справа № 361/310/26
провадження № 3/361/158/26
03.02.2026
03 лютого 2026 р. м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суд Київської області Скрипка О.В., за участю прокурора Даш Ю.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Олександрівка Білорусь, працюючої провідним інспектором Броварського районного відділу №2 філії ДУ «Центр пробації» у м. Києві та Київській області (до 03.05.2024) зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
Відповідно до наказу директора Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України Олега Янчука від 10.07.2023 №584/к «Про кадрові питання» ОСОБА_1 прийнято на посаду провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України з 12.07.2023.
Державна установа «Центр пробації» є неприбутковою державною установою, створеною для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації діяльності уповноважених органів з питань пробації, що належить до сфери управління Мін'юсту. Центр пробації у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим постановою Кабінету, Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, наказами Мін'юсту та Положенням про Державну установу «Центр пробації».
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції філії Державної установи «Центр пробації» у своєму поясненні вказав, що ОСОБА_1 була повідомлена щодо вимог і обмежень особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченими Законом України «Про запобігання корупції».
Пунктом «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII визначено, що посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим є суб'єктами на яких поширюється дія Закону
№1700-VII.
Визначення поняття «посадові особи» та «службові особи» в рамках підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VII наведено у пункті 25 розділі II Роз'яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону №1700-VII стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 викладених у «Базі знань» на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство).
Так, під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника.
Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Крім того, зі змісту Постанови Пленуму Верховного суду України від 26.04.2002 №5 «Про судову практику у справах про хабарництво» вбачається, що до представників влади належать, зокрема, працівники державних органів та їх апарату, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.
Посадова інструкція провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України Сущенко І.Ф. визначає функціональні обов'язки, права і відповідальність провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України.
Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) від 03.01.2023 № 200-03/98-23 Центр пробації в межах компетенції реалізує від імені держави управлінські функції у сфері виконання покарань, а отже є державним органом в розумінні Закону, а його посадові та службові особи - суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону відповідно до пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону.
На підставі ст. 4 та п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Про запобігання корупції» НАЗК визначено статус персоналу Центру пробації відповідно до пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, як посадових та службових осіб інших державних органів.
Відповідно до Типового положення про уповноважений орган з питань пробації,
затвердженого наказом Міністерства юстиції від 18.08.2017 № 2649/5, а також посадових інструкцій персоналу територіальних підрозділів (відділів, секторів) затверджених начальниками обласних філій визначено, що суб'єктами на яких поширюється дія пп. «и» п, 1 ч. 1 ст. З Закону є всі працівники без виключення.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України, діючи від імені виконавчої влади, реалізуючи надані їй владні повноваження, що тягнуть правові наслідки для непідлеглих їй по службі осіб, відноситься до посадових та службових осіб інших державних органів та являється суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700- VII.
У відповідності до статті 1 вказаного Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом директора Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України Олега Янчука від 01.05.2024 №299/к «Про кадрові питання» ОСОБА_1 , провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України звільнено з займаної посади, за власним бажанням із 03.05.2024.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№1700-VII.
Відповідно до підпункту пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстру) відповідно до Закону №1700-VII, крім декларації кандидата на посаду.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію при звільненні за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, упродовж часу з 00:00 год. 04.05.2024 (наступний день після дати звільнення) по 23:59 год. 02.06.2024.
03.06.2024 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21, а саме у строк 30 календарних днів з моменту припинення служби в державних органах не подала декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 03.05.2024).
Отже, ОСОБА_1 , будучи звільненою 03.05.2024 з посади провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України та припинивши державну службу, мала подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів для дня припинення відповідної діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто до 00 годин 00 хвилин 03.06.2024.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала лише 03.06.2024 о 23 год. 00 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи по 03.05.2024 посаду провідним інспектором Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України будучи посадовою особою державного органу, відповідно до підпункту «и»
пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII, примітки до статті 172-6 КУпАП,
являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 цього Закону, 03.05.2024 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно 03.06.2024, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частини 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала.
Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохала визнати останню винною та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В ході судового розгляду були досліджені письмові матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 4244 від 07.01.2026 р., витяг з наказу директора Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України Олега Янчука від 10.07.2023 №584/к прийняття ОСОБА_1 на посаду провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України з 12.07.2023, витяг з наказу директора Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України Олега Янчука від 01.05.2024 №299/к про звільнення ОСОБА_1 з посади провідного інспектора Броварського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Міністерства юстиції України за власним бажанням із 03.05.2024, повідомлення в.о. начальника сектору з питань запобігання та виявлення корупції ДУ «Центр пробації» від 11.11.2024 р. про факт несвоєчасного подання декларації, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, послідовність дій користувача ЄДРД ОСОБА_1 у період 04.05.2024 - 04.06.2024.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин поданні при звільнені декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за яким вона притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: О. В. Скрипка