18 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/280/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 22.07.2025 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2017 роки, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1, 11, 1,14, 1,197, 1.0796, 1. 115;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Полтавській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 22.07.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки та який враховується для обчислення пенсії, збільшеного на коефіцієнти 1.11. 1.14. 1,197, 1,0796. 1,115.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також відповідач - 1, ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі також відповідач - 2, ГУ ПФУ в Запорізькій області), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
В обґрунтування вимог позивач вказував, що під час проведення перерахунку пенсії позивача відповідачами не проведено індексацію пенсії належним чином, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії за 2017-2019 роки на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14 та 1,197, 1,0796, 1,115, чим порушено право позивача.
На цій підставі позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області зі заявою від 29.09.2025. Проте, листом від 07.11.2025 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило, що підстави для проведення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії у 2021-2025 роках відсутні, зазначивши, що позивачу встановлено доплату до пенсії як особі, яка фактично не має права на індексацію.
04.02.2026 до суду від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проти позову заперечувала та вказувала, що оскільки призначення та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, то Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було уповноважене лише на розгляд конкретної заяви позивача на прийняття відповідного рішення у відповідності до п. 4.2. Порядку № 22-1, на підставі чого Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не наділене повноваженнями щодо проведення перерахунку пенсії позивача з застосуванням коефіцієнтів з 01.03.2021 у розмірі 1,11, з 01.03.2022 у розмірі 1,14, з 01.01.2023 року у розмірі 1,197, з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, та з 01.03.2025 у розмірі 1,115, оскільки позивач проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Отже, заява позивача про проведення перерахунку пенсії позивача зі застосуванням коефіцієнтів з 01.03.2021 у розмірі 1,11, з 01.03.2022 у розмірі 1,14, з 01.01.2023 року у розмірі 1,197, з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, та з 01.03.2025 у розмірі 1,115 не могла розглядатися у порядку екстериторіальності, та була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області (лист-відповідь від 07.11.2025 долучена до позову).
На цій підставі представником відповідача-2 у відзиві на позов заявлено клопотання про заміну відповідача, яке не підлягає задоволенню, оскільки позивачем у позовній заяві /а.с. 2/ чітко вказано, що позивач не згоден саме з діями під час перерахунку пенсії з 22.07.2025. Такий перерахунок здійснено саме відповідачем-2.
05.02.2026 до суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проти позову заперечувала та вказувала, що зі заявою про звільнення ОСОБА_1 звернувся 31.07.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Заява опрацьовувалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та перевірялась спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням від 07.08.2025 № 254050004137 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 22.07.2025 та надано статус непрацюючого. Розмір пенсії склав 7583,80 грн.
З питанням щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки та який враховується для обчислення пенсії, збільшеного на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не звертався.
Перерахунок пенсії проведено відповідно до норм чинного законодавства.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обставини справи, встановлені судом
Позивач перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівської області та отримує пенсію за віком з 21.07.2020, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058).
При призначенні пенсії позивача Головним управлінням було застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, в розмірі 7763,17 грн, що підтверджується відповідним розрахунком.
Позивач 31.07.2025 звернувся до Прилуцького об'єднання управління Пенсійного фонду України Чернігівської області зі заявою про факт звільнення /а.с. 36/.
Заява опрацьовувалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та перевірялась спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням від 07.08.2025 № 254050004137 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 22.07.2025 та надано статус непрацюючого. Розмір пенсії склав 7583,80 грн.
Стверджуючи про протиправність дій відповідачів щодо проведення з 22.07.2025 перерахунку пенсії зі застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2017 роки, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1, 11, 1,14, 1,197, 1.0796, 1. 115, а не за 2017-2019 - позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.
Частиною другою статті 40 визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація це визначений законодавством механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема заробітні плати, стипендії та пенсії або щомісячне довічне грошове утримання.
З 01.01.2004 вступив у дію Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким було врегульовано питання індексації пенсій у зв'язку із зростанням індексу споживчих цін та рівня розміру середніх заробітних плат.
Відповідно до частини першої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком.
З 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким було виключено частину першу статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачала індексацію.
Також внесені зміни до абзацу першого частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та викладеного його у наступній редакції. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Згідно з абзацом четвертим частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У зв'язку з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до Порядку перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №795 "Деякі питання реалізації частини другої ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", було внесено зміни.
Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок. А згідно з пунктом 5 Порядку перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до законодавства врахований для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення.
Положення зазначеного Порядку повністю узгоджувалися зі змістом частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої індексується не сама пенсійна виплата, тобто та сума коштів, яку щомісячно отримує пенсіонер на свою банківську картку, а відбувається підвищення одного з показників, який використовується для обчислення розміру пенсії. Це показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також цією постановою скасований Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 № 795.
Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, не передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Натомість, згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Висновки щодо правозастосування
Спірним в цій частині є питання наявності у органів ПФУ права/обов'язку зміни позивачу показника середньої заробітної плати під час розгляду заяви про факт звільнення від 31.07.2025.
Доказів розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області заяви ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії зі застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки помноженого на коефіцієнти 1.11, 1.14. 1,197, 1,0796, 1. 115 позивачем суду не надано.
Долучена відповідачем-2 до матеріалів пенсійної справи заява ОСОБА_1 стосується повідомлення про факт звільнення від 31.07.2025 /а.с. 36/.
Зазначена заява розглянута відповідачами в тих межах, про які повідомлено заявником інформацію.
Досліджена судом заява від 31.07.2025 не містила вимоги про перерахунок показника середньої заробітної плати, а стосувалася виключно повідомлення про звільнення з 21.07.2025.
З огляду на викладене, відповідачі були уповноважені лише на розгляд конкретної заяви позивача, на прийняття відповідного рішення у відповідності до п. 4.2. Порядку № 22-1.
Отже, відповідачі не наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 21.07.2025 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки помноженого на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14 та 1,197, 1,0796, 1,115 - оскільки такий перерахунок не був предметом поданої заяви від 31.07.2025.
Позивач взагалі не звертався до відповідачів зі заявою про перерахунок пенсії позивача з застосуванням коефіцієнтів збільшення, а рішення про перерахунок пенсії з 22.07.2025 у зв'язку зі звільненням не пов'язане з перерахунком у зв'язку з застосуванням коефіцієнтів збільшення під час щорічної індексації пенсій.
Отже, відповідачі не вчиняли протиправних дій та не порушували право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Натомість, позивач проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, та має право звернутися з відповідною заявою до територіального управління Пенсійного фонду.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і це право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідачів, підстави для задоволення позову відсутні.
Розподіл судових витрат
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков