Рішення від 11.02.2026 по справі 916/3670/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"11" лютого 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3670/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Погребної К.Ф. при секретарі судового засідання Фатєєвій Г.В. розглянувши справу №916/3670/25

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );

до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “НАШ ДІМ» (68003, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Першого Травня, 19, код ЄДРПОУ 37913975);

про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити певні дії

Представники сторін:

Від позивача: Смолка О.В. довіреність;

Від відповідача: Попов О.А. керівник;

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “НАШ ДІМ» в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Правління ОСББ “Наш Дім», оформлене пунктами 2 та 3 Протоколу засідання правління Правління ОСББ “НАШ ДІМ» від 23.01.2024 року, щодо затвердження порядку розподілу та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води та затвердження порядку розподілу та нарахування плати за спожиту теплову енергію в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 ;

- зобов'язати ОСББ “НАШ ДІМ» здійснювати розподіл втрат (витоків/ небалансу) води та обсягів теплової енергії між усіма співвласниками будинку АДРЕСА_3 відповідно до вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики, затвердженої наказом Мінрегіону №315 від 22.11.2018 року;

- зобов'язати ОСББ “НАШ ДІМ» здійснити перерахунок нарахувань за послугу з централізованого опалення та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води з січня 2024 року відповідно до вимог статті 10 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики, затвердженої наказом Мінрегіону №315 від 22.11.2018 року;

Ухвалою Господарського суду Одеської області у складі судді Степанової Л.В. від 10.09.2025р. за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/3670/25 в порядку загального позовного провадження.

На підставі розпорядження керівника апарату суду №212 від 23.10.2024р. відповідно до статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з прийняттям Вищою радою правосуддя рішення від 21.10.2025 №2163/0/15-25 "Про звільнення ОСОБА_2 з посади судді Господарського суду Одеської області у зв'язку з поданням заяви про відставку", на виконання пункту 10.6.4. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, затверджених рішенням зборів суддів від 20.03.2025 №17-01/2025, з метою дотримання строків визначених ГПК України, було призначено повторний автоматичний розподіл судової справи №916/3670/25.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.10.2025, справу №916/3670/25 передано на розгляду судді Погребної К.Ф.

Ухвалою суду від 27.10.2025р. суддею Погребною К. Ф. було прийнято справу №916/3670/25 до свого провадження із призначенням до розгляду в засіданні суду.

24.09.2025р. за вх. №29712/25 до суду від відповідача надійшло заява про закриття провадження по справі, згідно якого останній просить суд провадження по справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 230 ГПК України, оскільки на його переконанням спір у даній справі не є корпоративним та має розглядатись в порядку цивільного судочинства.

Судом в задоволенні відповідного клопотання було відмовлено, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України до юрисдикції господарських судів віднесено, зокрема, справи у спорах, що виникають із корпоративних відносин, у числі у спорах між юридичною особою та її учасником (членом), пов'язаних зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.02.2022 р. у справі № 910/5179/20 дійшла висновку, що спори про визнання недійсними рішень вищого органу управління суб'єкта некомерційного господарювання щодо вирішення питань, пов'язаних з управлінням такою юридичною особою, належать до юрисдикції господарських судів відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України.

ОСББ «Наш Дім» є юридичною особою приватного права, створеною співвласниками відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», а Позивачка - співвласником (членом ОСББ).

Оспорюване рішення прийнято органом управління ОСББ (Правлінням) та стосуються способу реалізації прав та обов'язків членів Об'єднання щодо участі у витратах на утримання майна, тобто безпосередньо зачіпають сферу «діяльності та управління юридичною особою» у розумінні п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України, а тому відповідний спор підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.12.2025р. підготовче провадження було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні.

24.09.2025р. за вх. №29729/25 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого останній позовні вимоги не визнає вважає їх необґрунтованим, безпідставними в зв'язку з чим в задоволені позову просить суд відмовити.

08.10.2025р. за вх. №31449/25 до суду до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якого позивач вважає що заперечення відповідача є безпідставними, не підтверджені належним та допустимим доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Як вказує позивач, вона є власницею квартира № 18 у багатоквартирному будинку за адресою: м. Чорноморськ, вул. 1 Травня. Цей будинок знаходиться в управлінні ОСББ «Наш Дім».

За посиланнями позивача, 15.02.2017 року нею були отримані технічні умови на установку індивідуального теплового лічильника у голови правління ОСББ «Наш дім» ОСОБА_3 та грудні цього ж року проєктна технічна документація на установку лічильника була підготовлена сертифікованим підрядником та надана голові правління ОСББ «Наш дім». Вузол обліку був встановлений на підставі зазначеної проєктної технічної документації в грудні 2017 року.

Після встановлення вузла обліку, як зазначає позивач, прилад було опломбовано представником ОСББ та передано ОСББ для подальшої фіксації обсягів постачання теплової енергії квартири № 18 в порядку ч. 4 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-VIII від 22.06.2017 року (дата набрання чинності 02.08.2017 року) та п. 1 розділу III Порядку прийняття приладів обліку на абонентський облік, затвердженого наказом Мінрегіону № 270 від 12.10.2018 року.

Позивач зазначає, що у багатоквартирному будинку за адресою: м. Чорноморськ, вул. 1 Травня, 19 централізоване теплопостачання забезпечується комунальним підприємством «Чорноморськтеплоенерго» (далі - ЧТЕ) за колективним договором з ОСББ «Наш Дім», у якому останнє виступає колективним споживачем (кінцевим споживачем від імені співвласників). Будинок обладнаний загальнобудинковим (комерційним) лічильником теплової енергії.

За посиланнями позивача, до січня 2024 року ОСББ здійснювало розподіл обсягів спожитої теплової енергії між квартирами наступним чином: для квартир, оснащених індивідуальними лічильниками тепла, нарахування за опалення проводилося на підставі показників цих лічильників; решта спожитого будинком тепла розподілялася між іншими квартирами пропорційно до опалювальної площі таких квартир, що відповідало вимогам Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики розподілу обсягів комунальних послуг №?315, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 року.

Поряд з цим, як вказує позивач, 23 січня 2024 року відбулося засідання Правління ОСББ «Наш Дім», на якому серед інших питань було розглянуто питання про зміну порядку розрахунків за спожите теплопостачання (пункт 3 Протоколу). За результатами обговорення Правління ухвалило рішення (протокольне рішення), яким змінено діючий порядок розподілу теплової енергії в будинку, що істотно вплинуло на права та законні інтереси певної категорії співвласників будинку.

Так, за посиланнями позивача, згідно з Протоколом засідання Правління ОСББ «Наш Дім» від 23.01.2024 Правління у п. 3 порядку денного постановило, зокрема: обмежити коло квартир, яким дозволено платити за тепло за індивідуальними лічильниками: лише тим, які мали офіційний дозвіл ОСББ, оформлений до 2017 року (квартири АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 ). Для цих квартир, вирішено й надалі проводити нарахування відповідно до їхніх показників лічильників в межах соціальної норми споживання. Для всіх інших квартир, оснащених лічильниками тепла, пропонувалось в строк до 05.02.2024р. надати до Правління комплект дозвільних документів на введення цих лічильників в експлуатацію ОСББ та у разі не подання необхідних документів в зазначені у п.2 термін нарахуванням спожитого тепла з 01.01.2024 проводити на загальних підставах.

Позивач наголошує, що фактично, цим рішенням Правління, без згоди співвласників, скасувало для більшості квартир, зокрема, для неї, можливість платити за фактичним споживанням тепла.

Крім того, пунктом 2 Протоколу від 23.01.2024 Правління також встановило новий порядок розподілу втрат (витоків/небалансу) води за площею квартир, що на переконання позивача прямо суперечить імперативним нормам законодавства.

Так, яка зазначає позивач, до січня 2024 року розподіл обсягів втрат (витоків/небалансу) води між квартирами здійснювався відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики № 315, зокрема, втрати/витоки/небаланс води, розподілялися пропорційно фактичному споживанню. Натомість, у січні 2024 року Правління ОСББ, пунктом 2 спірного Протоколу, запровадило розподіл втрат води за площею квартир, що на переконання позивача є незаконним, оскільки: по-перше, такий спосіб не відповідає приписам Методики № 315 (відсутній серед допустимих критеріїв); по-друге, альтернативний принцип розподілу може встановлюватися виключно рішенням співвласників (Загальних зборів), а не Правлінням; по-третє Методика не передбачає такого критерію ані як базового, ані серед альтернатив, дозволених співвласникам.

На переконання позивача, протокол засідання Правління ОСББ «Наш Дім» від 23.01.2024 в частині пунктів 2 та 3, що стосуються, зокрема, зміни порядку нарахувань за опалення та втрат холодної води відповідно, є протиправним (незаконним).

Так, як вказує позивач, прийнявши рішення по питанням № 2, 3 порядку денного, правління вийшло за межі наданих йому повноважень, вирішення відповідних питань належить до виключної компетенції Загальних зборів співвласників.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», вищим органом управління об'єднання є Загальні збори співвласників.

Саме Загальні збори співвласників, як зазначає позивач, мають виключну компетенцію щодо ключових питань управління, зокрема: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення Загальних зборів, прийняте із зазначених питань, обов'язкове для всіх співвласників.

Правління є виконавчим органом, який виконує рішення Загальних зборів і має право самостійно приймати рішення лише з питань діяльності об'єднання, визначених Статутом (ч. 12 ст. 10 Закону).

Позивач зазначає, що згідно п. 19 розділу ІІІ Статуту ОСББ «Наш Дім» у Правління відсутні повноваження щодо вирішення фінансових питань, окрім здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів.

За посиланнями позивача, в даному випадку порядок розподілу витрат на опалення та втрат холодної води між співвласниками безпосередньо впливає на розмір їхніх платежів. Ці питання прямо пов'язані з порядком сплати, переліку та розмірів внесків/платежів співвласників за комунальні послуги, а отже, відповідно до закону та Статуту ОСББ, має вирішуватися виключно Загальними зборами, а не Правлінням. Жодного нового рішення Загальних зборів ОСББ «Наш Дім» щодо зміни методики розрахунку за опалення та втрати води з березня 2017 року не приймалося.

Як зазначає позивач, дії Правління ОСББ у січні 2024 року є протиправним втручанням у сферу виключної компетенції Загальних зборів співвласників та порушують гарантовані законом права співвласників на самостійне управління спільним майном.

Позивач наголошує, що затверджений Правлінням ОСББ порядок розподілу теплової енергії та втрат холодної води є незаконним, як з огляду на порушення встановленої процедури його ухвалення, так і за своїм змістом. Зокрема, Правління вийшло за межі наданих йому повноважень, самовільно прийнявши рішення, що належить до виключної компетенції Загальних зборів співвласників та безпідставно відступило від імперативних вимог Методики розподілу, затвердженої уповноваженим органом виконавчої влади. Таки дії Правління ОСББ суперечать меті створення ОСББ - захисту прав та законних інтересів всіх співвласників, оскільки Правління ОСББ таким рішенням на власний розсуд надало перевагу інтересам окремих співвласників перед іншими, обмежив інших співвласників в реалізації законних прав, а отже таке рішення має дискримінаційний характер

Отже посилаючись на вищенаведені обставини ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За приписами п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Відповідно до ст.385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно з приписами ч.ч.1, 4 ст.4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Отже законодавець визначає ОСББ як юридичну особу приватного права (створену в добровільному порядку шляхом її заснування власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку на підставі домовленості між собою), створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна (аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.02.2021 у справі №906/1308/19).

Відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України, п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. До виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об'єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах. Для керівництва поточною діяльністю об'єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами. До компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Виконання зобов'язань об'єднанням належить до повноважень його правління відповідно до статуту об'єднання (ч.2 ст.18 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Так, з матеріалів справи вбачається, що рішенням загальних зборів співвласників Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “НАШ ДІМ» від 26.10.2019р. затверджено статут ОСББ “НАШ ДІМ» в новій редакції. (далі - Статут)

У розд.ІІ Статуту передбачено, що метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку, та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно з п.1 розд.ІІІ Статуту, органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об'єднання.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання (п.2 розд.ІІІ Статуту).

Відповідно до 3 розд.ІІІ Статуту, до виключної компетенції запільних зборів належить: затвердження Статут об'єднання, внесення змін до нього; приймання рішення про обрання Представників об'єднання; обрання членів правління об'єднання; обрання ревізійної комісії; питання про використання спільного майна; попереднє (до їх укладання) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує 3 000 000 (три мільйони гривень), а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати та переліку внесків і платежів співвласників; приймання рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських спору; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном будинку повністю або частково асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах; прийняття рішення про ліквідацію об'єднання.

Виконавчим органом об'єднання є правління, яке обирається терміном на три роки і підзвітне загальним зборам. Правління здійснює керівництво поточною діяльністю об'єднання та має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених цим Статутом (п.16 розд.ІІІ Статуту).

До компетенції правління, згідно з п.19 розд.ІІІ Статуту, належать: обрання та переобрання Голови правління та його заступника зі складу Правління; підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; затвердження штатного розкладу з визначення матеріального та іншого заохочення штатних працівників в межах затвердженого розміру фонду заробітної плати; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством; розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

У п.20 розд. ІІІ Статуту визначено, зокрема, що рішення правління приймається більшістю голосів від загальної кількості членів правління, якщо інше не встановлено рішенням загальних зборів. Рішення правління викладаються у протоколі засідання правління із зазначенням кожним з членів правління результату свого голосування («за» або «проти»), засвідченого власноручним підписом.

З огляду на вищевикладені приписи Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та вимоги Статуту ОСББ, суд приходить до висновку, що правління має право приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання за виключенням тих, які віднесено до виключної компетенції загальних зборів. При цьому, відповідно до п.3 розд.ІІІ Статуту, визначення порядку сплати та переліку внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів ОСББ, тоді як відповідно п. 19 розд.ІІІ Статуту до компетенції правління відноситься лише здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством

Отже, з наведеного вбачається, що прийнявши рішення оформлене пунктами 2 та 3 Протоколу засідання Правління ОСББ “НАШ ДІМ» від 23.01.2024 року, щодо затвердження порядку розподілу та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води та затвердження порядку розподілу та нарахування плати за спожиту теплову енергію в багатоквартирному будинку за адресою: м. Чорноморськ, вул. 1 Травня, 19 правління фактично діяло з перевищення своїх повноважень, оскільки як зазначено по тексту рішення зазначені питання відносяться до виключної компетенції загальних зборів.

З урахування наведеного вище, позовна вимога про визнати протиправним та скасувати рішення Правління ОСББ «Наш Дім», оформлене пунктами 2 та 3 Протоколу засідання правління ОСББ «Наш Дім» від 23.01.2024 року, щодо затвердження порядку розподілу та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води та затвердження порядку розподілу та нарахування плати за спожиту теплову енергію в багатоквартирному будинку за адресою: м. Чорноморськ, вул. 1 Травня, 19 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Поряд з цим щодо позовних вимог про зобов'язання ОСББ “НАШ ДІМ» здійснювати розподіл втрат (витоків/ небалансу) води та обсягів теплової енергії між усіма співвласниками будинку АДРЕСА_3 відповідно до вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики, затвердженої наказом Мінрегіону №315 від 22.11.2018 року та зобов'язання ОСББ “НАШ ДІМ» здійснити перерахунок нарахувань за послугу з централізованого опалення та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води з січня 2024 року відповідно до вимог статті 10 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методики, затвердженої наказом Мінрегіону №315 від 22.11.2018 року, зазначені вимоги задоволенню не підтягаються оскільки що питання про визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників, а суд має утримуватися від зайвого втручання в питання діяльності ОСББ.

При цьому заперечення відповідача до уваги судом не приймаються, оскільки спростовуються встановленими по тексту рішення вище обставинами.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

При цьому, суд звертає увагу сторін на те, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЧ), яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів… мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. І хоча п.1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суду обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Саме такі висновки викладені у рішенні ЕСПЧ від 10.02.2010р.у справі "Серявін та інші проти України"

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, наявними в матеріалах справи, проте враховуючи обставини встановлені по тексту рішення вище, підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “НАШ ДІМ» (68003, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Першого Травня, 19, код ЄДРПОУ 37913975) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Правління ОСББ «Наш Дім», оформлене пунктами 2 та 3 Протоколу засідання правління ОСББ «Наш Дім» від 23.01.2024 року, щодо затвердження порядку розподілу та нарахування плати за втрати (витоки/небалансу) води та затвердження порядку розподілу та нарахування плати за спожиту теплову енергію в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

3. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “НАШ ДІМ» (68003, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Першого Травня, 19, код ЄДРПОУ 37913975) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Повний текст рішення складено 23 лютого 2026 р.

Суддя К.Ф. Погребна