про закриття провадження у справі
18 лютого 2026 рокум. ПолтаваСправа № 640/2696/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.,
представника позивача - Самокиші В.Ю.,
розглянувши у підготовчому засіданні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Сенс банк" до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 09.10.2018 № 941 "Про затвердження акту про визначення збитків власника землі від 22.08.2018 № 23-2018".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року (суддя Канигіна Т.С.) прийнято до провадження. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 (суддя Канигіна Т.С.) допущено заміну позивача у справі №640/2696/19 в особі Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на його правонаступника в особі Акціонерного товариства "Сенс банк".
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2025 року №795 у зв'язку із призначенням судді Канигіної Т.С. на посаду судді Сьомого апеляційного адміністративного суду на підставі Указу Президента України від 13.12.2025 № 954/2025, з урахуванням наказу голови Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 № 69/10 про відрахування її зі штату суду, відповідно до розпорядження керівника апарату № 14/19 від 19.12.2025 "Про здійснення повторного автоматизованого розподілу між суддями судових справ та матеріалів, які перебували в провадженні судді Канигіної Т.С." відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №640/2696/19, за результатами якого головуючим суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Головка А.Б., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25 грудня 2025 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 адміністративну справу прийнято до провадження. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 10:00 18 лютого 2026 року в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
З аналізу наведених норм вбачається, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин, адже визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.
Так, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Так, предметом розгляду даної справи є рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 09.10.2018 № 941 "Про затвердження акту про визначення збитків власника землі від 22.08.2018 № 23-2018".
Суд звертає увагу, що приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 N 284, передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
З аналізу наведених норм вбачається, що рішення, яким затверджено акт про визначення збитків, констатує факт заподіяння збитків власнику землі.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу місцевого самоврядування, правильність їх обчислення та наявність підстав для їх нарахування перевіряє суд, який розглядає такий позов.
Суд звертає увагу, що рішенням Господарського суду Черкаської області від 21.01.2025 у справі №910/3023/19 позовні вимоги Черкаської міської ради до АТ «Сенс Банк» (як правонаступника ПАТ «Укрсоцбанк») про стягнення безпідставно утриманих коштів за користування земельною ділянкою за адресою: м. Черкаси, вул.14 Грудня, 8 задоволено частково та стягнуто з АТ «Сенс Банк» на користь Черкаської міської ради безпідставно утримані кошти у розмірі 465 765,64 грн. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.07.2025 апеляційну скаргу АТ «Сенс Банк» залишено без задоволення. Ухвалою Верховного Суду від 04.08.2025 у відкритті касаційного провадження АТ «Сенс Банк» у справі №910/3023/19 відмовлено.
В даному випадку, в основу спору покладені господарські відносини, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного суду від 12 червня 2018 року у справі №742/1503/17, від 17 жовтня 2018 року в справі №201/10369/16-а.
Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі.
Частиною другою статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
На виконання вимог наведеної норми, суд роз'яснює позивачеві, що даний спір підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 243, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Закрити провадження у справі №640/2696/19 за позовом Акціонерного товариства "Сенс банк" до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Роз'яснити позивачу, що даний спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.
Попередити позивача, що повторне звернення з тією самою вимогою не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст складено 20 лютого 2026 року.
Суддя А.Б. Головко