Рішення від 16.02.2026 по справі 340/5911/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5911/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у відмові здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023, з 01.06.2024 та з 01.03.2025 років у повному обсязі без обмеження максимальним розміром, з урахуванням надбавок та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, а також з врахуванням індексації, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільше вразливих верств населення у 2022 році», згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постановою КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 у повному обсязі з 01.08.2023, з 01.06.2024 та з 01.03.2025 років у повному обсязі без обмеження максимальним розміром, з урахуванням надбавок та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, а також з врахуванням індексації, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільше вразливих верств населення у 2022 році», згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постановою КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виплачує пенсію у розмірі, меншому за фактично нарахований, обмежуючи десятю прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказане, на думку позивача, порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

До суду надійшов відзив на позовну заяву ( а.с. 47-49), в якому відповідач просить відмовити в задоволенні вимог. Представник відповідача зазначає, що пенсійна виплата позивачу обраховується та виплачується у визначеному нормами чинного законодавства України порядку. Також, представником відповідача зазначено, що головне управління з квітня 2021 року позбавлене функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано - Пенсійним фондом України.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Позивач, є пенсіонером МВС України отримує пенсі. відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ( а.с.55-87).

З листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 15.04.2025 року № 1100-0308- 8/22666, довідки від 14.04.2025 року № 1100-0308-8/22538 та копій перерахунків пенсії за 2021-2025 роки ( а.с.8-9, 14-22), позивач дізнався, що починаючи з 01.08.2023 року до його пенсії застосовується обмеження максимальним розміром, а саме:

- з 01.08.2023 року підсумок пенсії з надбавками становив 22 081,32 грн., фактичну виплату здійснено у розмірі 20 930, 00 грн., недоплата за кожен місяць нарахування - 1 151,32 грн.;

- з 01.06.2024 року підсумок пенсії з надбавками становив 24 211,57 грн., фактичну виплату здійснено у розмірі 23 610,00 грн., недоплата за кожен місяць нарахування - 601,57 грн.;

- з 01.01.2025 року підсумок пенсії з надбавками становив 24 211,57 грн., фактичну виплату здійснено у розмірі 23 610,00 грн., недоплата за кожен місяць нарахування - 601,57 грн.;

- з 01.03.2025 року підсумок пенсії з надбавками становив 25 711,57 грн., фактичну виплату здійснено у розмірі 23 610,00 грн., недоплата за кожен місяць нарахування - 2 101,57 грн.

12.05.2025 року позивач направив заяву на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, з проханням здійснити нарахування та виплату пенсії у повному обсязі з врахуванням індексацій, встановлених відповідно до постанов КМУ, без обмеження максимальним розміром.

У листі від 05.06.2025 року №4566-4800/Р-03/8-1100/25 відповідач повідомив про відсутність підстав для нарахування та виплати пенсії без застосування обмеження максимальним розміром, зазначивши наступне: «на сьогодні, зміни до Закону № 2262, в частині визначення максимального розміру пенсії, згідно до приписів пункту 3 резолютивної частини Рішення № 7-Р, не вносилися. Водночас, зауважуємо, що частиною третьою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратила працездатність. Враховуючи вищевикладене, пенсія виплачується Вам з урахуванням норм законодавства. Оскільки розмір Вашої пенсії (25711,57 грн.) на даний час перевищує максимальний (23610,00 грн), виплата пенсії Вам проводиться в розмірі 23610,00 грн».

Не погоджуючись з обмеженням розміру пенсії, який виплачується, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Рішенням КСУ від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20 грудня 2016 року.

Конституційний Суд України приймаючи Рішення № 7-рп/2016, яким визнав такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

КСУ у Рішенні №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Суд також наголошує, що відповідачем не враховано визнання рішенням КСУ від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022 такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Ухваленням вказаного рішення Конституційний Суд України вчергове наголосив, що будь-яке обмеження максимального розміру пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не відповідає сутності соціальних гарантій високого рівня для осіб, на яких поширюється дія частини п'ятої статті 17 Основного Закону.

Відповідачем не надано доказів, як то передбачено ч. 2 ст. 77 КАС України, правомірності дій, які полягали у тому, що нараховуючи позивачу пенсію з 01.08.2023 в розмірі 22 081,32 грн ( а.с.18), з 01.06.2024 в розмірі 24 211,57 грн ( а.с.20), з 01.01.2025 в розмірі 24 211,57 грн ( а.с.21), з 01.03.2025 в розмірі 25 711,57 грн ( а.с.22), її виплата обмежувалась з 01.08.2023 розміром 20 930 грн, з 01.06.2024 розміром 23 610 грн, з 01.03.2025 розміром 23 610 грн, а тому для захисту прав та інтересів позивача відповідача слід зобов'язати здійснити виплату пенсії у нарахованому розмірі з урахуванням проведених виплат.

Щодо позовних вимог про виплату позивачу пенсії з 01.08.2023, з 01.06.2024 та з 01.03.2025 років з урахуванням надбавок та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, а також з врахуванням індексації, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільше вразливих верств населення у 2022 році», згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постановою КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», то вони задоволенню не підлягають, оскільки як вбачається з розрахунків пенсії позивакча від 01.08.2023, від 01.06.2024 та від 01.03.2025 років (а.с.18-22), вказана вище індексація нараховується позивачу і при розгляді справи не встановлено, що саме вказана індексація йому не виплачується.

Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що вказане питання не є предметом спору у цій справі.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом частково задоволення позову.

Позивач просить стягнути на його користь витрати на правничу допомогу, при цьому вказує, що відповідно до ч.7 ст.139 КАС України докази про понесення таких витрат будуть надані суду протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду. Тому розподіл таких витрат наразі не вирішується.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимальним розміром суми виплачуваної пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023, з 01.06.2024 та з 01.03.2025 років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплатити з 01.08.2023, з 01.06.2024 та з 01.03.2025 років пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН