20 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/3930/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у постановці ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних та внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 про перебування його на військовому обліку військовозобов'язаних;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» згідно його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 та довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.04.2022 р. № 2/62/761;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у внесенні відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити Чернівецький РУП ГУНП в Чернівецькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.04.2022 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку із чим у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 зроблено запис про те, що позивач виключений з військового обліку. Однак, позивач зазначає, що у лютому 2025 р. у застосунку «Резерв+» було сформовано електронний військово-обліковий документ та встановлено, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідачем внесено інформацію, що не відповідає фактичним даним. Позивач зазначає, що звертався до відповідача із заявою щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак відповідач не вніс відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Крім того, позивач зазначає, що його представник подав адвокатський запит до відповідача щодо оновлення даних відносно позивача, однак отримав відмову.
Відповідач не подав у встановлений строк відзив на позов.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Матеріали справи містять копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.11.2020 р. У графі 13 міститься відмітка про взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_1 14.05.2022 року. У графі 14 міститься інформація про виключення 18.05.2022 р. з військового обліку військовозобов'язаних згідно довідки від 27.04.2022 р. №2/62/761. (а.с. 24-25).
Також матеріали справи містять довідку військово-лікарської комісії від 27.04.2022 р. №2/62/761, в якій зазначено, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 26).
Матеріали справи містять копію загальної інформації з електронного військово-облікового документу позивача, який містить інформацію щодо проходження дати ВЛК 27.04.2022 р., постанова ВЛК «Тимчасово непридатний», категорія обліку “Не військовозобов'язаний». Міститься запис про «Порушення правил військового обліку». (а.с. 29, 65).
Також матеріали справи містять розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформованого 13.06.2025 р., де вказано, зокрема, дату взяття на облік « 28.06.2022», постанова ВЛК від 27.04.2022 р. №2/62/761 «Тимчасово непридатний», категорія обліку “Не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення «Позбавлення волі або застосування заходів медичного характеру», дата уточнення даних « 15.03.2025». (а.с. 50-56).
23.05.2025 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо виключення із військового обліку за станом здоров'я. На вказане звернення відповідачем складено лист від 13.06.2025 р. №2/2667, в якому зазначається, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 як військовозобов'язаний громадянин України. Наданий час позивач є порушником військового обліку згідно звернення Е730942 від 09.12.2024 р. - змінив місце проживання і не став на військовий облік у ТЦК та СП протягом 7 днів. Таким чином, позивач підлягає притягненню до відповідальності згідно ст. 210 КУпАП. На даний час протокол про адміністративне правопорушення не складався. Також зазначено, що довідка ВЛК від 27.04.2022 р. №2/62/761 разом із супутніми додатковими медичними документами направлена на розгляд у 16-Регіональну ВЛК , однак, станом на сьогодні, непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку не підтверджена. Оригінали вказаної ВЛК із підтверджуючими медичними документами вилучені 22.08.2023 р. СУ ГУНП в Чернівецькій області в межах кримінального провадження №4202326122000031. (а.с. 39, 43-49).
Згідно листа ГУНП в Чернівецькій області від 25.07.2025 р. повідомляється, що позивач перебуває у розшуку станом на 24.07.2025 р. не перебуває. Поряд із цим, за даними ІПНП позивач перебуває на обліку за категорією «особа, яка вчинила правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 КУпАП», ініціатор звернення - ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.12.2024 р. Е730942. (а.с. 61-62).
Також, матеріали справи містять інформацію ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.07.2025 р. на адвокатський запит представника позивача, аналогічного змісту, що й лист від 13.06.2025 р. №2/2667. (а.с. 63-64).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по теперішній час.
Згідно з ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
За змістом п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Відповідно до п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між Державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
За змістом ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно ч. 7 ст. 1 Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Статтею 37 Закону №2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Згідно з нормами пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Тобто, згідно чинної на момент виникнення спірних правовідносин редакції Положення №402, для підтвердження непридатності до військової служби необхідно надати, зокрема, свідоцтво про хворобу відповідно до додатку № 11 до цього Положення.
Суд звертає увагу, що позивач подав до відповідача заяву щодо внесення виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в частині його непридатності до військової служби та виключення з військового обліку.
При цьому, надані документи до вказаної заяви є недостатніми для встановлення підтвердження непридатності до військової служби, оскільки позивачем не надано відповідного свідоцтва про хворобу відповідно до додатку № 11 до цього Положення. Доказів отримання позивачем відповідного свідоцтва про хворобу суд у надано не було.
Також, норми пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 передбачають, що постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби підлягають затвердженню штатними ВЛК. Судом з'ясовано, що довідка військово-лікарської комісії від 27.04.2022 р. №2/62/761 з висновком про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не була затверджена 16 регіональною ВЛК. Доказів зворотного суду надано не було, а матеріали справи не містять.
Отже, відсутність затвердженої довідки ВЛК про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку позбавляють відповідача законодавчих підстав для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Також, суд критично оцінює інформацію згідно наданої копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.11.2020 р., оскільки вказаний документ містить суперечності у графі 13 та графі 14. Так, суд звертає увагу, що у графі 13 міститься відмітка про взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_1 14.05.2022 року. У графі 14 міститься інформація про виключення 18.05.2022 р. з військового обліку військовозобов'язаних згідно довідки від 27.04.2022 р. №2/62/761. Поряд із цим, суд звертає увагу, що у графі 13 відсутня відмітка ТЦК та СП про зняття чи виключення позивача військового обліку.
Таким чином, суд вважає безпідставними доводи позивача щодо обов'язку відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» згідно його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 та довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.04.2022 р. № 2/62/761.
Щодо позовних вимог в частині оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у внесенні відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направлення звернення до Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 37 Закону №2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
23.05.2025 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо виключення із військового обліку за станом здоров'я. На вказане звернення відповідачем складено лист від 13.06.2025 р. №2/2667, в якому зазначається, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 як військовозобов'язаний громадянин України. На даний час позивач є порушником військового обліку згідно звернення Е730942 від 09.12.2024 р. - змінив місце проживання і не став на військовий облік у ТЦК та СП протягом 7 днів. Таким чином, позивач підлягає притягненню до відповідальності згідно ст. 210 КУпАП. На даний час протокол про адміністративне правопорушення не складався. Також зазначено, що довідка ВЛК від 27.04.2022 р. №2/62/761 разом із супутніми додатковими медичними документами направлена на розгляд у 16-Регіональну ВЛК, однак, станом на сьогодні, непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку не підтверджена. Оригінали вказаної ВЛК із підтверджуючими медичними документами вилучені 22.08.2023 р. СУ ГУНП в Чернівецькій області в межах кримінального провадження №4202326122000031.
Отже, як зазначається у листі від 13.06.2025 р. №2/2667 позивач змінив місце проживання і не став на військовий облік у ТЦК та СП протягом 7 днів, що і стало підставою для відображення у застосунку «Резерв+» повідомлення про порушення правил обліку. Суд звертає увагу, що позивач з вказаного приводу не навів суду жодного аргументу та не надав жодного доказу на спростування вказаної інформації. При цьому, в матеріалах справи відсутні, а сторонами не надано доказів, які б спростовували висновки ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушень позивачем ст. 37 Закону №2232-ХІІ.
Таким чином, суд вважає безпідставними доводи позивача щодо протиправності відомостей про порушення правил військового обліку з його боку, а тому такі позовні вимоги, у тому числі й похідні вимоги, не підлягають задоволенню.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд дійшов висновку, що в діях відповідача відсутня бездіяльність щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно про перебування його на військовому обліку військовозобов'язаних та порушення правил військового обліку, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позову.
Судові витрати
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя Т.М. Брезіна