Рішення від 20.02.2026 по справі 380/14533/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 рокусправа № 380/14533/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених на 01 січня 2018 року у розмірі 1762,00 грн при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням й розрахунку додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та зазначених в довідках про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, виготовлених на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі № 380/19187/24;

- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі від 13.12.2024 у справі № 380/19187/24, нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача, за нормами чинними станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, в яких додаткові види грошового забезпечення обраховані від посадового окладу і окладу за військовим званням з розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених на 01 січня відповідного календарного року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що є військовим пенсіонером та отримує пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі № 380/19187/24 відповідач підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки від 13.03.2025 №1159/12/4987, №1159/12/4986, №1159/12/4985 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022. Проте, при розрахунку грошового забезпечення у вказаних довідках, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію розраховано із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018, у сумі 1762,00 грн, замість 2684,00 грн. При цьому, позивач вважає безпідставними посилання відповідача на лист Директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства Оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642, в якому вказано, що при складанні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій розміри додаткових видів грошового забезпечення визначаються із суми 1762,00 грн, оскільки листи Директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства Оборони України не є наказом чи директивою, і не встановлює правил поведінки. Таким чином, позивач вважає, що відповідач повинен підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій всі складові мають бути розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму, встановленого станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022. У зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 21.07.2025 суддя Кисильова О.Й. відкрила провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Згідно із ч.9 ст.31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №7/р від 26.01.2026 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» та відповідно до рішення Вищої ради правосуддя №100/0/15-26 від 22.01.2026 та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України 11.11.2024 №39 (із змінами).

Після автоматизованого розподілу для розгляду цієї справи визначено суддю Лунь З.І.

Ухвалою від 27.01.2026 суддею прийнято адміністративну справу №380/14533/25 до свого провадження.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив, у якому серед іншого зазначив, що згідно з пунктом 4 Постанови № 704 на дату її прийняття було передбачено визначення посадових окладів військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 були внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704, якими передбачено визначення посадових окладів шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Постанова № 704 набрала законної сили з 01.03.2018, а отже з вказаної дати посадові оклади визначені з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року. Водночас протиправність пункту 6 Постанови № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до органу ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, позаяк постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 не визначає таких підстав для здійснення перерахунку пенсії, що призначена відповідно до Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Зміни та доповнення до пункту 4 Постанови № 704 не вносились, попередня редакція вказаного пункту Кабінетом Міністрів України не відновлювалась. Враховуючи зазначене, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач 22.05.2023 звернувся до відповідача із заявою про видачу та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 основного розміру пенсії позивача.

Відповідач листом від 21.06.2023 №с/10304 відмовив позивачу у виготовленні оновлених довідок з підстав відсутності з 01.03.2018 факту підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям.

Вважаючи поведінку відповідача щодо відмови у оформленні та надані до ГУ ПФУ у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 у справі №380/19356/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 основного розміру пенсії.

На виконання вказаного рішення суду позивачу було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір його грошового забезпечення №1159/12/9434 від 01.07.2024 станом на січень 2020 року, №1159/12/9433 від 01.07.2024 станом на січень 2021року, №1159/12/9432 від 01.07.2024 станом на січень 2022року.

Згідно з вищевказаними оновленими довідками, грошове забезпечення позивача, яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, за посадою, відповідною (аналогічною) її останній штатній посаді - «начлаьник госпітального відділення» (20 тарифний розряд), складається із

- посадового окладу;

- окладу за військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за вислугу років;

- надбавки за особливості проходження служби;

- премії.

При цьому, у вказаних довідках надбавку за особливості проходження служби позивачу визначено у розмірі 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а премію у розмірі 10% посадового окладу.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення в довідках №1159/12/9434 від 01.07.2024, №1159/12/9433 від 01.07.2024, №1159/12/9432 від 01.07.2024 розміру надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі №380/19187/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на січень 2020-2022 років, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження військової служби та премії у середніх розмірах, що фактично були виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у Міністерстві оборони України (державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію).

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі №380/19187/24 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача:

- станом на 01.01.2020 від 13.03.2025 №1159/12/4987, розмір якого склав 18481,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 5380,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1680,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 3530,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн;

- станом на 01.01.2021 від 13.03.2025 №1159/12/4986, розмір якого склав 19336,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 5810,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1820,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 3815,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн;

- станом на 01.01.2022 від 13.03.2025 №1159/12/4985, розмір якого склав 20386,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 6350,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1980,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 4165,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн.

Вважаючи, дії відповідача щодо складення та надання до пенсійного органу довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 з обчисленням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі-Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, якою внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, де зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також цією постановою змінено форму довідки про розмір грошового забезпечення, наведену у додатку №2 до Порядку №45, а саме - виключено відомості про додаткові складові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Крім того, пунктом 6 постанови №103 внесено зміни до постанови №704, пункт 4 якої викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Однак рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. А постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови №103.

У цій справі спір стосується правомірності визначення (обчислення) відповідачем розміру додаткових складових грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби) та премії станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 із посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, обчислених виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018, у розмірі 1762,00 грн.

Так, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Як встановив суд, відповідач на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 у справі №380/19187/24 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача: станом на 01.01.2020 від 13.03.2025 №1159/12/4987, розмір якого склав 18481,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 5380,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1680,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 3530,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн; станом на 01.01.2021 від 13.03.2025 №1159/12/4986, розмір якого склав 19336,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 5810,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1820,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 3815,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн; станом на 01.01.2022 від 13.03.2025 №1159/12/4985, розмір якого склав 20386,70 грн із розрахунку: посадовий оклад - 6350,00 грн; оклад за військове звання - підполковник - 1980,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 50% - 4165,00грн; надбавка за особливості проходження служби - (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 5772,00 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 2119,70грн.в яких розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років обчислив виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого станом на 01 січня 2020 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» такий встановлено на рівні 2102,00 гривень, станом на 01 січня 2021 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270,00 гривень, станом на 01 січня 2022 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2481,00 гривень, а розмір додаткових складових грошового забезпечення (надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень) та премію - виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018, у розмірі 1762,00 грн.

При цьому відповідач не заперечує, що внаслідок визнання нечинними та скасування змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесених постановою №103, з 05.03.2019 діє попередня редакція Порядку №45, де у пункті 5 зазначено: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

(...) інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Тож, наведеними вище положеннями пункту 5 Порядку №45 передбачено, що для цілей обчислення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, додаткові складові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та щомісячна премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд враховує, що пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 6 Постанови № 704 передбачено виплачувати, зокрема, надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі-Порядок №260), грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; премії.

Згідно із приписами пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

За приписами пунктів 1, 3 розділу ХІ Порядку № 260 військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.

Для виплати надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, командир військової частини щорічно станом на 01 січня визначає наказом розмір надбавки відповідно до номенклатури посад військовослужбовців і працівників, зайняття яких потребує оформлення допуску до державної таємниці, за погодженням з режимно-секретним органом.

Військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу (п. 1 розділу VIII Порядку № 260).

Також згідно з п. 2 розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Отже розмір надбавки за особливості проходження служби прямо залежить та визначається від розміру посадового окладу, окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років, а розмір премії та надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію - від посадового окладу за місяць, в якому виникло право на перерахунок.

За наведених обставин розрахунок відповідачем у довідках про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби, та премії виходячи з розміру 1762 гривні (прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018), а не посадового окладу позивача, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, не узгоджується із вимогами чинного законодавства, а тому є протиправним.

У постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у 2020 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становив 2102,00 грн.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у 2021 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становив 2270,00 грн.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у 2022 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становив 2481,00грн.

За змістом статті 9 Закону №2011-ХІІ грошове забезпечення військовослужбовців - це гарантоване державою достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Його визначають залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Застосовуючи висновки Верховного Суду, сформовані у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, до обставин справи, яка розглядається, суд дійшов висновку, що у позивача через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (у розмірі 2102,00 грн), на 01.01.2021 (у розмірі 2270,00 грн) та на 01.01.2022 (у розмірі 2481,00 грн) виникло право на отримання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (у розмірі 2102,00 грн), на 01.01.2021 (у розмірі 2270,00 грн) та на 01.01.2022 (у розмірі 2481,00 грн) (через його збільшення).

Відповідно й додаткові складові грошового забезпечення (зокрема, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премія станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2022 мають бути обчислені виходячи з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020 (у розмірі 2102,00 грн), на 01.01.2021 (у розмірі 2270,00 грн) та на 01.01.2022 (у розмірі 2481,00 грн) грн, адже базою для їх обчислення є посадовий оклад за відповідною посадою, який, з урахуванням вищенаведених висновків Верховного Суду, належить рахувати виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2023.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2022 у спірних відносинах належало рахувати виходячи з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01 січня 2020 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» такий встановлено на рівні 2102,00 гривень, станом на 01 січня 2021 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270,00 гривень, станом на 01 січня 2022 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2481,00 гривень.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Щодо судового збору, то такий позивачем не сплачувався, оскільки відповідно до п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір» останній звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення в довідках від 13.03.2025 №1159/12/4987, №1159/12/4986, №1159/12/4985 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в зменшеному розмірі.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідках від 13.03.2025 №1159/12/4987 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, №1159/12/4986 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, №1159/12/4985 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня відповідного календарного року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 основного розміру пенсії.

Судові витрати між сторонами не розподіляти.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20.02.2026.

Суддя Лунь З.І.