про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
20 лютого 2026 р. Справа № 120/1903/26
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статтей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Згідно із ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У порушення зазначених вимог позивачем до позовної заяви доказів сплати судового збору не надано.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено ЗУ "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2026 становить 3 328 грн.
Отже, ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 1331 грн 20 коп (за кожну немайнову вимогу).
У той же час, відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У межах даної позовної заяви позивачем заявлено такі позовні вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у нерозгляді по суті звернення від 21 жовтня 2025 року, зареєстрованого за № ТИ-19379147.
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо передачі зазначеної скарги на розгляд до військової частини НОМЕР_1 як органу, що не наділений повноваженнями перевіряти діяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути звернення по суті з наданням повного, мотивованого та обґрунтованого рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
- зобов'язати Міністерство оборони України провести службове розслідування щодо обставин незаконної передачі звернення від 21 жовтня 2025 року на розгляд до військової частини НОМЕР_1 , встановити посадових осіб, відповідальних за прийняття такого рішення, та повідомити у письмовій формі про результати проведеного службового розслідування у строки, визначені чинним законодавством України.
Таким чином, при зверненні до адміністративного суду з вказаними позовними вимогами розмір судового збору становить 1 064 грн 96 коп. (1 331 грн 20 коп.*0,8).
Водночас позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
Позивач, обґрунтовуючи відповідне клопотання, посилається на те, що він є військовослужбовцем Збройних Сил України, перебував у тривалому полоні, зазнав катувань та істотного погіршення стану здоров'я, а також зазначає про відсутність у нього належного грошового забезпечення. Крім того, позивач вказує, що поданий ним позов пов'язаний із захистом соціальних, трудових та службових прав військовослужбовця.
Разом з тим суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону України «Про судовий збір», звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення його сплати є дискреційним правом суду, яке реалізується з урахуванням майнового стану особи, що звертається з відповідним клопотанням, та за умови належного обґрунтування і доказового підтвердження відповідних обставин.
Суд звертає увагу, що сам по собі статус позивача як військовослужбовця, а також наведені ним обставини проходження військової служби та перебування у полоні, не є автоматичною та безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору, якщо такі підстави прямо не передбачені законом або не підтверджені належними та допустимими доказами.
При цьому суд зазначає, що предметом даного адміністративного позову є оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яка полягає у нерозгляді звернення позивача по суті. Відповідач у цій справі не є роботодавцем позивача, не перебуває з ним у трудових чи службових правовідносинах, а заявлені позовні вимоги не стосуються безпосередньо порядку проходження військової служби, виконання військового обов'язку чи нарахування і виплати грошового забезпечення.
За таких обставин суд доходить висновку, що даний спір не є таким, що безпосередньо пов'язаний із виконанням позивачем військового обов'язку або службових обов'язків у розумінні п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Крім того, посилання позивача на те, що він фактично позбавлений доходу та не має можливості сплатити судовий збір, не підтверджені жодними документальними доказами.
Позивачем не подано відомостей про розмір отримуваних доходів, наявність або відсутність пенсійних виплат, соціальної допомоги, грошового забезпечення, рухомого чи нерухомого майна, а також інших даних, які б дозволили суду об'єктивно оцінити його майновий стан.
Як неодноразово зазначав Верховний Суд, зокрема в ухвалі від 09.09.2019 у справі №215/5482/17, звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду та можливе лише за умови доведення особою неспроможності сплатити судовий збір з огляду на її майновий стан.
Аналогічний підхід випливає і з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої оцінка фінансового становища особи повинна ґрунтуватися на конкретних та перевірюваних даних, а не виключно на суб'єктивних твердженнях заявника.
За відсутності належних та допустимих доказів, які б підтверджували неспроможність позивача сплатити судовий збір без істотного погіршення його матеріального становища, суд приходить до висновку, що заявлене клопотання є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
За правилами, визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 161 КАС України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 1 064 грн 96 коп.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна