19 лютого 2026 року
м. Рівне
Справа № 569/1658/25
Провадження № 22-ц/4815/46/26
Рівненський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого судді Боймиструка С.В., суддів: Гордійчук С.О., Шимків С.С.,
секретар судового засідання: Ковальчук Л.В.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 19 червня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
У січні 2025 року ТОВ "Рівнетеплоенерго" (надалі - позивач), діючи через свого представника, звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії в сумі 108 346 грн. 66 коп., пеню в розмірі 3 385 грн. 50 коп., інфляційні втрати на суму боргу в розмірі 10 837 грн. 35 коп., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 2 774 грн. 96 коп. та судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 3 028 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ "Рівнетеплоенерго" здійснює відпуск теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання у приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Проте договірні зобов'язання відповідач у повному обсязі не виконав, внаслідок чого станом на 16.01.2025 за ним обліковується борг за надані послуги з постачання теплової енергії в сумі 108 346 грн. 66 коп.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 19 червня 2025 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" заборгованість за надані послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання в розмірі 108 346 грн. 66 коп., пеню в розмірі 3 385 грн. 50 коп., інфляційні втрати на суму боргу в розмірі 10 837 грн. 35 коп., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 2 774 грн. 96 коп. та судовий збір у розмірі 3 028 грн. 00 коп.
ОСОБА_1 вважаючи рішення суду незаконним та необґрунтованим, таким, що прийняте з порушення норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, а також при постановлені рішення судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, через недоведеність обставин, які суд першої інстанції визнав встановленими, оскаржила його.
Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що представник апелянта ОСОБА_2 , як на підстави для скасування рішення суду першої інстанції, вказує, що позивачем не було доведено правомірність проведеного розрахунку заборгованості, а й факту укладення Типового договору в розумінні ст.. 638 ЦК України та ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"
Вважає, що місцевий суд не правомірно застосував до спірних правовідносин "Типовий індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії, в редакції затвердженій Постановою кабінету Міністрів України №1022 від 08.09.2021, яка набрала законної сили 01.10.2021. Стверджує, що відповідач не була належним чином ознайомлена та не погоджувалась з усіма істотними умовами публічного договору, а також в змісті даного договору не вказано відомості про постачальника послуг.
Вказує, що судом першої інстанції по відношенню до відповідача, яка є фізичною особою підприємцем та постіно проживає в м. Рівне, тарифу для розрахунку вартості витрат на опалення місця загального користування, відмінного від інших власників квартир багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а саме тарифу для потреб інших споживачів (крім населення ) порушує вимоги ст.ст. 1, 3, 8, 21, 22, 24 Конституції України та ЗУ "Про захист прав споживачів".
Відтак, вказує, що суд першої інстанції не вірно визначив тип приміщення, тип споживача, відповідно не вірно застосовано тариф за надані послуги.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечив доводи викладені апелянтом, зазначено, що рішення місцевого суду є законним та обґрунтованим, тому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення без змін.
Сторони в судове засідання не зявились, однак в матеріалах справи достатньо підстав для можливості перегляду оскарженого судового рішення.
Дослідивши матеріали та обставини справи на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, апеляційний суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення площею 103.4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
23 листопада 2016 року між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та ОСОБА_1 , як фізичною особою, укладений договір № 235 про надання послуг з постачання теплової енергії.
Згідно п. 1.1 договору № 235 від 23 листопада 2016 року, Товариство зобов'язується надавати споживачеві послугу з постачання теплової енергії, а споживач, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити послугу з постачання теплової енергії за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором. Послуга з постачання теплової енергії надається споживачу за адресою: АДРЕСА_1 (п.1.4 договору).
Відповідно до п. 4.2. вказаного Договору на постачання теплової енергії: "Облік споживання теплової енергії проводиться за показниками приладів обліку або розрахунковим методом згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" та даними, вказаними у додатку №2 цього договору, а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України (норми, правила і таке інше) в сфері теплопостачання", а також п. 4.6. вказує, що "обсяг наданих послуг визначається за показаннями приладів обліку або, при їх відсутності, несправності, пропуску споживачем строків проведення метрологічної повірки або на період відсутності приладу обліку пов'язаної з проведенням державної метрологічної повірки - розрахунковим методом згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" та даними, вказаними у додатку №2 цього договору, а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України (норми, правила і таке інше) в сфері теплопостачання."…"
Згідно п 5. Типового індивідуального договору "Про надання послуги з постачання теплової енергії", виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (пункт 1 договору) та набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті виконавця (пункт 2 договору).
Відповідно до пункту 30 вказаного договору плата за послуги постачання теплової енергії складається з:
- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022, та Методики розподілу, що розраховується, виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;
- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про які розміщується на веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або веб-сайті виконавця.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг..".
20.09.2021 року ТОВ "Рівнетеплоенерго" як виконавцем послуг на своєму офіційному сайті було розміщено Типовий індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання, а також в усіх дільницях ТОВ "Рівнетеплоенерго" з вересня 2021 року і по даний час на інформаційних стендах розміщена інформація про необхідність укладення договору з примірником договору
Відповідач протягом 30 днів не повідомляв позивача про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та заперечень або протоколу розбіжностей до нього Позивач не отримав.
Таким чином, посилання Відповідача на норми, закріплені в Договорі №235 від 23.11.2016 року в контексті наявних правовідносин між ОСОБА_1 та ТОВ "Рівнетеплоенерго" є некоректними в зв'язку зі зміною нормативно-правового регулювання, методики обрахунку та змісту правовідношення між сторонами.
Враховуючи відсутність рішення про вибір моделі договірних відносин та спливу 30-денного строку з моменту розміщення на офіційному сайті індивідуального договору на послуги з постачання теплової енергії, Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії від 01.11.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" та ОСОБА_1 вважається укладеним з 01.11.2021 року.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" в період з 01.11.2021 року по 01.01.2025 року надавались послуги з теплопостачання за адресою нежитлового приміщення відповідача, однак ОСОБА_1 плату за послуги в повному обсязі не вносила.
За період з 01.11.2021 року по 01.01.2025 року виникла заборгованість зі сплати за послуги теплопостачання у розмірі 108 346,66 гривень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 затверджено Правила надання послуги з постачання теплової енергії та типові договори про послуг з постачання теплової енергії, які набули чинності з 04.09.2019, відповідно до яких, ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати. Надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статті 14 Закону (пункт 13 Правил №830).
Відповідно до частин першої, другої статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (надалі Закон №2189-VІІІ), за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону: 1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); 2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); 3) об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії).
Згідно із Законом №2189-VІІІ договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022 та №1023.
Згідно з Правилами №830 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022:
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем;
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги;
Споживачі у багатоквартирному будинку, які отримують послугу за іншою моделлю договірних відносин, у разі прийняття рішення про припинення такого договору можуть приєднатися до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, вчинивши дії, що засвідчують їх бажання укласти такий договір, відповідно до абзацу шостого цього пункту.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону №2189-VІІІ (у редакції змін внесених Законом №1060-ІХ) договори про надання комунальних послуг, укладені до введення його в дію, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Разом з тим, пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2189-VIII передбачалось, що не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону (тобто не пізніше 01.05.2020) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Водночас пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII передбачено, що у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.
Наведені вище положення спеціального законодавства у сфері надання комунальних послуг свідчать про те, що законодавець у нормував обов'язок підприємства теплопостачання з 01.05.2019 укладати договори на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за новими правилами, які в силу вимог Закону мали бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг та споживачами цих послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022, з урахуванням волевиявлення споживача щодо обрання моделі договірних відносин. Водночас, за відсутності волевиявлення співвласників багатоквартирних будинків щодо прийняття рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг ініціатива щодо його укладення надається безпосередньо виконавцям таких послуг.
До позовної заяви долучались копії відомостей від 28 вересня 2021 року з сайту позивача про необхідність обрання споживачами моделі договірних відносин та попередження про наслідки відсутності волевиявлення, а саме у формі приєднання споживачів до умов типових договорів (а.с. 65-67).
Крім того, позивачем долучена копія сторінки, що підтверджує публікацію договорів, при цьому огляд сайту ТОВ "Рівнетеплоенерго", що дозволяє дійти висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги в частині тверджень про неналежне опублікування та відсутність інформації про істотні умови, оскільки можливість ознайомлення з договором існувала з 01.10.2021 року.
За таких обставин, колегія суддів констатує, що станом на 01.11.2021 споживач ОСОБА_1 приєдналась у розумінні Закону та Правил до умов публічного типового індивідуального договору постачання теплової енергії, а договірні відносини стосовно умов постачання теплової енергії за договором №235 від 23.11.2016 року припинились.
Слід зауважити, що відповідачка отримувала послугу та частково її оплачувала, що виключає не укладеність договору (а.с. 50, 58).
Станом на 20.05.2025 року Позивачу-ТОВ "Рівнетеплоенерго", проекту на системи комбінованого опалення (альтернативних джерел опалення) Відповідачем не надано.
В 2016 році у приміщенні Відповідача проведено реконструкцію системи опалення з встановленням окремого вузла обліку теплової енергії в приміщенні по АДРЕСА_1 на підставі технічних умов №73 від 28.07.2016 року та робочого проекту.
На виконання умов Договору ТОВ "Рівнетеплоенерго" надало послуги з постачання теплової енергії у приміщення продмагазину за адресою: АДРЕСА_1 власником (споживачем) якого є ОСОБА_1 на підставі Типового індивідуального договору "Про надання послуги з постачання теплової енергії" (далі - Договір), за період з листопада 2021 року по грудень 2024 року, загальною вартістю послуг постачання теплової енергії у розмірі 108 346,66 грн.
За приписами ст. 322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об'єму)приміщення споживача відповідно до Методики розподілу. Визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", - за розрахунковим або середнім обсягом споживання) обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі ведення обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання або відокремлені (відключені) від системи (мережі) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (п.24 Правил надання послуг з постачання теплової енергії).
Продмагазин Відповідача має індивідуальний лічильник, однак через передачу показів лічильника із показником менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії розрахунок проводився на мінімальну частку використання теплової енергії котра передбачена відповідно до п. 1 р.VІ "Методики…"
Тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для різних категорій споживачів для ТОВ "Рівнетеплоенерго" до липня 2021 року встановлювала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України "Про національну комісію", а з липня 2021 року, дані повноваження передані до органів місцевого самоврядування.
Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради "Про встановлення тарифів ТОВ "Рівнетеплоенерго" №98 від 12.10.2021 р. для категорії споживачів "інші споживачі" за послугу з постачання теплової енергії був встановлений тариф - 4 704,48 грн./Гкал (з ПДВ). Відповідно до Рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради №127 від 21.12.2021 р., були внесені зміни до Рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради "Про встановлення тарифів ТОВ "Рівнетеплоенерго" №98 від 12.10.2021 р. та встановлені тарифи для категорії споживачів "інші споживачі" за послугу з постачання теплової енергії - 8 526,96 грн./Гкал (з ПДВ). Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №151 від 28.10.2022 р., протягом дії воєнного стану та шести місяців після місяця в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано було накладено мораторій на підвищення тарифів за застосовано тарифи встановлені Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради "Про встановлення тарифів ТОВ "Рівнетеплоенерго" №98 від 12.10.2021 р. для категорії споживачів "інші споживачі" за послугу з постачання теплової енергії - 8 526,96 грн./Гкал (з ПДВ). Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №125 від 19.12.2023 р., строком дії з 01.10.2023 р. по 30.09.2024 р. установлено тариф для категорії споживачів "інші споживачі" за послугу з постачання теплової енергії - 5347,07 грн./Гкал (з ПДВ).
Також розрахунок вартості наданих Товариством послуг здійснюється "Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг", затвердженою Наказом Мінрегіону №315 від 22.11.2018 р.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач споживала теплову енергію, яка централізовано постачається до багатоквартирного будинку у якому розташоване належне їй нежитлове приміщення, а тому вона як співвласник-споживач несе відповідальність за утримання спільного майна, у тому числі з оплати вартості обігріву місць загального користування та функціонування внутрішньо будинкових систем опалення.
Належних і допустимих доказів, які б спростовували правильність і розмір нарахованої суми заборгованості за послуги з теплопостачання відповідач не надала. Отже розмір заборгованості залишається не спростованим.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що викладені у апеляційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування рішення місцевого суду, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні апелянтом норм матеріального та процесуального права, що виключає можливість задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384, 390 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 19 червня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Судді: Боймиструк С.В.
Гордійчук С.О.
Шимків С.С.