Рішення від 20.02.2026 по справі 320/45279/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 року Київ № 320/45279/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 08.05.2025 № 19820/10-36-24-05/3558504481 (форми "Р"), яким ОСОБА_1 було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 493 044,91 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 41 657,05 грн, разом 534 701,96 грн;

- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 08.05.2025 № 19822/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "Р"), яким ОСОБА_1 було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 41 087,07 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3 471,42 грн, разом 44 558,49 грн;

- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 08.05.2025 № 19824/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "ПС"), яким до ОСОБА_1 було застосовано штрафні санкції у розмірі 340,00 грн за неподання податкової декларації за майновий стан і доходи;

- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 08.05.2025 № 19825/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "ПС"), яким до ОСОБА_1 було застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 1 020,00 грн.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідач протиправно нарахував їй ПДФО, військовий збір а відтак штрафні санкції. Вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними, бо їх винесено з порушенням процедури призначення документальної позапланової невиїзної перевірки, а також при проведенні перевірки використано лише інформацію з ЦБД ДПС України та лист ДПС України від 02.10.2024, що не відповідає, на думку позивача, вимогам податкового законодавства. Також позивач наголошує, що відповідачем не вживалося жодних заходів щодо встановлення факту отримання позивачем доходів, інших ніж наведені в п. 179.2 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), у тому числі від британського суб'єкта господарювання "Fenix lnternational Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans. З урахуванням цього, вважає, що у відповідача відсутні будь-які належні документальні підтвердження отримання позивачем доходів, отримання яких призводить до необхідності подання декларацій про майновий стан та доходи. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 18 вересня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 30 жовтня 2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні 11.11.2025 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що ним проведено перевірку позивача з тих підстав, що згідно з наявною податковою інформацією платник податків-фізична особа ОСОБА_1 за 2021 - 2022 отримала дохід, який згідно з ПК України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації). Відповідно до листа ДПС України за № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 надано інформацію від нерезидента - британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans у 2021 - 2022 роках.

За період з 01.01.2021 до 31.12.2022 платник податків-фізична особа ОСОБА_1 , як вважає відповідач, отримала іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, при цьому не подала податкові декларації про майновий стан і доходи до ГУ ДПС у Київській області за 2021-2022, в тому числі отриманий дохід за 2021-2022 від нерезидента британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans не декларувала, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не нарахувала та не сплатила.

Відповідач зазначає, що позивач повідомлялася про проведення перевірки, однак жодних первинних документів до перевірки не надала. Просить у позові відмовити.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що висновок в акті документальної позапланової перевірки про те, що позивач створювала контент на платформі OnlyFans у 2021 - 2022 роки, внаслідок чого отримувала доходи, які підлягають оподаткуванню, - не ґрунтується на належних, достовірних та достатніх доказах, оскільки відповідач сформував такий висновок без дослідження первинних документів. Також зазначив, що відповідач при проведенні перевірки не встановив усі фактичні обставини отримання коштів від компанії Fenix International Ltd. В акті перевірки відсутні будь-які посилання на документи які б підтверджували отримання доходів через іноземні рахунки, платіжні агрегатори чи інші системи розрахунків. Просить позов задовольнити.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до листа ДПС України за № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 надано інформацію від нерезидента - британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans у 2021 - 2022 роках.

За період з 01.01.2021 до 31.12.2022 позивач, згідно з наданою інформацією, отримала іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України зазначених у п.164.4 ст.164 Податкового кодексу України на загальну суму 2 739 138,39 грн, в тому числі за 2021рік в розмірі 424 857,97 грн (15 575,00 долари США), за 2022 рік в розмірі 2 314 280,42 грн (63 286,00 долари США).

Листом ДПС від 21.04.2025 № 10903/7/99-00-24-04-03-07 зазначено, що ДПС проведено ідентифікацію за номером акаунта творців контенту, який використовується "Fenix International Ltd" в Державному реєстрі фізичних осіб за сукупністю відомостей, наданих, компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, зокрема за прізвищем, ім'ям та датою народження фізичної особи.

Результати щодо ідентифікованих платників податків - фізичних осіб сформовано у вигляді аналітичних таблиць та надіслано для відпрацювання Головним управління ДПС в областях та м. Києві.

Відповідачем, керуючись пп. 16.1.5, пп. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, пп. 73.3.1, пп. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, у зв'язку з отриманням інформації від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, у порядку передбаченому Конвенцією між урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, щодо одержання доходів фізичними особами - резидентами України, у тому числі ОСОБА_1 , від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020 - 2022 роки, на адресу позивача направлено письмовий запит від 08.10.2024 № 19355/12/10-36-24-05 щодо надання інформації та її документального підтвердження з приводу отриманих доходів протягом 2021 - 2022років.

Податковий орган також зазначив перелік інформації, яка запитується у фізичної особи платника податків, та перелік документів, які пропонується надати.

Письмовий запит контролюючого органу містять підпис керівника (заступника уповноваженої особи) ГУ ДПС у Київській області та печатку контролюючого органу.

У зв'язку з викладеним, платнику запропоновано протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання запиту надати інформацію (пояснення та їх документальне підтвердження) з приводу наведених у запитах фактів.

Проте лист повернувся не вручений 06.11.2024 у зв'язку із закінченням терміну зберігання. На початок перевірки (14.03.2025р.) ФОПП ОСОБА_1 не надані пояснення та первинні документи щодо підтвердження отриманого доходу.

Оскільки ДПС у листі від 21.04.2025 № 10903/7/99-00-24-04-03-07 та додатку до нього надав вже ідентифікованих платників-податків, які отримали доходи від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" Головне управління ДПС у Київській області, в межах наданих йому повноважень, здійснило документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства.

За результатами перевірки відповідач склав акт від 27.03.2025 № 15657/10-36-24-05/3558504481 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, при отриманні доходу від британського суб'єкта господарювання - "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans фізичною особою -платником податків ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2021 по 31.12.2022 (далі також - Акт перевірки).

Згідно з висновками Актом перевірки позивачем було порушено:

- п п.49.18.4 п.49.18 ст. 49, п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст.170, П.176.1 ст.176, п.179.1 ст. 179 Податкового Кодексу, неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2021 та 2022 роки;

- пп. 163.1.3 п.163.1 ст.163, пп. 168.2.1 п.168.2 ст.168, пп. 164.2.20 п.164.2 ст.164, п п 170.11.1 п.170.11 ст.170 з урахуванням п.167.1 ст. 167 Кодексу, занижено суму податку на доходи фізичних осіб всього на 493 044,91 грн, в т.ч. за 2021 рік на суму 76 474,43 грн за 2022 рік на суму 416 570,48 грн;

- п п.1.2, пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу занижено суму військового всього на 41 087,07 грн, в т.ч. за 2021 рік на суму 6 372,86 грн, за 2022 рік на су 34 714,21 грн;

- ст.73 Кодексу в частині ненадання відповіді на запит, надісланий відповідно до підстав, передбачених ст. 73 Кодексу.

Не погоджуючись з висновками Акта перевірки позивачем було подано заперечення до Акта перевірки, які були залишені без розгляду податковим органом.

На підставі Акта перевірки відповідач прийняв податкові повідомлення-рішення:

- від 08.05.2025 № 19820/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "Р"), яким ОСОБА_1 було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 493 044,91 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 41 657,05 грн, разом 534 701,96 грн;

- від 08.05.2025 № 19822/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "Р"), яким ОСОБА_1 було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 41 087,07 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3 471,42 грн, разом 44 558,49 грн;

- від 08.05.2025 № 19824/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "ПС"), яким до ОСОБА_1 було застосовано штрафні санкції у розмірі 340,00 грн за неподання податкової декларації за майновий стан і доходи;

- від 08.05.2025 № 19825/10-36-24-05/ НОМЕР_1 (форми "ПС"), яким до ОСОБА_1 було застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 1 020,00 грн.

Не погоджуючись з оскаржуваними податковими повідомленнями - рішеннями, позивачем подано скаргу до Державної податкової служби України (надалі - ДПС України), у якій позивач просила вказані податкові повідомлення - рішення визнати протиправними та скасувати повністю.

За результатами розгляду скарги рішенням ДПС України від 07.08.2025р. № 22899/6/99-00-06-01-02-06 скаргу залишено без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення - рішення без змін.

Позивач не погоджується із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх протиправними, звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Щодо процедури проведення перевірки, то суд зазначає таке.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Згідно з пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Пунктом 79.1 статті 79 ПК України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (п.79.3 ст.79 ПК України).

Положення п.42.2 ст.42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з приписами п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Отже, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу оформленого наказом, та за умови або надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому особисто чи його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова, проте брати участь у проведенні такої перевірки є правом платника податків, а відтак з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.

Податковим законодавством передбачено два окремих випадки, коли документи вважаються належним чином врученими платнику податків (без використання електронного кабінету): надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. Водночас, у разі надіслання документів поштою, крім отримання платником цієї кореспонденції на пошті, вони також вважаються врученими у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Верховний Суд у питанні застосування положень п. 79.2 ст. 79 ПК України у взаємозв'язку з п. 42.2 ст. 42 ПК України дотримується усталеної позиції, що з наказом про невиїзну перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вказаних вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків. Оскільки невиїзна перевірка проводиться не за місцезнаходженням платника податків, завчасне (до початку перевірки) повідомлення його про час та місце проведення перевірки є гарантією його права на об'єктивну, повну та всебічну перевірку дотримання ним податкової дисципліни, включаючи можливість надання платником податків наявних у нього документів для підтвердження показників податкового обліку. Платник податків вважається також ознайомленим із наміром про проведення перевірки у разі неможливості вручення йому відповідних документів після проставлення поштовим органом відповідної відмітки.

Також у постанові від 08.09.2021 у справі № 816/228/17 колегія суддів Великої Палати Верховного Суду дійшла таких висновків: аналізованими нормами Податкового кодексу України (зокрема, пункт 42.2 статті 42, пункт 78.4, пункт 79.2 статті 79) з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів установлено умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.

Отже, істотною обставиною при вирішенні питання своєчасного повідомлення платника податків про проведення відносно нього перевірки є встановлення факту скерування контролюючим органом до початку перевірки наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення.

Як встановив суд, наказ на проведення перевірки від 11.02.2025 № 627-п та повідомлення від 11.02.2025 № 189/10-36-24-05 відповідач надіслав на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням. Тобто обов'язок повідомити платника податку про проведення перевірки відповідач виконав.

Отже, судом не встановлено обставин стосовно протиправності дій відповідача при повідомленні позивача про перевірку.

Стосовно підстав проведення перевірки, то суд зазначає таке.

Підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачає, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту".

Відповідно до підпункту 78.1.2. пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом.

Таким чином, за змістом підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України є дві умови для призначення (здійснення) документальної позапланової перевірки:

(1) отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

(2) якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Згідно з підпунктом 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Приписами підпункту 53-1.4 пункту 53-1 підрозділу 10 Перехідні положення ПК України встановлено, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2024 № 64/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX.

20.03.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки" (далі - Закон), який набрав чинності 28.04.2023.

З 01.07.2023 Закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної Податкової служби України.

Таким чином, нові вимоги щодо перевірки фінансових рахунків та подання за ними звітності до ДПС застосовуються до чотирьох категорій організацій, визначених розділом VII Загального стандарту звітності CRS: депозитарна установа (банки, кредитні спілки, та ін.); кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі); інвестиційна компанія (інвестиційні форми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.); визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).

Відповідно до підпункту 83.1.2. пункту 83.1 статті 83 ПК України, матеріалами, які є підставами для висновків під час проведення перевірок, є податкова інформація.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6. пункту 72.1. статті 72 ПК України).

Норми статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.

Стаття 5 ("Обмін інформацією на прохання") Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 № 677-VI та від 11.01.2013 № 21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013), визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій.

Відповідно до зазначених положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 та Багатосторонньої конвенції та згідно з Порядком обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 № 1247, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2012 за № 2171/22483 (далі Порядок), ДПС України отримано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020 - 2022 роки.

Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 № 677-VI та від 11.01.2013 № 21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013) визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із Багатосторонньою конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, які стосуються таких податків.

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіна від 16.04.2022 № 118 ( далі - Порядок № 118).

Порядок № 118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.

Згідно з підпунктом 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 № 227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

Як зазначалося, між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.

Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів, що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.

Так, листом від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-04-03-07 Державною податковою службою України на адресу Головних управлінь ДПС в областях та м. Києві, в тому числі і відповідача, було направлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020 - 2022 роки.

Здобута відповідачем інформація використана при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань повноти нарахування податків і зборів з отриманого доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlуFans, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2020 по 31.12.2022, за результатами якої складено Акт перевірки.

Отже, відповідач при проведення перевірки використав інформацію, що надана ДПС України листом від 02.10.2024 та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 щодо одержання, зокрема позивачем, доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, відповідач мав усі правові підстави для призначення та проведення перевірки на підставі отриманої податкової інформації від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.

Щодо встановлених порушень податкового законодавства, то суд зазначає таке.

Підпунктом 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено обов'язок платника податків подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Право контролюючого органу отримувати безоплатно від платників податків у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів передбачене підпунктом 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 ПК України.

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Виходячи з аналізу наведених норм, вимоги, які висуваються до змісту запиту, є нормативно визначеними і розширеному тлумаченню не підлягають.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26.06.2024 у справі № 813/952/18.

З матеріалів справи слідує, що запит від 08.10.2024 № 19355/12/10-36-24-05, направлений ГУ ДПС у Київській області на адресу платника податків, містив обставини, встановлені на підставі податкової інформації, отриманої й опрацьованої відповідно до статей 191, 20, 72, 73 Податкового кодексу України. Запит містив опис інформації, що запитується, та орієнтовний перелік документів, що її підтверджують.

Так, підставою надіслання цього запиту стало те, що контролюючим органом відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України отримано інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про одержання позивачем доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі "OnlyFans" протягом 2021 - 2022 років у сумі 78861, 00 доларів США. Поруч із наведеним вказано про те, що у разі ненадання запитуваної інформації протягом 15 робочих днів з дня наступного за днем отримання запиту, Головним управлінням ДПС у Київській області будуть вжиті заходи відповідно до підпунктів 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

За таких обставин на платника податків покладався обов'язок щодо надання відповідної інформації.

Як установив суд, позивач не виконала вимоги письмового запиту відповідача і не надала усі запитувані документи в підтвердження її взаємовідносин із зазначеним вище контрагентом-нерезидентом, а також документи, що підтверджують одержання коштів за здійснені послуги / реалізацію товару.

Суд встановив, що відповідно до Акта перевірки позивач отримала доходи від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans.

При цьому доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, позивачем не надано.

Податкові декларації про майновий стан і доходи за 2021 - 2022 роки до податкового органу не подані, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено.

Відповідно до підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 167.1.ст. 167 ПК України передбачено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно з п. 164.4 ст. 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК).

Відтак отримання платником податків доходу джерелом походження за межами України, без його декларування, є підставою для сплати обов'язкових податків і платежів.

Якщо платник податків заперечує такі обставини, то він повинен надати докази, які будуть підтверджувати про відсутність такого доходу взагалі; наявність підстав вважати його неоподатковуваним або його зменшення; застосування ставки податку, відмінної від базової тощо.

Однак позивач не спростувала обставин про отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans, не надала суду належних доказів.

Ураховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, при тому, що вказаний дохід позивача не декларувався, обов'язкові податки і платежі не були сплачені.

Таким чином, спірні податкові повідомлення-рішення суд вважає правомірними.

Відтак позовні вимоги є необґрунтовані, з огляду на що, у задоволенні позову суд відмовляє.

Згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати понесені позивачем не розподіляються.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.