Рішення від 20.02.2026 по справі 640/19958/21

Справа № 640/19958/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в письмовому порядку адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації), Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій", треті особи: Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) (далі - відповідач-1), Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - відповідач-2), треті особи: Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), в якій просить:

- встановити відсутність повноважень у Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) та у Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій" на здійснення обстеження місць розміщення реклами на транспорті комунальної власності та здійснення демонтажу реклами на транспорті комунальної власності;

- визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття Доручення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) про демонтаж рекламних конструкцій від 02.04.2021 р. № 064-1733;

- визнати дії Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій" на здійснення демонтажу рекламних конструкцій, які належать ОСОБА_1 протиправними та зобов'язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій" повернути демонтовані рекламні засоби, які належать ОСОБА_1 , шляхом безкоштовного повернення таких рекламних засобів.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що демонтаж реклами на транспорті здійснюється виключно на підставі наказів Управління з питань реклами силами КП "Київреклама" або балансоутримувача, яким передує вимоги Управління з питань реклами про усунення порушень. В той же час, 02.04.2021 р. рекламні конструкції позивача були демонтовані силами КП "Київблагоустрій" на підставі листа Департаменту міського благоустрою. З отриманих на адвокатський запит документів стало відомо, що відповідач-1 видав протиправне доручення від 02.04.2021 р. № 064-1733 для здійснення демонтажу самостійно встановлених елементів благоустрою. Вважає, що доручення Департаменту міського благоустрою від 02.04.2021 р. № 064-1733 прийняте з порушенням норм чинного законодавства у сфері реклами на транспорті, за відсутності делегованих повноважень та компетенції на його прийняття, а демонтаж рекламних конструкцій порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 р. № 399, акту приймання-передачі від 29.01.2025 р., розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду № 1 від 03.02.2025 р. "Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва" та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 16.04.2025 р. справа № 640/19958/21 розподілена на суддю Бездрабка О.І.

Ухвалою від 18.04.2025 р. справу № 640/19958/21 прийнято до провадження, надано відповідачам п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

29.04.2025 р. від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що повноваження інспекторів КП "Київблагоустрій" проводити перевірки у сфері благоустрою міста та виносити приписи визначено п.п.20.2.1, 13.3.1 Правил благоустрою міста Києва, Інспектором КП "Київблагоустрій" було проведено перевірку правомірності розміщення об'єкту зовнішньої реклами в підземних переходах, згідно переліку: проспект Миколи Бажана (станція метро "Харківська") - 2 шт.; транспортна розв'язка проспект Миколи Бажана/вулиця Рувуцького - 2 шт.; проспект Миколи Бажана (станція метро "Позняки") - 5 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Драгоманова - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Срібнокільська - 3 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Олексадра Мишуги - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Миколи Гришка - 2 шт.; проспект Миколи Бажана перетин з Дніпровською набережною - 4 шт., і з метою з'ясування наявності/відсутності дозвільної документації складено приписи №№ 2113029, 2113030, 2113031, 2113032, 2113033, 2113034, 2113035, 2113036 від 29.03.2021 та здійснено фотофіксацію рекламних засобів, які були встановлені без отримання належних дозволів. Виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067 (із змінами і доповненнями), Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051 (із змінами і доповненнями), Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. № 37/6253 (із змінами і доповненнями), Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012 р. № 20/7357, та/або Порядку розміщення інформаційних вивісок у місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.04.2011 р. № 565. Припис не є рішенням про демонтаж, а лише містить вимогу про надання дозвільної документації, не встановлює факт самовільного розміщеної рекламних конструкцій, тоді як відповідні рішення та дії відносяться до компетенції Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до п.13.3.2 Правил благоустрою міста Києва. КП "Київблагоустрій" та інші організації залучаються Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для виконання прийнятих ним рішень про демонтаж, фактично забезпечуючи Департамент матеріально-технічною базою. 02.04.2021 р. Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) прийнято Доручення № 064-2550, яким надано доручення КП "Київблагоустрій" вжити заходи щодо демонтажу рекламних конструкцій. 13.05.2021 р. на виконання рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 02.04.2021 № 064-2550, працівниками КК "Київблагоустрій" здійснено демонтаж рекламних конструкцій. Отже, працівниками КП "Київблагоустрій" здійснено демонтаж рекламних конструкцій позивача у відповідності до Правил благоустрою міста Києва та рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного виконавчого органу Київської міської ради (КМДА). Таким чином, відповідачем-2 не допущено жодних протиправних дій відносно позивача.

07.05.2025 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що 28.03.2021 р. працівниками КП "Київблагоустрій" при здійсненні перевірки дотримання норм законодавства у сфері благоустрою були складені приписи № 2113029, № 2113030, № 2113031, № 2113032, № 2113033, № 2113034, № 2113035, № 2113036. При складанні приписів дотримано вимоги п.20.2.1 Правил благоустрою міста Києва в частині вручення суб'єкту господарювання. Позивачем не надано жодного доказу володіння/користування РЗ, наявності дозвільної документації на РЗ відповідно до Порядку розміщення зовнішньої реклами , зроблено фотофіксацію після наклеювання на елемент благоустрою, що відповідно до Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затверджених розпорядженням виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 р. № 207, та Правил благоустрою міста Києва. Згідно розділу 13 Правил підставою надання Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручення на демонтаж наявних елементів благоустрою є невиконання вимог припису. Так як позивач не виконав приписи, складені працівниками КП "Київблагоустрій", Департаментом було надано КП "Київблагоустрій" доручення від 02.04.2021 р. № 064-1733 на демонтаж рекламних засобів. Отже, дії Департаменту в частині надання доручення на демонтаж, проведення демонтажу відповідають нормам чинного законодавства.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що інспекторами КП "Київблагоустрій" було проведено перевірку правомірності розміщення об'єкту зовнішньої реклами в підземних переходах, згідно переліку: проспект Миколи Бажана (станція метро "Харківська") - 2 шт.; транспортна розв'язка проспект Миколи Бажана/вулиця Рувуцького - 2 шт.; проспект Миколи Бажана (станція метро "Позняки") - 5 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Драгоманова - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Срібнокільська - 3 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Олексадра Мишуги - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Миколи Гришка - 2 шт.; проспект Миколи Бажана перетин з Дніпровською набережною - 4 шт., за результатами якої виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067, Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051, Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. № 37/6253, Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012 р. № 20/7357, та/або Порядку розміщення інформаційних вивісок у місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.04.2011 р. № 565, здійснено фотофіксацію рекламних засобів, які були встановлені без отримання належних дозволів.

Провідними інспекторами КП "Київблагоустрій" складено приписи від 29.03.2021 р. № 2113029, № 2113030, № 2113031, № 2113032, № 2113033, № 2113034, № 2113035, № 2113036, якими запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на розміщення рекламних щитів. У разі відсутності дозвільної документації на розміщення рекламних щитів, терміном до 3 діб демонтувати власними силами, відновити благоустрій. В разі невиконання вимог припису будуть вжиті відповідні заходи згідно чинного законодавства.

У зв'язку з невиконанням вказаних приписів, Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано КП "Київблагоустрій" доручення від 02.04.2021 р. № 064-1733 вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, зазначених в таблиці.

На виконання даного доручення КП "Київблагоустрій" здійснено демонтаж самовільно встановлених рекламних щитів.

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею ст.1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 р. № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою.

Відповідно до ст.5 Закону № 2807-IV управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Згідно до ч.ч.1, 2 ст.10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: 1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 2) організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; 3) організація місць відпочинку для населення; 4) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; 5) здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; 6) визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою; 7) визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території; 8) визначення на об'єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень; 9) залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 10) визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою; 11) визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; 12) інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 13) участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку"; 14) видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

За приписами ч.1 ст.13 Закону № 2807-IV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту (ч.2 ст.13 Закону № 2807-IV).

Згідно ч.ч.1, 2, 4 ст.20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста). Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Частиною 1 статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; 9) малі архітектурні форми; 10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону № 2807-IV мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, норм і правил.

За приписами ч.1 ст.34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.

Згідно ч.2 ст.34 Закону № 2807-IV правила включають:1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

На виконання вищезазначених нормативно-правових актів рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051 були прийняті Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила), які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Пунктом п.2.1.1 Правил передбачено, що комплексним благоустроєм міста вважається проведення на визначеній території міста (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок, узвіз тощо) робіт з улаштування (відновлення) твердого покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм, садово-паркових меблів, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращення комфортності мешкання жителів та гостей міста Києва.

Розділом 13 Правил регламентовано порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд.

Так, відповідно до пункту 13.1.1 Правил розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності",. Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 № 198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації.

Згідно пункту 13.2.3 Правил самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.

Пунктом 13.2.4 Правил визначено, що всі малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового. соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності розміщуються з дотриманням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою, комплексної схеми тимчасових споруд торговельного, побутового. соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності. рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до пункту 13.3.1 Правил у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого чи іншого призначення для призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни. лавки-автопричепи, візки, спеціальне (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі технологічне обладнання засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві Державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.

Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.

Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного. побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).

За змістом пункту 13.3.2 Правил у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності. об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва щодо демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

Згідно пункту 13.3.3 Правил рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).

Пунктом 19.1.1 Правил передбачено, що контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до пункту 19.2.1 Правил уповноважені працівники Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста. вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно пункту 20.2.1 Правил якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та падаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі "Припис одержав" робиться про це запис. У разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ припис з дотриманням вимог цього Положення. У такому випадку одна копія припису наклеюється на тимчасову споруду (малу архітектурну форму) поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності) або на фронтальній частині такої тимчасової споруди (малої архітектурної форми). а ще одна копія вручається особисто присутньому власнику (користувачу), надсилається власникові тимчасової споруди (малої архітектурної форми) поштою (цінним листом з описом вкладення) за адресою, зазначеною в Ордері на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності). Посадова особа, яка винесла припис, здійснює фотофіксацію наклеєного припису поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у випадку його наявності або на фронтальній частині тимчасової споруди (малої архітектурної форми). При цьому щонайменше на одній з фотографій має бути чітко та розбірливо видно інформацію про номер та дату складення припису. Матеріали фотофіксації долучаються до припису, про що в приписі робиться відповідний запис, а власник (користувач) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) вважається повідомленим про винесення припису належним чином.

Відповідно до пункту 14.1.1 Правил розміщення та утримання засобів та обладнання зовнішньої реклами, реклами на об'єктах та обладнанні транспорту комунальної власності територіальної громади міста Києва (крім випадків її розміщення на/в рухомому складі) в м. Києві повинно відповідати вимогам законів України "Про благоустрій населених пунктів", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", "Про рекламу", Типовим правилам розміщення зовнішньої реклами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, інших обов'язкових до виконання нормативно-правових актів, рішеннямКиївської міської ради, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також цим Правилам.

У цих Правилах терміни "Засоби та обладнання реклами" вживаються в такому значенні: спеціальні тимчасові та стаціонарні рекламні конструкції (світлові та несвітлові. наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, стели, щити, банери, панно, наліпки, малюнки (зображення, написи, розписи), транспаранти, прапори, троли, таблички, покажчики, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, проекційні установки. панелі, тумби, складні просторові конструкції та композиції, аеростати, повітряні кулі, спеціально обладнані під використання в якості пересувних засобів розповсюдження реклами автомобілі, причепи, напівпричепи, автоплатформи тощо, або будь-якого виду (типу) спеціальні конструкції, встановлені на таких транспортних засобах, які використовуються для розповсюдження реклами та її доведення до споживача (далі рекламні засоби, РЗ) (пункт 14.1.2 Правил).

Згідно з Положенням про Департамент міського благоустрою, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 р. № 94 (далі - Положення, чинне на момент виникнення спірних правовідносин), Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, з питань виконання функцій державної виконавчої влади відповідним центральним органам державної виконавчої влади.

Пунктами 5.30, 5.32, 5.36 Положення визначено, що Департамент здійснює у встановленому порядку заходи щодо очищення об'єктів та елементів (частин) об'єктів благоустрою від побутових відходів, будівельних матеріалів, конструкцій, споруд, безхазяйного майна. самовільно розміщених (встановлених) тимчасових споруд торговельного, побутового. соціально-культурного чи іншого призначення, рекламних засобів, гаражів, збірних конструкцій, зокрема і встановлених без улаштування заглибленого фундаменту, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі тощо; вносить приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і Правил благоустрою міста Києва; приймає рішення про демонтаж самовільно розміщених (встановлених) тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, зокрема і для провадження підприємницької діяльності, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, елементів (частин) об'єктів благоустрою.

З аналізу вищевказаних нормативно-правових актів, зокрема, ст.21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", розділів 13, 19 Правил, пунктів 5.30, 5.32, 5.36 Положення, слідує, що Департамент наділений повноваженнями контролю у сфері благоустрою, включаючи і проведення дій щодо виявлених елементів благоустрою, а саме реклами на транспорті комунальної власності.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 21.02.2007 р. № 167 затверджено Статут КП "Київблагоустрій" (далі - Статут), пунктом 2.2 якого встановлено, що Підприємство підпорядковане Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) з питань, визначених чинним законодавством та цим Статутом.

Відповідно до пункту 3.1 Статуту Підприємство створено з метою, зокрема, здійснення заходів, які забезпечують дотримання юридичними та фізичними особами правил благоустрою у м. Києві, у тому числі, шляхом внесення приписів та складання протоколів про адміністративні правопорушення, а згідно підпункту 3.2.6 пункту 3.2 Статуту предметом діяльності Підприємства є демонтаж, перевезення та зберігання безхазяйного майна (кіосків,

павільйонів, гаражів, рекламоносіїв, залишків будівельних матеріалів, автомобілів та ін.) та самовільно розміщених об'єктів, що порушують правила благоустрою міста.

Рішенням Київської міської ради від 23.10.2013 р. № 246/9734 затверджено Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою міста Києва, відповідно до п.1 якого головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва посадові особи управління контролю за благоустроєм міста Києва Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), інспектори районних в місті Києві відділів контролю за благоустроєм, інспектори КП "Київблагоустрій" наділені повноваженнями із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту, виконанням Правил благоустрою міста Кисва, а також притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою.

Згідно пункту 4 даного Положення головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Кисва мають право: проводити рейди та перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.

Отже, з даних правових норм вбачається, що інспектори КП "Київблагоустрій" наділені повноваженнями здійснювати контроль за станом благоустрою, в тому числі шляхом проведенні перевірок, та в разі виявлення порушення складати обов'язкові для виконання приписи, а до повноважень КП "Київблагорустрій" входить демонтаж самовільно розміщених об'єктів, що порушують правила благоустрою міста.

Судом встановлено, що інспекторами КП "Київблагоустрій" було проведено перевірку правомірності розміщення об'єкту зовнішньої реклами в підземних переходах, згідно переліку: проспект Миколи Бажана (станція метро "Харківська") - 2 шт.; транспортна розв'язка проспект Миколи Бажана/вулиця Рувуцького - 2 шт.; проспект Миколи Бажана (станція метро "Позняки") - 5 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Драгоманова - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Срібнокільська - 3 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Олексадра Мишуги - 4 шт.; транспортна розв'язка Позняки - вулиця Миколи Гришка - 2 шт.; проспект Миколи Бажана перетин з Дніпровською набережною - 4 шт., за результатами якої виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067, Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051, Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. № 37/6253, Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012 р. № 20/7357, та/або Порядку розміщення інформаційних вивісок у місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.04.2011 р. № 565, здійснено фотофіксацію рекламних засобів, які були встановлені без отримання належних дозволів.

Провідними інспекторами КП "Київблагоустрій" складено приписи від 29.03.2021 р. № 2113029, № 2113030, № 2113031, № 2113032, № 2113033, № 2113034, № 2113035, № 2113036, якими запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на розміщення рекламних щитів. У разі відсутності дозвільної документації на розміщення рекламних щитів, терміном до 3 діб демонтувати власними силами, відновити благоустрій. В разі невиконання вимог припису будуть вжиті відповідні заходи згідно чинного законодавства.

До КП "Київблагоустрій" надійшов лист КП "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дарницького району" м.Києва від 02.04.2021 р. № 838, яке є балансоутримувачами підземних переходів, де були розміщені рекламні щити, з проханням здійснити демонтаж спірних елементів благоустрою (рекламні засоби (РЗ), розміщених без дозволів на об'єктах, які знаходяться на їх балансі.

У зв'язку з невиконанням приписів від 29.03.2021 р. № 2113029, № 2113030, № 2113031, № 2113032, № 2113033, № 2113034, № 2113035, № 2113036, не наданням позивачем дозвільних документів на розміщення РЗ, надходженням листа КП "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дарницького району" м.Києва від 02.04.2021 р. № 838, Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано КП "Київблагоустрій" доручення від 02.04.2021 р. № 064-1733 вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, зазначених в таблиці.

На виконання даного доручення КП "Київблагоустрій" здійснено демонтаж самовільно встановлених рекламних щитів.

Вказані дії відповідача-1 узгоджуються з вимогами пунктів 13.3.1, 13.2.2, 13.3.3 Правил благоустрою міста Києва, пункту 5.36 Положенням про Департамент міського благоустрою, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а відповідача-2 - підпункту 3.2.6 пункту 3.2 Статуту.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Департамент наділений контрольними повноваженнями та здійснює владні управлінські функції у сфері благоустрою міста, приймає рішення про демонтаж та вживає заходи із демонтажу елементів благоустрою. При цьому повноваження КП "Київблагоустрій" у частині забезпечення благоустрою міста Києва, що передбачені Положенням про Департамент благоустрою та делеговані КП "Київблагоустрій", були реалізовані ним у цій справі, як владні управлінські функції при виконанні рішення зазначеного Департаменту.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.08.2020 р. у справі № 826/10330/17, Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2018 р. № 910/2145/18.

Підсумовуючи вищевикладене, дії відповідача-1 в частині надання доручення на демонтаж, відповідача-2 щодо проведення демонтажу відповідають нормам чинного законодавства.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідачі належними та допустимими доказами довели правомірність вій, а тому позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) (03057, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.31, корп.2, код ЄДРПОУ 34926981), Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) "Київблагоустрій" (03057, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.31, корп.2, код ЄДРПОУ 26199708), треті особи: Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, вул.Хрещатик, буд.36, код ЄДРПОУ 41348526), Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (04070, м.Київ, Боричів узвіз, буд.8, код ЄДРПОУ 26199714) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко