Копія
20 лютого 2026 року Справа № 608/414/26
Номер провадження3/608/185/2026
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н. В. , розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Калуш Івано-Франківської області, місце проживання за реєстрацією АДРЕСА_1 , місце перебування фактичне АДРЕСА_2 , громадянина України, командира роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , освіта вища, розлученого, на утримання одна неповнолітня дитина, несудимого, учасника бойових дій, не притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 172-15, ст. 172-20 КУпАП,
за ч. 3 ст. 172-20, ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадженні Чортківського районного суду Тернопільської області знаходяться адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за № 608/414/26 (номер провадження № 3/608/185/2026) за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за № 608/415/26 (номер провадження № 3/608/186/2026) за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП .
Згідно протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями, два адміністративних матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, ч. 2 ст. 172-15 КУпАП автоматизовано розподілено головуючій судді Яковець Н. В.
Розгляд вищезазначених адміністративних матеріалів призначений на 20 лютого 2026 року.
Згідно протоколу ЛВТ/Ч № 39 про військове адміністративне правопорушення від 03 лютого 2026 року, складеного начальником групи ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_2 , вбачається, що 02 лютого 2026 року о 13 год. 10 хв. капітан ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем призваним по мобілізації, займаючи посаду командира роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння на території розташування військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 , після проведеного медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в КНП «Чортківська ЦМЛ» Чортківської міської ради за адресою: м. Чортків, вул. Пігути, 31Б, встановлено діагноз: алкогольне сп'яніння, показник 2,36 проміле, що підтверджується висновком медичного огляду КНП «Чортківська ЦМЛ» Чортківської міської ради № 12 від 02.02.2026 року.
Згідно протоколу ЛВТ № 33 про військове адміністративне правопорушення від 03 лютого 2026 року, складеного офіцером відділення запобігання вчиненню, виявлення та припинення кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_3 лейтенантом ОСОБА_3 , вбачається, що 02.02.2026 о 13 год. 10 хв. начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , був виявлений капітан ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
02.02.2026 о 13 год. 15 хв. капітан ОСОБА_1 був затриманий та доставлений до відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_4 ), де йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (аналізатор вмісту парів алкоголю «Алконт-М» № 00241-15). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів капітан ОСОБА_1 відмовився (акт огляду № 40 від 02.02.2026).
В подальшому о 13 год. 25 хв. капітан ОСОБА_1 був направлений на огляд з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Чортківська ЦМЛ» Чортківської міської ради (направлення від 02.02.2026 № 697/7/1095).
02.02.2026 о 14 год. 05 хв. капітана ОСОБА_1 доставлено на медичний огляд до КНП «Чортківська ЦМЛ» Чортківської міської ради за адресою: АДРЕСА_5 , де капітану ОСОБА_1 після проведеного медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння встановлено діагноз: алкогольне сп'яніння, показник 2,36 проміле, що підтверджено висновком медичного огляду КНП «Чортківська ЦМЛ» Чортківської міської ради № 12 від 02.02.2026 (14 год. 25 хв.).
В подальшому даного військовослужбовця було відсторонено від виконання службових обов'язків до витвереження до 08.00 03.02.2026.
За час перебування в стані алкогольного сп'яніння та свого відсторонення від виконання службових обов'язків капітан ОСОБА_1 свої статутні та функціональні обов'язки, визначені ст.ст. 11, 16, 49, 58-59, 111-112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, та функціональні обов'язки командира роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 не виконував, подав негативний приклад особовому складу підрозділу, чим також створив передумови до погіршення боєздатності підрозділу, в якому він проходить службу.
Таким чином, за викладених вище обставин, капітан ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем за мобілізацією, перебуваючи на посаді командира роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних та функціональних обов'язків, в умовах особливого періоду, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнає повністю, щиро розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступних висновків.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі вимог ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 визначено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою. Відповідно до постанови (ухвали) суду вноситься інформація в АСДС під номером об'єднаної справи (матеріалів кримінального провадження) та відмітки про об'єднання справ (матеріалів кримінального провадження) із зазначенням номера нової судової справи (матеріалів кримінального провадження).
На підставі викладеного, з метою недопущення порушення прав особи, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне два матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та ч. 2 ст. 172-15 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти адміністративній справі єдиний унікальний номер провадження 3/608/185/2026 та справи № 608/414/26.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам, а саме: верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, повага до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, тощо.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 3 ст. 172-20 КУпАП дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно ч. 1 ст. 172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-15 КУпАП діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки його вина доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: відомостями, які зафіксовані у вказаних вище протоколах про адміністративні правопорушення та інших матеріалах справи, його особистими поясненнями.
Накладаючи адміністративне стягнення, суддя у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу винного, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Враховуючи обставини правопорушення, особу, яка вчинила правопорушення, та керуючись ст.ст. 9, 33, 36, 172-15, 172-20, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за № 608/414/26 (номер провадження № 3/608/185/2026) за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за № 608/415/26 (номер провадження № 3/608/186/2026) за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП в одне провадження, присвоївши справі номер № 608/414/26 (провадження № 3/608/185/2026).
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20, ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави.
Звільнити ОСОБА_1 як учасника бойових дій від сплати судового збору згідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом:
Постанова набрала законної сили «______»_______________ 202___року.
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/414/26, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання до «20» травня 2026 року.
Суддя Н. В. Яковець
Копію постанови видано “___»___________________202__ року.
Секретар: