Ухвала від 18.02.2026 по справі 638/21368/24

Справа № 638/21368/24

Провадження № 2/638/923/26

УХВАЛА

Іменем України

18 лютого 2026 року м. Харків

Шевченківський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Агапова Р.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Суслової К.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_2 про повернення до стадії підготовчого провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Ужгородської міської ради, про визначення місця проживання дітей,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_4 , в якому просив:

- стягнути з ОСОБА_4 , в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти у твердій сумі у розмірі 31 960,00грн. на кожну дитину на користь батька ОСОБА_3 ;

- визначити місце проживання неповнолітніх дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з батьком ОСОБА_3 за місцем його проживання до досягнення дітьми повнолітнього віку.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 15.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.04.2025 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Орган опіки та піклування Ужгородської адміністрації Закарпатської області.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменувань місцевих загальних судів» № 4273-IXвід 26.02.2025, який набрав чинності 25.04.2025, змінено найменування місцевих загальних судів, зокрема Дзержинський районний суд м. Харкова змінено на Шевченківський районний суд м. Харкова. Зміна найменування місцевого загального суду не призвела до його реорганізації чи ліквідації або утворення нового суду.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Харкова від 05.05.2025 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Службу у справах дітей Ужгородської міської ради та виключено Орган опіки та піклування Ужгородської адміністрації Закарпатської області.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Харкова від 28.08.2025 закрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 в частині стягнення з ОСОБА_2 , в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліментів у твердій сумі у розмірі 31 960,00грн. на кожну дитину на користь батька ОСОБА_3 .

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Харкова від 22 жовтня 2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.

11.02.2026 від ОСОБА_2 надійшло клопотання про повернення зі стадії судового розгляду до стадії підготовчого судового засідання, в якому відповідач просила:

- повернути цивільну справу № 638/21368/24 зі стадії судового розгляду по суті до стадії підготовчого провадження, як єдиного процесуально допустимого способу усунення істотних порушень норм матеріального та процесуального права;

- вирішити питання про склад учасників справи шляхом залучення до участі у справі належної третьої особи - органу опіки та піклування Ужгородської міської ради, відповідно до вимог ч. 1 ст. 19 Сімейного кодексу України та ст. 53 ЦПК України;

- зобов'язати належний орган опіки та піклування надати суду письмовий висновок щодо доцільності визначення місця проживання дітей, як обов'язкову передумову законного розгляду справи по суті;

- зупинити будь-які процесуальні дії з розгляду справи по суті до отримання зазначеного висновку, оскільки його відсутність унеможливлює ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення та створює безумовну підставу для його скасування.

Клопотання обґрунтовано тим, що ухвалою від 01.04.2025 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Орган опіки та піклування Ужгородської адміністрації Закарпатської області.

14.04.2025 від Орган опіки та піклування Ужгородської адміністрації Закарпатської області надійшло клопотання про заміну третьої особи з огляду на те, що юрисдикція Органу опіки та піклування Ужгородської районної державної адміністрації не поширюється на територію виконавчого комітету Ужгородської міської ради.

Ухвалою від 05.05.2025 залучено Службу у справах дітей Ужгородської міської ради до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виключено Орган опіки та піклування Ужгородської адміністрації Закарпатської області зі складу третіх осіб.

02.02.2026 від Служби у справах дітей Ужгородської міської ради надійшло клопотання про заміну третьої особи, з огляду на те, що до повноважень Служби у справах дітей Ужгородської міської ради не належить надання висновку щодо доцільності визначення місця проживання дітей, тому належно третьою особою є Орган опіки та піклування Ужгородської міської ради.

Вказує, що суд в численних ухвалах вимагав не уповноважену юридичну особу (Службу у справах дітей Ужгородської міської ради) надати висновок, який не формувався вказаною особою, у зв'язку з чим відповідач робить висновок, що судом до участі у справі залучено не належну третю особу.

Також відповідач вказує, що згідно сталої пракрити Верховного Суду, викладеної у постановах від 03.10.2019 у справі № 902/271/18, від 16.02.2021 у справі №922/2115/19, в ухвалі від 22.06.2021 у справі № 923/525/20, постанові від 16.12.2021 у справі № 910/7103/21 суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження.

Зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 197 ЦПК України, саме у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про склад учасників справи, у тому числі залучення або заміну третіх осіб. Частина 1 ст. 53 ЦПК України передбачає, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, залучаються судом, якщо рішення у справі може вплинути на їх права або обов'язки.

Разом з тим вказує, що процесуальний порядок такого залучення прямо віднесений до стадії підготовчого провадження, що узгоджується із системним тлумаченням норм ст. 53, 189, 196-198 ЦПК України. Стаття 189 ЦПК України визначає завдання підготовчого провадження, серед яких прямо зазначено: визначення складу учасників справи та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Отже, після закриття підготовчого провадження суд позбавлений процесуальної можливості вирішувати питання заміни неналежної третьої особи на належну, оскільки ЦПК України не передбачає такої процесуальної дії на стадії судового розгляду по суті.

Враховуючи викладене відповідач вказує, що у даній справі склалася ситуація, коли клопотання про залучення належної третьої особи може бути розглянуте лише на стадії підготовчого провадження, а відсутність належного органу опіки та піклування унеможливлює законний розгляд справи по суті.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Харкова від 11 лютого 2026 року заяву ОСОБА_2 про її участь у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції задоволено. Роз'яснено відповідачу положення ч. 5 ст. 212 ЦПК України, за змістом якої ризики технічної неможливості участі у відео конференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку, тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

У судовому засіданні 18.02.2026 ОСОБА_2 заявила клопотання про залучення у якості її представника ОСОБА_7

18.02.2026 для вирішення відповідного клопотання судом оголошено перерву у справі.

18.02.2026 оголошено вступну та резолютивну частину ухвали, постановленої за результатом розгляду вищезазначеного клопотання.

Одночасно після проголошення вступної та резолютивної частини ухвали, судом розглянуто клопотання ОСОБА_2 від 11.02.2026 в частині повернення до стадії підготовчого провадження.

Разом з тим, під час проголошення вступної та резолютивної частини ухвали, постановленої за результатом розгляду клопотання ОСОБА_2 про залучення у якості її представника Криворучко Л.С. та під час розгляду клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження, ОСОБА_2 на зв'язок в режимі відеоконференції не вийшла.

Представник позивача у судовому засіданні клопотання ОСОБА_2 в частині повернення до стадії підготовчого провадження підтримала.

Суд, дослідивши клопотання, заслухавши представника позивача у відкритому підготовчому судовому засіданні, дійшов наступних висновків.

Щодо повернення до стадії підготовчого провадження для залучення органу опіки та піклування Виконавчого комітету Ужгородської міської ради.

02.02.2026 від Служби у справах дітей Ужгородської міської ради надійшла заява про залучення до участі у справі належну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Виконавчий комітет Ужгородської міської ради як орган опіки та піклування.

Служба у справах дітей Ужгородської міської у заяві вказала, що оскільки висновок про доцільність визначення місця проживання дітей було прийнято за результатами комплексного та всебічного розгляду питання Комісією з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Ужгородської міської ради, на підставі рішень якої Органом опіки та піклування в особі виконавчого комітету Ужгородської міської ради було підготовлено та затверджено відповідний висновок, належною третьою особою, на яку в силу вимог статті 19 Сімейного кодексу України покладено імперативний обов'язок щодо надання та офіційного подання такого висновку до суду, є саме Виконавчий комітет Ужгородської міської ради як самостійна юридична особа.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Згідно приписів ст.53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

З аналізу наведених норм вбачається, що у даній справі залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можливо лише до закінчення підготовчого провадження у справі.

Також, згідно ч.4 ст.19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Згідно ч.6 ст.56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов'язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.

Згідно висновку Верховного Суду, викладеного у Постанові від 16 грудня 2021 року (справа №910/7103/21) суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження.

Разом з тим такі обставини мають бути вагомими, оскільки можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій господарського процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.

В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 12 січня 2022 року у справі № 234/11607/20 (провадження № 61-15126св21), зроблено висновок, що: «при застосуванні процесуальних норм належить уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до скасування процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».

Враховуючи клопотання відповідача та Служби у справах дітей Ужгородської міської ради про залучення третьої особи - органу опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради, беручи до уваги те, що висновок щодо доцільності визначення місця проживання малолітніх дітей складений органом опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради, суд вважає клопотання відповідача про повернення до стадії підготовчого провадження обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Разом з тим, відповідачем у клопотанні зазначено, що Служба у справах дітей Ужгородської міської ради є неналежною третьою особою.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 19 СК України при розгляді справи щодо місця проживання дитини обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Згідно п.3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою від 24 вересня 2008 р. № 866 органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Для здійснення визначених законодавством повноважень щодо захисту прав дітей районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міські, районні у містах (у разі утворення), селищні, сільські ради забезпечують утворення служб у справах дітей.

Служби у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (далі - служби у справах дітей) здійснюють:

безпосереднє ведення справ і координацію діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей;

облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які можуть бути усиновлені; дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій; усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; дітей, влаштованих під опіку, піклування, у прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, сім'ї патронатних вихователів; дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; кандидатів в усиновлювачі, патронатні вихователі та їх помічники; нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема дітей, які до утворення служб у справах дітей міськими, районними у містах (у разі утворення), селищними, сільськими радами перебували на відповідному обліку в службах у справах дітей райдержадміністрацій;

приймання та опрацювання заяв і документів, передбачених цим Порядком. Заяви, передбачені цим Порядком, подаються заявниками у паперовій формі під час особистого прийому у службі у справах дітей, крім випадків, коли цим Порядком передбачено подання заяви в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або в інший спосіб.

Згідно з підпунктом 6 пункту 5 Примірного положення про службу у справах дітей міської, районної у місті ради, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 16 вересня 2021 року № 518, служба має право: представляти в разі необхідності інтереси дітей у судах, у їх взаємодії з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, брати участь у розгляді судами справ щодо дітей і захисту їхніх прав та інтересів.

У цій справі відповідно до статті 19 СК України, підпункту 6 пункту 5 Примірного положення про службу у справах дітей міської, районної у місті ради Служба у справах дітей Ужгородської міської ради бере участь як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, тобто є належною стороною у справі.

Керуючись ст.189 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Клопотання ОСОБА_2 про повернення до стадії підготовчого провадження - задовольнити.

Повернутись у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Ужгородської міської ради, про визначення місця проживання дітей до стадії підготовчого провадження.

Призначити підготовче судове засідання на 16:00 год. 18.02.2026.

Повідомити учасників справи про дату, час та місце судового засідання.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Р.О. Агапов