Рішення від 19.02.2026 по справі 580/13949/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року справа № 580/13949/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Радченко Оксани Петрівни від імені Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

18.12.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов адвокатки Радченко Оксани Петрівни від імені Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська Площа, будинок 8; код ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач-1), Головного управління ДПС у Черкаській області (18001, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) (далі - відповідач-2), в якому просить:

визнання протиправним та скасування рішення відповідача-2 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) від 12.09.2025 №13266709/3746001114 про відмову в реєстрації податкової накладної (далі - ПН) позивача від 31.07.2025 №6;

зобов'язання відповідача-1 в ЄРПН ПН позивача від 31.07.2025 №6, датою її фактичного подання на реєстрацію;

судові витрати покласти на відповідачів.

Обґрунтовуючи зазначила, що відповідачі безпідставно відмовили у реєстрації податкової накладної.

Ухвалою суду від 23.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.

02.01.2026 відповідач-1 подав суду відзив з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Стверджує, що не допустив порушень та виніс спірне рішення з дотриманням вимог закону із-за неповного надання запитуваних документів. Не надано документи на виготовлення товару, отримання його складових, технологічної карти, баланс виходу продукції, зберігання, проведення навантажувально-розвантажувальних робіт, інвентаризаційного опису залишків, есртифікації, використання в господарській діяльності, платіжні інструкції про оплату ТМЦ та виробленого товару. Просив урахувати дискреційність його повноважень і справу розглянути в загальному позовну провадженні.

Позивач правом подати відповідь на відзив не скористався.

Усі подані сторонами докази суд долучив до матеріалів адміністративної справи

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами у спрощеному письмовому провадженні відповідно до ст.ст.12, 262-263 КАС України.

Дослідивши письмові докази, оцінивши доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Із витягу з ЄДРПОУ суд установив, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 04.06.2025. Зареєстровані види діяльності: основний - «25.62 Механічне оброблення металевих виробів»; інші:

« 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки

28.29 Виробництво інших машин і устатковання загального призначення н.в.і.у.

33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і

43.31 Штукатурні роботи

33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур

46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами

43.32 Установлення столярних виробів

43.33 Покриття підлоги й облицювання стін

45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

01.63 Післяурожайна діяльність

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту

70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування

45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

28.12 Виробництво гідравлічного та пневматичного устатковання 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві

49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.

62.01 Комп'ютерне програмування

45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

28.30 Виробництво машин і устатковання для сільського та лісового господарства

33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення

46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками

43.34 Малярні роботи та скління

46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.

02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві 52.24 Транспортне оброблення вантажів 43.39 Інші роботи із завершення будівництва

46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням

01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві

28.22 Виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устатковання

25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій

47.65 Роздрібна торгівля іграми магазинах

47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами

46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням

47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах

73.11 Рекламні агентства

33.11 Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів

46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками

47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах».

Позивач, як продавець, виписав ПН від 31.07.2025 №6 для ТОВ «ТРИДААГРО» (код ЄДРПОУ 38060328) на продаж рамки адаптації підсиленої, яку подав на реєстрацію в ЄРПН 15.08.2025.

Згідно з квитанцією №1 реєстрація зупинена на підставі п.201.16 ст. 201 ПК України у зв'язку з тим, що платник відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Обсяг постачання товару/послуги 8433 перевищує величину залишку, визначеного як різниця їх придбання та обсягу постачання. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердженні інформації в податковій накладній для прийняття рішення її реєстрації.

Позивач подав 29.08.2025 електронне повідомлення №2, до якого додав:

письмове пояснення, в якому вказав дату своєї реєстрації, основний вид діяльності та що виробництво виконує з матеріалів, які придбаває і зберігає на складі, що орендується згідно з договором №2 від 01.07.2025, зварювальні роботи виконує ФОП ОСОБА_2 відповідно до договору №127 від 11.07.2025 та акту виконаних робіт;

договір поставки товару №1 від 16.07.2025 зі вказаним контрагентом (далі - Договір), рахунок від 01.08.2025 №127 на оплату зварювальних робіт позивачем у ФОП ОСОБА_2 , витяг з протоколу №783 засідання кваліфікаційної атестаційної комісії від 26.06.2020 про перевірки знань ОСОБА_2 у професії електрогазозварник, договір від 11.07.2025 №127 на виконання зварювальних робіт ФОП ОСОБА_2 , видаткові накладні: від 21.07.2025 №ЦБ1225 на придбання позивачем у ПП «БУДІВЕЛЬНО-ПРОМИСЛОВА БАЗА СОРГО-ЗВЕНИГОРОДКА» арматури, балок і труб, від 01.08.2025 №№399, 400 на придбання у ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ТЕХНО ЕКСПЕРТ» сталі тонколистної; рахунок на оплату №1 від 16.07.2025 на продаж позивачем вказаному вище контрагенту рамки адаптації підсиленої, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №131 від 01.08.2025 на зварювальні роботи ФОП ОСОБА_2 , видаткову накладну від 08.08.2025 №5 на продаж вказаному контрагенту рамки адаптації підсиленої, платіжну інструкцію від 25.08.2025 №26 про оплату за зварювальні роботи, договір №2 від 01.07.2025 безоплатного користування майном (позички) з ФОП ОСОБА_3 та акт приймання-передачі до нього, ТТН №5 від 08.08.2025, платіжні інструкції про сплату за вказані сталеві листи, металопрокат та рамки адаптації підсиленої.

Відповідач 1 направив позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання реєстрації ПН: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити), первинних документів щодо постачання придбання товарів послуг, зберігання продукції транспортування продукції навантаження продукції розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. У додатковій інформації пояснив, що не надано відомості про виготовлення товару та отримання його складових (технологічна карта, баланс виходу продукції, тощо), інформація щодо зберігання товару (обсяги) та проведення навантажувально/розвантажувальних робіт, інвентаризаційний опис залишків. То ж необхідно надати документи щодо зберігання, складського обліку, сертифікації та використання в господарській діяльності ТМЦ (договори, розрахункові документи, ТТН, видаткові накладні, сертифікати відповідності), платіжні інструкції про оплату ТМЦ та виробленого товару.

Щодо вказаної ПН Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування в ЄРПН відповідача 1 прийняла рішення від 12.09.2025 №13266709/3746001114 про відмову в реєстрації ПН від 31.07.2025 №6 (далі - Спірне рішення). У додатковій інформації вказала, що не надано відомості про виготовлення товару та отримання його складових (технологічна карта, баланс виходу продукції, тощо), інформація щодо зберігання товару (обсяги) та проведення навантажувально/ розвантажувальних робіт, інвентаризаційний опис залишків, щодо зберігання, складського обліку, сертифікації та використання в господарській діяльності ТМЦ.

Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.

Для вирішення спору суд урахував вимогу абзацу другого ст.19 Конституції України діяти в порядку, межах і спосіб, що визначені законом.

Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у редакції, що діяла на дату прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений, як адміністратор, забезпечити прийняття та реєстрацію ПН в ЄРПН.

Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.

Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що платник податку, який склав ПН / РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН / РК в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до ПН / РК зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН / РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до РК у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документівз накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. У вказаному контексті відповідачі мали враховувати наступне.

По-перше, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Отже, позивач, передавши товар і отримавши кошти, мав обов'язок задекларувати податкові зобов'язання.

По-друге, абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Тобто, у спірних правовідносинах необхідно з'ясувати, чи виник у позивача податковий обов'язок щодо вказаної вище ПН.

По-третє, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.

Такі документи позивачем надані відповідачу 1.

Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.

Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.

Вказаного механізму відповідач 1 у спірних правовідносинах дотримався. Водночас підстави спірного рішення не є достатніми вважати правомірними з огляду на таке.

Повноваження відповідачів під час реєстрації ПН пропонувати платнику надавати документи має бути реалізоване відповідно до його завдань і повноважень, тобто встановити з цих документів обґрунтованість підстав виписування ПН на визначену суму податкових зобов'язань. При цьому процедура реєстрації ПН не тотожна процедурі визначеним у ПК України видів податкової перевірки та не може її повністю замінити. Пропозиція надати документи не означає, що саме всі вказані документи мають бути надані, адже вони можуть не створюватися в процесі діяльності та не завжди прямо доводять дійсність господарських операцій.

Деталізовані підстави Спірного рішення не повністю відповідають дійсним обставинам, адже документи для виготовлення товару, який продав позивач згідно з ПН №6, позивач надав відповідачу-1: договори, видаткові накладні, рахунки, акти та платіжні документи. Позивач у поясненнях йому вказав, хто проводить зварювальні роботи та надав відповідні документи. То ж не надання технологічної карти, балансу виходу продукції не є достатньою підставою вважати, що відповідний товар для продажу не виготовлений. Дані про те, що не надані документи на зберігання товару (обсяги) та проведення навантажувально/ розвантажувальних робіт, інвентаризаційного опису залишків, щодо зберігання, складського обліку, сертифікації відповідають дійсності, про те їх ненадання не перешкоджає оцінити всі інші документи позивача, який як ФОП, створений з 04.06.2025 та намагався зареєструвати ПН у липні 2025 року, міг і не накопичити залишків, у т.ч. на складі. Крім того, не встановлено, що проданий товар підлягав сертифікації.

Оскільки в отриманих від позивача документів достатньо відомостей для перевірки всіх істотних відомостей, необхідних для реєстрації ПН, у т.ч. щодо дотримання правила першої події, ненадання вказаних вище документів не давало обґрунтованих підстав відмовляти у реєстрації за їх відсутність.

Тому суд дійшов висновку, що спірне рішення протиправне та підлягає скасуванню у повному обсязі. Належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН відповідача 1 повторно розглянути матеріали позивача щодо реєстрації в ЄРПН виписаних ним ПН та прийняти в установленому законодавством порядку, спосіб і строки рішення з урахуванням мотивів суду, викладених у цьому рішенні. Зобов'язувати реєструвати ПН передчасно до такого належного розгляду. За умови надання достатнього пакету документів для реєстрації ПН та належного їх розгляду відповідна комісія не може прийняти декілька правомірних рішень. За наявності підстав єдиним законним є рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Тобто, таке повноваження не є дискреційним.

Отже, позовні вимоги частково обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Отже, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою, підтверджені платіжною інструкцією від 10.12.2025 №193 на суму 2422,50грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 пропорційно задоволеній частині - половина, оскільки саме він порушив заявлені права позивача.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 12.09.2025 №13266709/3746001114.

Зобов'язати Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) повторно розглянути матеріали Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо реєстрації в Єдиному реєстрі виписаної ним податкової накладної від 31.07.2025 №6, датою її фактичного подання на реєстрацію та прийняти в установленому законодавством порядку, спосіб і строки рішення з урахуванням мотивів суду, викладених у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )частину судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 1211,25грн за звернення до адміністративного суду позовною заявою за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Хрещатик, 235; код ЄДРПОУ 44131663).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ