Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 лютого 2026 року Справа№200/7847/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року; зобов'язання здійснити перерахунок основного розміру пенсії з 01.03.2023 року у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Розпорядженням від 24 грудня 2025 року № 624 повторно автоматично розподілено справу у зв'язку з перебуванням судді Давиденко Т.В. на лікарняному.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Трояновій О.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу. позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків, шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
На електронну пошту Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення процесуальних строків звернення до суду та про визнання причин їх пропуску поважними.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року повернуто без розгляду заяву ОСОБА_1 про поновлення процесуальних строків звернення до суду та про визнання причин їх пропуску поважними. Продовжено строк для усунення недоліків адміністративного позову.
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення процесуальних строків звернення до суду та про визнання причин їх пропуску поважними, яка обґрунтована введенням на території України воєнного стану, тимчасовою окупацією м. Селидове, де проживав позивач, вимушеним переселенням в липні 2023 року до м. Трускавець. Зазначив, що тільки після отримання у серпні 2025 року відповіді пенсійного органу на звернення йому стало відомо про порушення його прав на отримання пенсії в належному розмірі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року продовжено розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення процесуальних строків звернення до суду та про визнання причин їх пропуску поважними. Визнано неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду. Залишено без розгляду адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року; зобов'язання здійснити перерахунок основного розміру пенсії з 01.03.2023 року у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, а саме за період з 01.03.2023 року по 30.03.2025 року.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначив, що отримує доплату до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідач при перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2025 року застосував обмеження індексації 1531,37 грн та 766,77 грн відповідно. Дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вважає протиправними, просив задовольнити позов.
Відповідач через канцелярію суду у встановлені судом строки, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345, а саме у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря. З 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку». Загальний розмір підвищення склав 3031,37 грн, так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі - 1531,37 грн. З 01.03.2024 загальний розмір підвищення склав - 1466,15 грн, так як розмір збільшення не перевищує 1500,00 грн обмеження в індексації з 01.03.2024 не застосовується. З 01.03.2025 загальний розмір підвищення склав - 2286,77 грн, так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн застосовано обмеження в індексації з 01.03.2025 в розмірі - 786,77 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Селидівським МВ УМВС України в Донецькій області 16 липня 1997 року), та пенсіонером за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка обчислена з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», що не є спірною обставиною між сторонами.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Відповідно до рішення № 057250000696 від 27.02.2023 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 55 років 05 місяців 13 днів, додаткові роки за списком 1 25 років, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.55417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((665/100*12)*1) 0.55417, розмір пенсії за віком (ст.27) (23023,72 * 0.55147) 12759,05 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 20 років) 418,60 грн, загальний розмір пенсії 13177,65 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 5241,33 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 23023,72 грн) 18418,98 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1531,37 грн», розмір пенсії з надбавками 16887,61 грн.
Відповідно до рішення № 057250000696 від 25.02.2025 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 55 років 05 місяців 13 днів, додаткові роки за списком 1 25 років, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.55417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((665/100*12)*1) 0.55417, розмір пенсії за віком (ст.27) (27714,88 * 0.55417) 15358,76 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 20 років) 472,20 грн, загальний розмір пенсії 15830,96 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6340,94 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27714,88 грн) 22171,90 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1531,37 грн», обмеження в індексації з 01.03.2025 «-786,77 грн» розмір пенсії з надбавками 19853,76 грн.
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення загальний страховий стаж в одинарному розмірі 30 р. 05 м. 13 д., 365 м., загальний стаж після 01.07.2000: 18 р. 07 м. 12 д., 223 м., дата вводу заробітку 13.09.2018, середній заробіток за 3 попередні роки: 3764,40 за (2014-2016 роки), коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115), збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 8913.83, останній місяць врахованої зарплати: 31.08.2018, сума коефіцієнтів заробітної плати: 648,68999 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати: 590,74884 (після оптимізації), кількість місяців заробітної плати 218 (до оптимізації) кількість місяців, виключених оптимізацією: 28 в межах 10%, кількість місяців заробітної плати: 190 (після оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 2.97564 (до оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 3.10920 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення: 27714,88000.
На звернення представника позивача із заявою від 07.08.2025 року з питань пенсійного забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь листом від 04.09.2025 року №35169-31279/З-02/8-0500/25, відповідно до якої при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2023 Урядом запроваджено тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсії. Розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмеження 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій, страхових виплат, незалежно від категорії.
Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням обмеження індексації пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
Частиною 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, Постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, з 01.03.2023 року Пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.
Суд встановив вище на підставі протоколу перерахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії за віком (ст.27) (27714,88 * 0.55417) 15358,76 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 20 років) 472,20 грн, загальний розмір пенсії 15830,96 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6340,94 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27714,88 грн) 22171,90 грн.
Водночас, відповідачем розмір пенсії визначений у сумі - 19853,76 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 на 1531,37 грн та з 01.03.2025 на 786,77 грн.
Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.
Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні масового перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії.
Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 року у справі №360/948/24, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі № 360/948/24 залишено в силі.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно зменшив мінімальний розмір пенсії позивача.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії позивача, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання відповідача здійснити з 30.03.2025 року перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 30.03.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Рішення прийнято, складено в повному обсязі та підписано 20 лютого 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Троянова