про розгляд клопотання
м. Вінниця
19 лютого 2026 р. Справа № 120/11291/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,розглянувши в письмовому провадженні заяву про зупинення провадження в справі за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій
про визнання дій протиправними, зобов'язання виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром, -
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому також викладено клопотання про зупинення провадження в цій справі до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 240/1202/25.
При цьому просить залучити третьою особою на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України, відповідно наявні підстави для залучення такого суб'єкта владних повноважень до участі у цій справі як третьої особи.
Вирішуючи питання щодо залучення до участі у справі третьої особи на стороні відповідача, суд зазначає наступне.
Так, в обґрунтування необхідності залучення третьої особи зазначено, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду.
Крім того, розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану є Мінсоцполітики.
Згідно із Пояснювальною запискою до проекту зазначеної постанови метою прийняття акту є забезпечення реалізації норм Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Проект постанови № 1 розроблений Мінсоцполітики відповідно до статті 46 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії РФ проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Отже, на переконання відповідача, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Мінсоцполітики, а незалучення Мінсоцполітики до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з частиною 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Положеннями статті 50 КАС України визначено, що якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Суд зазначає, що представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не наведено належного обґрунтування, яким чином рішення суду у цій справі вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерство соціальної політики України.
Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України, а тому у задоволенні поданого клопотання слід відмовити.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає про таке.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАСУ суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Однак згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень, постановою Верховного Суду від 17.09.2025 у справі № 240/1202/25 касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2025 залишено без змін.
Відтак правових підстав для зупинення провадження у цій справі на підставі п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України наразі немає. Отже, у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України, -
В задоволенні клопотання представника відповідача, заявленого у відзиві на позовну заяву, про зупинення провадження та про залучення третьої особи до участі у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом
Суддя:
Секретар