61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
17.02.2026р. Справа №905/1115/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд.25)
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (84306, м.Краматорськ, вул. Тихого Олекси, 6, код ЄДРПОУ 23343582)
про стягнення 4 750 819,88 грн, -
Представники сторін участь у засіданні не приймали
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» заборгованості у розмірі 4 750 819,88 грн.
Ухвалою від 27.10.2025 Господарський суд Донецької області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1115/25; розгляд справи вирішив здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 25.11.2025 об 11:00.
07.11.2025 до суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшов відзив на позовну заяву, а також клопотання про проведення судового засідання 25.11.2025 в режимі відеоконференції.
23.11.2025 до суду від ПрАТ «НЕК «Укренерго» надійшло клопотання про проведення судового засідання 25.11.2025 в режимі відеоконференції.
24.11.2025 до суду від ПрАТ «НЕК «Укренерго» надійшли письмові пояснення у справі.
Ухвалою від 25.11.2025 відкладено підготовче засідання на 23.12.2025, вирішено судове засідання 23.12.2025 провести судове засідання в режимі відеоконференції за участю представника позивача Грачова Є.О. та представника відповідача Жукової Л. А.
26.11.2025 до суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшли заперечення на пояснення позивача.
Ухвалою від 23.12.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи на 20.01.2026 об 11 год. 20 хв.
Проте, засідання у справі №905/1115/25 призначене на 20.01.2026, не відбулось, у зв'язку з відсутністю електропостачання в приміщенні Господарського суду Донецької області.
Ухвалою від 20.01.2026 суд визначив дату розгляду справи по суті на 17.02.2026 року о 12:30 год. зал судового засідання № 104а. Явка учасників справи у судове засідання не є обов'язковою.
Судове засідання 17.02.2026 о 12:30 в режимі відеоконференції не відбулося у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги у м. Харкові. Оскільки під час дії сигналу тривоги суд зобов'язаний припинити розгляд справ задля безпеки учасників, засідання було розпочато лише після усунення відповідних обставин.
Після відбою сигналу «Повітряна тривога» 17.02.2026 проведення засідання в режимі відеоконференції знову виявилося неможливим через обмежену кількість обладнаних залів.
Слід зауважити, що суд неодноразово вживав заходів для забезпечення участі сторін у засіданнях: так, призначене на 25.11.2025 підготовче засідання було відкладено через зайнятість залів ВКЗ, а розгляд справи по суті, призначений на 20.01.2026, не відбувся через відсутність електропостачання. При цьому у судовому засіданні 23.12.2025 право представників позивача та відповідача на участь у режимі відеоконференції було повністю реалізовано, за їх участю підготовче провадження було закрито.
Суд наголошує, що учасникам неодноразово роз'яснювалася специфіка роботи в умовах воєнного стану, зокрема щодо перебоїв з енергоживленням та тривалих тривог, у зв'язку з чим сторонам пропонувалося максимально реалізувати права шляхом подання письмових пояснень.
З огляду на те, що на момент скасування небезпеки час користування спецзалом вичерпався, а подальше відкладення призведе до виходу за межі розумних строків розгляду справи, судове засідання розпочато без режиму відеоконференції. На підставі п. 3 ст. 222 ГПК України, у зв'язку з неявкою в засідання всіх учасників справи, суд оголошує про проведення засідання без фіксування судового процесу технічними засобами. Представники сторін участь в засіданні суду не приймали.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу.
Справа розглянута протягом розумного строку в розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, проте з перевищенням строку, встановленого ст. 195 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків (ракетні обстріли, відсутність електропостачання), особливим режимом роботи суду (дистанційний (віддалений) або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
01.01.2024 між ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ОСП) та ПАТ «Донбасенерго» (далі користувач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД (далі - Договір). Цей договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно - технологічного) управління користувачам системи передачі (п. 1.1 договору).
Договір укладено шляхом підписання ПАТ «Донбасенерго» заяви-приєднання та акцептування його ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго», що сторонами не заперечується.
Даний договір регулює оперативно - технологічнї відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. За цим договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга) (п. 2.1 договору).
Згідно з п. 2.2. договору користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору.
Ціна цього договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік. Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць (п. 3.1 договору).
Пунктом 3.2. договору передбачено, що оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП (п.3.3 Договору).
Планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому пepioдi. На вартість послуги нараховуються податок на додану вартість відповідно до законодавства України (п 3.4 договору).
Пунктом 3.5 договору встановлено, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
- 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
- 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
- 3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Згідно з п. 3.6 договору плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі -АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.
Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком», що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені правилами ринку. Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно). Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому пepioдi виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (ІЗ застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примирники акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони (п. 3.7 Договору).
Пунктом 3.8 договору передбачено, що користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем. У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта надання послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей. У разі підтвердження розбіжностей ППКО користувача надає АКО актуальні дані для здійснення врегулювання. Врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог додатка 10 до Правил ринку та відображаються в акті коригування.
Відповідно до п. 4.2.1 договору обов'язок користувача своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором.
Пунктом 4.2.4. договору передбачено обов'язок користувача підписувати зі своєї сторони акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги та повертати ОСП у випадках, передбачених цим договором.
Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин (п. 8.1 договору).
Акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої Послуги, рахунки, будь-які повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією Стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур'єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі (п.11.3 Договору).,
Будь-які документи, що створюються/укладаються Сторонами під час виконання цього Договору (у тому числі акт надання Послуги або акт коригування до акта наданої Послуги), можуть бути підписані Сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що ОСП зобов'язаний повідомити на своєму офіційному вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома Сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документу) (п.11.5 Договору).
Згідно з п.11.6 договору, рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання Послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими Стороною:
у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, яка підписується його уповноваженим представником;
у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Цей договір набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання... (п.13.1 договору).
За період з липня 2025 року по серпень 2025 року Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» на виконання умов Договору №0112-03015-ПД було виставлено та підписано наступні рахунки і акти надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління:
- рахунок за першу декаду липня 2025 року від 15.07.2025 № ДУ-0067453 на суму 810 281,40 грн;- рахунок за другу декаду липня 2025 року від 25.07.2025 № ДУ-0068190 на суму 503 693,21 грн;
- рахунок за третю декаду липня 2025 року від 05.08.2025 № ДУ-0068933 на суму 731 301,44 грн.
- рахунок за першу декаду серпня 2025 року від 15.08.2025 № ДУ-0070447 на суму 854 999,62 грн;
- рахунок за другу декаду серпня 2025 року від 25.08.2025 № ДУ-0071191 на суму 942 057,07 грн;
- рахунок за третю декаду серпня 2025 року від 05.09.2025 № ДУ-0071934 на суму 890 891,76 грн;
За липень 2025 року складено акт надання послуг від 31.07.2025 № ДУА-0017998 на суму 2 045 499,46 грн.
За серпень 2025 року складено акт надання послуг від 31.08.2025 № ДУА-0018806 на суму 2 686 980,40 грн.
Вищенаведені акти надання послуг за період з липня 2025 року по серпень 2025 року та рахунки на оплату, скріплені електронним підписом представника Позивача, були направлені Відповідачу в порядку, визначеному п.п. 11.5, 11.6 Договору, за допомогою системи електронного документообігу (АСКОД), що забезпечує функціонування обміну документами між сторонами, підтверджується відповідними роздруківками (скріншотами) з програмного забезпечення. Підписання вказаних актів та отримання рахунків сторонами не оспорюється.
Позивач стверджує, що станом на 01.10.2025 основна сума заборгованості за період з липня 2025 року по серпень 2025 року становить 4 732 479,86 грн, яка складається з заборгованості за Актом ДУА-0017998 (Липень) на суму 2 045 499,46 грн та Актом ДУА-0018806 (Серпень)на суму 2 686 980,40 грн.
У зв'язку з невиконанням зобов'язання за Договором НЕК «Укренерго» зверталося до ПАТ «Донбасенерго» з вимогою від 24.07.2025 року № 01/45491 про виконання умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. На адресу НЕК «Укренерго» відповіді на Вимоги не надходило. Заборгованість не сплачена.
Вважаючи порушеним своє право, керуючись приписами ст.ст.525, 526, 610, 611, 612, 625, 627, 629 Цивільного кодексу України ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької облассті у якому просить стягнути з ПАТ «Донбасенерго» заборгованість за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 у розмірі 4 732 479,86 грн. та три відсотки річних у розмірі 18 340,02 грн.
Доводи ПАТ «Донбасенерго»
ПАТ «Донбасенерго» не погоджується з позовними вимогами НЕК «Укренерго», вважає їх необґрунтованими, а позов таким, що поданий передчасно, з огляду на наступне.
Щодо обставин, які унеможливили для Відповідача своєчасне виконання зобов'язань за Договором та підстав для перенесення строку виконання зобов'язання ПАТ «Донбасенерго» як учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, на весь період дії непереборних обставин, включаючи період ліквідації їх наслідків.
Виконання Договору № 0112-03015-ПД від 01.01.2024 з боку ПАТ «Донбасенерго» забезпечується виключно структурною одиницею «Слов'янська ТЕС», яка має виробничі потужності виробництва електроенергії.
Заборгованість перед ПрАТ «НЕК «Укренерго» за Договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 за період липень-серпень 2025 року, яка є предметом позовних вимог у цій справі, виникла у ПАТ «Донбасенерго» через обставини об'єктивного характеру, які знаходилися поза його впливом, зокрема:
- розташування структурної одиниці «Слов'янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго», яка виключно забезпечує виконання Договору №0112-03015-ПД від 01.01.2024, на території Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, котру віднесено до переліку територій, на яких ведуться бойові дії;
- неодноразові зупинки Слов'янської ТЕС внаслідок численних обстрілів і пошкоджень енергооб'єкта з 2022 по 2025 роки, необхідність відновлення пошкоджених обладнання і приміщень, забезпечення сталої роботи станції як об'єкта критичної інфраструктури, особливо в умовах підготовки до осінньо-зимових періодів;
- тимчасове обмеження здійснення господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» через переведення структурної одиниці «Слов'янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго» у зв'язку з пошкодженням залізничних шляхів у Донецькій області внаслідок збройної агресії рф і зупиненням поставок вугілля на Слов'янську ТЕС в режим роботи на природному газі в якості основного технологічного палива замість вугілля з метою виконання обов'язків із забезпечення загальносуспільних інтересів та обороноздатності країни;
- збитковість господарської діяльності Відповідача протягом 2022 - 2025 років та, як наслідок, загроза банкрутства ПАТ «Донбасенерго» через наявність значної заборгованості підприємств державного сектору економіки перед ПАТ «Донбасенерго» та населення Миколаївської територіальної громади за теплоенергію, гаряче водопостачання та абонентське обслуговування за період воєнного стану з тенденцією до її зростання.
Особливість статусу ПАТ «Донбасенерго» в умовах воєнного стану.
Основним видом господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» є виробництво електричної та теплової енергії. Виробництво електричної та теплової енергії здійснюється ПАТ «Донбасенерго» виключно на виробничих потужностях Слов'янської ТЕС (в березні 2017 ПАТ «Донбасенерго» втрачено контроль над Старобешівською ТЕС, яка знаходиться в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області - тимчасово неконтрольована територія).
Міністерство енергетики України прийняло наказ від 25 липня 2023 року № 225 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 14)».
Витягом з наказу від 25 липня 2023 року № 225, наданим ПАТ «Донбасенерго» листом Міністерства енергетики України від 26.07.2023 № 26/1.3-4.6-15061, а також Витягом з наказу від 02.04.2025 №154 (Протокол №75), наданим ПАТ «Донбасенерго» листом Міністерства енергетики України від 03.04.2025 № 26/1.3-4.5-6360, підтверджується, що ПАТ «Донбасенерго» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (додаток 1).
Основний актив ПАТ «Донбасенерго» - Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла.
Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» здійснює енергопостачання Слов'янсько Краматорського енерговузла (район бойових дій та місце розташування військових частин ЗСУ) та має важливе значення для забезпечення обороноздатності України.
Статтею 10 Закону України «Про критичну інфраструктуру» передбачено, що для визначення рівня вимог щодо забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури відповідно до рівня їх важливості для забезпечення окремих життєво важливих функцій у межах секторів критичної інфраструктури здійснюється категоризація об'єктів критичної інфраструктури відповідно до категорій критичності, визначених цим Законом.
Слов'янську ТЕС було визнано об'єктом критичної інфраструктури І та ІІ категорій критичності:
за типом основної послуги «Виробництво електроенергії» відповідно до наказу Міненерго України від 16.12.2022 № 4-ДСК «Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури», копія наказу додається (додаток 2);
за типом основної послуги «Постачання теплової енергії», «Постачання гарячої води» відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій від 09.07.2022 № 167, копія наказу додається (додаток 3).
Слов'янська ТЕС є виробником теплової енергії для централізованого опалення підприємств, установ, організацій та житлового фонду м. Миколаївка Краматорського району Донецької області.
Крім того, Слов'янська ТЕС з середини травня 2022 року забезпечує питною водою (близько 90 тис. м куб на місяць) місто Миколаївка Краматорського району, тому наслідками зупинення або збою у роботі станції можуть бути повне зупинення роботи окремих насосних станцій каналу Сіверський Донець-Донбас й повна зупинка водопостачання з каналу, який до початку агресії рф забезпечував понад 94 % водоспоживання Донецької області.
Внаслідок військової агресії рф та пошкодження залізничних шляхів у Донецькій області повністю унеможливлені поставки вугілля - основного технологічного палива для потреб Слов'янської ТЕС. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ. У зв'язку зі значними пошкодженнями енергосистеми України внаслідок атак країни-агресора, в державі виникла критична нехватка електричної енергії. З метою врегулювання ситуації в енергосистемі для забезпечення обороноздатності України та життєдіяльності населення Урядом прийнято низку нормативних актів.
Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 14 листопада 2022 року № 385 (у редакції наказу Міненерго від 21 листопада 2022 року № 392), Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» віднесена до переліку споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України.
З метою забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану Урядом прийнято постанову від 06.03.2022 № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».
Відповідно до пп.6 п.4 Положення, покладено спеціальні обов'язки на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» - постачання природного газу тепловим електростанціям, що включені до Переліку, затвердженого Міністерством енергетики України.
На виконання п.8-1 Положення, Міністерство енергетики України затвердило Перелік теплових електростанцій із електростанції визначенням для кожної теплової обсягів, строків, ціни постачання природного газу (додаток 8). Слов'янську ТЕС включено до Переліку.
На підставі зазначеної постанови КМУ № 222 від 06.03.2022 ПАТ «Донбасенерго» укладено Договір з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» на постачання природного газу № 1/2023-ТЕС-ДЕ від 06.01.2023 для потреб Слов'янської ТЕС. Умовами Договору на постачання природного газу № 1/2023-ТЕС ДЕ від 06.01.2023 для потреб Слов'янської ТЕС, укладеного з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг», передбачено договірне списання за спожитий газ з поточних рахунків споживача - ПАТ «Донбасенерго» (зокрема, з поточних рахунків зі спеціальним режимом використання), призначених для зарахування всіх коштів від ПрАТ «НЕК «Укренерго». З 01.01.2023 кошти від ПрАТ «НЕК «Укренерго» призначені для зарахування, списуються з рахунків ПАТ «Донбасенерго» на виконання Договору на постачання природного газу.
29 квітня 2023 року до постанови КМУ 222 були внесені зміни, якими покладено спеціальні обов'язки на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» постачати природний газ в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» із 1 травня 2022 р. по 31 серпня 2023 р.
Слід зазначити, що до постанови КМУ 222 в частині продовження строку обов'язків ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» постачати природний газ (в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго») неодноразово вносилися зміни.
Постановою КМУ від 25.08.2023 №919 до постанови КМУ № 222 були внесені зміни, якими продовжено строк спеціальних обов'язків ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» з постачання природного газу, в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» до 15 квітня 2024 р. Постановою КМУ від 12.04.2024 №406 до постанови КМУ № 222 були внесені зміни, якими продовжено строк спеціальних обов'язків ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» з постачання природного газу, в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» до 31 серпня 2024 р. Постановою КМУ від 23.08.2024 №958 до постанови КМУ № 222 були внесені зміни, якими продовжено строк спеціальних обов'язків ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» з постачання природного газу, в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» до 30 квітня 2025 року. Постановою КМУ №356 від 28.03.2025 цей строк продовжено до 31.10.2025. Постановою КМУ від 10.10.2025 р. № 1306 цей строк продовжено до 31.03.2026.
Нині й до 31.03.2026 Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» в інтересах суспільства, для забезпечення обороноздатності держави має працювати на умовах, визначених Урядом, з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля, що обумовлює збитковість діяльності з виробництва електроенергії.
Суспільне значення надійної роботи Слов'янської ТЕС підтверджує також той факт, що питання відновлення роботи Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» у 2022 році було предметом розгляду Антикризового штабу Кабінету Міністрів України ( п.17 Протоколу № 9 від 29.09.2022, документ для службового користування). З 18.11.2022р. Слов'янська ТЕС відновила виробництво і до 25.12.2024 забезпечувала виробництво електричної та теплової енергії в умовах воєнного стану.
Значення Слов'янської ТЕС для забезпечення обороноздатності держави підтверджується також встановленням мобілізаційного завдання, яке доведено до ПАТ «Донбасенерго» листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № М-01/20-124 ДСК від 26.03.2019р.
Постановою Уряду від 19 травня 2023 р. № 515 утворено штаб з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану. Завданням Штабу є забезпечення своєчасної та якісної підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану.
22 травня 2023 року відбулася нарада членів Антикризового енергетичного штабу щодо підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр.
Відповідно до протоколу наради (додаток 10):
Міненерго, Мінінфраструктури, Мінекономіки, Мінфіну, НКРЕКП, Держенергонагляду за участю НЕК «Укренерго», ДП «НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго», НАК «Нафтогаз України» та субєктів господарювання, що провадять діяльність з виробництва електричної енергії на теплових електростанціях та/або теплоелектроцентралях, вжити заходів до забезпечення відновлення до початку осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. генеруючих потужностей (п. 3);
Мінінфраструктури, Міненерго, НКРЕКП за участю НАК «Нафтогаз України» підготувати деталізований план підготовки теплоелектроцентралей, котелень та теплових електростанції, які здійснюють постачання теплової енергії в окремих містах, яким передбачити, зокрема, графіки: відновлення обладнання, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації; проведення планового ремонту обладнання; етапи та механізми для стабілізації фінансово-економічного стану відповідних суб'єктів господарювання (п.8).
Положеннями частини першої статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX унормовано, що протягом дії воєнного стану в Україні підвищувати тарифи на теплову енергію для всіх категорій споживачів заборонено.
19 червня 2023 ПАТ «Донбасенерго» на запит ФДМУ направило лист №01 1.3/01071 (додаток 13), щодо окремих проблемних питань діяльності компанії. В листі, зокрема, констатовано, що діючий затверджений тариф на виробіток теплової енергії, затверджений НКРЕКП становить 548,27 грн/Гкал, а фактична собівартість виробництва теплової енергії - 3642,81 грн/ Гкал. Рівень оплати споживачів за тепло станом на 31.05.2023 склав 31%.
Заборгованість населення за спожиту теплову енергію і гарячу воду на 31.05.2023 склала 63 327 408,4 грн. (бухгалтерська довідка - додаток 14).
На запит Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2023 ПАТ «Донбасенерго» листом від 20.06.2023 №01-2/01085 (додаток 16) надало деталізовану інформацію щодо заборгованості з різниці в тарифах. Загальний узгоджений борг держави - 127,8 млн грн.
Заборгованість підприємств державного сектору економіки складала станом на 31.05.2023: ПрАТ «НЕК Укренерго» - 772 210 966,89 грн сальдований борг (довідка про стан розрахунків - додаток 17). Зазначена заборгованість НЕК «Укренерго» була погашена у 2024 році, проте Позивач на сьогодні допускає порушення грошових зобов'язань за укладеними за ПАТ «Донбасенерго» договорами відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»; ДП «Енергоринок» - 474 076 939,09 грн (акт звірки розрахунків додаток 18).
У 2024 - 2025 роках ПАТ «Донбасенерго», як і у 2023 році, на виконання завдань Уряду забезпечувало проходження осінньо-зимового періоду 2024- 2025 рр та продовжує забезпечувати підготовку до проходження осінньо-зимового періоду 2025 - 2026 рр в умовах наднизького рівня розрахунків населення за спожиту теплову енергію, при багатомільйонних боргах держави з різниці в тарифах та мільярдних боргах підприємств державного сектору економіки перед ПАТ «Донбасенерго», в умовах регулярних обстрілів Слов'янської ТЕС та періодичних аварійних зупинок її роботи, необхідних для відновлення пошкодженого об'єкта.
ПАТ «Донбасенерго» звертає увагу Господарського суду Донецької області на те, що інформація про стан розрахунків населення з СО «Слов'янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго» за теплоенергію, гаряче водопостачання та абонентське обслуговування (Прострочена заборгованість споживачів за отримані комунальні послуги з урахуванням минулих періодів на 01.11.2024 року склала 79,249 млн. грн, в тому числі: населення - 79,136 млн.грн.) та його вплив на належне забезпечення роботи Слов'янської ТЕС для проходження опалювального сезону 2024 - 2025 розміщена в загальному доступі та сайті Миколаївської територіальної громади.
Станом на 31.08.2025 прострочена заборгованість споживачів перед СО «Слов'янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго» за отримані комунальні послуги з урахуванням минулих періодів склала 98584 млн. грн., в тому числі: заборгованість населення - 97342млн. грн. (або 98,7% від загального боргу).
Таким чином, в період військової агресії рф Слов'янська ТЕС працювала з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля, що обумовлює збитковість діяльності з виробництва електроенергії. Однак, незважаючи на збитковість діяльності, значну заборгованість держави та борги населення за теплову енергію процес виробництва електроенергії в інтересах суспільства, забезпечення обороноздатності держави Слов'янською ТЕС не зупинявся до пошкодження об'єкта внаслідок обстрілу Слов'янської ТЕС з боку рф.
Перебування ПАТ «Донбасенерго» під впливом надзвичайних обставин.
Внаслідок збройної агресії російської федерації ПАТ «Донбасенерго» (у складі якого Слов'янська ТЕС є єдиним енергооб'єктом, що забезпечує виконання Договору) перебуває під впливом надзвичайних обставин. Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» розташована у м. Миколаївка Краматорського району Донецької області, що підтверджується Витягом з ЄДРЮОФОПГФ.
Постановою КМУ від 06.12.22 № 1364 та наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 території Миколаївської та Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області на теперішній час визначені такими, на яких ведуться бойові дії. Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстріли з боку військ рф, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.
22 червня 2023 року відбулося технологічне аварійне відключення енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго». Енергоблок №7 Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» потужністю 800 МВт забезпечує 97-99 % доходу ПАТ «Донбасенерго». Факт аварійного зупинення енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбсенерго» підтверджується, зокрема: - аварійною заявкою, яку подано Слов'янською ТЕС ПАТ «Донбсенерго» до ПрАТ «НЕК «Укренерго» - Оператору системи передачі електричної енергії (додаток 19);- попереднім повідомленням від 22.06.2023 № 03-2.3/00707 на адресу Державної інспекції енергетичного нагляду.
05.05.2024 Слов'янська ТЕС вкотре зазнала обстрілів з боку російської федерації, внаслідок ракетних ударів було пошкоджено машинний зал та будівлю пилезготовного центру Слов'янської ТЕС, спричинено пожежу на станції. За фактом здійснення масованого обстрілу території м. Миколаївка Краматорського району Донецької області, а саме території Слов'янської ТЕС, 06.05.2024 порушено кримінальне провадження №22024050000001355 за ч.1 ст. 438 КК України. Копії витягу з ЄРДР шодо кримінального провадження та Акта про пожежу додаються додатки 34, 35.
У червні, серпні 2024 року Слов'янська ТЕС вкотре зазнала ракетних обстрілів. 07.09.2024 внаслідок бомбардування був зруйнований готель «Зоря» СО ПАТ Донбасенерго «Енергосоцінвест» у місті Миколаївка. Готель був збудований і введений в експлуатацію ПАТ «Донбасенерго», в готелі розміщувалися підрядники, які ремонтували Слов'янську ТЕС.
Ліквідація наслідків обстрілів 2022 - 2024 років та пошкоджень обладнання Слов'янської ТЕС триває й на сьогодні. При цьому у листопаді - грудні 2024 року Миколаївська територіальна громада й Слов'янська ТЕС зазнали нових обстрілів й пошкоджень.
Про зазначені факти у встановленому законом порядку ПАТ «Донбасенерго» повідомило Міністерство енергетики України, НЕК «Укренерго» (Позивача), НКРЕКП.
На підтвердження зазначених обставин відповідач надав листи ПАТ «Донбасенерго» від 11.11.2024 №01-1.3/01757, від 15.11.2024 №01-1.3/01758, від 15.11.2024 №01 1.3/01757, від 11.11.2024 №01-1.3/01728, від 20.11.2024 №01-1.3/01788, від 09.12.2024 №01-1.3/01874, від 09.12.2024 №01-1.3/01875, листи заступника голови Донецької облдержадміністрації №0.4/19-5410/4-24 від 11.11.2024 та №0.4/19-5539/4-24 від 18.11.2024, лист Міністерства енергетики України від 21.11.2024 № 26/1.2-4.1-280.
Регулярні пошкодження у 2022 році та 2024 році основного (й на сьогодні єдиного) виробничого активу ПАТ «Донбасенерго», який забезпечує виконання Договору, та інші обставини, про які зазначено вище, безумовно вплинули на неможливість виконання Відповідачем зобов'язань за Договором та призвели до скрутного фінансового становища Відповідача.
25 грудня 2024 року держава - агресор здійснила масований ракетний обстріл енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС було аварійно зупинено. За попередніми результатами обстежень пошкоджень обладнання станції могло бути відновлене не раніше кінця І кварталу 2025 року. Про наведені обставини ПАТ «Донбасенерго» повідомило НЕК «Укренерго», НКРЕКП, Міністерство енергетики України у встановленому законом порядку.
ПАТ «Донбасенерго» спільно з НКРЕКП, Міністерством енергетики України, ПрАТ «НЕК «Укренерго» було запроваджено процедуру відновлення роботи станції. Cтаном на дату подання цього відзиву роботу основного генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС (енергоблок №7) не відновлено. Копії листів ПАТ «Донбасенерго» від 15.01.2025 №01-1.3/00070 та НЕК «Укренерго» від 17.01.2025 №01/3021.
З метою проведення ремонту пошкодженого обладнання й мінімального генерування електричної енергії для потреб Миколаївської громади у складі Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» було залучено турбогенератор №3, який 02.06.2025, згодом 30.08.2025, 26.10.2025 також був зупинений внаслідок ворожого обстрілу. На підтвердження зазначеної обставини ПАТ «Донбасенерго» надає лист Донецької обласної державної адміністрації від 03.06.2025 №0.2/19-3468/4 25 від 03.06.2025, лист ПАТ «Донбасенерго» від 30.08.2025 №01-1.3/01056, лист Донецької обласної державної адміністрації від 01.09.2025 №0.2/19-5409/4-25, лист ПАТ «Донбасенерго» від 28.10.2025 №01-1.3/01282.
На підставі вищевикладеного Відповідач стверджує, що з 25.12.2025 для ПАТ «Донбасенерго» настали обставини, які унеможливили своєчасне виконання Відповідачем зобов'язань за Договором.
Скрутне фінансове становище та загроза припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ «Донбасенерго».
Станом на 07.11.2025 склалися обставини, які створюють загрозу припинення господарської діяльності ( банкрутства) ПАТ «Донбасенерго», а саме - скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення.
Фінансові результати та власний капітал ПАТ «Донбасенерго»: З 2022 року й за сім місяців 2025 року господарська діяльність ПАТ «Донбасенерго» є збитковою. Від початку повномасштабного російського вторгнення Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» (єдиний виробний актив) не веде повноцінну господарську діяльність, а здійснює генерацію електричної і теплової енергії з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля, що обумовлює збитковість діяльності. ПАТ «Донбасенерго» вважає за необхідне надати суду для повного й всебічного встановлення всіх обставин у справі копії звітів про фінансові результати за 2022 рік, за 2023 рік, за 2024 року, а також звіту про власний капітал за 1-ше півріччя 2023 року.
Згідно з консолідованою фінансовою звітністю ПАТ «Донбасенерго», господарська діяльність Відповідача (та його відокремлених підрозділів) за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік, 7 місяців 2025 року, за 9 місяців 2025 року є збитковою: фінансовий результат до оподаткування у 2022 році - збиток 1 529 531 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування у 2023 році - збиток 1 201 337 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування у 2024 році - збиток 353 972 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування за 7 місяців 2025 року - збиток 1 125 211 тис. грн. фінансовий результат до оподаткування за 9 місяців 2025 року - збиток 1 217 590 тис. грн.
Податковий борг: Станом на 04.10.2023 податковий борг ПАТ «Донбасенерго» складав 725 289 115,67 грн. (додаток 26 - Витяг з інформаційної системи органів ДПС).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 12.05.2023 відкрито провадження у справі № 905/543/23 за позовом ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до ПАТ «Донбасенерго» про стягнення 985 667 326,90 гривень, з яких: 868 434 510,97 гривень заборгованість, 19 580 001,54 гривень 3% річних, 97 652 814,39 гривень інфляційні втрати (додаток 28). Розгляд справи №905/543/23 триває. Наявність зазначеного судового спору у складних для ПАТ «Донбасенерго» обставинах створюють додаткову істотну загрозу припинення діяльності ПАТ «Донбасенерго». Крім того, однією з причин скрутного фінансового становища ПАТ «Донбасенерго» є тимчасово обмежене використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго».
Регулярні пошкодження й зупинення 25.12.2024, до настання спірного періоду, основного генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго», яка виключно забезпечує виконання Договору, а також інші обставини, про які було зазначено вище, вплинули на неможливість виконання ПАТ «Донбасенерго» зобов'язань за Договором, призвели до скрутного фінансового становища Відповідача і виникнення заборгованості перед Позивачем за Договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024.
З огляду на все вищевикладене, ПАТ «Донбасенерго» вважає, що позовні вимоги в цілому є необґрунтованими й заявленими передчасно, оскільки вони суперечить нормам пп. 2 п.1.15.2, п.1.15.3 Правил ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 та просить господарський суд у задоволенні позовних вимог НЕК «Укренерго» відмовити повністю.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів України, а також умовами Договору про надання послуг з передачі електричної енергії №0112-03015-ПД від 01.01.2024.
Згідно з ч. 1 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (частини 1, 2 статті 14 Цивільного кодексу України).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст. 626 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не установлено договором.
Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч.1 ст.509 Цивільного кодексу).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч.1 ст.526 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Частиною 1 ст.530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст.610 ЦК України,).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України,).
Станом на час прийняття рішення судом у справі, доказів на підтвердження виконання відповідачем зобов'язання за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2024 до суду надано не було, а отже вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 4 732 479,86 грн підлягає задоволенню повністю.
Крім суми основного боргу, Позивач, на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, просить стягнути з Відповідача 3% річних в загальному розмірі 18 340,02 грн., а саме:
1 864,76 грн - на суму 810 281,40 грн (рахунок ДУ-0067453) за період з 19.07.2025 по 15.08.2025 (28 днів);
745,19 грн - на суму 503 693,21 грн (рахунок ДУ-0068190) за період з 29.07.2025 по 15.08.2025 (18 днів);
420,75 грн - на суму 731 301,44 грн (рахунок ДУ-0068933) за період з 09.08.2025 по 15.08.2025 (7 днів);
7 901,79 грн - на суму 2 045 499,46 грн (акт ДУА-0017998) за період з 16.08.2025 по 01.10.2025 (47 днів);
1 967,67 грн - на суму 854 999,62 грн (рахунок ДУ-0070447) за період з 19.08.2025 по 15.09.2025 (28 днів);
1 393,73 грн - на суму 942 057,07 грн (рахунок ДУ-0071191) за період з 29.08.2025 по 15.09.2025 (18 днів);
512,57 грн - на суму 890 891,76 грн (рахунок ДУ-0071934) за період з 09.09.2025 по 15.09.2025 (7 днів);
3 533,56 грн - на суму 2 686 980,40 грн (акт ДУА-0018806) за період з 16.09.2025 по 01.10.2025 (16 днів).
За змістом ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (частина перша статті 252 ЦК України).
Нормами статті 253 ЦК України визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (стаття 253 ЦК).
Згідно зі статтею 254 ЦК України строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. До строку, що визначений півроком або кварталом року, застосовуються правила про строки, які визначені місяцями. При цьому відлік кварталів ведеться з початку року. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Строк, що визначений у півмісяця, дорівнює п'ятнадцяти дням. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця. Строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останнього тижня строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день
З аналізу статті 254 ЦК України вбачається, що вказана норма, зокрема, частини перша-четверта регулюють закінчення строку, який визначений роками, півроком або кварталом року, місяцями, у півмісяця та тижнями, і лише у випадку, коли останній день строку, закінчення якого визначено частинами першою-четвертою цієї статті, припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку, згідно з частиною п'ятою цієї статті, є перший за ним робочий день.
Водночас правила цієї статті не поширюються на договірні правовідносини сторін, коли ними у свободі договору (стаття 627 ЦК) досягнуто домовленості про призначення кінцевої календарної дати виконання зобов'язання за договором, з огляду на норми частини першої статті 530 ЦК, яка визначає, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін); статті 629 ЦК, відповідно до якої договір є обов'язковим для виконання сторонами, а також принцип належного виконання зобов'язань, який полягає в тому, що виконання має бути проведене: належними сторонами; щодо належного предмета; у належний спосіб; у належний строк (термін); у належному місці.
Пунктом 3.5 договору встановлено, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
- 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
- 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
- 3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Отже, за умовами договору, відповідач повинен здійснити платежі саме у визначені сторонами календарні дати до 18, 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду та до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду. Вказані дати є встановленим сторонами строком виконання зобов'язання, який вони не визначали роками, місяцями, тижнями, днями або годинами відповідно до закону.
Та обставина, що строк виконання зобов'язання серпня та вересня 2024 року припадав на вихідні дні не звільняє відповідача від обов'язку своєчасно, тобто до 18, 28 та 08 відповідно, виконати взяті на себе за договором зобов'язання з оплати товару, тим більше, відповідач не був позбавлений права здійснити оплату раніше зазначених дат, якщо не мав можливості здійснити оплату в останній день строку, який припав на вихідний день.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справі №922/1813/23 від 11.03.2024, у справі №910/7012/23 від 16.05.2024.
Перевіривши розрахунок 3% річних за зобов'язаннями спірного періоду 2025 року, господарський суд вважає його арифметично правильним, та обґрунтованим. Тому до стягнення з позивача підлягає сума 3% річних, у розмірі 18 340,02 грн.
Щодо заперечень відповідача в частині ненастання строків виконання ним грошових зобов'язань за договором на підставі пп.2 п. 1.15.2, п. 1.15.3 Правил ринку, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №307, оскільки діяли форс-мажорні обставини.
Правила застосування форс-мажору визначені у розділі 1.15 Правил ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307 (далі Правила ринку).
Відповідно до пп.пп.1.15.1-1.15.4 п. 1.15. Правил ринку, під форс-мажором розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань будь-якого учасника ринку, передбачених умовами цих Правил.
Обставини форс-мажору поділяються на такі категорії: 1) викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом (повінь, циклон, шторм, цунамі, осідання ґрунту, землетрус, пожежа тощо); 2) надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань учасника ринку, передбачених умовами цих Правил, а також бездіяльність третіх осіб, на яких не поширюється дія цих Правил (страйки, саботаж, локаут, вибухи та вихід з ладу чи пошкодження машин та устаткування, оголошена чи неоголошена війна, масові заворушення, піратство тощо); 3) регламентовані умови відповідних рішень та акти державних органів влади (ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо).
Строк виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, переноситься на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків. При цьому такий учасник ринку не буде нести відповідальність за прострочені зобов'язання.
Учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання вимог за цими Правилами.
Протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору учасники ринку, на яких поширилася його дія, повинні обговорити і погодити продовження своєї роботи відповідно до цих Правил і Кодексу системи передачі (пп.1.15.5. Правил ринку).
Учасник ринку не звільняється від виконання зобов'язань, що виникли перед настанням форс-мажору, що викликав призупинення виконання зобов'язань за цими Правилами (пп.1.15.6 Правил ринку).
Наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділеннями (пп.1.15.7. Правил ринку).
За змістом пп.пп.1.15.3. 1.15.4. Правил ринку, наявність форс-мажору може мати наслідок у виді перенесення строку виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків, та звільнення від відповідальності учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, за невиконання вимог за Правилами.
Умовами договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин. Якщо форс-мажор продовжується більше шести місяців, то кожна зі сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором. Сторони мають право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором та в установленому порядку розірвати цей договір. Розірвання цього договору тягне за собою відповідні правові наслідки щодо діяльності сторін на ринку електричної енергії. Якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин (пожежі, повені, землетрусу, стихійного лиха, воєнних дій та інших обставин непереборної сили), унеможливлюється виконання будь-якою стороною зобов'язань за цим договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово-промисловою палатою України. Неповідомлення однієї зі сторін про неможливість виконання прийнятих за цим Договором зобов'язань, позбавляє сторону права посилатися на будь-яку вказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов'язань (п.8.1, п.8.2, п.8.3, п.8.4, п.8.5 договору).
Отже, умовами договору визначений порядок звільнення від відповідальності сторони у разі настання форс-мажору.
В той же час, предметом позову в цій справі не є стягнення з відповідача грошових коштів як відповідальності за невиконання договірних зобов'язань.
В зазначених вище пунктах Правилах ринку чітко визначено які саме дії мають бути вчинені стороною внаслідок настання форс-мажору та документами якої організації такі обставини мають бути підтверджені для того, щоб учасник ринку мав право перенести строк виконання зобов'язання.
Зокрема, якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин унеможливлюється виконання стороною зобов'язань за договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Настання таких обставин підтверджується відповідними документами, які видані Торгово-промисловою палатою України або відповідними територіальними відділеннями.
Згідно з ч.1 ст.14-1 Закону України Про торгово-промислові палати України, Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
У постанові від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21 Верховний Суд зазначив, що ознаками форс-мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.
При цьому, Верховним Судом у постанові від 19.08.2022 у справі №908/2287/17 зазначено, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.
В обґрунтування наявності форс-мажорних обставин Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» зазначає, що Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ Російської Федерації, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.
У період листопад - грудень 2024 року Миколаївська територіальна громада Слов'янська ТЕС зазнали нових обстрілів й пошкоджень, про що відповідач повідомляв позивача, Міністерство енергетики України та НКРЕКП листами від 11.11.2024 №01-1.3/01757, від 15.11.2024 №01-1.3/01758, від 15.11.2024 №01- 1.3/01757, від 11.11.2024 №01-1.3/01728, від 20.11.2024 №01-1.3/01788, від 09.12.2024 №01-1.3/01874, від 09.12.2024 №01-1.3/01875. За змістом вказаних листів відповідачем було повідомлено про те, що через обстріли Російською Федерацією відбулась аварійна зупинка генеруючого обладнання відповідача .
Також, відповідач зазначає, що 25.12.2024 держава агресор здійснила масований ракетний обстріл енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС було аварійно зупинено. Відновлення роботи генеруючого обладнання енергоблоку ст.№7 СО Слов'янська ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» можливе на раніше кінця І кварталу 2025 року.
Про зазначені обставини відповідач повідомив позивача, Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом №01-1.3/01957 від 25.12.2024.
Як вже було зазначено судом, доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово промисловою палатою України (п.8.4 Договору).
Неповідомлення однієї зі Сторін про неможливість виконання прийнятих за цим Договором зобов'язань, позбавляє Сторону права посилатися на будь-яку вказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов'язань (п.7.5).
В той же час, відповідачем не надано сертифікату Торгово-промислової палати України на підтвердження існування форс-мажорних обставин для Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», які б знаходились в причинному зв'язку з неможливістю виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 у період лютий-квітень 2025 року.
Також, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повідомлення відповідачем позивача про настання форс-мажорних обставин та неможливості виконання відповідачем договору №0112-03015-ПД від 01.01.2024 в строк визначений у Правилах. Не надано і доказів на підтвердження вчинення відповідачем дій спрямованих на обговорення та погодження роботи учасниками ринку відповідно до Правил і Кодексу системі передачі протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору.
Надані відповідачем листи містять інформацію про повідомлення позивача про пошкодження обладнання Славянської ТЕС. Про неможливість виконання договірних зобов'язань в таких листах не зазначається.
Обґрунтовуючи доводи своїх заперечень, ПАТ «Донбасенерго» надало Господарському суду Донецької області сертифікат виданий Донецькою ТПП №1400-25-0063 від 15.01.2025 щодо неможливості виконувати акцептовані ОСП погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії за двосторонніми договорами у термін з 06.58 25.12.2024. У наведеному сертифікаті відображено обставини виникнення форс-мажору, їх триваючий характер, а також зазначено про документи, надані заявником на їх підтвердження (в тому числі лист-повідомлення на адресу НЕК «Укренерго» від 25.12.2024 №01-1.3/01957 щодо аварійної зупинки Слов'янської ТЕС).
Проте, даний сертифікат №1400-25-0063 від 15.01.2025 не підтверджує існування форс-мажорних обставин для Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», які б знаходились в причинному зв'язку з неможливістю виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 по оплаті наданих ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у період лютий-квітень 2025 року.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав, які надавали б Відповідачу право не виконувати свої грошові зобов'язання за наданими Позивачем послугами за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються сторони спору, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову
Судові витрати у відповідності до ст.129 ГПК України покладаються на ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582, 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Тихого Олекси, 6) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25) на поточний рахунок НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк» у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129) заборгованість за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 4 732 479,86 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582, 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Тихого Олекси, 6) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25) р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк» у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129) три відсотки річних у розмірі 18 340,02 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582, 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Тихого Олекси, 6) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25) р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк» у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129) судові витрати у розмірі 57 009,84 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 17.02.2026 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 23.02.2026.
Суддя Е.В. Зекунов