Постанова від 12.02.2026 по справі 905/742/25

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року м. Харків Справа № 905/742/25

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Білоусова Я.О., суддя Лакіза В.В., суддя Мартюхіна Н.О.

за участі секретаря судового засідання Садонцевої Л.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (вх.№2623 Д/2) на рішення Господарського суду Донецької області від 10.11.2025 (прийняте у приміщенні Господарського суду Донецької області суддею Кротіновою О.В., повне судове рішення складено 19.11.2025) у справі №905/742/25

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", м.Краматорськ,

до відповідача Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування", м. Дружківка Донецької області,

про стягнення 1386317,24 грн,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 10.11.2025 у справі №905/742/25 у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", м.Краматорськ, до відповідача, Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування", м.Дружківка Донецької області, про стягнення 1386317,24 грн, у тому числі: 1300688,82 грн вартість розподіленої електричної енергії з 01.07.2024 по 31.10.2024 як компенсації збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, понесених Оператором системи розподілу, які виникли внаслідок порушення відповідачем умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого споживач приєднався шляхом подання заяви-приєднання б/н від 15.11.2018 та Правил роздрібного ринку електричної енергії, на підставі п. 7.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії та протоколу №14 від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов №17/Др/0008 від 19.11.2024, інфляційне збільшення боргу в розмірі 67668,22 грн та 3% річних в розмірі 17960,20 грн, відмовлено.

Вказане рішення місцевого господарського суду мотивоване, зокрема, таким:

- з аналізу викладених положень Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу систем розподілу суд констатує, що оператор системи розподілу, отримавши від електропостачальника звернення про припинення електроживлення споживачу, повинен припинити електроживлення споживача електричної енергії без перевірки причини такого припинення;

- у спірному випадку, оператором системи розподілу не здійснено припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою постачальника про відключення об'єкта споживача внаслідок не допуску споживачем, як учасником роздрібного ринку, на об'єкт споживання електричної енергії;

- за висновками суду, у розумінні п. 7.10 Правил, збитками є такі, що пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, зокрема споживачем. Відтак, у випадку ненадання споживачем оператору системи розподілу допуску на об'єкт споживання електроенергії, оператор системи розподілу має право на відшкодування збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, а не втрат у вигляді обсягів електричної енергії, використаних споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення;

- у спірному випадку використання обсягів розподіленої електроенергії на об'єкт споживача із визначенням вартості відповідно до п. 25.2 додатка №4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у вигляді збитків є помилковим, а застосування приписів п. 7.10 Правил в іншій частині - передчасним;

- у розглядуваному питанні необхідним елементом для стягнення є доведеність понесення позивачем заявлених ним до стягнення збитків, зазначений факт повинен бути підтверджений належними та допустимими доказами. Тобто, чи відбулась оплата позивачем та адміністрування втрат, чи понесені за тарифом, який застосовано. Поряд з цим, звертаючись з вимогами про компенсацію відповідачем збитків позивач не надав жодних доказів понесення ним таких збитків.

Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" з рішенням суду першої інстанції не погодилося та звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 10.11.2025 у справі №905/742/25 та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник посилається, зокрема, на таке:

- з посиланням на імперативний характер положень пункту 7.10 ПРРЕЕ вказує, що у разі невідключення споживача від електропостачання за заявою електропостачальника, обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі, автоматично покладаються на оператора системи як втрати та відображаються у системі управління ринком за ОСР;

- виходячи з аналізу умов договору про розподіл та норм, що регулюють відносини у сфері електроенергетики, вартість розподіленої електроенергії, заявленої до стягнення у даній справі за своєю суттю є "заздалегідь погодженими збитками", обсяг та вартість яких погоджені сторонами у договорі, а саме у додатку 4 "Порядок розрахунків".

- у правовій доктрині інститут "заздалегідь визначених збитків" покликаний забезпечити кредитору справедливе відшкодування у тих випадках, коли сторони договору вже на момент його укладення погоджуються з тим, що певним порушенням умов договору кредитору завдається шкода / збитки, але при цьому конкретний розмір завданих збитків складно чи взагалі неможливо довести;

- у разі спору про стягнення суми заздалегідь визначеної санкції, що передбачена сторонами у договорі на випадок певного порушення його умов, позивач (кредитор) має довести лише тільки факт такого порушення умов договору боржником, тобто релевантну протиправність дій чи бездіяльності останнього;

- враховуючи специфіку правовідносин в електроенергетиці та компенсаційний характер потенційних збитків, незалежно від їх реального розміру, доведення реальності понесення таких збитків позивачем не є обов'язковим, а отже висновки суду щодо недоведеності понесених збитків позивач вважає помилковими;

- на думку скаржника, приймаючи оскаржуване рішення суд не врахував сукупність як законодавчих положень щодо регулювання спірних правовідносин, так і особливостей договірних відносин між сторонами, проявив надмірний формалізм, чим фактично позбавив Позивача права на захист своїх законних інтересів;

- крім того вказує на те, що позивач в прохальній частині позовної заяви просив стягнути з відповідача не збитки, а вартість розподіленої електричної енергії. В даному випадку до вирахування обсягів електричної енергії, які підлягають оплаті, прийняті фактично спожиті відповідачем та розподілені позивачем обсяги, зафіксовані приладами комерційного обліку.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 29.12.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (вх.№2623 Д/2) на рішення Господарського суду Донецької області від 10.11.2025 у справі №905/742/25; призначено справу до розгляду на 12 лютого 2026 року о 10:00 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі засідань №104, про що повідомити учасників; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу - до 14.01.2026, з доказами його надсилання апелянту, учасникам справи строк для подання заяв, клопотань, тощо - до 14.01.2026.

В судовому засіданні 12.02.2026 представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі, просив скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином ухвалою суду від 29.12.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, сформованою в програмі Діловодство спеціалізованого суду.

Отже, під час розгляду даної справи судом апеляційної інстанції, у відповідності до приписів пункту 4 частини 5 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строку, встановленого частиною 1 статті 273 цього Кодексу.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (частина 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи та правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення учасників справи про час та місце розгляду справи, виходячи з того, що участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені частиною першою статтею 42 Господарського процесуального кодексу України) є правом, а не обов'язком сторін, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи та вимоги, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила.

05.05.2009 між Відкритим акціонерним товариством "Донецькобленерго" та Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування" укладено договір про постачання електричної енергії №2098, відповідно до умов якого, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об'єктами) приєднаною потужністю 569,45 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Договір підписано та скріплено печатками сторін.

19.04.2018 набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ, Правила), затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312, які встановили необхідність переукладення всіх договорів між споживачами та постачальниками електричної енергії.

Згідно з пунктом 2 зазначеної Постанови (у відповідній редакції) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

15.11.2018 Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування" складено заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, відповідно до якої, Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" повідомило про припинення діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та приєднання споживача з 01.12.2018 або іншої дати, встановленої законодавчими актами України, до договору споживча про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, на умовах договору про постачання електричної енергії, за особовим рахунком №2098.

Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії.

Даною заявою споживач надає оператору системи розподілу згоду на передачу своїх персональних даних/інформації/копії документів постачальнику.

Додатком до заяви-приєднання є перелік об'єктів та точок комерційного обліку споживача з наступними EIC-кодами точок комерційного обліку споживача: 62Z6191015726197 (м.Дружківка, вул.Леніна, 16), 62Z2537670581204 (м.Дружківка, вул.О.Кошевого, 32), 62Z0957868676471 (м.Дружківка, вул.Першотравнева), 62Z4955656521052 (м.Дружківка, вул.Хмельницького, 28), 62Z2975889318412 (м.Дружківка, вул.Дорошенко), 62Z4332463459144 (м.Дружківка, вул.Космонавтів, 16), 62Z8198162557990 (м.Дружківка, вул.Косарева, 6), 62Z9830009707012 (м.Дружківка, вул.Космонавтів, 37), 62Z1475410119911 (м.Дружківка, вул.Привокзальна, 4).

Підписано та скріплено печаткою з боку споживача.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 27.11.2018 № 1532 "Про видачу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" Акціонерному товариству "ДТЕК Донецькі електромережі" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Маріупольського, Нікольського, Мангушського, Авдіївського, Олександрівського, Волноваського, Мар'їнського, Покровського, Селидівського, Великоновоселівського, Торецького, Дружківського, Слов'янського, Костянтинівського, Добропільського, Криворізького, Лиманського, Бахмутського та Краматорського районів Донецької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

У пункті 4 зазначено, що ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01 січня 2019 року.

Відтак, з 01.01.2019 Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі" розпочато діяльність з розподілу електричної енергії, як оператора системи розподілу та взаємовідносини позивача та відповідача в частині здійснення розподілу електричної енергії регулюються умовами публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти цей договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи розподілу, за відсутності заперечень оператора системи (п.1.1 договору).

Оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309 (зі змінами та доповненнями) та Кодексом системи розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310 (зі змінами та доповненнями) за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки/точок розподілу електричної енергії за об'єктом споживача, який є додатком 2 "Паспорт точки розподілу електричної енергії" до цього договору та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу (п.2.1 договору).

Споживач, якому продаж електричної енергії здійснюється на роздрібному ринку електричної енергії зобов'язаний мати діючий договір з постачальником електричної енергії (п.4.1 договору).

У разі купівлі електричної енергії для власного споживання за двостороннім договором (двосторонніми договорами) та на організованих сегментах ринку, розподіл електричної енергії здійснюється за умови укладення споживачем договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі (п.4.2 договору).

Згідно з пунктом 8.9 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Кодексу комерційного обліку, Кодексу систем розподілу, Кодексу системи передачі, Закону України "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

Розділом 10 договору врегульовано порядок обмеження та припинення електропостачання.

Цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору, якщо інший строк не зазначено в заяві-приєднання. Договір діє протягом 1 року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов та за умови що інший термін не зазначено в заяві-приєднання (п.11.1 договору).

До матеріалів справи долучений додаток 4 "Порядок розрахунків" до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Пунктом 16 додатку №4 передбачено, що вартість необлікованої, внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ електроенергії, сума збитків, у разі неможливості відключення споживача на підставі заявки від електропостачалника, з незалежних від оператора системи розподілу причин, розраховані оператором системи розподілу, на підставі відповідного акту про порушення, акту - претензії, перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи розподілу, не пізніше ніж через 30 календарних днів від дня його отримання.

Згідно з пунктом 25 додатку №4, у разі відсутності у споживача договору про постачання електричної енергії або у разі неможливості, з незалежних від оператора системи розподілу причин, що підтверджені документально (недопуск працівників оператора системи розподілу для відключення, законодавча заборона (обмеження) відключення тощо) відключення споживача на підставі заявки від електропостачальника, для розрахунків між сторонами покази засобу (ів) обліку не застосовуються, а розрахунки між сторонами ведуться наступним чином: обсяг розподіленої електричної енергії такому споживачу розраховується виходячи з дозволеної (договірної) потужності струмоприймачів та кількості годин і днів використання таких струмоприймачів, визначених договором. У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача режим роботи споживача приймається рівним 8 год в день, 5 днів на тиждень (п.25.1); вартість розподіленої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператором системи розподілу на втрати електричної енергії в мережах на балансуючому ринку у відповідному розрахунковому періоді та з урахуванням вартості послуг з розподілу електричної енергії на об'єкт (об'єкти) споживача за тарифом (ціною) на послугу з розподілу електричної енергії та з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії (п.25.2); період розрахунку визначається з моменту припинення дії або не укладення споживачем договору про постачання електричної енергії та до моменту його укладення або з дати відключення, яка зазначена в заявці електропостачальника (у разі неможливості, з незалежних від оператора системи розподілу причин, що підтверджені документально здійснити відключення) до повного припинення постачання електричної енергії споживачу, що зафіксовано відповідним актом - претензією або до відкликання заявки електропостачальником (п.25.3); оплата споживачем, вартості послуг з розподілу, яка розрахована у відповідності з пунктом 25 даного додатку, здійснюється на підставі акту - претензії та окремих платіжних документів оператора системи розподілу за відповідний розрахунковий період, з вказанням обсягу та вартості електричної енергії, в строки зазначені в п. 14 даного додатку (п.25.4); за зверненням споживача, оператор системи здійснює перерахунок обсягу електричної енергії згідно фактичного споживання, визначеного за допомогою показників вузлів обліку електричної енергії, які зазначені у цьому договорі. Такий перерахунок здійснюється у разі звернення споживача, в строк не пізніше ніж 20 днів з дати направлення споживачу акту-претензії (п.25.5).

На адресу Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" надійшла вимога постачальника №44/11-001851/В від 25.04.2024 на відключення об'єкта (точки комерційного обліку) споживача.

У відповідності до ПРРЕЕ та умов договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії та у зв'язку з заборгованістю споживача перед постачальником з оплати за спожиту електричну енергію, просив повністю припинити розподіл електричної енергії по всім точкам приєднання згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема, щодо Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування" з 13.05.2024 з 9:00 та з зазначенням точок приєднання: 62Z1475410119911, 62Z4955656521052, 62Z0957868676471, 62Z2537670581204, 62Z9830009707012, 62Z4332463459144, 62Z8198162557990, 62Z2975889318412.

Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі" на адресу Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування" надіслано попередження №63/6427 від 30.04.2024 про припинення (обмеження) постачання електричної енергії споживачу.

Повідомлено, що за заявкою електропостачальника "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго" №44/11-001851/В від 25.04.2024, у зв'язку з наявною заборгованістю з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником, споживачу буде припинено (обмежено) постачання електричної енергії відповідно до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу систем розподілу з 9:00 13.05.2024 за наступними точками комерційного обліку: 62Z1475410119911, 62Z4955656521052, 62Z0957868676471, 62Z2537670581204, 62Z9830009707012, 62Z4332463459144, 62Z8198162557990, 62Z2975889318412.

На підтвердження надіслання даного попередження відповідачу надано скріншот з електронної скриньки позивача, з якого вбачається направлення 30.04.2024 попередження на електронну адресу 01558856@ukr.net.

Використання електронної пошти як засобу комунікації із відповідачем передбачено договором з урахуванням додатків до нього.

20.05.2024 представники Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" разом з заступником голови Дружківської військової адміністрації з'явились на об'єкти споживача для проведення відключення електричної енергії за заявкою електропостачальника.

Згідно з актом про недопуск №0002416 від 20.05.2024, під час виконання посадових обов'язків представників АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не допущено до електроустановки споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.

Зазначено інформацію: особовий рахунок/договір - №2098, споживач - Комунальне підприємство Дружківської міської ради "Громадське харчування", адреса - м.Дружківка, вул.Привокзальна, 4, за участі споживача (уповноваженої ним особи) - заступника голови Дружківської військової адміністрації Пахомова О.В.

Зафіксовано причини відмови у доступі до об'єкта споживача: відключити об'єкти немає можливості, за обставин їх поточного використання.

Як вказано позивачем, акт підписано представником АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" та заступником голови Дружківської військової адміністрації від споживача.

17.06.2024 представники Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" повторно з'явились на об'єкти споживача для проведення відключення електричної енергії за заявкою електропостачальника.

Згідно акту про недопуск №0002431 від 17.06.2024, під час виконання посадових обов'язків представників АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не допущено до електроустановки споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача. Акт підписано представником АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".

В подальшому, представниками Оператора системи розподілу (далі - ОСР) складено акт-претензію №07/Др/0008 від 19.11.2024 про порушення договірних умов Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування".

Зазначено, що акт складено відповідно до п. 8.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії та п. 8.9 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії представникам оператора системи розподілу.

Даним Актом представниками ОСР зафіксовано, що споживач порушив умови договору та пп.12-14 п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: не допустив працівників ОСР до своїх електроустановок, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача для виконання їх відключення, що призвело до втрат електричної енергії, спожитої після запланованої дати відключення.

Повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта-претензії буде проводити засідання 26.12.2024 об 11:00 год. за адресою: м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8.

Вказано, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа, у разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи, детальний розрахунок витрат, понесених ОСР на закупівлю та адміністрування втрат відповідно до діючих тарифів та рахунок буде направлений споживачу поштою.

Наведено показники лічильників за точками комерційного обліку:

62Z2975889318412, їдальня ЗОШ №11, Донецька область, с.Райське, вул.Дорошенко 1, номер лічильника 0570428, показники 078203,1;

62Z9830009707012, їдальня ЗОШ №7, Донецька область, м.Дружківка, вул.Космонавтів, 37, номер лічильника 10776960, показники 120587;

62Z2537670581204, їдальня ЗОШ №12, Донецька область, м.Дружківка, вул.Вартових Неба (О.Кошового), 32, номер лічильника 0310276, показники 381136;

62Z4332463459144, їдальня Гімназії Інтелект, Донецька область, м.Дружківка, вул.Космонавтів, 16, номер лічильника 0422211, показники 326569;

62Z0957868676471, їдальня ЗОШ №14, Донецька область, м.Дружківка, смт.Ол.Дружківка, вул..Богдана Кулакова, 83, номер лічильника 8117850, показники 116444,3.

Зауважено, що на момент складання акту лічильники та пломби не пошкоджені.

Запропоновано протягом 30 календарних днів з дати отримання даної претензії з рахунком на компенсацію втрат усунути порушення та відшкодувати ОСР затрати, понесені за закупівлю та адміністрування втрат, про що повідомити ОСР, чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення даної претензії повністю або частково. До відмови щодо задоволення претензії споживач може додати документи, які підтверджують вину іншої сторони або відсутність своєї вини. Протягом розгляду претензії учасники роздрібного ринку зобов'язані на запит іншої сторони надавати уточнюючу інформацію та документи, необхідні для розгляду претензії.

Звернуто увагу, що згідно з підпунктом 1, підпунктом 2 п.7.5 ПРРЕЕ, підпунктом 3 п.11.5.2 Кодексу систем розподілу, п.6.2.8 Кодексу комерційного обліку, недопущення є підставою для припинення в установленому порядку постачання електричної енергії споживачу з живлячих центрів, про час та дату такого припинення споживача буде повідомлено додатково в попередженні.

Вказано, що в разі ініціювання та забезпечення споживачем доступу до свого об'єкта та опломбування комутаційних апаратів у відключеному стані не пізніше 10:00 год 14.11.2024, в робочий час ОСР, протягом зазначеного терміну, до споживача можуть не застосовуватись заходи з припинення постачання електричної енергії.

Повідомлено реквізити ОСР для ініціювання та узгодження споживачем дати доступу до об'єкта.

Підписано представникам ОСР.

Позивачем складено запрошення №67/16447-вих від 22.11.2024 на засідання Комісії АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з розгляду акту-претензії про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024, в якому повідомлено відповідача про виявлені порушення ПРРЕЕ та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з боку відповідача та складено акт - претензія про порушення договірних умов № 07/Др/0008 від 19.11.2024.

У зв'язку з цим запрошено відповідача прийняти участь у засіданні Комісії АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", яке відбудеться 26.12.2024 о 10:00 годині та на якому буде розглянутий акт - претензія про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024, а також питання щодо нарахувань на підставі акту - претензії про порушення договірних умов № 07/Др/0008 від 19.11.2024.

Звернуто увагу, що не надсилання відповіді на запрошення буде вважатися згодою на розгляд акту - претензії про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024 без участі споживача, а рішення за актом буде прийнято незалежно від участі споживача у засіданні Комісії.

У якості підтвердження надсилання означеного запрошення та акту-претензії з додатками до нього на адресу відповідача до матеріалів справи долучено опис вкладення від 29.11.2024 та фіскальний чек АТ "Укрпошта" від 29.11.2024.

З протоколу №14Др від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024, вбачається наступне.

У призначену у запрошенні №67/16447-вих від 22.11.2024 дату та час споживач та/або повноважний представник споживача на комісію не з'явились. Засідання Комісії проведено без присутності споживача та/або повноважного представника споживача.

Комісія АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з розгляду актів-претензій в складі Голови комісії, менеджера з правового забезпечення Хомовського С.М., членів комісії: керівника департаменту з клієнтських операцій Шашацької К.Г., начальника відділу з розрахунків Медведєвої І.Є., начальника центру по роботі з комерційними втратами Чернігова А.Е., менеджера відділу з розрахунків Сігіди Г.В., менеджера відділу з розрахунків Зєнової В.Г., головного фахівця відділу з розрахунків Коваленка І.О., розглянула акт-претензію №07/Др/0008 від 19.11.2024 про порушення договірних умов з метою визначення правомірності складання акту-претензії та розміру витрат, понесених ОСР на закупівлю та адміністрування втрат внаслідок порушення споживачем, які підлягають компенсації споживачем.

Комісією встановлено, що споживачем (договір №2098), Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування" (ЄДРПОУ - 01558856) на об'єктах, розташованих за адресами: Донецька область, м. Дружківка, вул. Космонавтів, 37, вул.Вартових неба (колишня Кошового), 32, вул. вул. Космонавтів, 16, смт. Ол. Дружківка, вул.Богдана Кулакова (колишня Первомайська), 83, с. Райське, вул. Дорошенко, 1 порушено умови п.п. 4.1., 4.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, п. 1.2.1 та пп. 1, п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача у період з 01.07.2024 по 31.10.2024 (включно) за відсутності договору про постачання електричної енергії, договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії Оператора системи розподілу.

Під час розгляду Комісією розглянуто наступні документи: акт-претензія про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024, акт про недопуск №0002416 від 20.05.2024 (ЕІС-коди:62Z9830009707012, 62Z2975889318412, 62Z2537670581204, 62Z0957868676471, 62Z4332463459144), акт про недопуск №0002431 від 17.06.2024 (ЕІС-коди: 62Z9830009707012, 62Z2975889318412, 62Z2537670581204, 62Z0957868676471, 62Z4332463459144.

У підсумку, Комісією прийнято рішення:

1. Акт-претензія №07/Др/0008 від 19.11.2024 складений відповідно до вимог п. 25 додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

2. У зв'язку з тим, що електрична енергія за: ТО 20 (ЕІС-код - 62Z9830009707012) враховується приладом обліку NIK 2301 AP3.0000.0.11 №10776960, ТО 50 (ЕІС-код - 62Z2975889318412) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №570428, ТО 60 (ЕІС-код - 62Z2537670581204) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №310276, ТО 70 (ЕІС-код - 62Z0957868676471) враховується приладом обліку НІК 2301 АП3 №8117850, ТО 90 (ЕІС-код - 62Z4332463459144) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №422211, які є розрахунковими, здійснити нарахування обсягів розподіленої електричної енергії відповідно до п.25.5. Додатку 4 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, виходячи фактичного споживання, визначеного за допомогою показників вузла обліку електричної енергії, які зазначені у цьому Договорі.

3. Період нарахування за Актом-претензією №07/Др/0008 від 19.11.2024 прийняти з 01.07.2024 до 31.10.2024 (включно) відповідно до п. 25.3. Додатка 4 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме: з моменту припинення дії або не укладення Споживачем договору про постачання електричної енергії та до моменту його укладення.

4. Вартість розподіленої електроенергії в період з 01.07.2024 до 31.10.2024 (включно), визначити відповідно до п. 25.2. Додатка 4 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Період нарахування: з 01.07.2024 по 31.10.2024 (включно)

Обсяг електричної енергії з 01.08.2024 по 30.09.2024 (включно) складає: 112889 кВт*год.

Вартість електричної енергії з 01.08.2024 по 30.09.2024 (включно) складає: 1300 688,82 грн. з ПДВ із застосуванням відповідного тарифу.

Всього підлягає до сплати: 1300688,82 в т.ч. ПДВ.

Зауважено, що споживач має оплатити нараховану суму протягом 30 календарних днів від дня отримання копії протоколу та рахунка.

Додатком №1 до протоколу №14Др від 26.12.2024 є докладний розрахунок за актом-претензією №07/Др/0008 від 19.11.2024 обсягів електричної енергії в період з 01.07.2024 по 31.10.2024 (включно) за договором №2098 від 01.01.2019 щодо Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування".

Протокол підписано головою та членами комісії.

Сформовано рахунок №2098 від 26.12.2024 на суму 1300688,82 грн. Зазначено, що споживач має оплатити нараховану суму протягом 30 календарних днів від дня отримання копії протоколу та рахунка. Підписано та скріплено печаткою з боку позивача.

Протокол засідання комісії та рахунок направлено відповідачу на поштову адресу, на підтвердження чого надано опис вкладення від 26.12.2024 та фіскальний чек АТ "Укрпошта" від 26.12.2024.

Проте, як зазначив позивач, відповіді від споживача ним не було отримано, оплату рахунку останнім не здійснено.

У липні 2025 року позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", звернувся до господарського суду з позовом до відповідача, Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування", про стягнення 1386317,24 грн, у тому числі:

- 1300688,82 грн за розподілену електричну енергію з 01.07.2024 по 31.10.2024, на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого споживач приєднався шляхом подання заяви-приєднання б/н від 15.11.2018, Правил роздрібного ринку електричної енергії та протоколу №14 від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов №17/Др/0008 від 19.11.2024;

- інфляційне збільшення боргу в розмірі 67668,22 грн, нараховане на вартість розподіленої з 01.07.2024 по 31.10.2024 електричної енергії, на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України;

- 3% річних в розмірі 17960,20 грн, нараховані на вартість розподіленої з 01.07.2024 по 31.10.2024 електричної енергії, на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на укладання з відповідачем публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого споживач приєднався шляхом подання заяви-приєднання б/н від 15.11.2018, припинення розподілу електричної енергії по точці приєднання відповідача за заявою постачальника "останньої надії", не допуск представників оператора системи розподілу до об'єкту відповідача для здійснення відключення, через що позивачем своєчасно не здійснено припинення електропостачання, а використані обсяги електричної енергії покладені на позивача у якості втрат. Керуючись умовами договору та положеннями Правил роздрібного ринку позивачем розраховано втрати та пред'явлено до оплати відповідачу, яка ним не здійснена. Внаслідок цього виникла заборгованість та підстави для нарахування 3% річних, інфляційних втрат.

На підтвердження викладених обставин надав розрахунок заборгованості та у електронних копіях: договір про постачання електричної енергії №2098 від 05.05.2009 з додатками до нього; договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатком до нього; заява приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії б/н від 15.11.2018 з додатком до неї; вимога постачальника №44/11-001851/В від 25.04.2024 на відключення об'єкта (точки комерційного обліку) споживача; попередження №63/6427 від 30.04.2024 про припинення (обмеження) постачання електричної енергії споживачу з скріншотом з електронної скриньки; акт про недопуск №0002416 від 20.05.2024; акт про недопуск №0002431 від 17.06.2024; акт-претензія №07/Др/0008 від 19.11.2024 про порушення договірних умов з описом вкладення у цінний лист; запрошення №67/16447-вих від 22.11.2024 на засідання Комісії АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з розгляду акту-претензії про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024; протокол №14Др від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов №07/Др/0008 від 19.11.2024 з додатком №1 до нього (докладний розрахунок), рахунком №2098 від 26.12.2024 та описом вкладення у цінний лист.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовував приписами ст.ст.11, 47, 525, 526, 530, 610, 626, 627, 628 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, п. 1.2.1, п. 2.1.6, п. 5.5.5, п. 7.5, п. 7.10, п. 12.14 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.

Як вбачається з ухвали суду від 19.08.2025 під час підготовчого засідання у представника позивача з'ясовано, що предметом спору виступають нарахування, здійснені відповідачу на підставі п. 7.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, і такі є компенсацією збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, понесених ОСР, які виникли внаслідок порушення відповідачем договірних умов та означених Правил. Останнє виражено у відмові у допуску представників позивача до об'єкта споживача для виконання їх відключення.

У додаткових поясненнях (сформовано в системі "Електронний суд" 29.10.2025) представник позивача зазначив про такі обставини:

- через ненадання споживачем доступу до об'єкту представникам оператора системи розподілу для здійснення припинення електропостачання, всі спожиті об'єми електроенергії покладені на втрати оператора системи розподілу;

- слід розрізняти прогнозовані та непрогнозовані втрати;

- компенсація вартості прогнозованих втрат закладена в тариф на розподіл електричної енергії, з урахування цих обсягів оператор системи розподілу оплачує послугу з передачі електричної енергії оператору системи передачі - Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго";

- втрати, які покладені на оператора системи розподілу через не здійснення припинення електропостачання є непрогнозованими та не закладені в тариф;

- такі непрогнозовані втрати виникли внаслідок порушення учасником ринку електричної енергії чинного законодавства, відтак, вартість послуги з передачі електроенергії, яку оператор системи розподілу сплачує Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" збільшується та не покривається грошовими коштами, закладеними в тариф на розподіл електричної енергії;

- сторони в договорі погодили процедуру розгляду претензій та порядок розрахунку обсягів, періоду та вартості послуг з розподілу електроенергії у випадках збільшення фактичних затрат на розподіл електроенергії (з врахуванням тарифу на послуги з передачі електроенергії, купівлю електроенергії на балансуючому ринку для компенсації технологічних втрат);

- спірні нарахування не є збитками, у звичайному розумінні, а є розрахунком надання послуги з розподілу електричної енергії в певних конкретних виключних обставинах на підставі спеціальних норм та правил договору, а також чинного законодавства;

- нараховані обсяги та вартість розподіленої електроенергії здійснені у відповідності до умов чинного спеціального законодавства та умов договору, укладеного між сторонами.

Під час судового розгляду справи №905/742/25 судом встановлено, щодо підстав та порядку розрахунку заявленої до стягнення суми, її правової природи, наведено посилання на п.7.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії та протокол засідання комісії з розгляду акта-претензії про порушення договірних вимог. Відтак, за висновками суду, предметом спору виступають нарахування, здійснені відповідачу на підставі п. 7.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, як компенсації збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, понесених Оператором системи розподілу, які виникли внаслідок порушення відповідачем умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Порушеним правом визначає негативні наслідки, які позивач зазнав у вигляді покладених на нього втрат (обсягів електричної енергії), внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії.

10.11.2025 місцевим господарським судом ухвалено оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову з підстав, зазначених вище.

Колегія суддів дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги виходячи з наступного.

Предметом апеляційного перегляду у цій справі постало питання щодо стягнення зі споживача електричної енергії вартості розподіленої електроенергії в період з 01.07.2024 до 31.10.2024 (включно) як компенсації витрат, понесених ОСР у зв'язку з нездійсненням припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення.

Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

За змістом пунктів 26, 27 частини 1 статті 1 цього Закону електрична енергія - енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу. Електрична мережа - сукупність електроустановок для передачі та/або розподілу електричної енергії.

Постачальник "останньої надії" - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу (пункт 66 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Частиною 1 статті 64 зазначеного Закону передбачено, що постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: 1) банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника; 2) завершення строку дії ліцензії, зупинення або припинення дії ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника; 3) невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам; 4) необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником; 5) в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.

За вимогами частин шостої-десятої статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник "останньої надії" здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором, та є публічним договором приєднання. Постачальник "останньої надії" оприлюднює відповідний договір на своєму офіційному веб-сайті.

Електропостачальник, неспроможний постачати електричну енергію, має повідомити про дату припинення постачання електричної енергії постачальника "останньої надії", споживачів, Регулятора, оператора системи передачі та оператора системи розподілу.

Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.

Постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку постачальник "останньої надії" припиняє електропостачання споживачу.

Постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку постачальник "останньої надії" припиняє електропостачання споживачу (частина дев'ята).

У пункті 56 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

Відповідно до пункту 78 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 45 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Частиною 4 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

Як встановлено судом, Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" у межах спірних правовідносин виступає оператором системи розподілу на ринку електричної енергії.

Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (постачальник електроенергії) звернулось до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" з вимогою постачальника №44/11-001851/В від 25.04.2024 на відключення об'єкта (точки комерційного обліку) споживача.

У відповідності до ПРРЕЕ та умов договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії та у зв'язку з заборгованістю споживача перед постачальником з оплати за спожиту електричну енергію, постачальник просив повністю припинити розподіл електричної енергії Комунальному підприємству Дружківської міської ради "Громадське харчування" по всім точкам приєднання згідно з вимогами чинного законодавства з 13.05.2024 з 9:00.

Частиною 1 статті 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що електропостачальники мають право звертатися до оператора системи передачі або оператора системи розподілу щодо відключення електроживлення споживача у випадках, визначених правилами роздрібного ринку, крім випадків постачання вразливим споживачам (п. 4).

Водночас згідно з пунктом 14 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу зобов'язаний припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному Кодексом системи розподілу.

Відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку (частина 3 статті 60 Закону "Про ринок електричної енергії").

Тобто, зазначений Закон покладає на оператора системи розподілу обов'язок припиняти (відключати) електроживлення споживача за зверненням електропостачальника (постанова Верховного Суду від 27.06.2023 у справі № 640/13104/20).

Кодекс систем розподілу, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини операторів систем розподілу (далі - ОСР), оператора системи передачі (далі - ОСП), користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуг з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок.

Відповідно до пункту 11.5.1 Кодексу систем розподілу послуги з розподілу електричної енергії надаються Користувачу безперервно, крім випадків, передбачених договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та цим Кодексом.

Згідно з пунктом 11.5.2 Кодексу систем розподілу одним з випадків припинення розподілу електричної енергії є звернення електропостачальника про припинення електроживлення користувача (споживача електричної енергії) у випадках, визначених Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (надалі - ПРРЕЕ), регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

За приписами підпунктів 1, 2, 8 підпункту 5.1.2 пункту 5.1 розділу V ПРРЕЕ оператор системи зобов'язаний:

1) укладати договори з усіма споживачами, об'єкти яких розташовані (приєднані до електричних мереж та підключені) на території діяльності оператора системи, а також з усіма електропостачальниками, які мають намір постачати електричну енергію на території оператора системи, за формою та у порядку, передбаченими цими Правилами;

2) надавати послуги з передачі (розподілу) електричної енергії та доступ до своїх електричних мереж на недискримінаційній та прозорій основі за тарифами, встановленими Регулятором;

8) припиняти у випадках та в порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі та цими Правилами, електроживлення споживача за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5.2.1. розділу V ПРРЕЕ електропостачальник має право звертатися до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення споживача у випадках, визначених цими Правилами, крім випадків постачання вразливим споживачам, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2 пункту 5.4.1 глави 5.4 розділу V ПРРЕЕ передбачено, що постачальник "останньої надії" має право припинити постачання електричної енергії до закінчення визначеного Законом України "Про ринок електричної енергії" строку у разі невиконання споживачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" щодо повної та своєчасної оплати споживачем вартості електричної енергії, а також завершення трирічного терміну призначення постачальника "останньої надії" чи шестимісячного терміну тимчасового покладення Кабінетом Міністрів України обов'язків постачальника "останньої надії" на електропостачальника державної форми власності.

При цьому, відповідно до положень пункту 11.5.12 Кодексу систем розподілу, електропостачальник має право звернутися до ОСР щодо припинення електроживлення Користувача (споживача електричної енергії), з яким електропостачальником укладено договір про постачання електричної енергії. У зверненні електропостачальник повинен, зокрема, зазначити дані, що ідентифікують відповідного споживача електричної енергії (EIC-код), та причину (підставу) припинення електроживлення такого споживача електричної енергії.

ОСР не має права вимагати від електропостачальника обґрунтування причини (підстави) припинення електроживлення, якщо вона відповідає випадкам, визначеним Правилами роздрібного ринку електричної енергії. У випадках, не передбачених Правилами роздрібного ринку електричної енергії, ОСР має право відхилити звернення електропостачальника, про що повідомляє електропостачальника протягом 2 робочих днів з дати отримання звернення.

Попередження про припинення електроживлення надсилається ОСР одночасно електропостачальнику та відповідному споживачу електричної енергії за 5 робочих днів до запланованої дати обмеження/припинення розподілу електричної енергії.

ОСР не розглядає заперечення щодо припинення електроживлення або звернення щодо неправомірності дій електропостачальника від споживачів електричної енергії.

ОСР повинен припинити електроживлення споживача електричної енергії протягом 10 робочих днів з дати отримання звернення від електропостачальника.

ОСР повідомляє електропостачальника про припинення електроживлення споживача електричної енергії після здійснення необхідних технічних заходів або про відсутність технічної можливості припинення електроживлення споживача електричної енергії у разі її виявлення.

Враховуючи викладене, електропостачальник має право звернутися до оператора системи розподілу щодо припинення електропостачання споживача, а оператор системи зобов'язаний виконати вимогу електропостачальника, не має права вимагати від електропостачальника обґрунтування підстави (причин) припинення електроживлення, якщо вона відповідає випадкам передбаченим ПРРЕЕ.

Умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу викладені в розділі VII ПРРЕЕ.

Електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов'язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами (пункт 7.1 ПРРЕЕ).

Припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником (пункт 7.5 ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 7.5 ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: 1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача; 2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі, зокрема, заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником; 3) постачальником «останньої надії» за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі невиконання споживачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» щодо повної та своєчасної оплати споживачем вартості електричної енергії та/або договору про реструктуризацію заборгованості (крім захищеного споживача та споживача, об'єкти якого визначені як об'єкти критичної інфраструктури).

Припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом системи розподілу (абз. 1 п. 7.10. ПРРЕЕ).

Враховуючи положення Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу систем розподілу суд дійшов правильного висновку, що оператор системи розподілу, отримавши від електропостачальника звернення про припинення електроживлення споживачу, повинен припинити електроживлення споживача електричної енергії без перевірки причини такого припинення.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання наведених вище приписів після отримання звернення постачальника, Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" вчинило ряд дій задля припинення постачання електроенергії споживачу, Комунальному підприємству Дружківської міської ради "Громадське харчування".

Так, Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі" на адресу Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування" надіслано попередження №63/6427 від 30.04.2024 про припинення (обмеження) постачання електричної енергії споживачу, в якому повідомлено, що за заявкою електропостачальника "останньої надії" ДПЗД "Укрінтеренерго" №44/11-001851/В від 25.04.2024, у зв'язку з наявною заборгованістю з оплату за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником, споживачу буде припинено (обмежено) постачання електричної енергії відповідно до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу систем розподілу з 9:00 13.05.2024 за наступними точками комерційного обліку: 62Z1475410119911, 62Z4955656521052, 62Z0957868676471, 62Z2537670581204, 62Z9830009707012, 62Z4332463459144, 62Z8198162557990, 62Z2975889318412.

20.05.2024 та 17.06.2024 представники Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" з'явились на об'єкти споживача для проведення відключення електричної енергії за заявкою електропостачальника.

За змістом підпункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ, оператор системи має право, зокрема:

4) на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

14) на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 12 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень.

Пунктом 5.5.9 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ передбачено, що у разі перешкоджання у доступі до електроустановок споживача уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (у межах їх повноважень, визначених нормативно-правовими актами), уповноважених представників електропостачальника - до вузла вимірювання та/або оператора системи - до ділянки електромережі від межі балансової належності до вузла вимірювання (включно) уповноважених представників оператора системи - до генеруючих установок та установок зберігання енергії, такий споживач та/або посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до законодавства України.

Суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 1.1.2. ПРРЕЕ відмова в доступі до об'єкта споживача - це дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск.

Отже, положеннями пункту 14 частини 3 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" та підпункту 8 пункту 5.1.2 Правил на оператора системи покладений обов'язок припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника згідно з умовами договору з електропостачальником.

Для виконання наведеного обов'язку оператору системи згідно з підпунктом 4 пункту 5.1.1 Правил надано право на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача, зокрема, для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого Правилами порядку та умов договору, що кореспондується із обов'язком споживача забезпечувати такий доступ представникам оператора систем.

В силу наведених приписів, відповідач повинен був надати доступ представникам позивача для виконання оператором системи розподілу вимоги постачальника №44/11-001851/В від 25.04.2024 на відключення об'єкта (точки комерційного обліку) споживача.

Проте, споживачем (відповідачем) не забезпечено доступ представникам оператора системи розподілу до об'єкта споживача, про що свідчать акти про недопуск №0002416 від 20.05.2024 та №0002431 від 17.06.2024.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ненадання споживачем доступу представникам оператора системи розподілу є порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування".

Вказані висновки суду не спростовуються сторонами під час апеляційного перегляду даної справи.

Водночас, спірним є питання щодо правової природи здійснених позивачем нарахувань.

Судова колегія зазначає, що у цій справі встановлено, що ДПЗД "Укрінтеренерго" здійснював постачання електричної енергії споживачу - Комунальному підприємству Дружківської міської ради "Громадське харчування". У зв'язку із наявністю у споживача заборгованості, ДПЗД "Укрінтеренерго" звернулось до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", який є оператором системи розподілу, з вимогою про відключення об'єкта споживача з 13.05.2024.

Звертаючись із даним позовом про стягнення з відповідача вартості розподіленої електричної енергії Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" стверджувало, що оскільки представниками споживача не було забезпечено/надано доступ представниками ОСР для відключення об'єктів споживача, то всі спожиті об'єми електричної енергії споживачем були покладені на втрати ОСР.

Так, згідно з пунктом 7.10 розділу VII ПРРЕЕ, на який посилається позивач в позовній заяві та апеляційній скарзі, у разі нездійснення оператором системи припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення купівля-продаж електричної енергії за договором про постачання зупиняється, а обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати.

Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.

Наведеною нормою ризик продовження використання споживачем електричної енергії, попри вимогу постачальника про відключення, покладений саме на оператора системи як особу, зобов'язану здійснити відповідне відключення. При цьому, наведена норма не пов'язує покладення такого ризику з конкретними підставами невиконання чи неналежного виконання оператором вимоги про відключення, вжиттям чи невжиттям ним певного обсягу заходів, спрямованих на відключення тощо. Водночас, передбачає можливість відшкодування збитків, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку.

За фактом вчиненого порушення споживачем позивач стверджує, що на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" покладено втрати обсягів електроенергії, що використана Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування" за період 01.07.2024 - 31.10.2024.

Згідно з наявним в матеріалах справи протоколом № 14 Др від 26.12.2024 та додатком №1 до протоколу (Докладний розрахунок за Актом-претензією №07/Др/0008 від 19.11.2024 обсягів електричної енергії в період з 01.07.2024 по 31.10.2024 (включно) за договором № 2098 від 01.01.2019 Комунальне підприємство Дружківської міської ради "Громадське харчування"), обсяг спожитої електричної енергії споживачем за період з 01.07.2024 - 31.10.2024 склав 112889 кВт/год:

липень 2024 - 11213 кВт*год;

серпень 2024 - 11982 кВт*год;

вересень 2024 - 9662 кВт*год;

жовтень 2024 - 80032 кВт*год.

З посиланням на пункт 7.10 Правил, позивач вважає наявними підстави для стягнення вартості обсягів електричної енергії розподілених відповідачу за період 01.07.2024 - 31.10.2024.

Як зазначено у протоколі №14 ДР від 26.12.2024 вартість розподіленої електричної енергії в період з 01.07.2024 до 31.10.2024 визначається відповідно до п. 25.2 додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до пункту 25.2 означеного додатка №4 вартість розподіленої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператором системи розподілу на втрати електричної енергії в мережах на балансуючому ринку у відповідному розрахунковому періоді та з урахуванням вартості послуг з розподілу електричної енергії на об'єкт (об'єкти) споживача за тарифом (ціною) на послугу з розподілу електричної енергії та з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії.

Позивачем під час розрахунку використовувались наступні тарифи без ПДВ:

липень 2024 - 10,66898 грн за кВт*год;

серпень 2024 - 10,47536 грн за кВт*год;

вересень 2024 - 9,44722 грн за кВт*год;

жовтень 2024 - 9,33978 грн з кВт*год.

Відтак, у наведеному протоколі визначено як вартість електричної енергії споживачу за період 01.07.2024 - 31.10.2024 у розмірі 1300688,82 грн з ПДВ.

При цьому, як вбачається з протоколу № 14 Др від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов № 07/Др/0008 від 19.11.2024 комісією розглянуто акт-претензію № 07/Др/0008 від 19.11.2024 з метою визначення правомірності його складання та розміру витрат, понесених ОСР на закупівлю та адміністрування втрат внаслідок порушення споживачем, які підлягають компенсації споживачем.

Також, в протоколі зазначено про те, що у разі незгоди споживача з фактом порушення та відмови від компенсації витрат, понесених ОСР на закупівлю та адміністрування втрат внаслідок порушення споживачем, оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту порушення та стягнення суми компенсації.

Отже, судом встановлено, що позивачем щодо підстав та порядку розрахунку заявленої до стягнення суми, її правової природи, наведено посилання на п.7.10 ПРРЕЕ та протокол засідання комісії з розгляду акта-претензії про порушення договірних вимог.

Відтак, предметом спору виступають нарахування, здійснені відповідачу на підставі п. 7.10 ПРРЕЕ, як компенсації збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, понесених Оператором системи розподілу, які виникли внаслідок допущених відповідачем (споживачем) порушень. Порушеним правом є негативні наслідки, які позивач зазнав у вигляді покладених на нього втрат (обсягів електричної енергії), внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Виходячи з наведеного, спір стосується компенсації витрат, понесених ОСР у зв'язку з нездійсненням припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення, тобто стягнення зі споживача електричної енергії збитків, завданих оператору системи розподілу.

Відповідно до статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками згідно із частиною другої цієї статті є, зокрема, витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у неодержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов'язання було виконане боржником.

Доведення факту наявності таких збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв'язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача (постанова Великої Палати Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 925/556/21).

Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, наявності збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками кредитора, вини. Відсутність хоча б одного з вищевказаних елементів, які утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за невиконання або неналежне виконання ним взятих на себе зобов'язань. Тобто, для застосування відповідальності у вигляді стягнення збитків, позивач повинен довести наявність у нього збитків, протиправних дій відповідача та причинного зв'язку між збитками позивача та діями відповідача. З аналізу наведеного слідує, що вимога про відшкодування збитків (шкоди) може пред'являтися виключно у разі, якщо збитки є результатом порушення права і виключно до особи, яка це право порушила (постанова Великої Палати Верховного Суду від 18.06.2019 у справі № 920/85/18).

Пунктом 16 додатку №4 "Порядку розрахунків" передбачено, що вартість необлікованої, внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ електроенергії, сума збитків, у разі неможливості відключення споживача на підставі заявки від електропостачалника, з незалежних від оператора системи розподілу причин, розраховані оператором системи розподілу, на підставі відповідного акту про порушення, акту - претензії, перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи розподілу, не пізніше ніж через 30 календарних днів від дня його отримання.

Отже, передбачено перерахування споживачем на рахунок оператора системи розподілу, на підставі відповідного акту про порушення/акту-претензії, суми збитків, у разі неможливості відключення споживача на підставі заявки від електропостачальника, з незалежних від оператора системи розподілу причин.

Так, у протоколі №14 ДР від 26.12.2024 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов № 07/Др/0008 від 19.11.2024 зазначено: у зв'язку з тим, що електрична енергія за: ТО 20 (ЕІС-код - 62Z9830009707012) враховується приладом обліку NIK 2301 AP3.0000.0.11 №10776960, ТО 50 (ЕІС-код - 62Z2975889318412) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №570428, ТО 60 (ЕІС-код - 62Z2537670581204) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №310276, ТО 70 (ЕІС-код - 62Z0957868676471) враховується приладом обліку НІК 2301 АП3 №8117850, ТО 90 (ЕІС-код - 62Z4332463459144) враховується приладом обліку НІК 2301 АП1 №422211, які є розрахунковими, здійснити нарахування обсягів розподіленої електричної енергії відповідно до пункту 25.5 додатку 4 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, виходячи фактичного споживання, визначеного за допомогою показників вузла обліку електричної енергії, які зазначені у цьому договорі. Вартість розподіленої електроенергії в період з 01.07.2024 до 31.10.2024 (включно), визначити відповідно до п. 25.2. додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Додатком №1 до протоколу №14Др від 26.12.2024 є докладний розрахунок за актом-претензією №07/Др/0008 від 19.11.2024 обсягів електричної енергії в період з 01.07.2024 по 31.10.2024 (включно) за договором №2098 від 01.01.2019 щодо Комунального підприємства Дружківської міської ради "Громадське харчування".

Підставою такого розрахунку зазначено звіт (додаток №11).

Поряд з цим, як правильно враховано судом першої інстанції, у розумінні п. 7.10 Правил, збитками є такі, що пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, зокрема споживачем.

Вказаною нормою передбачено покладання адміністратором розрахунків електричної енергії використаної споживачем, електроживлення об'єкта якого не припинено, на втрати оператора системи, - як відповідну міру відповідальності у разі наявності невиправданої бездіяльності оператора системи, коли мав припинити електропостачання споживачу у визначеному пунктом Правил випадку, але такого не здійснив (абз. 2).

Збитками, які підлягають відшкодуванню оператору системи розподілу, внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, є збитки пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли (абз.3).

У спірному випадку оператором системи розподілу не здійснено припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою постачальника про відключення об'єкта споживача внаслідок недопуску споживачем, як учасником роздрібного ринку, на об'єкт споживання електричної енергії.

Відтак, у випадку ненадання споживачем оператору системи розподілу допуску на об'єкт споживання електроенергії, оператор системи розподілу має право на відшкодування збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, а не втрат у вигляді обсягів електричної енергії, використаних споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення.

У спірному випадку використання обсягів розподіленої електроенергії на об'єкт споживача із визначенням вартості відповідно до п. 25.2 додатка №4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у вигляді збитків є помилковим, а застосування приписів п. 7.10 Правил в іншій частині - передчасним.

У розглядуваному питанні необхідним елементом для стягнення збитків є доведеність понесення позивачем заявлених ним до стягнення збитків, зазначений факт повинен бути підтверджений належними та допустимими доказами.

Тобто, чи відбулась оплата позивачем та адміністрування втрат, чи понесені за тарифом, який застосовано.

Поряд з цим, звертаючись з вимогами про компенсацію відповідачем збитків позивач не надав жодних доказів понесення ним таких збитків.

Окрім того, в матеріалах справи відсутні дані комерційного обліку спожитої Комунальним підприємством Дружківської міської ради "Громадське харчування" електричної енергії у спірний період, а позивачем не доведено, що відповідач спожив саме з 01.07.2024 - 31.10.2024 склав 112889 кВт/год, оскільки позивачем не надано первинних документів на підтвердження відповідних обставин. Отже, позивачем не доведено також розміру заявлених збитків.

Також, суд першої інстанції правильно вказав на відсутність доказів того, що позивач сплатив на користь ДПЗД "Укрінтеренерго" вартість витрат, які просить стягнути із відповідача.

При цьому, згода чи незгода споживача із фактом споживання або обсягом спожитої електроенергії від постачальника беззаперечно не свідчить про наявність складу цивільного правопорушення як підстави для відшкодування заявлених збитків оператору систем розподілу, у зв'язку з невідключенням ним споживача за вказівкою електропостачальника.

Суд зауважує, що право звернутися із позовом про стягнення збитків не спростовує обов'язку позивача довести наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення.

Відповідно до частин 1-4 статті 13 ГПК судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Також, одним із принципів господарського судочинства є принцип диспозитивності, який відповідно до статті 14 ГПК полягає в тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст.ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина перша статті 77 Господарського процесуального кодексу України).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (стаття 78 Господарського процесуального кодексу України).

За статтею 79 ГПК наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Стандарт доказування є важливим елементом змагального процесу. Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про її недоведення.

У постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновок, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (див. також постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18).

Суд враховує, що у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13 Велика Палата Верховного Суду наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджувальної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим ніж протилежний. Тобто певна обставинам не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс. За загальним правилом доказування тягар доведення обґрунтованості вимог пред'явленого позову покладається на позивача, за таких умов доведення не може бути належним чином реалізоване шляхом спростування позивачем обґрунтованості заперечень відповідача. Пріоритет у доказуванні надається не тому, хто надав більшу кількість доказів, а в першу чергу їх достовірності, допустимості та достатності для реалізації стандарту більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджувальної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим ніж протилежний.

Отже, сторони судового процесу, зокрема позивач, повинні брати активну участь у збиранні доказової інформації з метою підтвердження обґрунтованості своєї позиції перед судом.

Обов'язок позивача доводити обставини, на які він посилається на обґрунтування своїх доводів, є ключовим аспектом принципу змагальності та рівності в судовому процесі.

Позивач не може будувати власну позицію на тому, що вона є доведеною, допоки інша сторона не надасть доказів на її спростування (концепція негативного доказу), оскільки такий підхід нівелює саму сутність принципу змагальності.

З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що у даному випадку саме позивач, звертаючись до суду з позовом про стягнення з відповідача вартості розподіленої електричної енергії з 01.07.2024 по 31.10.2024 як компенсації збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, має довести обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.

Проте, у даному випадку понесення позивачем збитків у розмірі 1300688,82 грн не є доведеним.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутні підстави для стягнення 1300688,82 грн вартості розподіленої електричної енергії з 01.07.2024 по 31.10.2024 як компенсації збитків, пов'язаних з оплатою та адмініструванням втрат, понесених Оператором системи розподілу, які виникли внаслідок порушення відповідачем умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, та як наслідок, інфляційного збільшення боргу в розмірі 67668,22 грн та 3% річних в розмірі 17960,20 грн.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі".

Отже, враховуючи, що доводи позивача про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Статтею 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оскаржуване рішення відповідає вимогам статті 236 ГПК України, а тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення господарського суду - без змін.

Оскільки апеляційна скарга залишена без задоволення, то згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 269, 270, п. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 10.11.2025 у справі №905/742/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження до Верховного Суду передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 23.02.2026.

Головуючий суддя Я.О. Білоусова

Суддя В.В. Лакіза

Суддя Н.О. Мартюхіна