Рішення від 20.02.2026 по справі 560/8906/25

Справа № 560/8906/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить

визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.04.2025 №0018822-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2024 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зобов'язавши провести відповідний перерахунок з врахуванням передбаченої Податковим кодексом України пільги (зменшення для квартир бази оподаткування на 60 кв.м),

визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.04.2025 №0018825-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2023 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,

визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.04.2025 №0018826-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та

визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.04.2025 №0018827-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2021 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

В обґрунтування позову зазначає, що у квітні 2025 року отримала податкове повідомлення-рішення від 01.04.2025 №0018822-2411-2226-UA68060270000042174, за змістом якого розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, обчислений зі всієї житлової площі не враховуючи підпункт а підпункту 266.4.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України. Листом від 23.04.2025 відповідач повідомив, що ОСОБА_2 (чоловік) у заяві про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність об'єкт нерухомого майна, який розтащованих за адресою: АДРЕСА_1 , визначений таким, що використовується у діяльності, що у відповідності до підпункту 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 Кодексу скасовує пільгу з податку для власника. Вважає спірні рішення протиправними, оскільки квартира придбана разом із чоловіком у шлюбі, який відповідно до Сімейного кодексу має права на дане житло, а не для одержання доходів від незнайомого громадянина, як вказав податковий орган. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Хмельницькій області на позовну заяву, у якому представник зазначає, що за результатом аналізу оподаткування об'єктів нерухомого майна, що використовуються з метою одержання доходів встановлено, що громадянин ОСОБА_2 у поданій заяві про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (за формою 20-ОПП) об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , використовується у його діяльності. Тому твердження позивачки, що квартира використовується для проживання з людиною ( ОСОБА_2 ), а не для одержання доходів від незнайомого громадянин ОСОБА_2 не спростовує факту використання ОСОБА_2 нерухомості, за вищезазначеною адресою, у діяльності з метою отримання доходу. Встановивши, що податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за вище зазначений об'єкт обчислені з урахуванням пільги за податкові періоди 2021-2023 роки податкові повідомлення-рішення за 2021 рік від 16.08.2022 № 0382441-2410-2214 на суму 104,40 грн, за 2022 рік від 27.02.2023 № 0155869-2410-2214 на суму 113,10 грн, за 2023 рік від 16.06.2024 № 0791448-2410-2224-UA68060270000042174 на суму 116,58 грн скасовані (відкликані), та, з врахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України, сформовані нові податкові повідомлення-рішення за 2021 рік від 01.04.2025 № 0018827-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1184,40 грн, за 2022 рік від 01.04.2025 № 0018826-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1283,10 грн, за 2023 рік від 01.04.2025 №0018825-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1322,58 грн, за 2024 рік від 01.04.2025 № 0018822-2411-2226- НОМЕР_1 на суму 1401,54 грн. Крім того, ОСОБА_2 не повідомив про прийняття рішення щодо зупинення своєї діяльності. Тому, керуючись інформацією, яка знаходиться в інформаційних базах ДПС України щодо об'єкта нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 як такого, що використовується у діяльності ОСОБА_2 вважає, що правомірно прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 16.02.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 з 30.04.1981 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , з 13.03.2013 є власницею квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності НОМЕР_2 .

01.04.2025 Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло податкові повідомлення-рішення:

№0018827-2411-2226- НОМЕР_1 про визначення суми податкового зобов'язання за 2021 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 1184,40 грн,

№0018826-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 1283,10 грн,

№0018825-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2023 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 1322,58 грн,

№0018822-2411-2226-UA68060270000042174 про визначення суми податкового зобов'язання за 2024 рік зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 1401,54 грн.

Вважаючи протиправними оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідача від 01.04.2025, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

Відповідно до статті 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.

Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункт 266.2 статті 266 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 ПК України об'єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

За змістом абзацу в підпункту 14.1.129.1 підпункту 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 ПК України будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, а також їх складові частини, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, зокрема, включають, квартиру - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.

Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів а або б підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку (пункт а).

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

Згідно з підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення (пільги зі сплати податку) надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Відповідно до підпункту 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 ПК України пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до: об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту; об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Підставою для перерахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 - 2023 роки, та прийняття спірних податкових повідомлень-рішеннь слугувало Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (за формою 20-ОПП), подане чоловіком позивачки ОСОБА_2 21.12.2021, у якому належна позивачці квартира загальною площею 65,8 кв.м. (житлова площа - 36 кв.м.) за адресою: АДРЕСА_1 вказана як об'єкт, через який проводиться його діяльність як самозайнятої особи.

За змістом пункту 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (далі - Порядок №1588), у повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Відповідно до пункту 7 Додатку 10 до Порядку №1588 у графі 10 "Вид права на об'єкт" зазначається: 1 - право власності; 2 - право володіння; 3 - право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій); 4 - право господарського відання; 5 - право оперативного управління; 6 - право постійного користування; 7 - право довгострокового користування або оренди; 8 - право короткострокового користування, оренди або найму; 9 - іпотека; 10 - довірче управління майном.

У повідомленні за формою № 20-ОПП ОСОБА_2 вказав таку інформацію: тип об'єкта оподаткування (графа 3) - 240 (кабінет), стан об'єкта оподаткування (графа 9) - 2 (експлуатується), вид права на об'єкт оподаткування (графа 10) - 2 (право володіння).

Зазначене повідомлення не містить інформації про умови використання квартири, як кабінету (за плату чи безкоштовно).

Разом з тим підставою для застосування підпункту 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 ПК України є встановлення контролюючим органом факту використання нерухомого майна його власником з метою одержання доходів.

Відповідач не надав докази одержання позивачкою доходу, отриманого від використання квартири, яка їй належить на праві власності.

Тому, податкові повідомлення-рішення від 01.04.2025, якими позивачці визначена сума податкового зобов'язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік №0018827-2411-2226-UA68060270000042174 у розмірі 1184,40 грн, за 2022 рік №0018826-2411-2226-UA68060270000042174 у розмірі 1283,10 грн, за 2023 рік №0018825-2411-2226-UA68060270000042174 у розмірі 1322,58 грн, за 2024 рік №0018822-2411-2226-UA68060270000042174 у розмірі 1401,54 грн прийняті відповідачем безпідставно.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність прийняття спірних рішень у порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивачки підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними і скасування таких рішень суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог судовий збір необхідно стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

на позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.04.2025 №0018827-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1184,40 грн, від 01.04.2025 №0018826-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1283,10 грн, від 01.04.2025 №0018825-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1322,58 грн, від 01.04.2025 №0018823-2411-2226-UA68060270000042174 на суму 1401,54 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук