(про відмову у відстроченні чи розстроченні виконання рішення суду,
зміні чи встановленні способу і порядку виконання судового рішення)
18 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/21835/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової академії (м. Одеса) про визнання протиправним, зобов'язати вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/21835/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової академії (м. Одеса) про визнання дій неправомірними, зобов'язання чинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 року, зокрема, зобов'язано Військову академію (м. Одеса) здійснити ОСОБА_1 перерахунок з 29.01.2020 по 21.07.2021 включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, обчислених із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 року №294-1X «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 01.01.2020 року, Законом України від 15.12.2020 року №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, на відповідні тарифні коефіцієнти та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
На офіційну електронну адресу суду 24.12.2025 надійшла заява від представника Військової академії (м. Одеса) про відстрочення виконання судового рішення.
Розглянувши вказану заяву, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС України) суд за заявою сторони, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 4 статті 378 КАС України визначено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Наведені норми встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідачем до заяви про відстрочення виконання рішення суду надано заявку-розрахунок від 13.11.2025 для виділення коштів. Проте інших активних дій відповідач не вчиняв.
Суд зауважує, що вказаний доказ не звільняє відповідача від обов'язку виплатити нараховані суми, навіть якщо такий обумовлений вчиненням дій іншими суб'єктами. Рішенням покладено обов'язок не тільки нарахувати, але й здійснити виплату такого грошового забезпечення. Заява відповідача про відстрочення виконання рішення позбавляє позивача права на отримання таких коштів.
Відтак, можна зробити висновок, що відповідач тривалий проміжок часу, а саме до 13.11.2025 (дата заяви - розрахунку) не вчиняв жодних заходів з метою виконання рішення суду.
На відповідача покладався обов'язок здійснити нарахування та виплату позивачу належне йому грошове забезпечення з серпня 2021 року. Слід відмітити, що від виконання даного рішення залежить матеріальний стан військовослужбовця.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, має з урахуванням поточних умов вишукувати заходів для якнайшвидшого поновлення прав позивача, а відстрочення виконання даного рішення суду призведе до необґрунтованого продовження порушення прав та інтересів позивача.
Такий висновок про відмову у відстроченні виконання судового рішення відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2025 у справі №240/674/24.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне відмовити Військовій академії (м. Одеса) в задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви Військової академії (м. Одеса) про відстрочення виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.04.25 в адміністративній справі № 240/21835/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової академії (м. Одеса) про визнання протиправним, зобов'язати вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л.А.Шуляк