Рішення від 19.02.2026 по справі 580/13825/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року справа № 580/13825/25

м. Черкаси

Черкаський? ? окружний? ? адміністративний? ? суд? ? у? ? складі? ? головуючого? ? судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Державної установи "Черкаський слідчий ізолятор" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної установи "Черкаський слідчий ізолятор" (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області 0211032407 від 18.11.2025 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийняте відносно Державної установи “Черкаський слідчий ізолятор» (код ЄДРПОУ 08564883).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Рішенням № 0211032407 від 18.11.2025 року Головного управління ДПС у Черкаській області на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор» застосовано штраф у розмірі 893511,05 грн. за період з 21.10.2025 до 27.10.2025 та нараховано пеню у розмірі 28525,83 грн. 17.11.2025 року за вих. №10/15099/ВС до Головного управління ДПС У Черкаській області було направлено лист з копіями підтверджуючих документів, відповідно до якого було вказано, що «Державною установою «Черкаський слідчий ізолятор» 06.10.2025 року було подано Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року. 27.10.2025 позивачем самостійно виявлено арифметичну помилку у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року в Розділі II «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами крім військовослужбовців строкової військової служби) у рядках 5 та 5.1. (нарахування ЄВ 22%), була зазначена помилкова сума ЄВ 4 999 965,46 грн., але при цьому в Додатку ДІ «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, сума нарахованого ЄВ за звітний місяць в графі 20 зазначено вірно та становить 608 747,99 грн. Установою був поданий «Уточнюючий» Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників под для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України. За військовослужбовцями, які тимчасово проходять військову службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України. За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі дод

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

07.01.2026 представник відповідача подав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до поданого Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску від 06.10.2025 № 9304746249 за вересень 2025 року Державною установою «Черкаським слідчим ізолятором» самостійно нараховано внески у сумі 4 999 965,46 гривень. За результатами поданого вищезазначеного Розрахунку виникла недоїмка з єдиного внеску в сумі 4 467 555,30 грн., яку було погашено шляхом подання уточнюючого розрахунку від 27.10.2025 № 9330725890. Головним управлінням ДПС у Черкаській області за період з 21.10.2025 до 27.10.2025 до Державної установи «Черкаського слідчого ізолятору» застосовано штрафну санкцію та пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0211032407 від 18.11.2025 на загальну суму 922 036,88 гривень. Зведені дані щодо погашених сум податкового боргу та застосованих штрафних санкцій наведено в розрахунку штрафних санкцій, доданого до податкового повідомлення-рішення: № 211032407 від 18.11.2025, а саме нараховано 922 036,88 грн (штрафна санкція 893 511,05 грн та пеня 28 525,83 грн), за період 21.10.2025 до 27.10.2025, яке було вручено начальнику відділу - головному бухгалтеру Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор». Отже, відповідач вважає, що рішення від 18.11.2025 № 0211032407 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесено згідно до вимог Закону № 2464-VI. Окрім того, ГУ ДПС у Черкаській області, вважає позовну заяву ДУ «Черкаський слідчий ізолятор», необґрунтованою та такою, що не спростовує факту встановленого порушення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Рішенням № 0211032407 від 18.11.2025 року Головного управління ДПС у Черкаській області на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор» застосовано штраф у розмірі 893511,05 грн. за період з 21.10.2025 до 27.10.2025 та нараховано пеню у розмірі 28525,83 грн.

17.11.2025 року за вих. №10/15099/ВС до Головного управління ДПС У Черкаській області було направлено лист з копіями підтверджуючих документів, відповідно до якого було вказано, що «Державною установою «Черкаський слідчий ізолятор» 06.10.2025 року було подано Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року.

27.10.2025 самостійно виявлено арифметичну помилку у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року в Розділі II «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами крім військовослужбовців строкової військової служби) у рядках 5 та 5.1. (нарахування ЄВ 22%), була зазначена помилкова сума ЄВ 4 999 965,46 грн., але при цьому в Додатку Д1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, сума нарахованого ЄВ за звітний місяць в графі 20 зазначено вірно та становить 608 747,99 грн. Установою був поданий «Уточнюючий» Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року.

Проведено виправлення арифметичної помилки шляхом зменшення суми ЄВ що визначено в Розділі II рядок 8 та 8.1. в сумі 4 500 000,00 грн. Коригування відображено в Розділі II рядок 13.

Відповідно Витягу з електронного кабінету платників податків Код ЕДРПОУ 08564883 станом на 27.10.2025 року зазначено, що установі нарахована штрафна санкція в розмірі 739775,77 грн. та пеня в розмірі 25892,15 грн.

26.11.2025 року за вих. №8955/5/23-00-24-01-02 ГУ ДПС в Черкаській області повідомлено, що Державною установою «Черкаським слідчим ізолятором» належним чином не виконувалися вимоги статті 9 Закону №2464 у Головного управління ДПС в Черкаській області відсутні правові підстави для скасування штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску.

Як вбачається із звітного Розрахунку, прийнятого ДПС 06.10.2025 року, у рядку 2.1. розділу II вказана сума грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок (у межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску) в розрізі 2 272 570,22 грн. У рядку 5.1. цього розділу Розрахунку зазначено суму нарахованого єдиного внеску на грошове забезпечення. При цьому в рядок 5.1. було помилково зазначено суму єдиного внеску в розмірі 4 999 965,46 грн., нарахованого на це грошове забезпечення.

Вказану помилку позивачем було виявлено після закінчення встановленого пунктом 1 Розділу ІІ Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу № 435 від 10.09.2024), 20-денного строку, а тому керуючись цим порядком позивачем було подано 27.10.2025 року уточнюючий Розрахунок.

В уточнюючому Розрахунку було виправлено помилку звітного Розрахунку вересень 2025 року, а саме: від розміру нарахованого єдиного внеску на грошове забезпечення відмінусовано суму помилково нарахованого єдиного внеску в розмірі 4 500 000,00 грн.

Як вбачається з відомостей податкового кабінету державної установи «Черкаський слідчий ізолятор» 27.10.2025 року сума єдиного внеску було зменшено на 4 500 000,00грн. Позивач зазначає, що вказана сума єдиного внеску ними не сплачувалася - тобто мінусувалася податковим органом за результатами подачі уточнюючого Розрахунку.

Згідно довідки від 04.11.2025 року №3999/АП/23-00-13-03-13E станом на 04.11.2025 року державна установа «Черкаський слідчий ізолятор» не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Таким чином, так як недоїмки не було, а мала місце лише помилка у звітному Розрахунку, яка самостійно позивачем була виявлена і виправлена, позивач вважає неправомірним рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №0211032407 від 18.11.2025 року щодо накладення штрафних санкцій на державну установу «Черкаський слідчий ізолятор».

Під час вирішення спору по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до пункту другого частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.

Статтею 8 Закону № 2464-VI визначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з частиною п'ятою статті 9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується у іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частина восьма статті 9 Закону № 2464-VI визначає, що єдиний внесок сплачується за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті першому частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

В свою чергу, за правилами частини десятої статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а згідно з пунктом 2 частини одинадцятої цієї статті, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

За правилами частини десятої статті 9 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок податкового органу;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;

3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

З аналізу вищенаведених положень суд висновує, що недоїмка по єдиному внеску може бути погашена лише грошовими коштами, а відтак юридичним фактом, який породжує обов'язок платника ЄСВ сплатити штраф, передбачений пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI є факт сплати ним недоїмки з ЄСВ.

Разом з тим, така недоїмка не може бути погашена за рахунок уточнюючих показників звітності платника, в яких відображено нарахування до зменшення ЄСВ, а Закон № 2464-VI не передбачає покарання платника за самостійне зменшення раніше задекларованої суми єдиного внеску, шляхом подання уточнюючого звіту. Подання такого звіту не свідчить про погашення боргу для цілей нарахування штрафу, тобто об'єкт застосування штрафу у таких правовідносинах відсутній.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449).

Відповідно до пункту 1 розділу VII Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною чотирнадцятою статті 25 Закону № 2464-VI визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до пункту 2 розділу VII Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Відповідно до пункту 5 розділу VII Інструкції № 449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документами, які є підставою для нарахування пені є: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати: звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду.

Таким чином, у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня.

Досліджуючи правомірність застосування до позивача штрафних санкцій та пені, суд врахував таке.

Державною установою «Черкаський слідчий ізолятор» 06.10.2025 року було подано Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року.

27.10.2025 самостійно виявлено арифметичну помилку у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року в Розділі II «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами крім військовослужбовців строкової військової служби) у рядках 5 та 5.1. (нарахування ЄВ 22%), була зазначена помилкова сума ЄВ 4 999 965,46 грн., але при цьому в Додатку Д1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, сума нарахованого ЄВ за звітний місяць в графі 20 зазначено вірно та становить 608 747,99 грн. Установою був поданий «Уточнюючий» Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за вересень 2025 року. Проведено виправлення арифметичної помилки шляхом зменшення суми ЄВ що визначено в Розділі II рядок 8 та 8.1. в сумі 4 500 000,00 грн. Коригування відображено в Розділі II рядок 13.

26.11.2025 року за вих. №8955/5/23-00-24-01-02 ГУ ДПС в Черкаській області повідомлено, що Державною установою «Черкаським слідчим ізолятором» належним чином не виконувалися вимоги статті 9 Закону №2464 у Головного управління ДПС в Черкаській області відсутні правові підстави для скасування штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску.

Як вбачається із звітного Розрахунку, прийнятого ДПС 06.10.2025 року, у рядку 2.1. розділу II вказана сума грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок (у межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску) в розрізі 2 272 570,22 грн. У рядку 5.1. цього розділу Розрахунку зазначено суму нарахованого єдиного внеску на грошове забезпечення. При цьому в рядок 5.1. було помилково зазначено суму єдиного внеску в розмірі 4 999 965,46 грн., нарахованого на це грошове забезпечення. Вказану помилку позивачем було виявлено після закінчення встановленого пунктом 1 Розділу ІІ Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу № 435 від 10.09.2024), 20-денного строку, а тому керуючись цим порядком позивачем було подано 27.10.2025 року уточнюючий Розрахунок.

Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, функціонал електронного кабінету платника податків не дозволяє подати уточнюючий Розрахунок у період після закінчення зазначеного 20-денного строку до настання наступного періоду для подачі Розрахунку за наступний місяць.

Згідно довідки від 04.11.2025 року №3999/АП/23-00-13-03-13E станом на 04.11.2025 року державна установа «Черкаський слідчий ізолятор» не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Таким чином, вказані коригування здійснені відповідачем у зв'язку із поданням позивачем уточнюючого розрахунку.

Суд встановив, що платіжні інструкції (а.с. 40-56) підтверджують сплату позивачем в строк, передбачений законом, ЄСВ за період, за який до позивача було застосовано штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Аналіз встановлених вище обставин вказує на те, що позивач зобов'язання зі сплати єдиного внеску виконав у встановлені Законом терміни для такої сплати. У свою чергу, помилка при зазначенні суми, що призвела до автоматичного розрахунку по ЄСВ, яка в подальшому була виправлена позивачем, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування ЄСВ.

Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 31.01.2018 у справі № 806/1092/17, від 13.06.2018 року № 826/1016/16.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про необхідність визнання протиправним та скасування спірного рішення.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області 0211032407 від 18.11.2025 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийняте відносно Державної установи “Черкаський слідчий ізолятор» (код ЄДРПОУ 08564883)

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь Державної установи “Черкаський слідчий ізолятор» (код ЄДРПОУ 08564883) витрати зі сплати судового збору в розмірі 13830 (тринадцять тисяч вісімсот тридцять) грн 55 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ