Рішення від 18.02.2026 по справі 200/8599/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2026 року Справа№200/8599/25

приміщення суду за адресою 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи "Оберіг") про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними;

- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи "Оберіг") про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, які відображені у графі "Порушення правил військового обліку" у військово-обліковому документі позивача у застосунку "Резерв+" протиправними;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у відповідності до вимог Порядку № 1487;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття з обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік військовозобов'язаних осіб ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що 17.01.2024 на виконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та Постанови КМУ № 1487 від 20.12.2022 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 подав заяву про взяття на військовий облік військовозобов'язаних осіб, пройшов військово-лікарську комісію та отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 видане зазначеним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Вказує, що порядок перебування на обліку, як військовозобов'язана особа, ОСОБА_1 не порушував, місце проживання та реєстрації не змінював. Проте, 24.07.2025 під час оновлення застосунку «Резерв+» було виявлено, що військово-облікові дані ОСОБА_1 не відповідають фактичним обставинам та наявним паперовим військово-обліковим документам, а саме зазначено в графі «ТЦК та СП» замість « ІНФОРМАЦІЯ_5 » вказано « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». В графі «Постанова ВЛК» зазначено «Непридатний», при цьому жодного ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 не проходив. Єдину військово-лікарську комісію ОСОБА_1 проходив при ІНФОРМАЦІЯ_8 , 29.01.2024, про що наявна відповідна постанова (у формі довідки). Крім того встановлено, що ОСОБА_1 оголошено ІНФОРМАЦІЯ_9 у адміністративний розшук. Звертає увагу, що ОСОБА_1 жодного разу не був в ІНФОРМАЦІЯ_9 , жодних заяв про взяття на військовий облік військовозобов'язаних осіб не подавав, ВЛК не проходив та місце мешкання з Соборного району м. Дніпра на Індустріальний район м. Дніпра не змінював. Зазначає, що жодних підтверджуючих документів (повісток, підтвердження надіслання повістки, відомостей Укрпошти про повернення повістки або відмітки про її вручення) порушення ОСОБА_1 військового-обліку не надано.

Вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на облік ОСОБА_1 та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо перебування на обліку, про висновок військово-лікарської комісії про визнання придатним до військової служби, про порушення військового обліку ОСОБА_1 є протиправними.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У відзиві на позовну заяву відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_10 позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що позивач, він дійсно перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 . Вказує, що за попередньою протиправною змовою позивача з працівником ІНФОРМАЦІЯ_12 , в порушення вимог чинного законодавства України, з урахуванням наявного доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 17.05.2025 було безпідставно взято на військовій облік позивача та цією же датою його було безпідставно виключено з військового обліку за станом здоров'я без надання підтверджуючих документів та облікових документів в цілому. Внаслідок чого Позивач є фігурантом кримінальної справи № 1-кп/202/1551/25 за обвинуваченням за ч. 1, 3 ст. 362, ч.1 ст. 114-1 КК України (несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах); перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України), яка на даний час розглядається Індустріальним районним судом міста Дніпра (головуючий суддя Волошин Є.В.), також, стосовно позивача відкрито кримінальне провадження за ст. 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації). Враховуючи зазначене, на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 28.06.2025 за № 94 ІНФОРМАЦІЯ_9 було визначено невідкладно поновити колишніх військовозобов'язаних, в тому числі і Позивача, на військовому обліку, здійснити їх виклик та дії, відповідно до вимог чинного законодавства України про мобілізацію. У зв'язку з чим, за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Позивачу була сформована повістка № 4285376 за місцем реєстрації його проживання: АДРЕСА_1 про необхідність з'явитись до Індустріального РТЦК 10.07.2025 о 9:00 год для уточнення даних та повістка № 5420942 за зазначеним місцем його праці: АДРЕСА_2 д, які в подальшому були підписані кваліфікованим електронним підписом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у день її формування, після чого були надіслані засобами поштового зв'язку. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач перебуває в переліку осіб, які порушили вимоги ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До Дніпровського РУП № 2 ГУНП Дніпропетровській області було автоматично направлено електронне звернення про доставлення Позивача для складення протоколу про адміністративне правопорушення. Позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервистів, у зв'язку з не прибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_1 , неможливістю складання протоколу у двох примірниках, один з яких вручається особі, яка притягається до відповідальності, під розписку.

Вважає, що позовні вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають діючому законодавству України.

У відзиві на позовну заяву відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_4 позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 02.07.2025 о 13:48 позивача взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Вказує, що соборний районний у місті ІНФОРМАЦІЯ_14 не має доступу до інформації на військовозобов'язаного громадянина ОСОБА_1 , що міститься в Єдиному державному реєстрів призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки Позивач не стоїть на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 . Доступ до інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про громадянина ОСОБА_1 має орган військового управління, в якому позивач перебуває на військовому обліку.

Ухвалою суду від 08.01.2026 витребувано повторно у ІНФОРМАЦІЯ_1 : інформацію з документальним її підтвердженням (належним чином завіреної копії заяви про взяття на облік) щодо підстав взяття на військовий облік військовозобов'язаних осіб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ); належним чином завірену копію направлення для проходження військово-лікарської комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ); належним чином завірену копію постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (у формі довідки) від 25.02.2025 про визнання військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ) «Непридатним»; належним чином завірену копію постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (у формі довідки) від 25.02.2025 про визнання військовозобов'язаного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ) «Придатним»; повідомлення про причини внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо порушення військового обліку військовозобов'язаним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з їх документальним підтвердженням; повідомлення про складання постанови про притягнення військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері військового обліку за ч. 3 ст. 210, ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. У випадку винесення постанови надати її належним чином завірену копію з підтвердженням надіслання військовозобов'язаному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 (РНОКПП НОМЕР_2 ). Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : копію ухвали про відкриття провадження у кримінальній справі № 1-кп/202/1551/25. Витребувати повторно у відповідачів: облікової документації щодо ОСОБА_1 ; всіх документів та матеріалів, які наявні у відповідача та які можуть бути використані як докази у справі.

У відповіді на відзив представник позивача просила відхилити вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 викладені у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 . Заявлені вимоги ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначені в позовній заяві задовольнити в повному обсязі.

У заяві від 09.01.2026 заявник - ІНФОРМАЦІЯ_4 вказав, що не має можливості надати витребовувані судом документи, через відсутність доступу до інформації на громадянина ОСОБА_1 , що міститься в Єдиному державному реєстрів призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки Позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 . Доступ до інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про громадянина ОСОБА_1 має орган військового управління, в якому позивач перебуває на військовому обліку.

У заяві від 19.01.2026 заявник - ІНФОРМАЦІЯ_10 вказав, що 17.05.2025 було безпідставно внесено недостовірні відомості щодо взяття на військовій облік позивача та цією же датою його було безпідставно виключено з військового обліку за станом здоров'я без надання підтверджуючих документів та облікових документів в цілому. Внаслідок чого позивач є фігурантом кримінальної справи №1-кп/202/1551/25 за обвинуваченням за ч. 1, 3 ст. 362, ч.1 ст. 114-1 КК України (несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах); перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України), яка на даний час розглядається Індустріальним районним судом міста Дніпра (головуючий суддя Волошин Є.В.), також, стосовно позивача відкрито кримінальне провадження за ст. 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації). Враховуючи зазначене, на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 28.06.2025 за №94 ІНФОРМАЦІЯ_9 було визначено невідкладно відновити достовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаних, в тому числі і позивача, здійснити їх виклик та дії, відповідно до вимог чинного законодавства України про мобілізацію. Стосовно надання копії ухвали про відкриття провадження у кримінальній справі повідомляємо наступне: В Індустріальному районному суді міста Дніпра розглядається справа №1-кп/202/1551/25 за обвинуваченням іншої особи, не позивача, по даній справі. Обвинувачена особа за кримінальної справою вчиняла неправомірні дії стосовно внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» невірних відомостей стосовно позивача, які в подальшому були відновлені у зв'язку з відкриттям кримінального провадження, тобто позивач не є обвинуваченою особою по даній кримінальній справі. В такому разі ІНФОРМАЦІЯ_17 не має можливості подати копію ухвали про відкриття провадження у кримінальній справі №1-кп/202/1551/25. На підставі вищевикладеного повідомляємо, що витребувані ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2026 р. документі не можуть бути надані, оскільки внаслідок несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах такі документи не існують.

Інших заяв по суті спору від сторін не надходило.

У період з 12.01.2026 по 26.01.2026 судді Донецького окружного адміністративного суду Зеленову А.С. надана відпустка.

У період з 09.02.2026 по 13.02.2026 суддя Зеленов А.С. проходив тижневу підготовку для підтримання кваліфікації суддів окружних адміністративних судів у Національній школі суддів України.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_3 ). Має зареєстроване місце проживання у місті Маріуполь, Донецької області, але фактично проживає у АДРЕСА_1 , що підтверджено виданою 20.12.2022 УСЗН Дніпровської МР (Соборний р-н) довідкою внутрішньо переміщеної особи №1201-5002430943, сформованої у застосунку «Дія».

Із тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 позивач 29.01.2024 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 . Пройшов військово-лікарську комісію (довідка № 20/12/245 від 29.01.2024) та визнаний придатним до в/служби.

Відповідно до інформації у застосунку «Резерв+», сформованої 24.07.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_18 . Постанова ВЛК: Непридатний (згідно редакції Наказу №402 від 14.10.24); Дата ВЛК: 25.02.2025. Також визначено «Порушення правил військового обліку». Вказано адресу проживання позивача: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації у застосунку «Резерв+», сформованої 26.09.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_18 . Постанова ВЛК: Придатний; Дата ВЛК: 25.02.2025. Також визначено «Порушення правил військового обліку» - «Не уточнили дані до 16.07.2024» - Дата початку розшуку «02.07.2025». Вказано адресу проживання позивача: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації у застосунку «Резерв+», сформованої 03.11.2025, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_18 . Постанова ВЛК: Придатний; Дата ВЛК: 25.02.2025. Також визначено «Порушення правил військового обліку» - «Не уточнили дані до 16.07.2024» - Дата початку розшуку «23.10.2025». Вказано адресу проживання позивача: АДРЕСА_2 д.

08.10.2025 представник позивача (адвокат Книш Т.Ю.) звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_19 із адвокатським записом у якому просила надати інформацію щодо підстав взяття на облік позивача; надати копії постанов ВЛК; щодо порушення військового обліку та інше.

Листом №195/1/3766 від 11.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_20 повідомив, що відповідно до результатів службової перевірки законності прийняття рішень про виключення з військового обліку громадян України непридатних за станом здоров'я в ІНФОРМАЦІЯ_9 , встановлено, що в порушення вимог чинного законодавства України, вимог керівних документів Міністерства оборони України, порушення службових (функціональних) обов'язків (в межах компетенції) та перевищення службових повноважень, з урахуванням наявного доступу до Реєстру здійснено виключення військовозобов'язаних з військового обліку за станом здоров'я у ІНФОРМАЦІЯ_9 без належних правових підстав (за відсутності підтверджуючих медичних та облікових документів в цілому), в тому числі ОСОБА_1 . Винні відповідальні особи притягнуті до відповідальності, в тому числі, кримінальної. Враховуючи вищевикладене, на підставі Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 (з основної діяльності) від 28.06.2025 року №94 ІНФОРМАЦІЯ_9 визначено невідкладно поновити колишніх військовозобов'язаних, в тому числі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 на військовому обліку, у зв'язку із виявленими обставинами, а саме виключення з військового обліку без належних правових підстав (відсутності підтверджуючих медичних та облікових документів), здійснити їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , направити для проходження військово-лікарської комісії та уточнення облікових даних з Реєстром. ІНФОРМАЦІЯ_9 військовозобов'язаному ОСОБА_1 03.07.2025 була направлена повістка №4285376 з датою прибуття до 17.07.2025, за якою особа не з'явилася, чим порушила правила військового обліку. З системного аналізу статей 254 та 256 КУпАП вбачається, що притягнення до адміністративної відповідальності розпочинається, окрім випадків, встановлених законом, з моменту складання протоколу про адміністративне правопорушення та його пред'явлення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Задля складання протоколу про адміністративне правопорушення, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення, ч. 1 ст. 260 КУпАП передбачено адміністративне затримання. Звертає увагу, що повідомлення про розшук особи ТЦК та СП відбувається тільки в межах процедури адміністративного затримання і тільки у випадках, коли ТЦК та СП виявлені ознаки вчинення такою особою, як військовозобов'язаним, адміністративного правопорушення, яке передбачено ст. 210 або ст. 210-1 КУпАП. Отже, таке повідомлення не свідчить про наявність справи про адміністративне правопорушення, або постанови про адміністративне правопорушення, а також не є повісткою, а здійснюється лише з метою забезпечення провадження в справі про адміністративне правопорушення, в тому числі з метою захисту права військовозобов'язаного надавати пояснення та докази відсутності складу адміністративного правопорушення в його діях (бездіяльності). Якщо військовозобов'язаний отримав інформацію про те, що його розшукує ТЦК та СП, він має якнайшвидше з'явитися до ТЦК та СП, у якому перебуває на обліку, задля складання протоколу про адміністративне правопорушення, який не є документом про притягнення до адміністративної відповідальності. Лише після цього закон дозволяє розпочати розгляд справи про адміністративне правопорушення. Саме з цим моментом пов'язане виникнення прав, передбачених статтею 268 КУпАП, зокрема: права знайомитися з матеріалами справи, надавати пояснення та докази своєї невинуватості. Крім того, це є підставою для зняття особи з розшуку. Відповідно до статей 283 та 284 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення або про закриття справи. Тобто, якщо військовозобов'язаний надасть під час розгляду справи про адміністративне правопорушення пояснення та/або докази, які свідчать про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, буде винесена постанова про закриття справи (без притягнення до адміністративної відповідальності). З урахуванням викладеного, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , пропонуючи ОСОБА_1 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою вирішення питання по суті скарги, діяли у межах законодавства. З метою усунення порушень правил військового обліку ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_1 , або до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою взяття на військовий облік (без зняття з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 1 цієї статті визначені обов'язки громадян, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Пункт 3 цієї ж статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; - особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону №1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону №1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону №1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами другою, третьою статті 13 Закону №1951-VІІІ передбачено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону №1951-VІІІ ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною третьою статті 14 Закону №1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (частина четверта статті 14 Закону №1951-VІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487).

Відповідно до пункту 2 Порядок №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно пункту 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 14 Порядку №1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Відповідно до абзацу третього пункту 21 Порядку №1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Згідно із пунктом 23 Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

У пункті 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Абзацами першим, другим підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку №1487, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із абзацами першим-четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням (абзац перший пункту 2 Положення №154).

Пунктом 8 Положення №154 визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Згідно із абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі- Порядок №559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

У пункті 8 Порядку №559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).

Згідно наявної в матеріалах справи копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 позивач 29.01.2024 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 . Пройшов військово-лікарську комісію (довідка № 20/12/245 від 29.01.2024) та визнаний придатним до в/служби.

Поряд з цим, згідно військово-облікового документу «Резерв+» позивач вже перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_18 .

Як випливає з листа №195/1/3766 від 11.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_13 , на підставі Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 (з основної діяльності) від 28.06.2025 №94 ІНФОРМАЦІЯ_9 визначено невідкладно поновити колишніх військовозобов'язаних, в тому числі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 на військовому обліку, у зв'язку із виявленими обставинами, а саме виключення з військового обліку без належних правових підстав (відсутності підтверджуючих медичних та облікових документів), здійснити їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , направити для проходження військово-лікарської комісії та уточнення облікових даних з Реєстром.

Відповідно до приписів п. 17-1 Порядку №932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Поряд з цим, як вбачається з військово-облікового документу «Резерв+», адресою проживання позивача вказано: « АДРЕСА_1 .» що відносить до територіальної зони відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2

Суд враховує, що постановою від 11.04.2025 №556 «Про внесення зміни до Порядку реалізації експериментального проект з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Кабінет Міністрів України передбачив автоматичне взяття на військовий облік чоловіків у віці з від 25 до 60 років, відносно яких відсутня інформація в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивача було автоматично поновлено на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте тимчасовим посвідчення позивача підтверджено останній перебуває на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто за місцем його фактичного перебування у АДРЕСА_3 .

Доказів того, що позивач, відповідно до коментованого вище пункту 4 Порядку №559, для внесення змін до Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів звертався до ІНФОРМАЦІЯ_19 , у матеріалах справи відсутні.

Що у свою чергу свідчить про те, що у ІНФОРМАЦІЯ_19 відсутні повноваження на внесення актуальних відомостей щодо позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», оскільки норами чинного законодавства не передбачено можливості актуалізації даних про особу ТЦК та СП не за місцем фактичного перебування особи.

Докази того, що позивач змінив місце фактичного перебування до Індустріального району (адміністративного району міста Дніпро у центрі лівобережжя міста) у матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що позивачем доведено порушення відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_18 його прав, свобод чи законних інтересів у сфері військового обліку, оскільки позивач не звертався у встановленому законодавством порядку до відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_19 із відповідною заявою (доказів зворотного не надано), відтак, заявлені позовні вимоги задоволенню підлягають у частині визнання дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи "Оберіг") про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними.

Що стосується вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття з обліку ОСОБА_1 , то зазначена позовна вимога є похідною та залежить від основної позовної вимоги (визнання протиправних дій суб'єкта владних повноважень).

Також суд не приймає посилання відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач є фігурантом кримінальної справи №1-кп/202/1551/25 за обвинуваченням за ч. 1, 3 ст. 362, ч.1 ст. 114-1 КК України (несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах); перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України), яка на даний час розглядається Індустріальним районним судом міста Дніпра (головуючий суддя Волошин Є.В.), також, стосовно Позивача відкрито кримінальне провадження за ст. 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації), оскільки жодних фактичних доказів з цього приводу до суду не надано.

Щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи "Оберіг") про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) правил військового обліку, які відображені у графі "Порушення правил військового обліку" у військово-обліковому документі позивача у застосунку "Резерв+".

У відзиві на позовну заяву відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 вказує, що за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивачу була сформована повістка № 4285376 за місцем реєстрації його проживання: АДРЕСА_1 про необхідність з'явитись до Індустріального РТЦК 10.07.2025 о 9:00 год для уточнення даних та повістка № 5420942 за зазначеним місцем його праці: АДРЕСА_2 д, які в подальшому були підписані кваліфікованим електронним підписом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у день її формування, після чого були надіслані засобами поштового зв'язку. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач перебуває в переліку осіб, які порушили вимоги ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До Дніпровського РУП № 2 ГУНП Дніпропетровській області було автоматично направлено електронне звернення про доставлення позивача для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

До матеріалів справи долучено повістки №5420942 та №4285376, згідно яких позивача зобов'язано з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних.

Докази того, що повістки були надіслані рекомендованим поштовим відправленням АТ «Укрпошта» з описом вкладення у матеріалах справи відсутні. Докази вручення повістки позивачу у матеріалах справи відсутні.

Докази того, що відносно позивача складався протокол про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП або постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності суд не надано.

Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону № 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487).

Зазначеною постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку № 1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Підпунктом 2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Згідно з п.21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п.28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пункт 30 Порядку № 560 передбачає, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.

Абзацом третім пункту 30-1 Порядку № 560 визначено, що повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Згідно із п.30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: - централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; - друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

Відповідно до п.у 30-3 Порядку № 560 у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Відповідно до п. 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з п.п. 2 п.41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як встановив суд, позивач перебуває у розшуку, оскільки не прибув вчасно, для уточнення даних. До матеріалів справи було долучено копії повістки № 5420942, № 4285376 без опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення.

Також, у матеріалах справи відсутні протоколи/постанови про те, що позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за статтями, що передбачають відповідальність за порушення правил військового обліку.

Відповідачем не надано інформації щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за статтями, що передбачають відповідальність за порушення правил військового обліку.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Згідно з ч.8 ст.5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Частиною 9 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:

1) персональні дані; 2) службові дані.

У свою чергу, п.20-1 ч.1 ст.7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Відповідно до п.79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20); повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абз.3 п.56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Приписами ч.1 ст.27 Закону № 3543-ХІІ визначено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених ч.1, 3 ст.22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначені приписи закону кореспондуються з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, відповідно до п.56 якого Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, суд висновує, що до повноважень відповідача належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності.

Суд акцентує увагу, що «притягнення до адміністративної відповідальності» та «вчинення адміністративного правопорушення» є різними за змістом поняттями.

Також суд зауважує, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.

За таких встановлених судом фактичних обставин, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача, які полягали у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку та зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних щодо наявності порушень правил військового обліку позивачем є обґрунтованими.

Суд наголошує, що до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження належного оповіщення позивача про необхідність з'явитись до ТЦК та СП з метою уточнення облікових даних, про щодо йдеться у наданій до матеріалів справи копії повістки № 5420942 та № 4285376, а саме не надано відповідачем доказів, які свідчать про відправку такої повістки на адресу позивача (конверт та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з повідомленням та/або про повернення конверту за закінченням терміну зберігання, тощо).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, відповідач не довів належного оповіщення позивача про виклик до ТЦК та СП з метою уточнення облікових даних.

За таких обставин, суд позбавлений можливості констатувати поінформованість позивача про виникнення у нього обов'язку прибути за зазначеною повісткою, а отже і спрямованість умислу на його невиконання. Зазначене свідчить про недоведеність вини позивача у даному контексті.

Отже, відповідач не довів належного оповіщення позивача про виклик до ТЦК та СП з метою уточнення облікових даних. За таких обставин, суд позбавлений можливості констатувати поінформованість позивача про виникнення у нього обов'язку прибути за зазначеною повісткою, а отже і спрямованість умислу на його невиконання. Зазначене свідчить про недоведеність вини позивача у даному контексті.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити у цій частині.

Щодо вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у відповідності до вимог Порядку № 1487, то такі вимоги є передчасними, відтак, задоволенню не підлягають.

Так, відповідні дії можуть бути вчинені лише після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про відсутність порушень позивачем правил військового обліку, що має бути здійснено на виконання рішення суду в цій справі.

Тобто, у разі наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику та неявку за такою повісткою, протокол не складається, відтак, немає підстав у такому випадку також для звернення ТЦК та СП до Нацполіції для доставлення такої особи до ТЦК та СП для складання протоколу.

Щодо вимог зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік військовозобов'язаних осіб ОСОБА_1 , суд вказує, що то такі вимоги також є передчасними, відтак, задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (із змінами)) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. У даному випадку позивач може особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для взяття на військовий облік. При собі мати паспорт громадянина України, витяг про реєстрацію задекларованого місця проживання або довідку про реєстрацію ВПО, військово-обліковий документ. Докази відмови у взяті на облік позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 у матеріалах справи відсутні.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі Суомінен проти Фінляндії). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до часткового задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Матеріалами справи підтверджено, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., який підлягає стягненню пропорційно задоволеним вимогам на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який вчинив протиправні дії.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи "Оберіг") про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття з обліку ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 500,00 грн.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Зеленов