490/10724/24 20.02.2026
нп 1-кс/490/726/2026
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
20 лютого 2026 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ., за участю прокурора ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СВ ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000241 від 08.07.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000241 від 08.07.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Так, громадянин України ОСОБА_7 , підозрюється тому, що останній у невстановлену досудовим розслідуванням дату, але не пізніше серпня 2022 року, добровільно погодився зайняти посаду начальника відділу житлово-комунального господарства в структурі так званої «Скадовської військово-цивільної адміністрації» та приступив до виконання функцій, пов'язаних з організацією, управлінням та забезпеченням діяльності незаконного органу влади, створеного окупаційною адміністрацією російської федерації.
Займаючи зазначену посаду в структурі незаконно створеної окупаційної адміністрації, ОСОБА_7 набув та фактично реалізовував передбачені нормативними актами окупаційної влади повноваження начальника галузевого відділу. На нього було покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, спрямованих на забезпечення діяльності «Администрации Скадовского муниципального округа» у сфері житлово-комунального господарства.
У межах зазначених функцій він здійснював керівництво відділом як структурним підрозділом незаконної адміністрації, організовував його роботу, розподіляв обов'язки між підлеглими працівниками, забезпечував виконання доручень посадових осіб окупаційної влади та контролював їх реалізацію. Його діяльність була спрямована на впровадження рішень «главы администрации».
Також, ОСОБА_7 , обіймаючи вищевказану посаду у структурі незаконно створеної окупаційної адміністрації, від імені цього незаконного органу висвітлював питання функціонування комунальної інфраструктури міста.
Крім того, ОСОБА_7 здійснював комунікацію з пропагандистськими засобами масової інформації РФ, надаючи коментарі щодо отримання від підконтрольних Російській Федерації регіонів матеріально-технічних ресурсів, порядку їх використання, виконання робіт та планування подальших заходів, тим самим підтверджуючи свою участь у виконанні функцій незаконного органу влади та сприяючи його діяльності на тимчасово окупованій території.
Фактично, ОСОБА_7 , діяв як повноправний представник окупаційної адміністрації, формуючи та поширюючи її офіційну позицію, а також забезпечуючи реалізацію політики держави-агресора у сфері житлово-комунального господарства на території тимчасово окупованого м. Скадовськ.
Таким чином, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайняті посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
20.01.2026 р. ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.
Підозрюваний ОСОБА_7 відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликався 26, 28, 29 січня 2026 року до слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_6. Підозрюваний жодного разу не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики слідчого не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим підозрюваний ОСОБА_7 02.02.2026 оголошений в розшук.
Посилаючись на те, що ОСОБА_7 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з'являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, просив відмовити у його задоволенні.
Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.
Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положення частини п'ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, підтверджується даними:
-протоколу огляду від 16.09.2024 Telegram-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у ході якого виявлено відеосюжет російського пропагандистського проєкту «ІНФОРМАЦІЯ_7», що містить три публічні виступи ОСОБА_7 , позначеного на відео як «начальник отдела ЖКХ ВГА Скадовского МО». У відео зафіксовано, що ОСОБА_7 бере участь у спільних з російськими ЗМІ оглядах інфраструктури, публічно представляє окупаційний орган влади та озвучує інформацію від імені незаконної адміністрації Скадовського округу (є висновок портретної експертизи);
-протоколу огляду від 16.09.2024 сайту російського інтернет-видання «Комсомольська правда» (www.herson.kp.ru), де виявлено публікацію « ОСОБА_8 поставила 400 листов шифера для ремонта домов в Скадовске». У тексті наведені цитати ОСОБА_7 , вказаного як «заместитель начальника отдела ЖКХ ВГА Скадовского округа», який офіційно коментує обсяги отриманих матеріалів, їх розподіл і хід робіт. Публікація подана як офіційна позиція окупаційної адміністрації;
-протоколу огляду від 03.09.2024 соцмережі «VK» (російська мережа «ВКонтакте»), у ході якого виявлено відеосюжет російського пропагандистського ресурсу «Лента новостей Херсона | Z» тривалістю 1:27 хв., у якому ОСОБА_7 публічно виступає як «начальник отдела ЖКХ ВГА Скадовского МО». У відео він коментує хід «відновлювальних робіт», обсяги отриманих матеріалів, взаємодію з регіоном РФ Кабардино-Балкарія, надає пояснення щодо розподілу будівельних матеріалів і фактично представляє офіційну позицію окупаційної адміністрації (є висновок портретної експертизи);
-протоколу огляду від 22.08.2024 телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у ході якого виявлено публікацію від 26.10.2023 з офіційним повідомленням незаконної «ВГА Скадовского МО» щодо нібито «відновлення» пошкоджених будинків. У публікації ОСОБА_7 зазначений як «заместитель начальника отдела ЖКХ ВГА Скадовского МО» та надає коментар щодо отримання 400 листів шиферу, їх розподілу та участі Кабардино-Балкарії у «допомозі». Публікація подана як офіційне повідомлення окупаційного органу, а Катречко виступає в ролі посадової особи, яка звітує про виконання завдань та організацію робіт;
-протоколу огляду від 06.05.2025 Інтернет-сторінки за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено публікацію документа рф - «Указ №127-р від 27.06.2022» т.зв. «Голови Військово-цивільної адміністрації Херсонської області» ОСОБА_9 про затвердження «Тимчасового положення про Військово-цивільну адміністрацію Скадовської територіальної громади». У ході огляду зафіксовано, що вказаним "Указом" окупаційний орган «ВЦА Скадовської територіальної громади» визначено як тимчасовий державний орган, що утворений наказом «військового коменданта Херсонської області», підпорядковується «ВЦА Херсонської області» та здійснює на окупованій території повноваження виконавчих органів місцевого самоврядування, взаємодіючи зі збройними формуваннями рф;
-протоколу огляду від 05.05.2025 Інтернет-сторінки за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 встановлено публікацію документа рф - «Указ №38-у від 29.08.2022» т.зв. «тимчасово виконуючого обов'язки Голови ВЦА Херсонської області» ОСОБА_10 про затвердження «Положення про Скадовську військово-цивільну адміністрацію». Документом прямо встановлює правову основу діяльності окупаційного органу, до якого приєднався ОСОБА_7 ;
-протоколу огляду від 29.04.2025 сайту Федеральної податкової служби РФ «Единый государственный реестр юридических лиц» (https://egrul.nalog.ru), у ході якого виявлено відомості про юридичну особу з ОГРН 1229500007615 - «Военно-гражданская администрация Скадовской территориальной громады Скадовского района Херсонской области», зареєстровану 22.12.2022 як орган влади російської федерації;
-протоколу огляду від 29.04.2025 того ж ресурсу (https://egrul.nalog.ru), у ході якого виявлено відомості про юридичну особу з ОГРН 1239500010090 - «Администрация Скадовского муниципального округа Херсонской области», зареєстровану 16.11.2023;
-протоколу огляду від 15.04.2025, у ході якого на офіційному сайті окупаційного органу (https://khogov.ru) виявлено документ «Приложение №1 к решению Совета депутатов Скадовского муниципального округа Херсонской области от 20.06.2024 №65», що містить структуру незаконної «Администрации Скадовского муниципального округа». У документі відображено організаційну побудову окупаційної адміністрації, зокрема наявність галузевого «Отдела по вопросам благоустройства и ЖКХ», до якого відноситься посада, зайнята ОСОБА_7 , що підтверджує місце цього відділу в системі управління, створеній державою-агресором, та факт функціонування органу, в структурі якого він виконував свої повноваження;
-протоколу огляду від 30.04.2025, у ході якого на інтернет-сторінці «ІНФОРМАЦІЯ_11» (ІНФОРМАЦІЯ_10) виявлено узагальнену таблицю незаконних органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області. На 8-й сторінці таблиці у позиції № 811 міститься запис щодо «ВГА Скадовского района. Отдел ЖКХ», де вказано ОСОБА_11 як «Начальника отдела ЖКХ, руководителя», із зазначенням службової електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) та номеру телефону;
-висновку експерта № СЕ-19/126-25/5158-ФП від 14.05.2025 за результатами судової портретної експертизи, відповідно до якого, на виявлених в ході огляду відеозаписах зображений громадянин України ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_12 від 09.11.2024, який підтвердив, що знає ОСОБА_7 з 1990-х років, описав його попередню діяльність та засвідчив, що після встановлення окупаційної влади у м. Скадовськ ОСОБА_7 з літа 2022 року почав фігурувати у структурі створеної окупаційної адміністрації, зокрема з'являвся у їхніх телеграм-каналах, брав участь у заходах незаконного органу, займався питаннями ЖКГ, виїжджав на огляди зруйнованих будинків та комунальної інфраструктури. Свідок підтвердив, що ОСОБА_7 погодився на співпрацю з окупаційною адміністрацією після її формування та почав виконувати відповідні функції
-протоколу допиту свідка ОСОБА_13 від 20.11.2024, який засвідчив, що знає ОСОБА_7 як завгоспа Скадовської академічної гімназії та підтвердив, що після окупації міста Катречко приєднався до створеної російською владою «військової адміністрації», і приблизно з червня 2022 року почав займати посаду у структурі цього незаконного органу, а також брав участь у діяльності окупаційної адміністрації, зокрема давав інтерв'ю російським пропагандистським медіа та виконував функції у сфері ЖКГ.
Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
20.01.2026 р. ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.
Підозрюваний ОСОБА_7 , будучи викликаним до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 26, 28, 29 січня 2026 року до слідчого не з'явився, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв'язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_7 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою слідчого від 02.02.2026 р. ОСОБА_7 оголошено у розшук.
Матеріалами клопотання підтверджується, що ОСОБА_7 на цей час перебуває на тимчасово окупованій території, зокрема в м. Скадовськ Скадовського району Херсонської області, що підтверджується відповіддю ГВКР ІНФОРМАЦІЯ_6.
З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_7 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинений ним тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність його прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з'явився, у зв'язку із чим був оголошений у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного, а відтак, і задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000241 від 08.07.2022 відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1