Рішення від 18.02.2026 по справі 560/18637/25

Справа № 560/18637/25

РІШЕННЯ

іменем України

18 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Пастух В.М. позивача - ОСОБА_1 представника позивача - Киричук Н.В. представника відповідача - Величко І.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.06.2025 року №0127962407 Головного управління ДПС у Хмельницькій області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.06.2025 року №0127982407 Головного управління ДПС у Хмельницькій області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.06.2025 року №0128002407 Головного управління ДПС у Хмельницькій області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.06.2025 року №0127992407 Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що контролюючий орган не дотримався свого обов'язку щодо повідомлення Позивача про перевірку, адже ОСОБА_2 не отримувалось повідомлення та копія наказу про проведення позапланової перевірки. Висновки контролюючого органу про віднесення всіх грошових коштів, які надійшли на особистий картковий рахунок Позивача № НОМЕР_1 до коштів отриманих від підприємницької діяльності є безпідставними.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження.

Відповідачем 11.07.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що відповідач вжив усіх належних та необхідних заходів для вручення повідомлення та копії наказу про проведення позапланової перевірки. Фізична особа ОСОБА_1 , яка отримала інші доходи в сумі 1405463,25 грн., зобов'язана була задекларувати їх в річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до 1 травня 2024 року та сплатити податкові зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

У судовому засіданні позивач та його представник підтвердили обставини, зазначені у позові, просили задовольнити позовні вимоги. Вказали, що позивач більше 10 років займається волонтерською діяльністю, кошти на її картку були перераховані на благодійні цілі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що позивач не зареєстрований волонтером, спірні податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно.

Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судовому засіданні надали суду покази, що ОСОБА_1 тривалий час займається благодійною допомогою. Вони періодично перераховували власні кошти на рахунок позивача.

Заслухавши пояснення сторін, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем, надає послуги оренди власного чи орендованого нерухомого майна, платник єдиного податку 3-групи. Має відкритий рахунок у АТ КБ "ПриватБанк" НОМЕР_2 .

Національне агентство з питань запобігання корупції під час проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, Поданої ОСОБА_5 , головним державним інспектором митного поста "Хмельницький" Хмельницької митниці Державної митної служби України, встановило можливі ознаки ухилення ОСОБА_1 (дружина декларанта) від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з аналізом даних інформації про операції списання та/або зарахування коштів на рахунки ОСОБА_1 , наданої АТ КБ "ПриватБанк" на запит Національного агентства з питань запобігання корупції, протягом 2023 року на рахунок НОМЕР_1 шляхом переказу коштів від 793 осіб отримано дохід на загальну суту 1405463,25 грн.

Національне агентство з питань запобігання корупції листом від 03.02.2025 №403-01/8832-25 направило зазначену інформацію Державній податковій службі України, яка, в свою чергу, листом від 12.02.2025 №1947/5/99-00-24-04-02-05 надіслало цю інформацію до Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області направлено ОСОБА_1 на податкову адресу запит від 17.02.2025 №335/10/22-01-24-07 про необхідність надання пояснень та їх документального підтвердження щодо підтвердження чи спростування отримання коштів шляхом переказу на рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «Приват Банк» (лист було повернено із зазначеною причиною повернення: «за закінченням терміну зберігання»).

Відповідно до наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 14.03.2025 року №1221-П "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог повноти нарахування і сплати податків і зборів від отриманих доходів на власний рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ «Приват Банк» за період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Копію наказу про проведення перевірки, а також письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 18.03.2025 року №332 направлено ОСОБА_1 на податкову адресу (лист було повернено із зазначеною причиною повернення: «за закінченням терміну зберігання»).

За результатами проведеної перевірки складено акт №8197/22-01-247-07/2792418721 від 05.05.2025 року, в якому зафіксовано порушення платником податків вимог:

1. пп.16.1.2, пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1, ст.179 Податкового Кодексу України, внаслідок неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік;

2. п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.174.2, ст.174, п.179.7, ст.179 Податкового Кодексу України: занижено та несплачено податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 252983,39 грн.

3. п.п. 168.4.1, п.п. «в» 168.4.5 п.168.4 ст. 168, п. 176.1 ст.176, та п.п.1.6, п.п.1.4 пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, занижено суму військового збору на суму 21081,95 грн.

4. пп. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, в результаті чого не надано документи на письмовий запит контролюючого органу за період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

На підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 11.06.2025:

- №0127982407 про сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 252983,39 грн та штрафної санкції в сумі 25298,34 грн;

- №0127962407 (копія додається) про сплату військового збору в сумі 21081,95 грн та штрафної санкції в сумі 2108,20 грн;

- №0128002407 (копія додається) про сплату штрафної санкції за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік в сумі 340 грн.

- №0127992407 (копія додається) про сплату штрафної санкції за ненадання пояснень та документів на письмовий запит контролюючого органу в сумі 8000 грн.

Позивач, не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок сплати податків і зборів встановлений Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України.

Згідно з п.п.14.1.55 п.14.1 ст.14 ПК України дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних органам ДПС.

Підпунктом 162.1.1 п.162.1 ст.162 ПК України передбачено, що платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Пунктом 163.1 ст. 163 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до ст.167.1 ПК України ставка податку на доходи становить 18 відсотків бази оподаткування.

Відповідно до п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (пп. 1.2 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Згідно з пп. 1.4 п. 16 1 підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ « Перехідні положення» ПК України.

Вимогами пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПК України передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Згідно з підпунктом «в» пункту 176.1 статті 176 ПК України платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

Враховуючи наведені норми податкового законодавства суд вважає правомірними податкові повідомлення-рішення щодо нарахування ОСОБА_1 податку на доходи та військового збору з одночасним застосуванням штрафних санкцій, а також штрафу за неподання декларації про доходи.

Щодо посилань позивача на те, що кошти їй перераховував чоловік, а також фермерське господарство "МНСОЯ", суд зазначає, що зазначені обставини при розгляді справи не підтвердилися.

Крім того, суд критично ставиться до обгрунтування позовних вимог про протиправність нарахування податкових зобов'язань тією обставиною, що ОСОБА_1 організовує благодійні збори та надає грошову допомогу призначену особам, які опинились у складних життєвих обставинах, з огляду на наступне.

Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначає Закон України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", відповідно до ст. 1 якого благодійна організація - юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Сферами благодійної діяльності є, зокрема, освіта; охорона здоров'я; екологія, охорона довкілля та захист тварин; запобігання природним і техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; опіка і піклування, законне представництво та правова допомога; соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності; культура та мистецтво, охорона культурної спадщини; наука і наукові дослідження; спорт і фізична культура; права людини і громадянина та основоположні свободи; розвиток територіальних громад; розвиток міжнародної співпраці України; стимулювання економічного росту і розвитку економіки України та її окремих регіонів та підвищення конкурентоспроможності України; сприяння здійсненню державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища в Україні; сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.

Статтею 7 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" передбачено, що особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації, діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності керівника благодійної організації. Довіреність має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання та порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації.

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв на користь благодійної організації від власного імені, діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з такою благодійною організацією. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання, порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації та відповідальність сторін у разі порушення контракту (договору) або порядку використання пожертв.

Особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь інших бенефіціарів (крім благодійних організацій), діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв.

Підпунктом 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПК України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема сума (вартість) благодійної допомоги отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Реєстр волонтерів), для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а" та "в" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги.

Судом при розгляді справи не встановлено доказів дотримання позивачем вимог Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", також позивач не зареєстрований у реєстрі волонтерів.

Також судом не було встановлено порушення контролюючим органом порядку надіслання запиту про надання пояснень та підтверджуючих документів, а також наказу про проведення перевірки, оскільки вони були надіслані на податкову адресу позивача.

Отже, судом встановлено наявність порушень позивачем податкового законодавства та поряд з цим порушень з боку контролюючого органу судом не встановлено.

Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 лютого 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя О.О. Михайлов