Справа № 505/199/26
№ 3/505/320/2026
18 лютого 2026 року м. Подільськ
Подільський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючої - судді Ващук О.В.,
за участі: секретаря судових засідань Федорцової І.С.,
прокурора Нерубащенко О.Ю.
особи, відносно якої складено адміністративний протокол ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженки м. Подільськ, Одеської області, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
Згідно протоколу №30/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12 січня 2026 року ОСОБА_1 , припиняючи з 27.01.2025 діяльність на посаді судового розпорядника Котовського міськрайонного суду Одеської області, будучи державним службовцем 9 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) та суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 10.04.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз 1 ч. 2 ст. 45 Закону та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Датою виявлення правопорушення є 12.01.2026 року.
Крім того, як вбачається з протоколу №31/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12 січня 2026 року ОСОБА_1 , будучи судовим розпорядником Котовського міськрайонного суду Одеської області, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 10.04.2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Датою виявлення правопорушення є 12.01.2026 року.
В судовому засіданні прокурор Нерубащенко О.Ю. підтримала обставини, викладені у протоколах №30/2026, №31/2026 та зазначила, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, просила визнати її винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити мінімальний штраф.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечувала проти обставин, зазначених в протоколах про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вину визнала та пояснила, що вона знала про свій обов?язок щодо необхідності подати дві декларації, шляхом заповнення їх на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, але подала їх не вчасно у зв?язку з тим, що захворіла.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до наказу Котовського міськрайонного суду Одеської області № 80-ос/к від 05.08.2024 р. ОСОБА_1 07 серпня 2024 року призначено на посаду судового розпорядника Котовського міськрайонного суду Одеської області та встановлено 9 ранг державного службовця.
Наказом Котовського міськрайонного суду Одеської області № 4-ос/к від 21.01.2025 року ОСОБА_1 27 січня 2025 року звільнено з посади судового розпорядника Котовського міськрайонного суду Одеської області, за власним бажанням.
Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменувань місцевих загальних судів» номер 4273-IX від 26 лютого 2025 року, який набрав чинності 25 квітня 2025 року, змінено найменування Котовського міськрайонного суду Одеської області на Подільський міськрайонний суд Одеської області.
Згідно ч. 1, п. 1, п.п. «в» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» інші посади державної служби не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Таким чином судовий розпорядник Котовського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 зобов'язана виконувати вимоги Закону.
У відповідності до п. 15 ст. 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. "а", "в"-"ґ" п. 2 п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, п.п. "а", "в"-"ґ" п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7 р. 13 Закону встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у ч. 7 - 14 ст. 45 Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до Роз'яснення національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до а. 1ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Таким чином судовий розпорядник Котовського міськрайонного суду Одеської області Терлецька Х.В., як особа, яка припиняє 27.01.2025 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 годин 00 хвилин 25.02.2025 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, оскільки доказів протилежного остання суду не надала, в порушення ч. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 10.04.2025 р. о 12 год. 39 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Окрім того, ОСОБА_1 була зобов?язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31 березня 2025 року.
Проте, ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов?язку, способу та терміну подачі такої декларації, за відсутності поважних причин, оскільки доказів протилежного остання суду не надала, в порушення а.1 ч.2 ст.45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік лише 10 квітня 2025 року о 12 год. 13 хв., що також підтверджуються даними відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином встановлено, та підтверджено матеріалами справи факт несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 , а також щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону, та наявний склад правопорушення пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та наявна інша конструктивна ознака вказаної статті - відсутність поважних причин (ст. 254 КУпАП).
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 зазначених декларацій встановлений та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Судом не встановлено поважності причин несвоєчасної подачі ОСОБА_1 вказаних декларацій.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин відповідних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З огляду на те, що з управління стратегічних розслідувань в Одеський області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до суду надійшло дві справи про адміністративні правопорушення № 505/199/26, провадження 3/505/320/2026 та № 505/200/26, провадження 3/505/321/2026 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , які розглядаються одним і тим же суддею.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин, враховуючи, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються одним і тим же суддею одночасно, вказані справи слід об'єднати в одне провадження та присвоїти справі № 505/199/26.
При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимог статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З огляду на викладене та враховуючи характер правопорушення, особу порушника, яка визнала свою вину та щиро розкаялася, що є обставиною, яка пом'якшує відповідальність, а також приймаючи до уваги відсутність обставин, які б обтяжували відповідальність, суд, з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП, дійшов висновку за необхідне застосувати до неї адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу.
Даний вид адміністративного стягнення буде необхідним і достатнім для попередження скоєння нових адміністративних правопорушень особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 665 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.33, 36 ч.2, 283, 284 КУпАП, суд,
постановив:
Справи № 505/199/26 провадження 3/505/320/2026 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП та № 505/200/26; провадження 3/505/321/2026 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження та присвоїти єдиний номер № 505/199/26 провадження 3/505/320/2026.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665 грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК в Од.обл./м.Подільськ/21081100 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37607526 Банк отримувача: Казначейство України Номер рахунку (ІВАN): UA268999980313090106000015746; призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Реквізити для слати судового збору: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106. У графі «призначення платежу» платником повинно бути вказано: судовий збір, його ПІБ, ідентифікаційний номер, номер справи.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, слід негайно подати (надіслати) до суду.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Подільський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Ващук