загального користування» або «озеленені території» не передбачає використання в їх межах земельних ділянок з кодом 01.05 «для індивідуального садівництва».

Отже, при встановленні категорії та цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 Горохівська міська рада повинна була врахувати функціональне призначення території, визначене діючою містобудівною документацією - генеральним планом міста та детальним планом території, та відповідно прийняти рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва (категорія земель сільськогосподарського призначення) в зоні зелених насаджень громадського призначення.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов'язково містить пояснювальну записку, в якій, зокрема, зазначається використана розробником затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації.

Разом із тим, усупереч вказаних вимог Закону, в пояснювальній записці до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 відсутня інформація про використану розробником затверджену містобудівну документацію, до проекту не долучено викопіювання з неї.

Виходячи з наведеного, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи і давши їм вірну правову оцінку, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач набула у власність земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва з порушеннями вищенаведених законодавчих норм, усупереч функціональному призначенню землі, визначеному у містобудівній документації м. Горохів, а саме: із земель зелених насаджень громадського призначення, які є землями загального користування, у зв'язку із чим наявні підстави для витребування земельної ділянки з кадастровим номером 0720810100:01:003:0565 площею 0,12 га із незаконного володіння ОСОБА_2 ..

Посилання в апеляційній скарзі на те, що ОСОБА_2 є добросовісним набувачем, оскільки була впевнена, що Горохівська міська рада, як власник землі, яка сама передала її у власність, приймаючи рішення, діяла у межах повноважень приймати таке рішення - відхиляються апеляційним судом, оскільки спростовано вище наведеними правовими нормами.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Усі допущені порушення та незаконність набуття відповідачем права власності на спірну земельну ділянку належним чином обґрунтовані судом першої інстанції.

У своїх висновках Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що позивач з дотриманням правил статей 387 і 388 ЦК України може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене до того, як воно потрапило у володіння кінцевого набувача.

Для такого витребування не потрібно заявляти вимоги про визнання незаконними та недійсними рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, рішень, записів про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за незаконним володільцем, самої державної реєстрації цього права, договорів, інших правочинів щодо спірного майна, у тому числі документів (свідоцтв, державних актів тощо), що посвідчують відповідне право.

Такі вимоги є неефективними способами захисту права власника. Їхнє задоволення не відновить позивачу права володіння його майном. Тому не допускається відмова у віндикаційному позові, зокрема, з тих мотивів, що рішення органу влади, певний документ, рішення, відомості чи запис про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно не визнані незаконними або що позивач їх не оскаржив [постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц (пункти 99, 100), від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16 (пункти 86, 94, 147), від 05 грудня 2018 року у справі № 522/2202/15-ц (пункти 73-76), від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17 (пункти 38,39), від 22 січня 2020 року у справі № 910/1809/18 (пункт 34), від 11 лютого 2020 року у справі № 922/614/19 (пункт 50), від 30 червня 2020 року у справі № 19/028-10/13 (пункт 10.29), від 23 листопада 2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункти 148-151, 153, 154, 167, 168)].

У тих випадках, коли має бути застосована вимога про витребування майна із чужого незаконного володіння, вимога власника про визнання права власності чи інші його вимоги, спрямовані на уникнення застосування приписів статей 387 і 388 ЦК України, є неефективними. Такі висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16 (пункти 85, 86), від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17 (пункт 38), від 22 січня 2020 року у справі № 910/1809/18 (пункт 34), від 22 червня 2021 року у справі № 200/606/18 (пункт 74), від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц (пункт 148).

Отже, належним способом захисту права особи, яка позбавлена володіння земельною ділянкою, є віндикаційний позов.

Наведене узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, сформульованими у постанові від 22 січня 2025 року у справі № 446/478/19.

Ураховуючи наведене, суд першої інстанції, давши вірну оцінку незаконності рішень Горохівської міської ради від № 11-248/2021 від 10.08.2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 » та № 19-73/2022 від 28.01.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 » вірно задовольнив вимоги віндикаційного позову,

Посилання в апеляційній скарзі на те, що судом не враховано вимогу статті 1 Першого протоколу до Конвенції щодо пропорційності втручання державного органу у право мирного володіння майном, а також позбавлення відповідачки права власності на спірну земельну ділянку без будь-якої компенсації - відхиляються апеляційним судом, оскільки судом першої інстанції наведено обґрунтування зазначених обставин, що стверджується змістом судового рішення.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 є недобросовісним набувачем, у зв'язку із чим наявні підстави для витребування земельної ділянки на підставі ст. 387 ЦК України.

Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги спростовуються вищенаведеними обставинами страви та не містять встановлених законом підстав для скасування оскаржуваного рішення, ухваленого з правильним застосуванням норм матеріального права, належною оцінкою та дослідженням наданих сторонами доказів та з додержанням норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_2 , подану від її імені представником ОСОБА_1 , залишити без задоволення, а рішення Горохівського районного суду Волинської області від 24 листопада 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий - суддя

Судді