Справа № 161/585/26
Провадження № 1-кп/161/572/26
м. Луцьк 19 лютого 2026 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:
судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
обвинуваченого - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №62025140130001034 від 17.07.2025, відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , раніше не судимого,
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України,
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2025 №2554-АГ солдата ОСОБА_5 з 21.06.2025 зараховано до списків особового складу частини, перебуваючи в розпорядженні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону та відрядженого до НОМЕР_4 прикордонної комендатури швидкого реагування та зараховано на всі види забезпечення та визнано таким, що з 21.06.2025 приступив до виконання службових обов'язків у складі військової частини НОМЕР_2 .
Згідно з вимогами ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, а громадяни України проходять військову службу відповідно до законодавства.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час.
Таким чином, солдат ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем по мобілізації військової частини НОМЕР_5 , відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 127, 128, 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, знати та виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Статті 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також необхідність забезпечення у військовій частині постійної бойової готовності, проведення занять з бойової підготовки, підтримання внутрішнього порядку, військової дисципліни та виконання службових обов'язків, зобов'язують військовослужбовців у службовий час постійно знаходитись в розташуванні військової частини або місці служби і не залишати їх без дозволу командира (начальника).
Згідно п.п. 1, 3 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять), чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
Однак, солдат ОСОБА_5 в порушення зазначених норм, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, не отримавши дозволу відповідного командира (начальника), не пізніше 07 години 30 хвилин 24.06.2025, не маючи наміру назавжди ухилитися від проходження військової служби, в умовах воєнного стану, самовільно залишив розташування підрозділу НОМЕР_4 прикордонної комендатури швидкого реагування з місцем тимчасової дислокації: АДРЕСА_2 .
У період часу з 24.06.2025 до 04.11.2025 солдат ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що він є військовослужбовцем Збройних Сил України і не звільнений з військової служби, без поважних причин був відсутній на службі та не виконував службові обов'язки, а службовий час проводив на власний розсуд, перебуваючи у м. Луцьку Волинської області.
04.11.2025 ОСОБА_5 затримано, в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, за адресою: АДРЕСА_3 , чим припинено вчинення тривалого кримінального правопорушення.
Таким чином, дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч.5 ст.407 КК України, як умисні дії, які виразились у самовільному залишенні військової частини військовослужбовцем без поважних причин тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 подав клопотання про звільнення підозрюваного ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України, оскільки ОСОБА_5 виявив намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби та бажає надалі проходити службу у військовій частині НОМЕР_6 .
Обвинувачений ОСОБА_5 в судовому засіданні просив клопотання задовольнити та вказав, що добровільно звернувся із клопотанням про намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби та бажає надалі проходити службу у військовій частині НОМЕР_6 . Окрім цього, вказав, що розуміє наслідки звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України.
Заслухавши думку прокурора, пояснення обвинуваченого та його захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження №62025140130001034 від 17.07.2025, суд дійшов наступного висновку.
Положення ст.44 КК України передбачають, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Частиною 5 ст. 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Згідно з п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно ч.1, 2, 3 ст.285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз'яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Згідно з положеннями ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Частиною 2 ст.286 КПК України визначено, що у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
Отже, оскільки статтями 284-288 КПК України встановлено сукупність підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності, а саме: наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого (підозрюваного) від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого (підозрюваного) на закриття кримінального провадження на цих підставах, то звільнення обвинуваченого (підозрюваного) від кримінальної відповідальності за наявності сукупності вказаних умов є обов'язковим.
Згідно з вимогами ч.8 ст.284 КПК України закриття кримінального провадження з підстав передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
Так, судом встановлено, що 05.11.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
В свою чергу, ОСОБА_5 , який до кримінальної відповідальності за статтями 407, 408 КК України не притягувався, добровільно звернувся з клопотанням про намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби у військовій частині.
Разом з цим, відповідно до письмової згодикомандира військової частини НОМЕР_6 від 30.01.2026 № 1203 останній надав письмову згоду на продовження проходження військової служби ОСОБА_5 ..
Вирішуючи питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, суд повинен з'ясувати наявність обов'язкової сукупності таких умов: 1) особа вчинила кримінальне правопорушення вперше; 2) кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 КК України, вчинене під час дії воєнного стану; 3) особа, яка вчинила таке кримінальне правопорушення, добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби; 4) наявність письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Отже, аналізуючи визначені ч.5 ст.401 КК України умови та підстави звільнення від кримінальної відповідальності, а також досліджені докази, судом встановлено, що ОСОБА_5 під час дії воєнного стану вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.407 КК України, добровільно звернувся із клопотанням про намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби та отримав письмову згоду командира військової частини НОМЕР_6 на продовження проходження військової служби.
При цьому, загальновідомим є факт, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022, на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого неодноразово продовжувався, востаннє Указом Президента України від 12.01.2026 року №40/2026, затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року №14366, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.
Як підсумок, судом встановлено, що усі умови та підстави, визначені ч.5 ст.401 КК України, для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, виконано.
Водночас, судом встановлено, що ОСОБА_5 цілком розуміє свої права, визначені ч. 3 ст.285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ч.5 ст.401 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_5 , після вчинення ним під час дії воєнного стану кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, яке він вчинив вперше, добровільно звернувся із клопотанням про намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби, зважаючи на наявність письмової згоди командира військової частини НОМЕР_6 на продовження проходження ОСОБА_5 військової служби, беручи до уваги дані про особу обвинуваченого, який раніше не судимий, надав згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, тому суд вважає за можливе, у відповідності до ч.5 ст.401 КК України та ч.3 ст.288 КПК України, звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження №62025140130001034 від 17.07.2025 в частині обвинувачення ОСОБА_5 за ч.5 ст. 407 КК України, закрити.
Керуючись ст. 284, 285, 286, 288, 369-372 КПК України, на підставі ст. 44, ч. 5 ст. 401 КК України, суд, -
Клопотання захисника ОСОБА_4 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності- задовольнити.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі ч.5 ст.401 КК України.
Кримінальне провадження №62025140130001034 від 17.07.2025 в частині обвинувачення ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України - закрити.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_6 після набрання ухвалою законної сили невідкладно прийняти ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військову службу у військовій частині НОМЕР_6 .
Зобов'язати ОСОБА_5 , невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання ухвалою законної сили прибути до військової частини НОМЕР_6 для продовження проходження військової служби.
Копію ухвали після її проголошення вручити прокурору, обвинуваченому та направити до військової частини НОМЕР_6 для відому та виконання.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1