20 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/13760/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не внесення змін до інформаційних баз, а саме в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині вилучення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; зобов'язання внести зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 в частині вилучення відомостей про порушення правил військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у військово-обліковому документі “Резерв +» міститься інформація про те, що позивач перебуває у розшуку за порушення військового обліку.
Позивач з посиланням на норми чинного законодавства вважає неправомірними дії відповідача щодо оголошення його в розшук та внесення його до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як такого, що порушив правила військового обліку, оскільки постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності відповідачем не виносилась. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 19.11.2025 разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами отримав, проте відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10).
З копії електронного військово-облікового документу з “Резерв +», сформованого 19.08.2025 вбачається, що у ньому міститься інформація про порушення військового обліку, а саме не проходження (відмова проходження) ВЛК, дата уточнення даних 26.06.2024 (а.с.10).
На адвокатський запит від 23.08.2025 (а.с.11-14) відповідачем листом від 28.08.2025 №3223 було повідомлено, що згідно реєстру «Оберіг» у ОСОБА_1 наявний статус «обмежено придатний до військової служби».
Вказано, що відповідно до п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ позивач повинен був пройти до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Вказані вимоги позивачем виконані не були, а тому відсутні підстави для виключення його з реєстрів. Зазначено, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не складалася (а.с.15).
01.09.2025 адвокат звернулась із листом-вимогою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про виключення ОСОБА_1 з розшуку та з реєстру (а.с.16-21).
Листом від 05.09.2025 №3343 на даний адвокатський запит відповідач повідомив про те, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку та вчинив адміністративне правопорушення та про відсутність підстав для виключення його з баз розшуку та реєстру (а.с.22-23).
Позивач 10.09.2025 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності (а.с.24-27).
На вказану заяву відповідач листом від 24.09.2025 №3559 повідомив, що питання спірного статусу буде розглянуто після особистого прибуття порушника до ТЦК та СП для проходження ВЛК, а провадження по адміністративній справі буде розглянуто з врахуванням приписів ст.38, 247 КУпАП (а.с.28-29).
ГУ Національної поліції у Волинській області листом від 28.08.2025 повідомило адвокату про те, що за даними ІПНП ОСОБА_1 перебуває на обліку за категорією «особа, яка вчинила правопорушення передбачені ст.ст.210, 210-1 КУпАП», за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.08.2025 №Е3232223 (а.с.30-31).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України “Про оборону України», “Про Збройні Сили України», “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема, військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Як установлено частиною першою статті 33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30 грудня 2022 року №1487, якою затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до абзаців першого, третього пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Частиною першою статті 37 Закону №2232-ХІІ установлено, що громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.
Згідно з частиною десятою статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.
Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду цієї справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Абзац тринадцятий частини першої статті 21 Закону №3543-ХІІ передбачає, що підприємства, установи і організації зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.
Стаття 22 Закону №3543-ХІІ визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №3543-ХІІ, громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Як вбачається з ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ інші військовозобов'язані (крім тих, які спеціально обумовлені у даній статті) протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Згідно з ч. 6 ст. 22 Закону №3543-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відео фіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Предметом спору у даній справі є оголошення з 15.08.2025 позивача у розшук як порушника правил військового обліку, ст. 210 КУпАП та невиключення відповідних відомостей з реєстру про нього у зв'язку із закінченням строків притягнення його до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Верховна Рада України 21.03.2024 прийняла Закону України №3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» який набрав чинності 04 травня 2024 року ( далі Закон №3621-ІХ).
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3621-ІХ було установлено що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
У подальшому внесені були зміни у даний пункт та установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Верховна Рада України 11 квітня 2024 року прийняла Закон України №3633-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон №3633-ІХ), який набрав чинності 18 травня 2024 року.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України “Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку), пунктом 1 яких визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №3543-XII у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, що підтверджується військово-обліковим документом “Резерв+» (а.с.10).
По реєстру «Оберіг» у ОСОБА_1 наявний статус «Обмежено придатний до військової служби».
Відповідно до вищевказаних нормативних актів позивач був зобов'язаний протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом №3633-ІХ, а саме: в строк до 16.07.2024 оновити свої облікові дані, що ним зроблено було, а згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3621-ІХ з дня набрання ним чинності позивач був зобов'язаний до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
При цьому суд наголошує, що забезпечення вказаного обов'язку покладалося не на ТЦК, а саме на особу, яка визнана обмежено придатною до військової служби.
Як вбачається із наявних в справі доказів, вказаної вимоги закону позивач не виконав.
Уточнення облікових даних ОСОБА_1 було здійснено 26.06.2024, що підтверджується витягом з військово-облікового документа “Резерв+».
У той же час у витягу із застосунку “Резерв+» станом на 19.08.2025 вказано про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а саме не проходження (відмова проходження ВЛК) у зв'язку з чим його було оголошено в розшук з 15.08.2025.
Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Статтею 235 КУпАП визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
За правилами статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до п.56 Порядку №1487 Національна поліція, зокрема, але не виключно, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Не оновлення своїх облікових даних військовозобов'язаним, не проходження (відмова проходження ВЛК) в строки, визначені нормативними актами, є порушенням Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідальність за яке передбачена ст.210 КУпАП.
У зв'язку з не проходженням ВЛК (відмовою від його проходження) ОСОБА_1 у строки визначені законом, а саме до 05.06.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_3 , були наявні підстави для направлення відповідного звернення від 15.08.2025 № Е3232223 за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку №1487, до територіальних органів Національної поліції (Камінь - Каширського районного управління поліції ГУНП у Волинській області) для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення.
При цьому, позивачем не долучено жодного та належного доказу звернення його до ТЦК про проходження ВЛК чи отримання відповідного направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду через електронні засоби.
Також відсутні дані про те, що ОСОБА_1 ВЛК не пройдено в силу об'єктивних обставин, які перешкоджали йому виконати покладений на нього обов'язок.
Витягом з АІТС “Оберіг» установлено факт порушення військового обліку (ВО) позивачем з 15.08.2025 (а.с.10).
Щодо внесення відомостей відносно ОСОБА_1 до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та з приводу тверджень позивача про те, що він не притягався до адміністративної відповідальності, то суд вказує на наступне.
Преамбулою Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
За змістом статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.
Згідно із пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Частиною третьою статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Відповідно до відкритої інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, застосунок “Резерв+» надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі “Оберіг».
При цьому, відповідно до статті 14-1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Вказаний кабінет реалізовано у форматі застосунку “Резерв+».
Так, у застосунку “Резерв+» містяться відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 (а.с. 10). При цьому, уточнено в чому саме полягає порушення, не проходження (відмова від проходження) ВЛК.
Як вже зазначав суд, такий імперативний обов'язок в нього був до 05.06.2025.
Так, згідно із пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Тобто, до Реєстру вносяться відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, в т. ч. відомості про дату, номер, короткий зміст протоколу про адміністративне правопорушення та/або постанови про адміністративне правопорушення.
Матеріали справи свідчать про те, що постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно позивача дійсно не приймалась. Водночас, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, відносно ОСОБА_1 також складено не було, оскільки позивач до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув та відповідач звернувся до Камінь-Каширського РУП ГУ НП у Волинській області для здійснення адміністративного затримання позивача та доставлення його до ТЦК та СП. Тобто, протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 не було складено з незалежних від відповідача причин, а відомості про дату, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення щодо позивача не могли бути внесені до Реєстру.
Суд також враховує, що позивач у порядку статті 279-9 КУпАП не звертався до ТЦК та СП із заявою, в якій би зазначив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності.
З огляду на зазначені обставини, суд вважає, що у відповідача були фактичні та правові підстави для внесення до Реєстру відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, а не складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 з незалежних від відповідача причин не впливає на такий висновок суду.
Як вбачається із матеріалів справи підставою для оголошення позивача в розшук та внесення відповідних відомостей до Реєстру було не проходження (відмова від проходження) ВЛК ОСОБА_1 до 05.06.2025 (а не як помилково вважає позивач не оновлення облікових даних), що в розумінні норм КУпАП є порушенням призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку та тягне за собою адміністративну відповідальність, визначену ч.1 ст.210 КУпАП.
Частиною 9 статті 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Тобто, на момент оголошення позивача в розшук та внесення відомостей до Єдиного реєстру за порушення правил військового обліку строки накладення адміністративного стягнення, визначеною вказаною статтею, не закінчилися.
Отже, підсумовуючи наведене суд констатує правомірність дій відповідача щодо направлення звернення від 15.08.2025 № Е3232223 до територіальних органів Національної поліції для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення та внесення відповідних відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зважаючи на правомірність дій відповідача щодо направлення відповідного звернення та включення відомостей до Реєстру, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії про виключення відомостей відносно позивача з Єдиного реєстру.
Щодо тверджень позивача щодо неправомірності дій відповідача щодо не виключення даних про розшук ТЦК від 15.08.2025 у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.38 КУпАП, суд зазначає наступне.
Так, у застосунку “Резерв+» містяться відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 . При цьому, уточнено в чому саме полягає не проходження (відмова від проходження) ВЛК.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Отже, для виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звернутись до відповідного органу ТЦК та СП.
На момент розгляду справи судом, відсутні дані про те, що позивач усунув порушення правил військового обліку, позаяк з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з чим такі дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають виключенню.
У разі коли відносно військовозобов'язаного буде складено протокол про адміністративне правопорушення та винесена постанова про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, це є підставою для виключення відповідних відомостей з Єдиного реєстру про порушення правил військового обліку.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача у спірних правовідносинах відповідають вимогам чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Оскільки судом відмовлено в задоволенні позову, підстави для стягнення судового збору, сплаченого позивачем, відсутні.
Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк