Справа № 274/1196/26
Провадження №3/0274/310/26
23.02.2026 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Гришківці Бердичівського району Житомирської області, адміністратора відділу центру надання адміністративних послуг Гришковецької селищної ради, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді адміністратора відділу центру надання адміністративних послуг Гришковецької селищної ради, який розташований за адресою: вул. Червоний Промінь, 4, селище Гришківці, Бердичівський район, Житомирська область, в ході виконання службових обов?язків, здійснювала надсилання службової інформації, захист якої визначено законом, яка може пересилатися каналами електронного поштового зв?язку тільки з використанням комплексної системи захисту інформації, з незахищеної електронної скриньки «ІНФОРМАЦІЯ_3», чим здійснила безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Так, 11.02.2026 в ході огляду вмісту кореспонденції електронної скриньки «ІНФОРМАЦІЯ_3», в папці «надіслані», виявлено листи, надіслані: 30.01.2026 до адресату «innasamojlenko096@gmail.com» із заголовком листа «(без теми)» та вкладенням у вигляді файлу, який містить списки чоловіків 18-60 років та військовозобов'язаних жінок Гришковецького адміністративного центру; 30.01.2026 до адресату « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком листа «(без теми)» та вкладеннями у вигляді файлу, який містить персональні дані зниклих безвісти військовослужбовців ЗСУ.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч. 5 ст. 212-6 КУпАП.
У судовому засіданні 19.02.2026 ОСОБА_1 пояснила, що дійсно з електронної адреси « ІНФОРМАЦІЯ_3 » пересилала документи з інформацією службового характеру своїм колегам для службового користування.
В судове засідання, призначене на 09 год. 10 хв. 23.02.2026, ОСОБА_1 не з?явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена, про що свідчать матеріали справи. Клопотання про відкладення розгляд справи до суду не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП України, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (AlimentariaSanders S.A. v. Spain» та інші)
Враховуючи викладене, а саме, що ОСОБА_1 поінформована про перебування відносно неї в суді адміністративного протоколу, повідомлена про час та місце розгляду справи, будь яких заяв або клопотань до суду не подала, у зв'язку з чим суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст. 245 КУпАП України, та розгляду справи в межах строків, які передбачені ст. 38 КУпАП України.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши долучені до протоколу матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується: даними протоколу про адміністративне правопорушення від 11.02.2026 № 16/12-4, копією розпорядження Гришковецького селищного голови від 31.07.2020 № 40-к про переведення ОСОБА_2 на посаду адміністратора відділу ЦНАП Гришковецької селищної ради; копією рішення Гришковецького селищного голови від 16.01.2025 № 11, яким обв?язки за ведення персонально - первинного військового обліку у старостинських округах та адміністративному центрі Гришковецької селищної ради покладено на адміністраторів та спеціалістів відділу ЦНАП; копією посадової інструкції адміністратора відділу ЦНАП Гришковецької селищної ради, затвердженої селищним головою 01.03.2024; актом огляду особистої електронної поштової скриньки ОСОБА_1 « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка розміщена на незахищеному поштовому сервісі gmail.com. від 11.02.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.02.2026; документи службового характеру в яких міститься інформація з обмеженим доступом, а саме: списки чоловіків 18-60 років та військовозобов'язаних жінок Гришковецького адміністративного центру; списки, які містять персональні дані зниклих безвісти військовослужбовців ЗСУ.
Частиною 5 ст. 212-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Згідно з п. 1 Вимог до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету (далі Вимог), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 21.10.2015, органи виконавчої влади, інші державні органи (далі - реєстранти) реєструють доменні імена для забезпечення представлення в Інтернеті своїх офіційних веб-сайтів, надання доступу через Інтернет до електронних реєстрів, баз даних та інших електронних інформаційних ресурсів, використання і обміну повідомленнями електронної пошти.
Пунктом 2 Вимог передбачено, що реєстрація доменного імені здійснюється реєстрантом у домені GOV.UA та у разі потреби у домені .УКР відповідно до правил реєстрації та використання доменних імен, установлених адміністраторами зазначених доменів.
Сукупність організаційних та технічних вимог до заходів захисту інформації та кіберзахисту, що підлягають впровадженню органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами та організаціями, які є власниками або розпорядниками інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем (далі - система), в яких обробляються державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом визначаються Мінімальними вимогами до захисту інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. № 373
Згідно п. 11 Мінімальних вимог до захисту інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. № 373, передача конфіденційної інформації, службової та таємної інформації через незахищене середовище (середовище функціонування технічних або програмних засобів, у якому немає гарантій цілісності, конфіденційності та доступності інформації через відсутність або невідповідність вимогам до захисту інформації) здійснюється у зашифрованому вигляді або захищеними каналами зв'язку згідно з вимогами законодавства у сфері технічного та криптографічного захисту інформації, за винятком інформації, що передається через канали (лінії) зв'язку, які перебувають в межах контрольованої зони (територія (простір), на якій (в якому) унеможливлено несанкціоноване і неконтрольоване перебування сторонніх осіб, розміщення технічних і транспортних засобів).
Відповідно до п. 4 Порядку підключення до глобальних мереж передачі даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2002 № 522, для підключення до глобальних мереж: органи виконавчої влади та інші державні органи зобов'язані зареєструвати свій домен у домені .gov.ua; інші абоненти зобов'язані зареєструвати свій домен у домені нижчого рівня домену .uа; абоненти повинні зареєструвати хоча б одну офіційну адресу електронної пошти на сервері оператора або на власному сервері. Адреси Веб-серверів, окремих веб-сайтів та електронної пошти абонентів повинні відповідати назвам їх доменів.
Таким чином діючим законодавством передбачено виключний порядок та здійснення службового листування, тобто розповсюдження інформації, створеної органом державної влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державного та комунального секторів економіки, що зберігається на автоматизованих системах установи, який гарантує приналежність електронної поштової скриньки органу державної влади та відповідає ступеню її захисту і яка має перебувати у доменній зоні GOV.UA (у разі потреби у домені .УКР).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 для службового листування використовувалась скринька електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_3 »«, використання якої відповідно до Вимог до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету (далі Вимог), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 21.10.2015, у службовому листуванні органам виконавчої влади та іншим державним органам заборонено.
Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП, тобто безоплатному незаконному розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Обставин, що пом'якшують, обтяжують відповідальність судом не встановлено.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу винної, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та приходить до висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (у 2026 році - 3328 грн).
Крім того, ОСОБА_1 звинувачується в тому що, перебуваючи на посаді адміністратора відділу центру надання адміністративних послуг Гришковецької селищної ради, який розташований за адресою: вул. Червоний Промінь, 4, селище Гришківці, Бердичівський район, Житомирська область, в ході виконання службових обов?язків, здійснювала надсилання службової інформації, захист якої визначено законом, яка може пересилатися каналами електронного поштового зв?язку тільки з використанням комплексної системи захисту інформації, з незахищеної електронної скриньки «ІНФОРМАЦІЯ_3», чим здійснила безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі, а саме 11.02.2026 в ході огляду вмісту кореспонденції електронної скриньки «ІНФОРМАЦІЯ_3», в папці «надіслані», виявлено листи, надіслані: 04.11.2025 до адресату «tamarafran4uk@gmail.com» із заголовком листа «(без теми)» та вкладеннями у вигляді двох файлів, які містять персональні дані; 16.06.2025 до адресату «didyk_033@ukr.net» із заголовком листа «(без теми)» та вкладеннями у вигляді файлу, який містить списки чоловіків 18-60 років та військовозобов'язаних жінок Гришковецького адміністративного центру.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративне правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Зважаючи на те, що правопорушення, які інкримінуються ОСОБА_1 вчинені 16.06.2025, 04.11.2025, вони не є триваючими, тобто останній день, коли суд міг накласти стягнення, минув 15.09.2025, 03.02.2026, поряд з цим матеріали надійшли до суду 13.02.2026, тобто з пропуском строку накладення стягнення, у зв?язку з чим провадження у справі в цій частині підлягає закриттю на підставі п .7 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 24, 27, 38, 40-1, ч. 5 ст. 212-6, ст.ст. 245, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП (події за 30.01.2026) та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п?яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п?ять) гривень з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 665 грн. 60 коп.
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 212-6 КУпАП (події за 16.06.2025, 04.11.2025), у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Інформацію щодо рахунку для сплати штрафу можна отримати за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://bd.zt.court.gov.ua/sud0603/ в розділі «Громадянам» - «Розрахункові рахунки»- «Реквізити для сплати штрафів по м. Бердичеві та району» - «Реквізити для сплати адміністративних штрафів та інших санкцій по місту Бердичеву та Бердичівському району».
Інформацію щодо рахунку для сплати судового збору можна отримати за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://bd.zt.court.gov.ua/sud0603/ в розділі «Громадянам» - «Сплата судового збору за рішенням про стягнення судового збору на користь держави».
Роз'яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк 15 днів, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю.П. Базюк