Постанова від 10.02.2026 по справі 909/584/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року

м. Київ

cправа № 909/584/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Чумака Ю. Я. - головуючого, Дроботової Т. Б., Багай Н. О.,

секретар судового засідання - Лелюх Є. П.,

за участю представників:

позивача - Кудли О. Й. (у порядку самопредставництва),

відповідача - Сливки В. В. (адвокат),

розглянув касаційну скаргу Болехівської міської ради Івано-Франківської області

на постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2025 у справі

за позовом Болехівської міської ради Івано-Франківської області

до Комунального підприємства "Водоканал" Долинської міської ради

про визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025.

Короткий зміст і підстави позовних вимог

1. Болехівська міська рада Івано-Франківської області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Комунального підприємства "Водоканал" Долинської міської ради (далі - КП "Водоканал") про визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025, укладеного між КП "Водоканал" та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області.

2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що умови оспорюваного договору не відповідають жодному з п'яти типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення". Виконавчий комітет Болехівської міської ради, як і Болехівська міська рада, не є підприємством питного водопостачання, а є підприємством, що безпосередньо користується централізованим питним водопостачанням, а тому не може надавати послуги з централізованого питного водопостачання споживачам. В оспорюваному договорі в цифровому та прописаному значенні містяться різні обсяги питного водопостачання та ціна за надані послуги. Позивач також зауважує, що Виконавчий комітет Болехівської міської ради не є юридичною особою, а Болехівська міська рада не надавала повноважень на укладення цього договору, тобто відсутній обсяг цивільної дієздатності на вчинення правочину. Договір укладено в умовах крайньої необхідності, з метою уникнення порушення прав жителів Болехівської територіальної громади на забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб, а також запобігання поширенню інфекційних або масових неінфекційних хвороб. У зв'язку з цим позивач зазначає, що спірний договір укладено під впливом тяжких обставин та на вкрай невигідних умовах.

Короткий зміст судових рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 (суддя Горпинюк І. Є.) позов задоволено частково: визнано недійсним договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025, укладений між КП "Водоканал" та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в частині:

- другого речення пункту 2 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01.05.2025 здійснюватиметься виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього договору;

- пункту 4 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: З 01.05.2025 виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади;

- пункту 5 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади в частині, що стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області;

- Загальних умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади щодо того, що стороною - Споживач за цією частиною договору виступає Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франкіівської області.

Рішення суду мотивовано тим, що окремі пункти договору не відповідають вимогам закону та порушують права позивача, зокрема, ті, що передбачають придбання питної води виконавчим комітетом та подальше забезпечення нею кінцевих споживачів, оскільки такі дії є господарською діяльністю підприємства питного водопостачання і не можуть належати до повноважень виконавчого комітету. При цьому суд зауважив, що оспорюваний договір міг бути вчинений і без включення до нього таких незаконних пунктів, оскільки та частина зобов'язань за договором, яка, за висновком суду, суперечить закону, виникає лише за умови невиконання виконавчим комітетом іншого зобов'язання щодо визначення виконавчим комітетом відповідного суб'єкта господарювання, то такі не є істотними умовами договору, а тому їх недійсність не має наслідком недійсності усього договору, тому за висновком суду першої інстанції такі пункти договору визнаються недійсними.

4. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2025 (судді: Кравчук Н. М. - головуючого, Зварич О. В., Скрипчук О. С.) рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у задоволеній частині скасовано; в цій частині прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову; в решті рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 залишено без змін.

Постанову мотивовано тим, що визнання положень оспорюваного договору недійсними є помилковим, оскільки вони не порушують законодавство, а спрямовані на виконання повноважень виконавчого комітету щодо забезпечення водопостачання відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. У касаційній скарзі Болехівська міська рада Івано-Франківської області просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2025, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 залишити без змін.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

6. На обґрунтовування наявності підстави для касаційного оскарження згідно з положеннями пункту 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) скаржник посилається на те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, пункт 2 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, норми підпункту 5 пункту "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 1, 14-16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

На думку скаржника, суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, не врахував законних прав та інтересів Болехівської міської територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Болехівської міської ради, яке полягає у неможливості органу місцевого самоврядування здійснювати господарську діяльність, що є порушенням економічних та фінансових інтересів громади.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

7. КП "Водоканал" у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, з мотивів наведених у оскаржуваній постанові.

Розгляд справи Верховним Судом

8. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.01.2026 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Болехівської міської ради Івано-Франківської області на постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2025 у справі № 909/584/25 та призначено розгляд справи у судовому засіданні на 10.02.2026.

Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

9. Як з'ясували суди попередніх інстанцій, КП "Водоканал" здійснює діяльність зі забору, очищення та постачання води (основний вид діяльності). Засновником відповідача є Долинська міська рада.

10. 23.01.2024 Долинською міською радою Калуського району Івано-Франківської області прийнято рішення № 2540-43/2024 "Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області", яким рада вирішила:

1) передати безоплатно у комунальну власність Болехівській територіальній громаді Івано-Франківської області, Вигодській територіальній громаді Івано-Франківської області, Моршинській територіальній громаді Львівської області відповідну мережу водопроводів та обладнання на цій мережі, що перебувають на територіях цих громад, починаючи від точок розмежування, на яких встановлено вузли обліку води відповідно до рішення Виконавчого комітету Долинської міської ради від 31.10.2023 № 799;

2) КП "Водоканал" (Яремків С. Д.):

2.1) до 01.03.2024 забезпечити проведення переговорів із представниками Болехівської міської ради, Вигодської селищної ради, Моршинської міської ради щодо реалізації цього рішення;

2.2) до 01.03.2024 подати на затвердження Виконавчому комітету Долинської міської ради розрахунок тарифу на централізоване водопостачання для споживачів, що є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання з метою забезпечення водою населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад, відповідно до пункту 25 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за від 01.06.2011 № 869;

2.3) не пізніше, ніж 01.05.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно з пунктом 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;

2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територіях Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 30.04.2024. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно з підпунктом 3.3 пункту 3 цього рішення.

11. Згідно з рішенням Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області від 19.09.2024 № 2826-47/2024 внесено зміни до рішення від 23.01.2024 № 2540-43/2024 шляхом викладення підпунктів 2.3 і 2.4 у новій редакції, а саме:

"2.3) не пізніше, ніж 01.11.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно з пунктом 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;

2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 31.10.2024. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно з підпунктом 2.3 пункту 2 цього рішення".

12. Листом від 01.11.2024 № 467/021-29/24 Болехівський міський голова звернувся до Долинської міської ради та депутатів Долинської міської ради з проханням про відтермінування передачі водопровідних мереж на баланс Болехівської міської ради до 01.03.2025. У листі зазначено, що працівниками Виконавчого комітету Болехівської міської ради розробляється Програма розвитку систем водопостачання та водовідведення Болехівської територіальної громади на 2025-2028 роки, яка спрямована на забезпечення населення якісною питною водою відповідно до Закону України "Про питну воду та питне водозабезпечення". Зазначається про готовність надавати міжбюджетний трансферт бюджету Долинської територіальної громади для КП "Водоканал" на реконструкцію та ремонти діючих систем водопостачання, поліпшення якості питної води, підвищення надійності експлуатації систем водопостачання і водовідведення. Болехівська міська рада висловила готовність до співпраці для забезпечення максимально прозорого і послідовного процесу передачі мереж. Просить надати час до 01.03.2025 для створення належних умов щодо забезпечення послугою з централізованого водопостачання мешканців Болехівської територіальної громади.

13. Протоколом від 28.02.2025 № 5 позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішено, зокрема, таке: діючи в умовах крайньої необхідності, з метою уникнення припинення надання послуг з водопостачання КП "Водоканал", рекомендувати міському голові (І. Яцинину) підписати запропонований виконавцем послуг (КП "Водоканал") договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області.

14. 28.02.2025 Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області звернувся до Долинського міського голови та директора КП "Водоканал" із гарантійним листом (за підписом Болехівського міського голови) від 28.02.2025 № 718/021-17/25, у якому просив до 01.05.2025 продовжити водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади на тих самих умовах, які діяли до цього часу. При цьому Болехівська міська рада Івано-Франківської області та Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області гарантують вжити таких заходів до 01.05.2025: 1) визначити суб'єкта господарювання, який буде відповідати за водозабезпечення безпосередньо Болехівської територіальної громади; 2) прийняти від Долинської міської ради до комунальної власності Болехівської територіальної громади усі мережі водопроводів, які пролягають на нашій території та які є необхідними для водозабезпечення громади; 3) прийняти на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади; 4) за необхідності забезпечити транзит води до Моршинської територіальної громади. На підтвердження висловлених в цьому листі гарантій Болехівський міський голова зазначив, що готовий від імені Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області підписати 28.02.2025 договір, який буде врегульовувати таку ситуацію.

15. 28.02.2025 між КП "Водоканал" (виконавець) та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в особі міського голови Яцинина І. В. (споживач) було укладено договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області, який складається з двох частин: "Особливі умови договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади" та "Загальні умови договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади", за умовами якого:

- до 30.04.2025 (включно) забезпечення водою усіх споживачів Болехівської територіальної громади здійснює КП "Водоканал" Долинської міської ради (пункт 1 Особливих умов);

- до 30.04.2025 (включно) Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області зобов'язаний визначити суб'єкта господарювання, який буде здійснювати забезпечення водою усіх споживачів Болехівської територіальної громади з яким КП "Водоканал" зобов'язане укласти договір у точній відповідності із загальними умовами цього договору. Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01.05.2025 здійснюватиметься Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього договору (пункт 2 Особливих умов);

- відповідно до рішення Долинської міської ради від 23.01.2024 № 2540-43/2024 усі мережі водопроводів, які пролягають на території Болехівської громади та які є необхідними для водозабезпечення громади, можуть бути прийняті Болехівською територіальною громадою у будь-який час до 01.05.2025 (пункт 3 Особливих умов);

- з 01.05.2025 Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади (пункт 4 Особливих умов);

- у разі виникнення потреби щодо водозабезпечення Моршинської територіальної громади, то стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області або визначений ним суб'єкт господарювання (пункт 5 Особливих умов).

- виконавець зобов'язується з 01.05.2025 передавати споживачу питну воду (надати послугу водопостачання) для подальшого забезпечення здійснення споживачем централізованого водопостачання серед своїх абонентів у Болехівській територіальній громаді. Споживач зобов'язується проводити відбір води з відповідної точки розмежування (яка визначена в пункті 2.2) на умовах, передбачених цим договором, а також своєчасно оплачувати отриману воду за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором (пункт 1.1 Загальних умови);

- облік наданої послуги водопостачання здійснюється засобами обліку виконавця, які опломбовані, зареєстровані виконавцем та перелік яких зазначено в пункті 2.4 цього договору (пункт 2.3 Загальних умови);

- обсяг (договірна величина) послуг водопостачання за цим договором на 2025 рік становить 392 000 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч) кубічних метрів води, що еквівалентно 49 000 (сорок дев'ять тисяч) м3 води на один календарний місяць (пункт 3.1 Загальних умови);

- тарифи на послуги з централізованого водопостачання - 13,55 гривень за 1 м3 з ПДВ. Ціна цього договору складає 5 311 600 (сім мільйонів дев'ятсот шістдесят сім тисяч чотириста) грн з ПДВ (пункти 4.1, 4.5 Загальних умови);

- розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць (з першого числа до останнього дня кожного календарного місяця) (пункт 5.1 Загальних умови);

- споживач зобов'язується проводити оплату за отримані послуги водопостачання шляхом перерахування коштів платіжним дорученням до 5 числа наступного місяця, що йде за розрахунковим 100 % вартості послуг водопостачання (пункт 5.3 Загальних умови);

- для обмеження (припинення) надання відповідної послуги споживачу (у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті послуги) виконавець надсилає споживачу попередження про те, що у разі непогашення ним заборгованості за спожиті послуги протягом 10 календарних днів з дня направлення попередження, надання йому послуг може бути припинено. У разі непогашення споживачем заборгованості протягом 10 календарних днів з дня надіслання відповідного попередження, виконавець має право обмежити (припинити) надання послуг споживачу (пункти 7.2, 7.3 Загальних умови);

- Особливі умови цього договору набувають чинності 28.02.2025. Загальні умови цього договору набирають чинності з 01.05.2025 та діють до 31.12.2025, а в частині невиконання грошових зобов'язань - до повного виконання. Якщо за 5 днів до закінчення терміну дії цього договору жодна сторона не заявить про його розірвання, тоді він вважається продовженим на наступний календарний рік (пункт 10.1 Загальних умови).

16. 05.03.2025 Болехівська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 54-55/25 "Про прийняття у комунальну власність Болехівської міської ради водопровідних мереж", відповідно до якого міська рада вирішила:

- надати згоду на безоплатне отримання у комунальну власність Болехівській міській раді водопровідних мереж КП "Водоканал" Долинської міської ради, які розташовано на території Болехівської територіальної громади (пункт 1);

- утворити комісію для прийняття у комунальну власність Болехівської територіальної громади водопровідних мереж (склад комісії додається) (пункт 2);

- комісії провести роботу щодо прийняття фактичних мереж та підписання акта приймання-передачі водопровідних мереж, який подати на затвердження міській раді до 01.04.2025 (пункт 3).

17. Окрім того, 05.03.2025 Болехівська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 53-55/25 "Про затвердження статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств в новій редакції", яким затверджено статут Болехівського комбінату комунальних підприємств в новій редакції.

18. Відповідно до нової редакції статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств, затвердженого рішенням Болехівської міської ради від 05.03.2025 № 53-55/25, предметом діяльності цього підприємства є, зокрема, розподілення води водопроводами, транспортом або іншими засобами.

19. 05.03.2025 Болехівська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 55-55/25 "Про безоплатну передачу водопровідних мереж з балансу Болехівської міської ради на баланс Болехівського комбінату комунальних підприємств", відповідно до якого рада вирішила:

- передати безоплатно з балансу Болехівської міської ради на баланс Болехівського комбінату комунальних підприємств на праві господарського відання водопровідні мережі згідно з актом приймання-передачі водопровідних мереж (пункт 1);

- Болехівському комбінату комунальних підприємств прийняти на баланс майно, визначене актом приймання-передачі, згідно з вимогами чинного законодавства України (пункт 2).

20. Листом від 02.06.2025 КВ "Водоканал" повідомило Виконавчий комітет Болехівської міської ради, що кінцеві споживачі Болехівської територіальної громади за травень місяць 2025 року, згідно з показами лічильника холодної води, використали питної води в кількості 47420,66 м3 за ціною 13,35 грн/м3. Отже, вартість наданих послуг КП "Водоканал" для Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області за травень місяць 2025 року становить 642 549,94 грн. До цього листа долучено розрахунок за водопостачання (рахунок від 30.05.2025 № 1Б) та акт від 30.05.2025, за яким сума наданих послуг за травень місяць 2025 року становить 642 549,94 грн, всього спожито 47420,66 м3 питної води. Зазначені документи підписані лише КП "Водоканал".

21. 06.06.2025 КП "Водоканал" попередженням № 246 попередило Виконавчий комітет Болехівської міської ради про можливе обмеження (припинення) надання послуг у разі непогашення в повному обсязі заборгованості перед КП "Водоканал" у сумі 642 549,94 грн, протягом 10 календарних днів з дня отримання цього попередження, тобто у строк до 16.06.2025 (включно).

22. Відповідно до протоколу № 5 позачергового засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 17.06.2025 комісія, зокрема, вирішила: - директору КП "Водоканал" Долинської міської ради (С. Яремків): невідкладно відновити надання послуг з централізованого водопостачання споживачам Болехівської міської територіальної громади з метою безперебійного життєзабезпечення населення та закладів освіти, охорони здоров'я в умовах правового режиму воєнного стану та недопущення виникнення надзвичайних ситуацій; надати інформацію голові Калуської районної державної адміністрації - начальнику Калуської районної військової адміністрації Жанні Табанець, начальнику Калуського РВ УСБУ в Івано-Франківській області Віталію Гривнаку, начальнику Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області Сергію Харіну про відновлення послуг з централізованого водопостачання споживачам Болехівської територіальної громади; у разі невиконання договірних зобов'язань щодо оплати за надані послуги Болехівською міською радою згідно з укладеним договором щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025 спір вирішувати в судовому порядку; - міському голові Болехівської міської ради (І. Яцинину) невідкладно, в межах повноважень визначених законом, вирішити питання водопостачання для населення та погашення заборгованості за надані послуги водопостачання відповідно до укладеного договору.

23. Однак в подальшому, Болехівська міська рада дійшла висновку, що укладений договір є незаконним, тому звернулася з позовом про визнання його недійсним.

Позиція Верховного Суду

24. Згідно з положеннями частини 1 статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

25. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд вважає, що підстав для задоволення касаційної скарги немає, з огляду на таке.

Щодо підстав касаційного оскарження, передбачених пунктом 3 частини 2 статті 287 ГПК України

26. У касаційній скарзі позивач підставою касаційного оскарження визначив пункт 3 частини 2 статті 287 ГПК України.

Скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 2 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, підпункту 5 пункту "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 1, 14- 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

27. Відповідно до приписів пункту 3 частини 3 статті 287 ГПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

28. Зі змісту зазначеної норми вбачається, що вона спрямована на формування єдиної правозастосовчої практики, шляхом висловлення Верховним Судом висновків щодо питань застосування тих чи інших норм права, які регулюють певну категорію відносин та підлягають застосуванню господарськими судами під час вирішення спору.

29. У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 3 частини другої статті 287 ГПК України, крім встановлення відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, обов'язковому дослідженню підлягає також питання щодо необхідності застосування таких правових норм для вирішення спору з огляду на встановлені фактичні обставини справи.

30. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.03.2023 у справі № 154/3029/14-ц зазначила, що правові висновки Верховного Суду не мають універсального характеру для всіх без винятку справ. З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду в кожній конкретній справі.

31. Отже, формування Верховним Судом висновку має стосуватися спірних конкретних правовідносин, ураховуючи положення чинного законодавства та встановлені судами під час розгляду справи обставини. При цьому формування правового висновку не може здійснюватися поза визначеними статтею 300 ГПК України межами розгляду справи судом касаційної інстанції.

32. Як свідчить зміст оскаржуваних судових рішень, суди попередніх інстанцій досліджували та оцінювали доводи учасників справи через призму предмету, підстав позову та кола доказування, які входять у такій категорії справ.

33. Так, суд апеляційної інстанції виходив з того, що за змістом пункту 2 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, їх умови не поширюються на відносини між суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (ліцензіатом, що реалізує/придбаває питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подає стічні води для централізованого водовідведення іншому ліцензіату.

34. Верховний Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що спірний договір не опосередковує відносини з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, і на відносини сторін за оспорюваним договором не поширюються положення Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Виконавчий комітет Болехівської міської ради за цим договором не є ні індивідуальним, ні колективним споживачем таких послуг в розумінні Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а тому оспорюваний договір не мав укладатися відповідно до типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), про що судом першої інстанції зроблено правильний висновок.

35. Отже, відмовляючи у задоволені позову, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що діяльність виконавчого комітету не підпадає під визначення господарської діяльності у розумінні статей 1, 14- 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", оскільки не спрямована на комерційні цілі, а на забезпечення потреб громади, що є прямим обов'язком виконавчого комітету відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

36. З огляду на викладене Верховний Суд не вбачає підстав для формування висновку із зазначених скаржником питань в спірних правовідносинах у справі, яка розглядається, оскільки на відносини сторін за оспорюваним договором не поширюються положення Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, діяльність виконавчого комітету не підпадає під визначення господарської діяльності у розумінні статей 1, 14- 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", а є прямим обов'язком виконавчого комітету відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

37. Таким чином, наведена позивачем у касаційній скарзі підстава касаційного оскарження, передбачена пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, не знайшла свого підтвердження, а тому немає підстави для скасування оскаржуваної постанови.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

38. Відповідно до частин 1, 2, 4, 5 статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

39. За змістом пункту 1 частини 1 статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судове рішення суду апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

40. Відповідно до частини 1 статті 309 ГПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

41. Оскільки наведена скаржником підстава касаційного оскарження не підтвердилася під час касаційного провадження, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувана постанова - залишенню без змін.

Розподіл судових витрат

42. Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку статті 129 ГПК України покладається на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Болехівської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення.

Постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2025 у справі № 909/584/25 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Ю. Я. Чумак

Судді Т. Б. Дроботова

Н. О. Багай