Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питань встановлення судового контролю
20 лютого 2026 р. справа № 520/26269/24
Харківський окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 18.03.2024. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
04.02.2026 до Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача в порядку ст. 382 КАС України з проханням встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/26269/24; зобов'язати ГУ ПФУ у Харківській області надати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/26269/24; за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2026 прийнято до розгляду заяву в порядку ст. 382 КАС України у справі №520/26269/24 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у триденний строк з дня отримання даної ухвали надати письмові пояснень на подану заяву в порядку ст. 382 КАС України та докази виконання рішення суду у справі №520/26269/24.
17.02.2026 (через підсистему "Електронний суд") від представника відповідача надійшли письмові пояснення на подану заяву, в яких зазначено, що на виконання рішення по справі №520/26269/24 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) проведено відповідний перерахунок пенсії з 18.03.2024 року відповідно до розпорядження від 08.10.2025 року. Сума доплати за період з 18.03.2024 по 28.02.2026 складає 17578 гривень 10 копійок. У жовтні 2025 ОСОБА_1 виплачено додатковою відомістю 17062,82 грн., у листопаді 2025 виплачено додатковою відомістю 128,82 грн. на поточний рахунок в АТ КБ "Приватбанк". Заборгованість за період з 01.12.2025 по 28.02.2026 становить 386,46 гривень.
Дослідивши матеріали справи та заяву у порядку ст. 382 КАС України, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У рішенні від 30.06.2009р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимим доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишається невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Тобто, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
З огляду на викладене, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Як встановлено судом, на виконання рішення по справі №520/26269/24 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) проведено відповідний перерахунок пенсії з 18.03.2024 року відповідно до розпорядження від 08.10.2025 року.
Розрахунок пенсії з 18.03.2024:
- розмір пенсії за віком (ст.27) - 18478,05 грн.
- доплата за понаднормовий стаж (за 9 років) - 212,49 грн.
- обмеження в індексації з 01.03.2024 року - - 5374,56 грн.
Розмір пенсії з надбавками 13315,98 грн.
Розрахунок пенсії з 01.01.2026:
- розмір пенсії за віком (ст.27) - 18478,05 грн.
- доплата за понаднормовий стаж (за 9 років) - 233,55 грн.
- обмеження в індексації з 01.03.2024 року - - 5374,56 грн.
Розмір пенсі з надбавками 13337,04 грн.
Сума доплати за період з 18.03.2024 по 28.02.2026 складає 17578 гривень 10 копійок. У жовтні 2025 ОСОБА_1 виплачено додатковою відомістю 17062,82 грн., у листопаді 2025 виплачено додатковою відомістю 128,82 грн. на поточний рахунок в АТ КБ "Приватбанк". Заборгованість за період з 01.12.2025 по 28.02.2026 становить 386,46 гривень.
За відомостями, викладеними пенсійним органом в листі від 29.10.2025 №2000-0202-8/168161 на запит позивача, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 по справі № 520/26269/24 ОСОБА_1 з 18.03.2024 проведено відповідний перерахунок пенсії (а саме, пенсію перераховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, - 7 763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 і її розмір 18.03.2024 склав 13 315,98 грн.
Зі змісту поданої заявником заяви та самостійно проведеним заявником розрахунком, розрахунок пенсії позивача повинен проводитися наступним чином:
- з 01.03.2021: 7763,17 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки) * 1,11 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127) = 8 617,11 грн * 0,44833 (коефіцієнт стажу) * 3,24664 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії) + 212,49 грн (доплата за понаднормовий стаж) = 12 755,27 грн;
- з 01.03.2022: 7763,17 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки) * 1,11 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127) * 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118) = 9 823,51 грн * 0,44833 (коефіцієнт стажу) * 3,24664 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії) + 212,49 грн (доплата за понаднормовий стаж) = 14 511,26 грн;
- з 01.03.2023: 7763,17 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки) * 1,11 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127) * 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118) * 1,197 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168) = 11 758,74 грн * 0,44833 (коефіцієнт стажу) * 3,24664 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії) + 212,49 грн (доплата за понаднормовий стаж) = 16 511,26 грн (з урахуванням обмеження 1500 грн);
- з 01.03.2024: 7763,17 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки) * 1,11 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127) * 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118) * 1,197 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168) *1,0796 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2024 № 185) = 12 694,74 грн * 0,44833 (коефіцієнт стажу) * 3,24664 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії) + 212,49 грн (доплата за понаднормовий стаж) = 17 808,64 грн.
Заявник вважає, що після проведеного перерахунку на виконання рішення у справі №520/26269/24 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, становитиме 3764,40 грн. і саме цей показник буде збільшуватись на відповідні коефіцієнти.
Натомість, як встановлено судом, розмір пенсійної виплати позивача на виконання рішення суду у даній справі починаючи з 18.03.2024 (в межах задоволених позовних вимог) визначений з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії у 2020 році - 7763,17 грн., на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Доказів того, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, становитиме 3764,40 грн. і саме цей показник буде збільшуватись на відповідні коефіцієнти, матеріали справи не містять, та заявником такого не доведено.
Отже, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 по справі №520/26269/24 станом на час розгляду даної заяви в частині перерахунку пенсії виконано.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 по справі № 520/26269/24 в порядку статті 382 КАС України, у зв'язку з чим заява представника позивача про встановлення строку для подання звіту в порядку ст. 382 КАС України, не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295, 381-1, 382, ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
Заяву представника позивача про встановлення нового строку для подання звіту в порядку ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання.
Суддя Марина Лук'яненко