справа № 361/309/26
провадження № 3/361/157/26
03.02.2026
03 лютого 2026 р. м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суд Київської області Скрипка О.В., за участю прокурора Даш Ю.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки м. Києва, працюючої головним спеціалістом відділу сім'ї та молоді управління сім'ї та молоді Броварської міської ради Броварського району Київської області (до 31.01.2025) зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
Згідно розпорядження виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 21.12.2022 №583-ОС ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста відділу сім'ї та молоді управління культури, сім'ї та молоді Броварської міської ради Броварського
району Київської області.
Розпорядженням виконавчого комітету Броварської міської ради від 10.01.2022 №04-ОС Булах присвоєно 12 ранг шостої категорії посад посадової особи місцевого самоврядування.21.10.2019 ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування. 21.10.2019 ОСОБА_1 письмово попереджено про встановлені законодавством України обмеження, в тому числі Законом України «Про запобігання корупції».
Отже, ОСОБА_1 будучи посадовою особою місцевого самоврядування, належним чином попереджена про встановлені Законом №1700-VII вимоги та обмеження.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються обмеження, передбачені Законом №1700-VII.
Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Розпорядженням виконавчого комітету Броварської міської ради від 24.01.2025 №171-ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » останню було звільнено із займаної посади 31.01.2025.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№1700-VІІ.
Відповідно до підпункту 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за
№987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно
до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстру) відповідно до Закону №1700-VII, крім декларації кандидата на посаду.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію при звільненні за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, упродовж часу з 00:00 год. 01.02.2025 (наступний день після дати звільнення) по 23:59 год. 02.03.2025. 03.03.2025 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений пп. 2
п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої
на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21, а саме у строк 30 календарних днів з моменту припинення виконання обов'язків не подала декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2025 по 31.01.2025).
Отже, ОСОБА_1 , припинивши виконувати обов'язки головного спеціаліста відділу сім 'ї та молоді управління культури, сім 'ї та молоді Броварської міської ради Броварського району Київської області з 31.01.2025, мала подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування до 23 годин 59 хвилин 02.03.2025 включно.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала лише 27.03.2025 о 15 год. 02 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи по 31.01.2025 на посаді головного спеціаліста відділу сім'ї та молоді управління культури, сім'ї та молоді Броварської міської ради Броварського району Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 12 рангу в межах 6 категорії, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 27.03.2025, без поважних причин, подавши при звільнені декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала.
Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохала визнати останню винною та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В ході судового розгляду у справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 4245 від 07.01.2026 р., особова картка ОСОБА_1 , розпорядження виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 21.12.2022 №583-ОС про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу сім'ї та молоді управління культури, сім'ї та молоді Броварської міської ради Броварського району Київської області, розпорядження виконавчого комітету Броварської міської ради від 24.01.2025 №171-ОС «Про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади 31.01.2025, послідовність дій користувача ЄДРД ОСОБА_1 у період 31.01.2025 - 28.03.2025.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин поданні при звільнені декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за яким вона притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: О. В. Скрипка