20 лютого 2026 рокусправа № 380/12843/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Карп'як О.О., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІКЕТС.ЮЕЙ" до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІКЕТС.ЮЕЙ" (адреса:вул. Хімічна, 4Е,м. Львів,79019; код ЄДРПОУ - 36027535) (далі - позивач) звернулося в суд з позовом, з урахування зміни предмету позову, до Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: вул. Стрийська, 35,м. Львів,79026; код ЄДРПОУ- 43968090) (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2025 № 30116/13-01-04-09 в частині застосування штрафних санкцій на суму 1401013,39 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що лише отримавши складений розрахунок коригування від постачальника (продавця) отримувач (покупець) зобов'язаний зареєструвати його в ЄРПН. Контролюючим органом не було цього враховано, а тому протиправно прийнято спірне рішення про притягнення до відповідальності платника податків за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. Представник позивача просить позов задовольнити з урахуванням наведених мотивів.
Відповідач у відзиві зазначає, що при складанні акта камеральної перевірки враховано вимоги ст. 200-1 ПК України, згідно якої штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування застосовуються до тої особи, на яку відповідно до вимог статей 192 та 201 ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації. У спірних відносинах такий обов'язок покладено на позивача.
Представник позивача подав відповідь на відзив, яка мотивована тим, що законодавством не передбачено як окрему підставу для подання заяви із скаргою на продавця, у випадку не надсилання продавцем. товарів/послуг складеного ним розрахунку коригування, яке відповідно до пн. 192.1 ст. 192 ПК України підлягає реєстрації покупцем товарів/послуг у встановлений пп. 201.10 ст. 201 ПК України термін з моменту отримання. Без факту отримання від продавця товарів/послуг розрахунку коригування, неможливо встановити порушення покупцем граничних термінів реєстрації розрахунку коригування, адже саме дата отримання від продавця розрахунку коригування є точкою початкового відліку граничних його термінів реєстрації покупцем.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 30.06.2025, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
09.07.2025 позивачем подано заяву про зміну предмету позову.
Ухвалою від 24.07.2025 прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову.
Ухвалою від 16.10.2025 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 12.11.2025 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши вступне слово сторін, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ГУ ДПС у Львівській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75. 1 статті 75 у порядку статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 18.02.2025 №7656/13 01-04-09.
За результатами даної перевірки, старшим державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузях операцій з нерухомим майном, тимчасового розміщення і організації харчування управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Львівській області Павелчак Р.Б. був складений Акт № 7656/13-01-04-09/36027535 від 18.02.2025 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» (код ЄДРПОУ 36027535), примірник якого був отриманий Товариством 24 лютого 2025 року.
У висновках Акту зазначено, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення Товариством вимог, передбачених п. 201.1., п. 201.10 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192, п. 89 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) щодо граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 703 703,84 (один мільйон сімсот три тисячі сімсот три гривні 84 копійки).
Не погоджуючись з висновками перевірки та фактами і даними зазначеними в Акті перевірки, ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» відповідно до підпункту 86.7 ПК України та Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків» № 727 від 20.08.2015 подало 06.03.2025 до ГУ ДПС у Львівській області заперечення № 13/20205-ТЮ з долученими документами.
За результатами розгляду зазначеного заперечення, 18.03.2025 постійно діючою комісією з розгляду спірних питань ГУ ДПС у Львівській області, прийнято рішення про скасування висновків Акта перевірки від 18.02.2025 № 7656/13-01-04-09/36027535 в частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 225128,38 гривень за період перебування платника податків на сплаті єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%. Інші висновки, що містяться в акті камеральної перевірки, визнано вважати такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, і з урахуванням цього ГУ ДПС у Львівській області 21.03.2025 прийняло Податкове повідомлення-рішення № 12238/13-01-04-09, яке отримане Товариством 27.03.2025 (вх. № 2025/06 від 27.03.2025) за допомогою поштового відправлення Укрпошти, у відповідності до якого до Товариства застосовано штрафні санкції у сумі 1 478575,46 гривень.
ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» в порядку адміністративного оскарження, подало 08 квітня 2025 року до Державної податкової служби України Скаргу № 28/2025-ТЮ про скасування Податкового повідомлення-рішення № 12238/13-01-04-09 від 21.03.2025.
14 травня 2025 року ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» отримано від ДПС України Рішення №12437/6/99-00-06-03-01-06 від 02.05.2025 про продовження строку розгляду скарги №28/2025-ТЮ про скасування Податкового повідомлення-рішення № 12238/13-01-04-09 від 21.03.2025 до 12.06.2025 включно.
17 червня 2025 року ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» отримано від ДПС України Рішення №16708/6/99-00-06-03-01-06 від 10.06.2025 про результати розгляду скарги № 28/2025-ТЮ від 08.04.2025, яким ДПС України скасовано Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області № 12238/13-01-04-09 від 21.03.2025 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 38398,90 гривень, а скаргу задоволено частково.
ДПС України під час розгляду скаргу, було встановлено, що наступні розрахунки коригування були зареєстровані в ЄРПН без порушення терміну: РК від 18.03.2024 №1150/579; РК від 19.03.2024 № 1151/579; РК від 20.03.2024 № 1153/579; РК від 21.03.2024 №1155/579; РК від 22.03.2024 № 1157/579; РК від 23.03.2024 № 1159/579; РК від 25.03.2024 № 1806/579; РК від 26.03.2024 № 1807579; РК від 27.03.2024 № 1808/579; РК від 28.03.2024 № 1811/579; РК від 07.04.2024 № 563/579; РК від 08.04.2024 № 564/579.
04.07.2025 на адресу Позивача надійшов лист від ГУ ДПС України у Львівській області з новим Податковим повідомленням-рішенням від 01.07.2025 № 30116/13-01-04-09 (Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН відсутній), прийнятого на підставі Акта перевірки № 7656/13-01-04-09/36027535 від 18.02.2025 та Рішення податкового органу про розгляд скарги № 16708/6/99-00-06-03-01 від 10.06.2025.
Податкове повідомлення-рішення № 30116/13-01-04-09 від 01.07.2025 прийняте ГУ ДПС у Львівській області замість податкового повідомлення-рішення № 12238/13-01-04-09 від 21.03.2025, у зв'язку з перерахуванням контролюючим органом штрафних санкцій (в сторону зменшення) застосованих до Позивача, за результатами розгляду заперечення ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» в порядку адміністративного оскарження до ГУ ДПС у Львівській області та скарги до ДПС України.
Таким чином, за результатами перевірки та на підставі складеного акта, ГУ ДПС у Львівській області прийнято ППР від 01.07.2025 №30116/13-01-04-09, згідно з яким до ТОВ «ТІКЕТС.ЮЕЙ» за порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ІІК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПК України на загальну суму 1440176.56 гривень.
Уважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що його належить скасувати в частині застосування штрафу на суму 1401013,39 грн, що стосується накладення штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При цьому, як вказує позивач у позові, ним визнаються штрафні санкції на загальну суму щодо наступних податкових накладних та розрахунків коригування відносно яких допущено зі сторони Товариства порушення строків реєстрації: податкова накладна № 14 від 15.11.2023, податкова накладна № 46 від 29.02.2024, податкова накладна № 12 від 07.03.2024, податкова накладна № 9 від 05.12.2024, податкова накладна № 59 від 31.12.2024, розрахунок коригування № 1611//579 від 28.07.2022, розрахунок коригування № 1610//579 від 28.07.2022, розрахунок коригування № 1613//579 від 29.07.2022.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, які справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, серед іншого проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Приписами абзацу другого підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що предметом камеральної перевірки може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Як передбачено підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Абзацом першим пункту 201.10 статті 201 ПК України установлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно з абзацом дев'ятим пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Той же пункт 201.10 ПК України установлює, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а»-«г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів. Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством. Порушення вказаних строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
12 січня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон України №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон №2876-ІХ, набрав чинності 08 лютого 2023 року), яким підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.».
Отже, Законом №2876-ІХ на час дії воєнного стану в Україні збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування та зменшено відсоткові розміри штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку їх реєстрації в ЄРПН.
Спірні правовідносини виникли під час дії воєнного стану та після набрання чинності Законом №2876-ІХ.
Зміст пункту 192.1 статті 192, пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України дозволяє виділити такі основні моменти, які підлягають встановленню з метою вирішення питання дотримання/пропущення граничного строку реєстрації розрахунку коригування: 1) чи зменшує розрахунок коригування суму компенсації вартості товарів (послуг); 2) дату отримання такого розрахунку коригування, складеного постачальником товарів/послуг, отримувачем (покупцем) товарів (послуг).
Однією з обов'язкових умов встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування є саме встановлення дати його отримання від постачальника (продавця).
При цьому, суд уважає за необхідне звернути увагу на те, що наведена норма п.192.1 ст.192 ПК України покладає обов'язок реєстрації розрахунку коригування на отримувача (покупця) товарів/послуг, реалізація якого пов'язується зі складенням та надісланням такого розрахунку постачальником, а пункт 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлює строки реалізації обов'язку реєстрації розрахунку коригування, перебіг яких починається з моменту отримання такого розрахунку.
Наведені норми у своїй сукупності дозволяють суду прийти до висновку, що у отримувача (покупця) виникає обов'язок зареєструвати розрахунки коригування після їх складення та надіслання постачальником у встановлені законодавством строки, порушення яких і є об'єктивною стороною податкового порушення, за яку законодавством передбачено відповідальність.
Наявні в матеріалах справи податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної вказують на те, що позивач є отримувачем (покупцем) товарів/послуг, відтак його обов'язок щодо реєстрації розрахунків коригування виникає лише після складення та надіслання таких постачальниками.
Матеріалами справи підтверджується те, що дати складення розрахунків коригування відповідають датам таких розрахунків зазначених у Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та датам, які зазначені у згаданому акті перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення.
Наведене вказує на те, що контролюючий орган при здійсненні перевірки та обрахунку розміру штрафу при визначенні кількості днів порушення термінів реєстрації розрахунків коригування взяв до уваги дату їх складення, а не дату отримання таких, як це передбачено наведеними положеннями п.192.1 ст.192 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Варто зазначити, що Верховний Суд у постановах від 28 квітня 2020 року у справі №810/198/16, від 03 березня 2023 року у справі №300/1765/19 вже сформував висновки щодо сфери дії статті 192 ПК України у схожих за змістом правовідносинах і вказав, що отримувач має можливість зареєструвати розрахунок коригування за умови виконання постачальником свого обов'язку зі своєчасного надіслання складеного ним розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг отримувачу.
Як виснував Верховний Суд у постанові від 23 січня 2025 року у справі №280/4889/24, строки реєстрації розрахунку коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, обраховуються від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від дати складання такого розрахунку.
Цей висновок повторив Верховний Суд і в постанові від 12 березня 2025 року у справі №160/12120/24.
В розвиток означених підходів та з огляду на зміни у законодавстві Верховний Суд у постанові від 12 березня 2025 року у справі №380/3834/24 зазначив, що для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, відлік строку на їх реєстрацію в ЄРПН розпочинається відповідно до змісту пункту 201.10 статті 201 та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України саме з дня отримання розрахунку коригування.
Формулювання «з дня отримання» що міститься у наведених вище нормах є чітким і вказує на те, що відлік строку починається з моменту, коли розрахунок коригування надійшов до покупця, а не з дати його складання чи іншої події. Ці норми не містять нечітких чи умовних конструкцій, які могли б ускладнити їх розуміння чи їх застосування.
Такий підхід до правозастосування обумовлений тим, що відповідно до вищенаведених положень законодавства розрахунок коригування складається безпосередньо продавцем/постачальником, після чого направляється покупцю/отримувачу послуг, який здійснює його реєстрацію. Покупець не впливає на дату складання розрахунків коригування продавцем та на факт її надсилання, тому виправданим є підхід законодавця щодо обчислення строку реєстрації розрахунків коригування саме з дати їх отримання.
Оскільки розрахунок коригування є документом, що ініціюється та формується виключно постачальником, покупець не може нести відповідальність за затримки, які виникають до моменту отримання цього документа. Не покладає на нього такої відповідальності і чинне законодавство.
Таким чином, строк для реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН має обчислюватися за приписами положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України саме з моменту фактичного надходження розрахунку коригування до покупця. В іншому випадку застосування санкцій до покупця за дії, на які він об'єктивно не міг вплинути, порушує його права та створює необґрунтоване адміністративне навантаження, що суперечить меті податкового законодавства забезпеченню справедливого та збалансованого підходу до всіх учасників правовідносин.
Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2025 року у справі №380/16853/24 від такого висновку не відступав, а також зазначив, що абзац дев'ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України не може застосовуватися для визначення дати отримання розрахунку коригування покупцем, оскільки він регулює інший етап документообігу - взаємодію з Державною податковою службою після подання розрахунку коригування на реєстрацію, а не етапу його передачі від постачальника до покупця. Дата і час, зафіксовані у квитанції, є підтвердженням факту обробки розрахунку коригування системою ЄРПН і не мають прямого відношення до визначення моменту, коли покупець фактично отримав розрахунок коригування від постачальника для подальшої реєстрації. Та обставина, що ПК України не передбачає механізму фіксації дати отримання покупцем розрахунку коригування, не змінює змісту наведених норм та не дає правових підстав, щоб тлумачити їх таким чином, аби початок відліку строку на реєстрацію розрахунку коригування, в якому передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, розпочинався саме з дня складення такого розрахунку коригування.
Суд зазначає, що відповідач для цілей цих правовідносин не може покликатися на відсутність механізму перевірки дати отримання відповідних розрахунків коригування, а повинен був запровадити процедури, які б давали можливість достеменно встановити дату отримання відповідного розрахунку коригування.
Визнання відповідачем відсутності законодавчо закріпленого механізму фіксації дати отримання розрахунку коригування лише підкреслює прогалину в нормативному регулюванні, яка не може бути використана на шкоду платникам податків, адже інакше це призводило б до порушення базових засад правової визначеності та рівності сторін у податкових правовідносинах.
Верховний Суд послідовно у своїх рішеннях підкреслював важливість дотримання суб'єктами владних повноважень принципу належного урядування, який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок, а державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
Таким чином, тлумачення відповідача, який пов'язує початок відліку строку реєстрації з датою складання розрахунку коригування, а не з його отриманням, не лише не має нормативного підґрунтя, але й створює необґрунтовані перешкоди для платників податків у реалізації прав та обов'язків, що суперечить меті податкового законодавства - забезпеченню прозорості та справедливості у відносинах між платниками податків.
Відсутність встановленої у встановленому законом порядку процедури (механізму) фіксації контролюючим органом дати одержання покупцем «зменшеного» розрахунку коригування не може мати наслідком застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, застосування яких нерозривно пов'язане із фактом фіксації контролюючим органом наведеної вище дати.
У цьому контексті слід звернути увагу на те, що в силу положень п.109.3 ст.109 ПК України необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності, передбаченої п.123.2 ст.123 цього Кодексу, за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.
Абзацом другим пункту 109.1 статті 109 ПК України передбачено, що діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З урахуванням того, що в отримувача (покупця) виникає обов'язок зареєструвати розрахунки коригування після їх складення та надіслання постачальником у встановлені законодавством строки, контролюючий орган під час проведення перевірки не досліджував обставин спрямованості умислу позивача на порушення строків реєстрації розрахунків коригування.
Підсумовуючи викладене, контролюючий орган при прийнятті згаданого акта індивідуальної дії порушив вимоги чинного законодавства щодо визначення моменту виникнення у позивача обов'язку з реєстрації розрахунків коригування та не врахував обставини отримання позивачем цих розрахунків після їх складення, а тому суд приходить до висновку про невідповідність спірного податкового повідомлення-рішення критеріям правомірності, передбаченим п.1 та п.3 ч.2 ст.2 КАС України.
За таких обставин, позовні вимоги є підставним та обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
Щодо судового збору, то відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІКЕТС.ЮЕЙ» (вул. Хімічна, 4-Е, м. Львів, 79019; код ЄДРПОУ - 36027535) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ - 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (в частині) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 01.07.2025 № 30116/13-01-04-09 в частині застосування штрафних санкцій на суму 1401013,39 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІКЕТС.ЮЕЙ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області судові витрати у сумі 21015,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20.02.2026.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна