Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 лютого 2026 року Справа№200/10165/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
22.12.2025 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (та ухвали суду від 08.01.2026 року про роз'єднання позовних вимог), просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не застосування під час призначення, перерахунку та обчислення йому пенсії по інвалідності ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести обчислення та перерахунок його пенсії по інвалідності, застосувавши ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести донарахування та виплату призначеної йому пенсії по інвалідності з дати її призначення, а саме з 08.06.2023 року, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням раніше виплачених сум пенсій).
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що є отримувачем пенсії по інвалідності.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025 року та набрало законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувало йому періоди роботи з 26.07.2001 року по 01.06.2023 року до пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та провело відповідний перерахунок пенсії з 08.06.2023 року - дня призначення йому пенсії по інвалідності.
З урахуванням такого зарахування він має понад 15 років відповідного пільгового стажу, у зв'язку з чим має право на розрахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Проте відповідач при такому перерахунку неправомірно не застосував вказані положення Законів, що призвело до виплати пенсії в меншому розмірі.
Про порушення своїх прав, а саме щодо не застосування до його пенсії положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», він дізнався після отримання листа Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.10.2025 року № 0500-0202-8/112178 на адвокатський запит його представника.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відзив на позовну заяву подано не було.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що позивач перебуває у нього на обліку та з 08.06.2023 року отримує пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 08.06.2023 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням відповідних періодів роботи до його страхового стажу та періоду роботи з 26.07.2001 року по 01.06.2023 року до пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком.
В результаті проведеного перерахунку з 08.06.2023 року загальний страховий стаж позивача склав 62 роки 03 місяці 10 днів, в тому числі: 19 років 05 місяців 03 дні - додатковий стаж; 21 рік 10 місяців 07 днів - пільговий стаж за Списком №1; 21 рік 00 місяців 00 днів - додаткові роки за Список №1; пільговий стаж на роботах, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з вибутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова №202) - відсутній.
Розмір пенсії ОСОБА_1 по ІІІ групі інвалідності з 08.06.2023 року обчислено в розмірі 50% розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і він становив 11851,30 грн.
Зобов'язання щодо зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з вибутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до Постанови № 202 та обчислення розміру його пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в рішенні суду відсутні.
Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25 виконано в межах покладених судом зобов'язань.
Вважав, що спір у цій справі виник у зв'язку з виконанням рішення суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25, тому провадження у справі підлягає закриттю.
Також вважав, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з позовом.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви.
Також зазначав, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/2105/25 встановлено, що період його роботи з 26.07.2001 року по 01.06.2023 року належить до пільгового стажу за Списком № 1 з повним робочим днем під землею.
Таким чином він (позивач) працював в шахті, на посаді, яка дає право на обчислення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до матеріалів справи пільговий стаж, який обраховувався при визначенні його права на пенсію певного розміру, було визначено на підставі рішення суду у справі №200/2105/25, та в подальшому відповідачем з 08.06.2023 року на підставі рішення суду здійснено перерахунок його пенсії по інвалідності, відповідно до чого стаж на підземних роботах склав більше 15 років.
Тому вважав, що має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідачем при обчисленні розміру пенсії протиправно не застосовано дану норму статті.
Також зазначав, що у справі № 200/2105/25 судом не розглядалося питання про застосування під час розрахунку пенсії ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як ця вимога була б передвчасною, оскільки орган Пенсійного фонду України ще не здійснив перерахунок стажу.
Просив задовольнити позов.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2026 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не застосування під час призначення пенсії по інвалідності ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» залишено без розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності ІІІ групи (внаслідок трудового каліцтва) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка йому призначена з дня встановлення інвалідності - з 08.06.2023 року.
Пенсія позивачу призначена рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.06.2023 року № 057250005231 (за заявою позивача від 20.06.2023 року № 1608).
Пенсійні права позивача порушувалися і були захищені та відновлені в судовому порядку.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування під час призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності періодів роботи з 01.05.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.06.2020 року по 01.06.2023 року до його страхового стажу та період роботи з 26.07.2001 року по 01.06.2023 року до пільгового стажу;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності з 08.06.2023 року, зарахувавши періоди роботи з 01.05.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.06.2020 року по 01.06.2023 року до його страхового стажу та період роботи з 26.07.2001 року по 01.06.2023 року до пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованим та виплаченим розміром пенсії після здійснення її перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- в задоволення іншої частини позовних вимог - відмовлено;
- здійснено розподіл судових витрат.
Питання про застосування під час розрахунку пенсії ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в цій справі не ставилося, не розглядалося та, відповідно, судом не вирішувалося.
На виконання рішення суду у справі № 200/2105/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувало позивачу відповідні періоди, про які йдеться в судовому рішенні, до відповідного стажу (в тому числі до пільгового), у зв'язку з чим після такого зарахування провело перерахунок пенсії позивача з дня її призначення (з 08.06.2023 року).
Після перерахунку страховий стаж позивача становив 21 рік 10 місяців 07 днів, в тому числі за Списком №1 - 21 рік 00 місяців 00 днів.
Вказані обставини підтверджуються рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.10.2025 року № 057250005231 про перерахунок пенсії та розрахунком стажу позивача.
При перерахунку пенсії з 08.06.2023 року пенсія позивача була обчислена в розмірі, який згідно зі ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, та становив 11 851,30 грн.
Так, в рішенні від 08.10.2025 року № 057250005231 наведений наступний розрахунок пенсії: 50 % від (23137,48 грн. (розмір пенсії за віком, ст. 27 Закону) + 565,11 грн. (доплата за понаднормовий стаж 27 років, абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону) = 11 851,30 грн.
При перерахунку пенсії розрахунок розміру пенсії позивача з 08.06.2023 року був проведений без застосування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та, відповідно, аналогічних положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи, рішенням від 08.10.2025 року № 057250005231 про перерахунок пенсії, листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.10.2025 року № 0500-0202-8/112178 на звернення представника позивача (адвокатський запит) з доданими до нього матеріалами пенсійної справи, і відповідачами визнаються.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 зазначеного Закону визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 33 цього Закону пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 33 цього Закону непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
Щодо застосування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічні положення в аналогічних редакціях містяться в ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Так, ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Отже, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний правовий висновок містися у постановах Верховного Суду від 18.04.2019 року у справі № 392/17/17, від 12.11.2024 року у справі №160/20101/21.
Умовою для застосування наведених положень Законів для чоловіків є відпрацювання ними саме на підземних роботах за Списком № 1 не менш як 15 років.
Верховний Суд у постановах від 13.11.2019 року у справі № 345/763/17, від 12.11.2024 року у справі №160/20101/21 виклав правовий висновок, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Верховний Суд у постанові від 12.11.2024 року у справі №160/20101/21 (з подібними правовідносинами) виклав правовий висновок, що Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у сфері пенсійного забезпечення застосовується у нерозривному зв'язку із спеціальними нормативними актами, зокрема Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Законом України «Про пенсійне забезпечення». При призначенні пенсії по інвалідності особам, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, застосовується соціальна гарантія, передбачена статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та розмір пенсії обраховується в розмірі 80% середньої зарплати з одночасним застосуванням коефіцієнта, передбаченого статтею 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для пенсій по інвалідності. При цьому розмір пенсії не може бути меншим як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з матеріалами справи позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі його заяви.
Як вже зазначалося, відповідно до ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до ст. 114 цього ж Закону пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 призначається, зокрема, за умови досягнення чоловіками 50 років.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі № І-р/2020) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону (тобто, чоловіки - після досягнення 60 років, жінки - після досягнення 55 років), на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
З матеріалів справи (в тому числі з трудової книжки позивача, відповідних довідок, матеріалів пенсійної справи, Індивідуальних відомостях про застраховану особу (ОК-5), де період роботи з 26.07.2001 року по 30.08.2024 року обліковується як спеціальний стаж; рішень про призначення та перерахунок пенсії) вбачається, що позивач належав до працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі).
При цьому позивач пропрацював на таких підземних роботах з повним робочим днем понад 15 років, що підтверджується трудовою книжкою позивача, довідками про пільговий характер роботи, розрахунком стажу позивача. І такі обставини відповідачем не заперечуються.
Отже, на позивача поширювалися положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Разом з цим позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи (внаслідок трудового каліцтва) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Станом на день встановлення інвалідності та призначення пенсії (08.06.2023 року) позивач не досяг 50-річного віку. Так, позивачу виповнилося 40 років, стаж позивача (з урахуванням перерахунку стажу, що проведений на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25) становив: страховий - 21 роки 10 місяців 07 днів, в тому числі за Списком №1 - 21 рік (тоді як згідно із займаними позивачем посадами згідно з трудовою книжкою - необхідно не менше 25 років).
При перерахунку пенсії з 08.06.2023 року, що проведений на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року у справі № 200/2105/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025 року та набрало законної сили, позивач також не досяг 50-річного віку.
Це було недостатнім для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ані за статтею 13, ані за статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Проте, оскільки, на позивача поширювалися положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому орган Пенсійного фонду України зобов'язаний був при розрахунку пенсії позивача застосувати положення абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З огляду на наведене для обчислення пенсії по інвалідності ІІІ групи при її перерахунку (з дня призначення пенсії) орган Пенсійного фонду України повинен був застосувати розмір, що передбачений абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 відсотків заробітної плати), однак, враховуючи що позивачу призначено пенсію по інвалідності, а не за віком, до вказаного розміру мав бути застосований коефіцієнт 50%, що передбачений ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом в подібній ситуації в постанові від 12.11.2024 року у справі №160/20101/21.
Проте, при перерахунку пенсії позивача застосовані лише відповідні положення ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Соціальна гарантія, що передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» застосована не була.
Незастосування таких положень призвело до заниження розміру пенсії позивача, що порушило його пенсійні права.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту та відновленню іншим шляхом - шляхом визнання протиправною бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо незастосування до пенсії позивача положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з часу її призначення із застосуванням наведених положень Законів (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Щодо похідних позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача) провести донарахування та виплату призначеної позивачу пенсії (після її перерахунку, що має бути проведений іншим органом Пенсійного фонду України)
Відповідно до п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.
Зобов'язання судом відповідача, який вчинив порушення прав позивача (Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області), провести перерахунок пенсії позивача має призвести до застосування органами Пенсійного фонду України наведених положень законодавства.
На даний час у суду відсутні підстави стверджувати те, що такі дії відповідачем (відповідачами) з якихось підстав не будуть вчинені, що призведе до порушення прав позивача. Враховуючи наведене задоволення позову в цій частині свідчило би про вирішення спору на майбутнє, що не відповідає завданню та меті адміністративного судочинства, які визначені ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на наведене вказані позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення основних позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень, який вчинив порушення пенсійних прав позивача (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування до пенсії ОСОБА_1 положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку його пенсії з часу її призначення, тобто з 08.06.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу її призначення, тобто з 08.06.2023 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев'яносто шість) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 20 лютого 2026 року.
Суддя Т.В. Логойда