Справа №705/7837/25
2/705/1490/26
17.02.2026 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковський Р.В., вивчивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Уманської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки,
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Уманської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя вважає, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1, ч.2 та ч.3 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Так, згідно вимог ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: - зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; - обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Предметом позову в даній справі є визнання права власності на частки земельних ділянок, отже заявлені вимоги є вимогами майновими.
Звертаючись до суду із позовною заявою, представник позивача не зазначив ціну позову та не надано дійсних станом на день подачі позову до суду документів на підтвердження вартості спірного майна, а саме земельних ділянок: - площею 0,0221 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0458; - площею 0,0057 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0459; - площею 0,0221 га, кадастровий номер 7110800000:02:001:0460, місце розташування АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна, висновок про вартість майна є його невід'ємною частиною.
У відповідності до ст.5 Закону України «Про оцінку земель», грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Тобто у цьому випадку, дійсна вартість земельної ділянки має визначатися на підставі експертної оцінки суб'єкта оціночної діяльності.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності суб'єктом господарювання.
Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна.
Ціна позову визначається від ринкової вартості майна на момент звернення до суду та повинна бути підтверджена відповідними відомостями (оцінкою відповідної установи).
У зв'язку із зазначеним, суд вважає, що для визначення дійсної ціни позову позивачу слід долучити до позовної заяви звіт про оціночну вартість спірної земельної ділянки на час звернення до суду та визначити ціну позову у відповідності до п.2 ч.1 ст.176 ЦПК України.
Позивачем подана позовна заява майнового характеру, тому ставка судового збору за її подання, з урахуванням ціни позову та приписів ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати. Суму судового збору необхідно розрахувати у відповідності до заявлених позовних вимог.
Після проведення оцінки майна, надання підтверджуючих документів та визначення ціни позову, позивачу необхідно сплатити судовий збір у відповідності до визначеного ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» розміру ставки судового збору.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Крім цього, в силу вимог ч.4 ст.274 ЦПК України справи у спорах щодо спадкування не є малозначними та не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження, а отже дана справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно ч.1 чт.60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Позов поданий ОСОБА_3 , який є представником позивача ОСОБА_1 згідно довіреності. Разом із цим, матеріали позовної заяви не містять доказів того, що такий представник є адвокатом або законний представником.
На підставі викладеного вище, суддя приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів, роз'яснивши, що слід надати до суду належним чином оформлену позовну заяву з зазначенням відповідної ціні позову із додаванням документів щодо оцінки спірного майна та долучити до матеріалів позовної заяви докази на підтвердження повноважень представника ОСОБА_3 , як адвоката або законного представника.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у вказаний строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 177, 185ЦПК України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Уманської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали направити позивачу та його представнику.
У випадку, якщо в зазначений строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Піньковський