20 лютого 2026 року м. ДніпроСправа № 360/3860/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Кисіль С. В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/3860/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
10 лютого 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 09 лютого 2026 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» заява ОСОБА_1 (далі - заявник, стягувач) про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/3860/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, в якій заявник просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/3860/20;
- зобов'язати боржника - Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області подати до суду звіт про виконання рішення у строк 10 (десять) календарних днів з дня отримання ухвали суду;
- зобов'язати боржника у звіті надати документальні докази фактичного виконання рішення, зокрема (не обмежуючись): копії актів/розпоряджень/рішень, прийнятих на виконання рішення суду; докази здійснених адміністративних дій, які реально призводять до оформлення права користування відповідно до Земельного кодексу України та проєкту землеустрою; докази направлення мені документів щодо виконання (дати, вихідні номери, спосіб надсилання);
- окремо зобов'язати боржника у звіті надати відповідь по суті на вимогу (заяву) Вих. № Р 121 С від 30 грудня 2025 року та додати: проєкт договору оренди (або інший правовстановлюючий документ, який боржник застосовує) на виконання розпорядження № 121 і рішення суду; або, якщо боржник вважає це неможливим - мотивовану письмову відмову з посиланням на конкретні норми права, описом того, які саме дії боржник вважає належним виконанням, і чітким алгоритмом подальших дій із зазначенням строків та відповідальних осіб.
Вказана заява мотивована тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/3860/20, яке набрало законної сили, зобов'язано Новоайдарську селищну раду надати відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка №2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка №3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства.
На виконанні перебуває виконавче провадження № 75226655, боржника у виконавчому провадженні судом замінено на правонаступника - Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області (далі - Новоайдарська СВА, боржник).
Боржником приймалися формальні документи на виконання рішення суду (зокрема, розпорядження від 12 грудня 2024 року № 121), однак фактичне виконання рішення суду не завершено, а належні докази досягнення результату, визначеного рішенням суду, відсутні.
З метою усунення будь-яких формальних підстав для затягування та забезпечення реального виконання, 30 грудня 2025 року стягувач направив боржнику вимогу (заяву) вих. № Р 121 С із вимогою підготувати та надати проєкт договору оренди (або інший правовстановлюючий документ), визначити відповідальну посадову особу та порядок підписання (в т. ч. КЕП), а у разі неможливості - надати мотивовану відмову з посиланням на норми права та чіткий алгоритм виконання зі строками.
Станом на день подання цієї заяви належного результату виконання рішення суду не досягнуто.
Ухвалою суду від 11 лютого 2026 року заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 20 лютого 2026 року.
Від Новоайдарськіої СВА до суду 17 лютого 2026 року надійшов відзив на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 16 лютого 2026 року, в якому зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/3860/20 у червні 2024 року до Новоайдарської СВА надійшов виконавчий лист у межах виконавчого провадження від 06 червня 2024 року № 75226655 щодо передачі ОСОБА_1 земельних ділянок у користування відповідно до затвердженого рішенням восьмої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 11 квітня 2016 року № 8/2 проекту землеустрою.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі № 360/3860/20 боржника замінено на Новоайдарську СВА.
На виконання судового рішення начальником Новоайдарської СВА видано розпорядження від 12 грудня 2024 року № 121, яким реалізовано приписи судового рішення.
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 06 березня 2025 року виконавче провадження № 75226655 закінчено у зв'язку з фактичним повним виконанням рішення суду, що підтверджується відповідною постановою.
Таким чином, у межах виконавчого провадження рішення суду визнано виконаним уповноваженим державним виконавцем.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції № 309 від 22 грудня 2022 року (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376), територія, на якій розташовані спірні земельні ділянки, є тимчасово окупованою. Фактичний доступ до земельних ділянок відсутній.
Згідно зі статтею 93 Земельного кодексу України та статтею 759 Цивільного кодексу України за договором оренди землі орендодавець зобов'язаний передати земельну ділянку у володіння і користування орендарю, а орендар - прийняти її та використовувати відповідно до умов договору.
Суттєвою ознакою договору оренди є забезпечення можливості реального володіння та користування об'єктом оренди.
В умовах тимчасової окупації території забезпечення передачі земельних ділянок у фактичне володіння і користування є об'єктивно неможливим.
Відповідно до статті 203 ЦК України правочин є дійсним за умови, якщо волевиявлення сторін є вільним і спрямованим на реальне настання правових наслідків.
Укладення договору оренди за відсутності можливості передати земельну ділянку у фактичне користування означало б відсутність можливості реалізувати його істотну умову - передачу об'єкта оренди. За таких обставин договір був би укладений без можливості його реального виконання, що суперечить природі зобов'язального правовідношення та вимогам статті 203 ЦК України.
Згідно зі статтею 215 ЦК України недодержання вимог статті 203 є підставою для визнання правочину недійсним. Крім того, тимчасова окупація території є надзвичайною та невідворотною обставиною, яка унеможливлює виконання зобов'язання з передачі земельної ділянки у фактичне користування.
Отже, укладення договору оренди за таких умов не забезпечило б реального виникнення прав та обов'язків сторін і створювало б ризик виникнення недійсного правочину.
Новоайдарська селищна військова адміністрація видала розпорядження на виконання рішення суду, виконала судове рішення у межах наданих повноважень, виконавче провадження закінчено у зв'язку з фактичним виконанням.
Подальші дії щодо оформлення прав користування можливі виключно після деокупації території та відновлення фактичного доступу до земельних ділянок.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
За змістом частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (частина третя статті 382-1 КАС України).
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Судом установлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року у справі № 360/3860/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, визнано протиправним та скасувати рішення шістдесят дев'ятої сесії сьомого скликання № 69/2 від 10 вересня 2020 року Новоайдарської селищної ради про відмову ОСОБА_1 в наданні у користування земельної ділянки та зобов'язано Новоайдарську селищну раду надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства.
27 серпня 2021 року заявнику видано виконавчий лист у справі № 360/3860/20.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2024 року у справі № 360/3860/20 видано ОСОБА_1 дублікат виконавчого листа у справі № 360/3860/20, виданого Луганським окружним адміністративним судом 27 серпня 2021 року.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі № 360/3860/20 замінено боржника у виконавчому провадженні ВП № 75226655 з примусового виконання виконавчого листа № 360/3860/20, виданого 27 серпня 2021 року Луганським окружним адміністративним судом, з Новоайдарської селищної ради, на правонаступника - Новоайдарську СВА.
12 грудня 2024 року начальником Новоайдарської СВА було видано розпорядження № 121 «Про надання в користування земельної ділянки на виконання рішення суду у справі № 360/3860/20», яким надано ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного Кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 06 березня 2025 року ВП № 75226655, закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 360/3860/20, виданого 27 серпня 2021 року Луганським окружним адміністративним судом, у зв'язку з виконанням боржником рішення суду, відповідно до розпорядження Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 12 грудня 2024 року № 121.
14 грудня 2025 року стягувач звернувся до Солом'янського управління поліції ГУНП у місті Києві із заявою про можливе вчинення кримінального правопорушення (повторно) вих. № 1Р-121.
30 грудня 2025 року стягувач направив боржнику вимогу (заяву) вих. № Р 121 С із вимогою підготувати та надати проєкт договору оренди (або інший правовстановлюючий документ), визначити відповідальну посадову особу та порядок підписання (в т.ч. КЕП), а у разі неможливості - надати мотивовану відмову з посиланням на норми права та чіткий алгоритм виконання зі строками.
Листом від 06 січня 2025 року № 58 Новоайдарська СВА повідомила стягувача, що Новоайдарська селищна військова адміністрація, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 30 грудня 2025 року щодо оформлення договору оренди земельних ділянок на виконання розпорядження від 12 грудня 2024 року № 121 та рішення суду готова до укладення договору оренди заявлених земельних ділянок, але відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією територія селища Новоайдар Щастинського району Луганської області, а відповідно і земельні ділянки, розташовані в межах населеного пункту Новоайдар визнані тимчасово окупованими. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 564 від 07 травня 2022 року та постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 06 березня 2022 року, в умовах воєнного стану доступ до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об'єктів на тимчасово окупованих територіях заблокований/обмежений. Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації та передбачає передачу об'єкта в натурі (на місцевості). Фізична передача ділянки, встановлення її меж та підписання акта приймання-передачі на тимчасово окупованій території є об'єктивно неможливим. Окрім технічного блокування ДЗК, оскільки заявлені земельні ділянки мають цільове призначення що відмінне від заявленого, обмеження як охоронна зона навколо об'єкта енергетичної системи та водоохоронна зона, адміністрація позбавлена можливості перевірити відповідність заявника вимогам для передачі, забезпечити фізичну передачу об'єкта оренди та підписання акта приймання-передачі, а також здійснювати обов'язковий державний контроль за цільовим використанням та охороною земель сінокосіння. Укладання договору без реального наміру та можливості його виконання (передачі майна) нівелює суть орендних відносин т
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у справі № 360/1216/25 визнано протиправним та скасувати розпорядження начальника Новоайдарської СВА № 121 від 12 грудня 2024 року про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у справі № 360/1216/25 скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новоайдарської СВА про визнання протиправним та скасування розпорядження, стягнення моральної шкоди.
Судом установлено, що на виконання судового рішення у справі № 360/3860/20 начальником Новоайдарської СВА 12 грудня 2024 року було видано розпорядження № 121, яким надано ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного Кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції № 309 від 22 грудня 2022 року (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376), територія, на якій розташовані спірні земельні ділянки, є тимчасово окупованою.
За змістом статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з частиною першою, другою статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до 759 Цивільного кодексу України за договором оренди землі орендодавець зобов'язаний передати земельну ділянку у володіння і користування орендарю, а орендар - прийняти її та використовувати відповідно до умов договору.
Суттєвою ознакою договору оренди є забезпечення можливості реального володіння та користування об'єктом оренди.
Правочин є дійсним за умови, якщо волевиявлення сторін є вільним і спрямованим на реальне настання правових наслідків (стаття 203 Цивільного кодексу України).
Укладення договору оренди за відсутності можливості передати земельну ділянку у фактичне користування означало б відсутність можливості реалізувати його істотну умову - передачу об'єкта оренди. За таких обставин договір був би укладений без можливості його реального виконання, що суперечить природі зобов'язального правовідношення та вимогам статті 203 ЦК України.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
На теперішній час в умовах тимчасової окупації території забезпечення передачі земельних ділянок у фактичне володіння і користування є об'єктивно неможливим.
Крім того, тимчасова окупація території є надзвичайною обставиною, яка унеможливлює виконання зобов'язання з передачі земельної ділянки у фактичне користування.
Також суд звертає увагу, що статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою державного виконавця від 06 березня 2025 року закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у зв'язку з фактичним виконанням.
Разом з тим, якщо позивач (стягувач) вважає, що боржником не у повному обсязі виконане судове рішення, закон гарантує право на оскарження відповідного рішення державного виконавця в порядку, передбаченому статтею 287 КАС України.
Позивачем не надано доказів оскарження зазначеної постанови про закінчення виконавчого провадження.
Разом з тим, зміст вищенаведених норм процесуального закону свідчить про те, що, звертаючись до суду з питання встановлення судового контролю, позивач зобов'язаний навести вагомі аргументи в обґрунтування необхідності вжиття таких процесуальних заходів і надати докази в підтвердження наміру відповідача ухилитись (ухилятись) від виконання.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов'язків та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Лише наявність достатніх сумнівів у належному виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення, надає право суду встановлювати судовий контроль.
Проте, всупереч наведеному, в поданій заяві заявником не наведено належних доводів й мотивів на її обґрунтування, що судове рішення залишається невиконаним відповідачем.
Підсумовуючи наведене вище в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій адміністративній справі.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382, 382-1 КАС України, суд
Відмовити у задоволені заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/3860/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Кисіль