19 лютого 2026 рокусправа № 380/22654/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, зазначену у листі №1300-5203-8/145909 від 31.10.2025 щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 23 жовтня 2025 року з розрахунку грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 , яке станом на 5 березня 2019 року складає 17103,85 грн згідно з оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 за №1159/12/18697 від 02.10.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 23 жовтня 2025 року перерахунок та виплату пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум (з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення) згідно з оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 за №1159/12/18697 від 02.10.2025 року, в якій грошове забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 станом на 5 березня 2019 року складає 17103,85 грн;
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що отримує пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) за свого померлого чоловіка ОСОБА_2 . Вказує, що з 05.03.2019, у зв'язку із набранням законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було скасовано пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), виникли законні підстави для перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням усіх складових грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення та премій), визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). З метою реалізації свого права, позивачка отримала у ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року (№1159/12/18697 від 02.10.2025), у якій розмір грошового забезпечення визначено з урахуванням усіх надбавок та премій і становить 17103,85 грн. Проте, звернувшись до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, отримала відмову. Позивачка вважає таку бездіяльність (відмову) відповідача категорично протиправною та такою, що порушує її конституційне право на належне пенсійне забезпечення, оскільки право на перерахунок пенсії виникає з норм закону, а не лише з факту прийняття нових урядових постанов.
Ухвалою від 19.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Свою позицію обґрунтовує тим, що пенсія по втраті годувальника позивачці призначена 01.07.2025 року (після смерті чоловіка). Вказує, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII проводиться виключно у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Відповідач стверджує, що після 01.07.2025 року (дати призначення пенсії позивачці) Уряд рішень щодо перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не приймав. Крім того, на думку відповідача, скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 у судовому порядку не є підставою для автоматичного здійснення перерахунку, оскільки довідка, видана ТЦК та СП, сама по собі не породжує права на такий перерахунок за відсутності відповідного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та
Позивачка, ОСОБА_1 , є вдовою померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , який за життя був військовим пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-XII. З 01.07.2025 року позивачці призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-XII в розмірі 30% грошового забезпечення померлого годувальника.
Як встановлено з матеріалів справи, розрахунок пенсії позивачки здійснювався виходячи з сум грошового забезпечення її померлого чоловіка, визначених станом на 01.03.2018 згідно з Постановою № 103. Грошове забезпечення включало лише: посадовий оклад (4370,00 грн), оклад за військове звання (1340,00 грн), процентну надбавку за вислугу років 50% (2855,00 грн). Усього - 8565,00 грн. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, режимні обмеження, премії тощо) не враховувалися.
02 жовтня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 видав довідку № 1159/12/18697 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019. Згідно з цією довідкою, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою помічника начальника складу по МТЗ становить 17103,85 грн, та включає наступні складові:
посадовий оклад - 4370,00 грн;
оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 2855,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5567,25 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 655,50 грн;
премія (53%) - 2316,10 грн.
Вказана довідка скерована на адресу ГУ ПФУ у Львівській області супровідним листом № 1159/12/18697/1 від 02.10.2025.
23 жовтня 2025 року позивачка звернулася до відповідача із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії по втраті годувальника на підставі довідки №1159/12/18697 від 02.10.2025 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, починаючи з дня подання заяви.
Листом від 31.10.2025 № 1300-5203-8/145909 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивачку про відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що після призначення позивачці пенсії (з 01.07.2025) урядових рішень щодо перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не приймалося, а отже, підстави для застосування нової довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.
Не погоджуючись із такою бездіяльністю (відмовою) відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи комплексну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва або захворювання, не пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків) - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Отже, розмір пенсії по втраті годувальника є прямо похідним від розміру грошового забезпечення померлого військовослужбовця (пенсіонера), з якого йому була обчислена (або підлягала обчисленню) пенсія. Право члена сім'ї на належний розмір пенсії нерозривно пов'язане з об'єктивним та правильним визначенням розміру грошового забезпечення самого годувальника станом на відповідну дату виникнення права на перерахунок.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, частиною четвертою якої встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою було затверджено нові тарифні сітки та змінено (підвищено) розміри грошового забезпечення військовослужбовців. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
На виконання вимог закону 21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої було визначено порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Однак, цими нормами урядового акта було штучно звужено складові грошового забезпечення, з яких здійснюється перерахунок пенсії, виключивши з них додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) і залишивши лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років.
Суд наголошує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано протиправними та нечинними.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 05.03.2019 (з дати набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18) відпали будь-які правові підстави для застосування звуженого переліку складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки Постанова № 103 у цій частині втратила чинність.
Відповідно, з 05 березня 2019 року відновилася дія вимог частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, яка імперативно приписує обчислювати пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.
Саме з 05.03.2019 року у померлого чоловіка позивачки ( ОСОБА_2 ) виникло право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у повному обсязі. Оскільки пенсія по втраті годувальника є похідною від пенсії годувальника, грошове забезпечення, з якого вона розраховується, повинно визначатися станом на дату, коли виникло право на відповідний перерахунок (тобто на 05.03.2019), незалежно від того, що смерть годувальника настала пізніше, а саме у 2025 році.
Суд критично оцінює твердження відповідача про те, що позивачці пенсія призначена 01.07.2025 і після цієї дати уряд не приймав нових постанов про перерахунок. Спірним у цій справі є не проведення чергового масового перерахунку пенсій після 01.07.2025, а правильність визначення бази обчислення пенсії (грошового забезпечення годувальника), яка була помилково та протиправно звужена відповідачем під час первинного призначення пенсії по втраті годувальника.
Замість того, щоб призначити позивачці пенсію із 100% складових грошового забезпечення її померлого чоловіка (яке він мав право отримувати станом на 05.03.2019), ПФУ застосував застарілі та скасовані судом норми Постанови № 103.
З метою усунення цього порушення ІНФОРМАЦІЯ_4 правомірно склав та видав довідку № 1159/12/18697 від 02.10.2025, в якій справедливо, повно та об'єктивно відобразив усі складові грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 на загальну суму 17103,85 грн.
Вказана довідка видана уповноваженим органом, містить усі необхідні реквізити, є чинною, ніким не скасована та презюмується як достовірний документ, що відображає фактичний розмір грошового забезпечення.
Верховний Суд у зразковій справі № 160/8324/19 (постанова від 17.12.2019, залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020) сформував чіткий правовий висновок: з 05.03.2019 (дати набрання чинності рішенням суду про скасування п. 1, 2 Постанови № 103) виникли законні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення та премій згідно з Постановою № 704. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати або ігнорувати розміри грошового забезпечення, зазначені у довідках уповноважених структур.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отримавши від уповноваженого органу ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) належним чином оформлену довідку, ГУ ПФУ у Львівській області було зобов'язане провести відповідний перерахунок пенсії позивачки. Відмова відповідача вчинити такі дії є формальною, безпідставною та такою, що свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка грубо порушує право особи на належний рівень соціального забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.10.2025 № 1159/12/18697, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Щодо дати, з якої необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок 23 жовтня 2025 року і просить суд зобов'язати відповідача провести такий перерахунок саме з 23 жовтня 2025 року.
Суд, діючи в межах заявлених позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає таку вимогу обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Відновлення порушеного права позивачки має бути здійснено шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у разі втрати годувальника саме з 23.10.2025 (з урахуванням раніше виплачених сум), виходячи з грошового забезпечення в сумі 17103,85 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду позивачкою сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Оскільки позов підлягає задоволенню в повністю, на користь позивачки слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016), яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1159/12/18697 від 02.10.2025 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) здійснити з 23 жовтня 2025 року перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення № 1159/12/18697 від 02.10.2025, виходячи з розміру грошового забезпечення 17103,85 грн (з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та усіх додаткових видів грошового забезпечення і премії), з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 19.02.2026.
Суддя Коморний О.І.