Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
20 лютого 2026 року № 520/25267/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Адвокат, Батіг В.В., діючи в інтересах позивача звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) щодо невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії у сумі 504658,94 грн., що підлягали виплаті ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію у сумі 504658,94 грн., що підлягала виплаті ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13.01.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера, яка прийнята 13.01.2025 та зареєстрована за № 573, до якої додано документи, передбачені п. 9 розділу ІІ Порядку, що підтверджується розпискою-повідомленням. Однак, за результатами розгляду вищезазначеної заяви, визнаючи право позивача на виплату суми пенсії, що підлягала виплаті ОСОБА_2 і залишилася недоодержаною у зв'язку з його смертю, листом № 2000-0408-8/115722 від 30.07.2025 відповідач повідомив про те, що виплата зазначених сум буде проведено за умов надходження відповідного державного фінансування.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв'язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.
В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, яка віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 № 75 (із змінами), розгляд справи було відтерміновано.
На тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці та на лікарняному.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в яких останній проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що заборгованість щодо виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону № 2262 відсутня, тому для застосування статті 61 Закону № 2262 немає підстав. Органами Пенсійного фонду України ведеться Реєстр з метою систематизації та упорядкування судових рішень. До Реєстру, у разі смерті стягувача, вноситься інформація про його дату смерті, а також прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або його серію та номер паспорту особи (осіб), яка має (які мають) право на одержання сум нарахованих згідно рішення суду у зв'язку зі смертю стягувача. Станом на звітну дату рішення суду щодо зміни стягувача до головного управління не надходило, про що також вказує позивачка у своїй позовній заяві. Оскільки позивачка не є стороною в судовому процесі по вказаній справі, вносити зміни до Реєстру підстави відсутні. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що відсутні порушення з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області реалізації прав позивача як спадкоємця на отримання всього належного йому спадкового майна.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є чоловіком ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 27.09.2024 (актовий запис № 794 від 24.07.1968).
ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі №520/11942/19, яке набрало законної сили 11.01.2020, зобов'язано Головне управління пенсійного фонду в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2018 р. у розмірі 90 відсотків від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2021 у справі №520/10755/21, яке набрало законної сили 27.10.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 12 травня 2021 року № ФХ-101919 станом на 05.03.2019 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №520/26039/23, яке набрало законної сили 09.12.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 12 травня 2021 року № ФХ-101919 зі збереженням показника 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №520/2984/24, яке набрало законної сили 17.05.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі, обчисленому на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року у справі №520/26039/23, з урахуванням сум індексації, нарахованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" №118 від 16.02.2022 року та постанови КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023", без обмеження максимальним розміром, та з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 24.09.2024 (актовий запис № 12006 від 24.09.2024).
Позивач перебуває на обліку у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону по лінії Міноборони з 01.10.2024, що підтверджується довідкою № 3013 від 09.12.2024.
Позивач проживала разом із ОСОБА_2 на день його смерті за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою Департаменту реєстрації Харківської міської ради № 10-06545-2024 від 26.09.2024, а також довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб №4dba1327-4823-46aa-b806-7c217ee02883 від 26.09.2024.
13.01.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зі заявою, в якій просила виплатити їй недоотриману пенсію померлого чоловіка, нараховану на виконання рішень суду.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви, визнаючи право позивача на виплату суми пенсії, що підлягала виплаті ОСОБА_2 і залишилася недоодержаною у зв'язку з його смертю, листом № 2000-0408-8/115722 від 30.07.2025 Відповідач повідомив про те, що виплата зазначених сум буде проведено за умов надходження відповідного державного фінансування.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Подібні положення передбачені також статтею 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно з пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Відповідно до абз. 1 п. 2.26 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Таким чином, суми недоодержаної пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті.
Разом з тим, в постанові Верховного Суду від 30.01.2020 по справі № 200/10269/19-а сформульований висновок про те, що у разі переходу до членів сім'ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя".
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 09.06.2022 року у справі № 200/12094/18-а, такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім'ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсією у разі втрати годувальника, реалізувала своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому ч. 1 ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 1 ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", шляхом звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, проте не отримала таку виплату й оскаржує прийняте суб'єктом владних повноважень рішення з цього питання.
Таким чином, аналіз наведених норм у їх сукупності свідчить, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, а виплачуються виключно за процедурою, визначеною ч. 1 ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до зведеного розрахунку суми пенсії, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду і залишилась неодержаною у зв'язку з його смертю становить 504658,94 грн.
Отже, пенсійним органом за життя пенсіонера ОСОБА_2 було нараховано до виплати пенсію у сумі 504658,94 грн.
ГУ ПФУ в Харківській області не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження виплати ОСОБА_2 заборгованості у сумі 504658,94 із виплати пенсії, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішень суду, а відтак, суд доходить висновку, що пенсійний орган має заборгованість з виплати пенсії перед померлим пенсіонером у сумі 504658,94 грн.
Із матеріалів справи встановлено, що позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою від 13.01.2025 про виплату недоодержаної пенсії померлого чоловіка у відповідності ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки Департаменту реєстрації Харківської міської ради № 10-06545-2024 від 26.09.2024 та довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб №4dba1327-4823-46aa-b806-7c217ee02883 від 26.09.2024 позивач фактично проживала разом зі своїм батьком за адресою: АДРЕСА_2 .
Оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі №520/11942/19, від 20.07.2021 у справі №520/10755/21, від 08.11.2023 у справі №520/26039/23 та від 16.04.2024 у справі №520/2984/24 набрали законної сили, однак не виплачено заборгованість, позивачка має право на виплату неодержаної пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з його смертю.
Відповідач відмовив позивачу у виплаті недоотриманої її чоловіком сум пенсії та відзиві на позовну заяву вказав, що отримання коштів, нарахованих на виконання судових рішень можливе у разі заміни сторони виконавчого провадження.
Посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на необхідність заміни стягувача належним правонаступникам суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася щодо виплати їй недоотриманої пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не щодо виконання рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що сума пенсії, яка підлягала виплаті, є недоодержаною сумою пенсії померлого чоловіка, тому підлягає виплаті його дружині. При цьому, заміна сторони в виконавчому провадженні в даному випадку не є належним способом захисту прав позивача.
Вказана позиція суду підтримана постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2026 по справі № 440/11515/25.
З огляду на вказане, розглядаючи справу в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії у сумі 504658,94 грн., що підлягали виплаті ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю та зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 пенсію у сумі 504658,94 грн., що підлягала виплаті ОСОБА_2 на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії у сумі 504658,94 грн., що підлягали виплаті ОСОБА_2 на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) пенсію у сумі 504658,94 грн. (п'ятсот чотири тисячі шістсот п'ятдесят вісім гривень 94 копійки), що підлягала виплаті ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі № 520/11942/19, від 20.07.2021 у справі № 520/10755/21, від 08.11.2023 у справі № 520/26039/23, від 16.04.2024 у справі № 520/2984/24, і залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 20.02.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Супрун Ю.О.