Рішення від 17.02.2026 по справі 640/22915/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2026 рокусправа № 640/22915/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Пунейко В.В.,

представника відповідача Карпика Л. І.,

представника третьої особи Андраш А.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів"

до Державної інспекції енергетичного нагляду України,

третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю “Екотехнік Нікополь»

про визнання протиправними та скасування рішення, акту, припису

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" (далі АТ «Нікопольський завод феросплавів», позивач) до Державної інспекції енергетичного нагляду України (далі відповідач) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2021 відкрито провадження у справі та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2021 залучено до участі у справі № 640/22915/21 в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Екотехнік Нікополь» (53200, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, буд. 310-А, ЄДРПОУ 38167875).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2021 прийнято заяву про збільшення позовних вимог від 15.09.2021.

Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Згідно з Додатком 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва справу №640/22915/21 визначено розглядати Львівському окружному адміністративному суду.

Справа надіслана Київським окружним адміністративним судом до Львівського окружного адміністративного суду для розгляду та надійшла до суду 04.03.2025, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі за вхідним №18100.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Крутько О.В.

Ухвалою від 07.03.2025 прийнято справу до провадження. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

03.09.2025 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 25 вересня 2025 року.

25.09.2025 відкладено розгляд справи на 23.10.2025. 23.10.2025 відкладено розгляд справи на 22.11.2025.

25.11.2025 ухвалено прийняти до розгляду заяву АТ "Нікопольський завод феросплавів" про уточнення (збільшення) позовних вимог, продовжити розгляд справи за позовом Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" до Державної інспекції енергетичного нагляду України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю “Екотехнік Нікополь» з позовними вимогами: визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) з проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання встановленого нормативно правовими актами з питань електроенергетики порядку застосування АТ «Нікопольський завод феросплавів» як електропостачальником заходів з обмеження та/або припинення постачання електричної енергії ТОВ «Екотехнік Нікополь», які було проведено на підставі Наказу №155 від 28.07.2021 та направлення на проведення заходу з державного нагляду (контролю) №480-н-5.4-21 від 28.07.2021; визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) зі складання Акту №А9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року №А9/16.4-21 та Припису від 04 серпня 2021 року № ПР 9/16.4-21; визнати протиправним та скасувати Акт № А 9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року, складений за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики; визнати протиправним та скасувати Припис Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) від 04 серпня 2021 року № ПР 9/16.4-21, виданий на підставі Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики № А 9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року; визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України зі складання (ідентифікаційний код 42578602) Акту № А 10/16.4-21 від 26.08.2021 р. за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики; визнати протиправним та скасувати Акт Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) № А 10/16.4-21 від 26.08.2021 р. складений за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики; визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) зі складання Припису № ПР 10/16.4 21 від 27.08.2021 р.; визнати протиправним та скасувати Припис Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) № ПР 10/16.4-21 від 27.08.2021 р.; визнати протиправним та скасувати Розпорядження Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) про накладення штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері електроенергетики/теплопостачання № 2 від 31.08.2021 р.

25.11.2025 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 08.01.2026.

08.01.2026 в судовому засіданні оголошено перерву до 10.02.2026. 10.02.2026 відкладено розгляд справи до 17.02.2026.

Суд зазначає, що з технічних причин 10.02.2026 та 17.02.2026 позивач не забезпечив участь представника позивача в режимі відеоконференції, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. З огляду на надання пояснень усіма учасниками справи, дослідження доказів за їх участі, ухвалено продовжити розгляд справи без участі представника позивача.

17.02.2026 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Аргументи учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не мав права проводити перевірку та своїми протиправними діями грубо порушив вимоги ч.2, ч.4 ст.9 Закону України «Про ринок електричної енергії», статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та пункту 4 Положення № 77, оскільки з 01.08.2021, користуючись правом передбаченим ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» (зокрема правом купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників, за правилами роздрібного ринку) та відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (Постанова НКРЕКП від 14.03.2018 № 312), AT «Нікопольський завод феросплавів» перестав бути постачальником електричної енергії, оскільки змінив свій статус на «споживача» в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії».

Позивач зауважує, що в направленні №480-н-5.4-21 від 28.07.2021 невірно вказано найменування підприємства щодо якого необхідно провести позаплановий захід - вказано Публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Нікопольський завод феросплавів», а не АТ «Нікопольський завод феросплавів». Також в направленні на перевірку відсутній код ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, який є об'єктом позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Позивач повідомляє, що ТОВ «Екотехнік Нікополь», за ініціативою якого проводиться перевірка, вважає спірним питання припинення електропостачання СЕС ТОВ «Екотехнік Нікополь» від ПС 150/10/бкв «НЗФ-5», у зв'язку з чим він в березні 2020 року подав до Господарського суду м. Києва відповідний позов до АТ «Нікопольський завод феросплавів», ДТЕК та НЕК Укренерго. 26.01.2021 суд першої інстанції у справі № 910/3844/20 повністю відмовив ТОВ «Екотехнік Нікополь» у позові, тобто суд не встановив будь-яких порушень прав заявника.

Позивач вказує, що жодних законних підстав для проведення позапланової перевірки AT "Нікопольський завод феросплавів" на даний час не існує. Вказані в Дорученні Прем'єр-міністра України підстави позапланової перевірки, особливо що стосується «системного порушення провадження господарської діяльності, що має значний негативний вплив на права та законні інтереси ТОВ «Екотехнік Нікополь», не відповідають дійсності та не підтверджується будь-якими об'єктивними даними та належними доказами. Позивач вважає, що уряд був дезінформований невідомими особами відносно наявності підстав для проведення позапланової перевірки підприємства.

Позивач звертає увагу, що перевірка представниками Держенергонагляду на території АТ «Нікопольський завод феросплавів» не здійснювалась, результат перевірки відсутній, тому відповідач неправомірно склав акт за результатами проведення позапланового заходу.

Відповідач проти позву заперечив, подав відзив на позовну заяву, вказав, що Прем'єр-міністр України відповідно до абзацу восьмого частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» надав доручення від 27.07.2021 № 31581/5/1-21 на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання встановленого законодавством порядку застосування позивачем як електропостачальником заходів з обмеження та/або припинення постачання електричної енергії споживачам. Відповідач звертає увагу, що позивач в обґрунтування своєї позиції не надав жодних доказів, які б давали можливість упевнитись, що доручення Прем'єр-міністра України від 27.07.2021 № 31581/5/1-21 прийняте з порушенням вимог законодавства або суперечить Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідач стверджує, що розпорядчі документи, які були видані позивачу для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в повній мірі відповідають вимогам, які визначені законом, що не ставить під сумнів дії посадових осіб Держенергонагляду.

Відповідач вказує, що недопуск представників Держенергонагляду до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері електроенергетики є результатом проведення відповідного заходу.

Відповідач наполягає, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення та документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акту може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.

Третя особа надала письмові пояснення у справі, зазначила, що законодавством визначено, що Держенергонагляд в обов'язковому порядку виконує доручення Кабінету Міністрів України, при цьому не визначено право Держенергонагляду надавати оцінку таким дорученням чи оспорювати їх законність. Третя особа вказує, що позивач не був позбавлений права оскаржити доручення Прем'єр-міністра України № 31581/5/1-21 від 27.07.2021, яке він вважав незаконним, однак не зробив цього, що підтверджує факт погодження з ним. ТОВ «Екотехнік Нікополь» є виробником електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а саме сонячної енергії. Починаючи з лютого 2020 року позивач на постійній основі, порушуючи вимоги законодавства, встановлені для постачальника електричної енергії споживачу, відключив сонячну електростанцію ТОВ «Екотехнік Нікополь» чим вплинув на енергетичну безпеку держави Україна.

Третя особа звертає увагу, що акт №А9/16.4-2 1 від 04 серпня 2021 року №А9/16.4-2І та акт № А 10/16.4-2 1 від 26.08.2021 складені за формою, визначеною наказом Міністерства енергетики України № 600 від 17.09.2020.

Третя особа повідомляє, що відповідачем під час проведення заходу державного нагляду (контролю) виявлено порушення вимоги щодо допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) та виписано припис від 04 серпня 2021 року № ПР 9/16.4-21 та припис № ПР 10/16.4-21 від 27.08.2021 р., які зобов'язували позивача надати доступ для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Так як позивачем не виконано припис від 04 серпня 2021 року № ПР 9/16.4-21, то відповідач застосував штрафну санкцію до суб'єкта господарювання шляхом видачі розпорядження про накладення штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері електроенергетики/теплопостачання № 2 від 31.08.2021. Третя особа вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог законодавства.

Обставини справи, встановлені судом.

На виконання доручення Прем'єр - міністра України від 27.07.2021 № 31581/1/1-21 Державна інспекція енергетичного нагляду України видала Наказ № 155 від 28.07.2021 «Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» вимог законодавства у галузі електроенергетики» та направлення на проведення заходу з державного нагляду (контролю) від 28.07.2021 № 480-н-5.4-21, згідно яких уповноважила Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області здійснити відповідний позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у галузі електроенергетики, направлено уповноважених посадових осіб для здійснення такого заходу.

Листом №8/16.4-662-21 від 30.07.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області повідомило AT «Нікопольський завод феросплавів» про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання встановленого нормативно-правовими актами з питань електроенергетики порядку застосування електропостачальником AT «Нікопольський завод феросплавів» обмеження та/або припинення постачання електричної енергії ТОВ «Екотехнік Нікополь» в період з 02.08.2021 по 05.08.2021.

Листом № 2021.08.03/36-7578 АТ «Нікопольський завод феросплавів» повідомив Державну інспекцію енергетичного нагляду України про рішення не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю).

04.08.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області склало акт №А9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року, згідно якого встановило порушення вимог законодавства АТ «Нікопольський завод феросплавів» - перешкоджання та недопуск до здійснення державного нагляду (контролю).

04.08.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області видало припис № ПР9/16.4-21, яким зобов'язано АТ «Нікопольський завод феросплавів» надати доступ для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

З метою перевірки виконання суб'єктом господарювання АТ «Нікопольський завод феросплавів» вимог припису № ПР9/16.4-21 від 04.08.2021, доручення Прем'єр - міністра України від 27.07.2021 № 31581/1/1-21, Державна інспекції енергетичного нагляду України видала Наказ № 170 від 17.08.2021 «Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання АТ «Нікопольський завод феросплавів» вимог законодавства у галузі електроенергетики» та направлення на проведення заходу з державного нагляду (контролю) від 17.08.2021 № 542-Н-5.4-21, згідно яких уповноважено Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області здійснити відповідний позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у галузі електроенергетики та направлено уповноважених посадових осіб для здійснення такого заходу.

26.08.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області склало акт № А10/16.4-21, згідно якого встановило порушення вимог законодавства АТ «Нікопольський завод феросплавів» - перешкоджання та недопуск до здійснення державного нагляду (контролю).

27.08.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області видало припис № ПР10/16.4-21, яким зобов'язано АТ «Нікопольський завод феросплавів» надати доступ для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (абз.2 ст11), підпункту 7 частини 5 статті 9 Закону «Про ринок електричної енергії» до 16.09.2021.

31.08.2021 Державна інспекція енергетичного нагляду України прийняла розпорядження № 2 про накладення штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері електроенергетики/теплопостачання, яким, згідно ч.9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», накладено на АТ «Нікопольський завод феросплавів» штраф у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн.

Не погодившись з діями та рішеннями відповідача позивач звернувся до суду.

Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (надалі Закону № 2019-VIII у редакції спірного періоду) державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідного міністра згідно із законодавством.

Предметом державного енергетичного нагляду в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та розподілом електричної енергії, а також з використанням енергії для власних потреб учасниками ринку (крім споживачів) в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання, випробування та ремонту електроустановок і мереж, виконання робіт з проектування електроустановок і мереж.

Способом здійснення державного енергетичного нагляду в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів щодо обладнання електричних мереж учасників ринку електричної енергії (крім споживачів) у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

На центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, покладається: 1) здійснення державного енергетичного нагляду за електричними установками і мережами учасників ринку (крім споживачів); 2) здійснення державного енергетичного нагляду за дотриманням учасниками ринку (крім споживачів) вимог правил та інших нормативно-правових актів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж, а саме за: забезпеченням надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам; відповідністю схем електропостачання (зовнішніх та внутрішніх) категорійності споживачів та їхніх струмоприймачів; наявністю та станом резервних автономних джерел живлення на об'єктах споживачів електричної енергії першої категорії і особливої групи першої категорії з надійності електропостачання; організацією та періодичністю проведення спеціальної підготовки працівників, які забезпечують оперативно-технологічне управління і технічне обслуговування обладнання на об'єктах електроенергетики, періодичністю перевірки рівня знань зазначених працівників щодо вимог відповідних нормативно-правових актів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж; дотриманням встановленого нормативно-правовими актами з питань електроенергетики порядку застосування оператором системи передачі, оператором системи розподілу та електропостачальником заходів з обмеження та/або припинення постачання електричної енергії споживачам; дотриманням особливого режиму відключення та/або обмеження електропостачання захищених споживачів; забезпеченням належного технічного стану елементів обладнання системної протиаварійної автоматики, встановлених у учасників ринку (у тому числі споживачів); 3) участь у роботі комісій з розслідування причин і наслідків аварій і пожеж на обладнанні електричних мереж учасників ринку, які призвели до порушення режимів роботи інших учасників ринку; 4) надання центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, результатів перевірок здійснення учасниками ринку реконструкції та модернізації енергетичного обладнання електричних станцій; 4-1) надання Регулятору висновку щодо пріоритетності технічних рішень для розвитку систем розподілу, передбачених проектами інвестиційних програм операторів систем розподілу; 5) виконання інших функцій відповідно до цього Закону.

Згідно п.1 ч.5 Закону № 2019-VIII центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час здійснення державного енергетичного нагляду має право: 1) вимагати від учасників ринку усунення виявлених порушень вимог відповідних нормативно-правових актів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж.

Відповідно до п.1, п.2 Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 № 77 (далі Положення) Державна інспекція енергетичного нагляду України (Держенергонагляд) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та який реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання, а також на ринку природного газу.

Держенергонагляд у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до ч.2 ст. 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Прем'єр-міністр України: спрямовує, координує та контролює діяльність членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, дає з цією метою доручення, обов'язкові до виконання зазначеними органами та посадовими особами.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V у редакції спірного періоду) визначено, що заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст. 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

За змістом ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).

Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити такі відомості: дату складення; тип заходу (плановий чи позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); термін усунення порушень; посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, а також прізвище, ім'я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім'я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи від отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства він направляється рекомендованим листом або у випадках, передбачених законом, - за допомогою електронного кабінету або іншої інформаційної системи, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб'єкт господарювання, який ним перевірявся, а на копії розпорядчого документа, який залишається в органі державного нагляду (контролю), проставляються відповідний вихідний номер і дата направлення.

Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Наказом Міністерства енергетики України від 17.09.2020 № 600, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 12.11.2020 за № 1127/35410 затверджено Уніфіковану форму акту, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики та у сфері теплопостачання.

Суд встановив, що 04.08.2021 Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області склало акт №А9/16.4-2 1 від 04 серпня 2021 року, згідно якого встановило порушення вимог законодавства АТ «Нікопольський завод феросплавів» - перешкоджання та недопуск до здійснення державного нагляду (контролю).

Підставою для проведення заходу державного нагляду (контролю) стали доручення Прем'єр - міністра України від 27.07.2021 № 31581/1/1-21, наказ № 155 від 28.07.2021 «Про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» вимог законодавства у галузі електроенергетики» та направлення на проведення заходу з державного нагляду (контролю) від 28.07.2021 № 480-н-5.4-21, згідно яких уповноважено Управління Держенергонагляду у Дніпропетровській області здійснити відповідний позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у галузі електроенергетики та направлено уповноважених посадових осіб для здійснення такого заходу.

Щодо зауважень позивача до наказу та направлення на проведення позапланового заходу (контролю), а саме покликання, що у наказі та направленні допущено помилку у найменуванні АТ «Нікопольський завод феросплавів», замість «АТ» вказано «ПАТ», суд враховує, що наказ на перевірку виданий саме позивачу як юридичній особі, у документах на перевірку зазначено вірну адресу позивача, а листом від 30.07.2021 АТ «Нікопольський завод феросплавів» додатково повідомлено про проведення заходу державного нагляду (контролю). Отже, помилка у наказі та направленні не свідчить про неправомірність документів на перевірку, чи що такі документи не стосувались позивача та відповідно про відсутність у позивача обов'язку допустити посадових осіб відповідача до проведення заходу державного нагляду (контролю).

Щодо зауважень позивача до доручення Прем'єр-міністра України від 27.07.2021 № 31581/5/1-21, то суд враховує, що як зазначено у дорученні, доручення надано "у зв'язку з виявленими системними порушеннями провадження господарської діяльності ПАТ "Нікопольський завод феросплавів», що мають значний негативний вплив на права та законні інтереси ТОВ “Екотехнік Нікополь», забезпечення інтересів суспільства", що узгоджується з визначеними абз.8 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для проведення позапланових заходів. Доручення Прем'єр-міністра України підлягало виконанню відповідачем.

Отже, матеріалами справи спростовуються доводи позивача про відсутність у відповідача підстав проводити позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання АТ «Нікопольський завод феросплавів» вимог законодавства у галузі електроенергетики.

З приводу тверджень позивача про те, що акціонерне товариство не є постачальником електричної енергії, а належить з 01.08.2021 до споживачів електричної енергії, то такі аргументи позивача спростовуються матеріалами справи. Так, відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1215 від 16.10.2018 АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186542) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу. Оскільки позивачу було надано право на провадження діяльності з постачання електричної енергії, тому у відповідача було право проводити захід державного нагляду (контролю) у АТ.

Позивач не заперечує створення перешкод органу державного нагляду (контролю), його посадовим особам щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю), з чого слідує, що в акті правомірно описано дії (бездіяльність), що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

Суд бере до уваги, що документи для здійснення заходу державного нагляду (контролю) складені у відповідності до вимог Закону № 877-V. У свою чергу акти оформлено згідно вимог наказу Міністерства енергетики України від 17.09.2020 № 600.

З огляду на не встановлення порушень при видачі та оформленні документів щодо проведення заходів державного нагляду (контролю), суд не встановив підстав для визнання протиправним приписів від 04.08.2021 № ПР9/16.4-21 та від 27.08.2021 № ПР10/16.4-21, скасування таких приписів, а також визнання протиправним та скасування розпорядження Державної інспекції енергетичного нагляду України № 2 від 31.08.2021 про накладення штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері електроенергетики/теплопостачання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю); визнання протиправними дій відповідача зі складання приписів від 04 серпня 2021 року № ПР9/16.4-21 та № ПР10/16.4 21 від 27.08.2021 р. та визнання протиправним та скасування зазначених приписів; визнання протиправним та скасування розпорядження № 2 від 31.08.2021 р. - належить відмовити.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача зі складання актів №А9/16.4-21 від 04.08.2021, № А10/16.4-21 від 26.08.2021, визнання протиправними та скасування зазначених актів суд враховує наступне.

Згідно усталеної практики Верховного Суду: «Акт перевірки - це документ, в якому зафіксовано факти та оціночні судження осіб, що її проводили, тому до акта можуть пред'являтися лише ті вимоги, що стосуються, доказів. Оцінка акта перевірки, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Акт перевірки є лише службовим документом, що фіксує проведення перевірки та висновки контролюючого органу щодо наявності чи відсутності порушень вимог законодавства, тобто такий акт та дії посадових осіб контролюючого органу зі складання цього акта не створюють правових наслідків, не породжують, не змінюють та не звужують права особи, не встановлюють для неї додаткових обов'язків та не покладають відповідальність, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 5 КАС України, яке може бути оскаржено до адміністративного суду.

Висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій посадових осіб контролюючого органу і самі собою не породжують правових наслідків для позивача та відповідно такий акт, дії по його складанню та висновки у ньому не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача або настання негативних наслідків, не порушують його прав, свобод або інтересів, що, унеможливлює розгляд вимог про визнання протиправними та скасування таких у порядку адміністративного судочинства».

«Спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду».

Зазначена правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 13.04.2021 у справі 640/19671/18, від 16.09.2021 у справі № 640/20588/18, від 06.12.2022 у справі № 804/8776/15, від 16 серпня 2024 року у справі №640/12981/21.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача зі складання актів №А9/16.4-21 від 04.08.2021, № А10/16.4-21 від 26.08.2021, визнання протиправними та скасування цих актів належить закрити.

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 238, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Закрити провадження у справі в частині позовних вимог у яких позивач просить: «визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) зі складання акту №А9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року №А9/16.4-21; визнати протиправним та скасувати акт № А 9/16.4-21 від 04 серпня 2021 року, складений за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики; визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України зі складання (ідентифікаційний код 42578602) акту № А10/16.4-21 від 26.08.2021 р. за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики; визнати протиправним та скасувати акт Державної інспекції енергетичного нагляду України (ідентифікаційний код 42578602) № А10/16.4-21 від 26.08.2021 р. складений за результатами проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики».

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 19.02.2026.

СуддяКрутько Олена Василівна