вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
20 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 912/787/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу
за позовом Петрівської селищної ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія»
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 221151,92 грн безпідставно сплачених коштів,
за участі:
- секретаря судового засідання - Рудченко І.О.,
- представників: Позивача - адвоката Циба С.В., Відповідача - адвоката Лисенка С.В.,
25.03.2025 Петрівська селищна рада звернулася з позовом до ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» і просить:
- визнати недійсними укладені між Петрівською селищною радою та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» у межах договору постачання електричної енергії № 1154 від 22.12.2022 додаткові угоди № 1/1 від 31.01.2023, № 2 від 24.05.2023, № 3 від 24.07.2023, № 4 від 03.08.2023, № 5 від 04.09.2023, № 7 від 05.12.2023;
- стягнути з ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» безпідставно сплачені кошти у сумі 221151,92 грн.
Ухвалою від 28.03.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.
У межах справи ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» подало відзив на позов, а Петрівська селищна рада - відповідь на відзив.
Підготовче провадження Суд здійснив у засіданнях, які відбулися 07.05.2025, 21.05.2025, 28.01.2026. У період з 21.05.2025 по 06.01.2026 провадження у справі було зупинене з підстав, викладених в ухвалі від 21.05.2025. Справу по суті Суд розглянув у засіданнях 18.02.2026 та 20.02.2026.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Петрівська селищна рада вказала, що:
- 22.12.2022 за результатами процедури державних закупівель уклала з ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» договір про постачання електричної енергії № 1154, в якому була визначена ціна одиниці електричної енергії - 5,9604 грн з ПДВ, а всього договір укладений стосовно постачання електричної енергії на суму 2250348 грн;
- у пункті 13.6.2. договору Сторони встановили можливість зміни умов стосовно ціни товару у разі її коливання на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми договору;
- у межах дії договору Сторони уклали додаткові угоди № 1/1 від 31.01.2023, № 2 від 24.05.2023, № 3 від 24.07.2023, № 4 від 03.08.2023. № 5 від 04.09.2023, № 7 від 05.12.2023, якими кожного разу збільшували вартість товару за одиницю, зменшуючи загальний обсяг річного постачання;
- укладення додаткових угод № 1/1 від 31.01.2023, № 2 від 24.05.2023, № 3 від 24.07.2023 відбулося з порушенням пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 7 пункту 19 Особливостей (постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178), оскільки відсутнє належне обґрунтування для зміни ціни товару, як істотної умови договору; наявні порушення законодавства при укладенні додаткових угод мають наслідком їх недійсність за статтями 203 та 215 ЦК України;
- укладення додаткових угод № 4 від 03.08.2023. № 5 від 04.09.2023, № 7 від 05.12.2023 відбулося з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 2 пункту 19 Особливостей (постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178), оскільки відсутнє належне обґрунтування для зміни ціни товару, як істотної умови договору; наявні порушення законодавства при укладенні додаткових угод мають наслідок їх недійсність за статтями 203 та 215 ЦК України;
- у межах договору ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» поставило електричну енергію в обсязі 242168 кВт/год, а Петрівська селищна рада сплатила за неї 1664570,07 грн; оскільки збільшення ціни товару є безпідставним, то ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» безпідставно отримало 221151,92 грн, які повинно повернути на підставі положень статті 670 ЦК України.
ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» позовні вимоги не визнало та зазначило, що зміна ціни вартості електричної енергії за оспорюваними додатковими угодами відбулася відповідно до підпунктів 2 та 7 пункту 19 Особливостей (постанова КМУ від 12.10.2022 № 1178) за наслідками зміни регульованої ціни (тарифу) на послуги з передачі електричної енергії та коливання ціни на ринку, а тому вони укладені без порушень.
22.12.2022 Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» уклали договір № 1154 про постачання електричної енергії, за умовами якого ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» зобов'язалося у 2023 році поставити Петрівській селищній раді електричну енергію у кількості 370000 кВт/год на загальну суму 2205348 грн (пункти 1.1., 2.1. договору) (а.с. 10-14).
Пунктом 5.2. договору Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» узгодили, що порядок розрахунку, спосіб визначення ціни на електричну енергію та її складові зазначаються у комерційній пропозиції.
Відповідно до пункту 5.9. договору комерційна пропозиція має містити інформацію, з-поміж іншого, про ціну на одиницю товару та спосіб оплати.
У пункті 13.6. договору Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» визначили підстави для зміни істотних умов договору. Зокрема, істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання сторонами в повному обсязі, крім випадків, з-поміж інших:
- збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми договору; збільшення ціни за одиницю товару здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог законодавства (підпункт 13.6.2.),
- зміни регульованих цін (тарифів), які застосовуються у договорі (пункт 13.6.7).
Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» у договорі також окреслили умови та порядок збільшення ціни за одиницю товару. Так:
- збільшення ціни здійснюється виходячи з наступного: Законом України «Про ринок електроенергії» визначено, що ДП «Оператор ринку» оприлюднює інформацію про ціну електричної енергії; факт зростання ціни за одиницю товару встановлюється на підставі інформації щодо середньозваженої ціни товару на РДН ОЕС України на дату укладення договору та на дату письмового звернення до споживача; сторони погоджуються та допускають, що документальним підтвердженням коливання ціни на ринку є експертні висновки уповноважених органів, сформовані на підставі інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті ДП «Оператор ринку» (підпункт 13.6.2.1.);
- якщо зміна ціни за одиницю товару у договорі уже проводилася, то наступна зміна здійснюється на підставі інформації щодо середньозваженої ціни товару на РДН ОЕС України на дату, що відповідає останній зміні та на дату нового звернення щодо зміни за одиницю товару по договору; розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах - від останньої зміни ціни та кількості (підпункт 13.6.2.3.).
Відповідно до пункту 1 додатку № 1 до договору «Комерційна пропозиція» Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» узгодили ціну за одиницю товару, а саме 5,9604 грн за 1 кВт/год електричної енергії (з ПДВ), а також у пункті 9 вказали, що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання крім випадків, передбачених у розділі 13 договору (а.с. 14 на зв.).
У подальшому з метою внесення змін до договору щодо ціни товару Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» уклали додаткові угоди № 1/1 від 31.01.2023, № 2 від 24.05.2023, № 3 від 24.07.2023, № 4 від 03.08.2023. № 5 від 04.09.2023, № 7 від 05.12.2023. Зокрема:
- додатковою угодою № 1/1 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 6,121692 грн з ПДВ, а загальна сума договору складає 2265026,04 грн (а.с. 19); в угоді вказали, що збільшення ціни електричної енергії відбулося за наслідками зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та послуги з розподілу електричної енергії згідно постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, що є складовими ціни товару;
- додатковою угодою № 2 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 6,181656 грн з ПДВ, а загальна сума договору складає 2283961,71 грн (а.с. 20); в угоді вказали, що збільшення ціни електричної енергії відбулося за наслідками зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та послуги з розподілу електричної енергії згідно постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, що є складовими ціни товару;
- додатковою угодою № 3 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 6,247476 грн з ПДВ, а загальна сума договору складає 2303017,06 грн (а.с. 21); в угоді вказали, що збільшення ціни електричної енергії відбулося за наслідками зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та послуги з розподілу електричної енергії згідно постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, що є складовими ціни товару;
- додатковою угодою № 4 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 6,666 грн з ПДВ; в угоді вказали, що підтвердженням збільшення ціни є експертний висновок Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати № В-251/6 від 31.07.2023 (а.с. 22);
- додатковою угодою № 5 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 7,25758 грн з ПДВ; в угоді вказали, що підтвердженням збільшення ціни є експертний висновок Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати № В-298/37 від 31.08.2023 (а.с. 23);
- додатковою угодою № 7 внесли зміни до договору та встановили, що ціна 1 кВт/год електричної енергії становить 7,49 грн з ПДВ; в угоді вказали, що підтвердженням збільшення ціни є експертний висновок Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати № В-432 від 30.11.2023 (а.с. 25).
Як слідує з експертних висновків Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати, здійснених на замовлення ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» середньозважені ціни на електричну енергію на РДН по ОЕС України та коливання ціни за певний період складали:
- за висновком № В-251/6 від 31.07.2023 середньозважена ціна станом на 22.12.2022 складала 3320,96 грн за Мвт/год, станом на 31.07.2023 - 3669,87 грн, коливання - 10,506 % (а.с. 42);
- за висновком В-298/37 від 31.08.2023 середньозважена ціна станом на 31.07.2023 складала 3669,87 грн за Мвт/год, станом на 31.08.2023 - 4162,23грн, коливання - 13,416 % (а.с. 42 на зв.);
- за висновком № В-432 від 30.11.2023 середньозважена ціна станом на 31.08.2023 складала 4162,23 грн за Мвт/год, станом на 30.11.2023 - 4357,80 грн, коливання - 4,699 % (а.с. 43).
На виконання умов договору ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» поставила за актами приймання-передачі Петрівській селищній раді 242168 кВт/год електричної енергії, а саме за актами: № 321000068/1/1 від 31.01.2023 - 23874 кВт/год (а.с. 28), № 321000068/2/1 від 28.02.2023 - 15281 кВт/год (а.с. 29), № 321000068/3/1 від 31.03.2023 - 15061 кВт/год (а.с. 30), № 321000068/4/1 від 30.04.2023 - 14386 кВт/год (а.с. 31), № 321000068/5/1 від 31.05.2023 - 5943 кВт/год (а.с. 32), № 321000068/6/1 від 30.06.2023 - 5948 кВт/год (а.с. 33), № 321000068/7/1 від 31.07.2023 - 7833 кВт/год (а.с. 34), № 321000068/8/1 від 31.08.2023 - 8500 кВт/год (а.с. 35), № 321000068/9/1 від 30.09.2023 - 24272 кВт/год (а.с. 36), № 321000068/10/1 від 31.10.2023 - 35952 кВт/год (а.с. 37 на зв.), № 321000068/11/1 від 30.11.2023 - 42559 кВт/год (а.с. 39), № 321000068/12/1 від 18.12.2023 - 42559 кВт/год (а.с. 40 на зв.).
Відповідно до платіжних доручень № 51 від 07.02.2023 (а.с. 28 на зв.), № 114 від 09.03.2023 (а.с. 29 на зв.), № 172 від 04.04.2023 (а.с. 30 на зв.), № 217 від 03.05.2023 (а.с. 31 на зв.), № 313 від 05.06.2023 (а.с. 32 на зв.), № 378 від 05.07.2023 (а.с. 33 на зв.), № 450 від 02.08.2023 (а.с. 34 на зв.), № 542 від 04.09.2023 (а.с. 35 на зв.), № 633 від 06.10.2023 (а.с. 36 на зв.), № 445 від 06.10.2023 (а.с. 37), № 733 від 07.11.2023 (а.с. 38), № 492 від 07.11.2023 (а.с. 38 на зв.), № 813 від 08.12.2023 (а.с. 39 на зв.), № 549 від 08.12.2023 (а.с. 40), № 850 від 20.12.2023 (а.с. 41), № 569 від 20.11.2023 (а.с. 41 на зв.) Петрівська селищна рада перерахувала у межах договору ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» 1664570,07 грн.
Щодо правового та договірного регулювання збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю
Станом на час укладення договору про постачання електричної енергії № 1154 від 22.12.2022 порядок закупівель за державні кошти регулювався Законом України «Про публічні закупівлі» у відповідній редакції, а також «Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» у відповідній редакції.
За змістом Закону України «Про публічні закупівлі»:
- договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (пункт 6 частини 1 статті 1);
- договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41);
- умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі (речення перше частини 4 статті 41);
- істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, з-поміж інших:
збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару; обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (пункт 2 частини 5 статті 41);
зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (пункт 7 частини 5 статті 41).
У свою чергу, у пункті 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» у редакції станом на час укладення оспорюваних додаткових угод (станом на 31.01.2023, 24.05.2023, 24.07.2023, 03.08.2023, 04.09.2023, 05.12.2023) визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
- погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару; зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення (підпункт 2);
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (підпункт 7).
Ціна договору (товару) є істотною умовою договору (частини 2, 3 статті 180 та частина 2 статті 189 Господарського кодексу України, який діяв станом на час на час укладення договору). Ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін (частина 1 статті 632 Цивільного кодексу України); зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (частина 2 статті 632 ЦК України).
Отже, Закон про публічні закупівлі та Особливості здійснення публічних закупівель дозволяли змінювати ціну за договором закупівлі за бюджетні кошти після його укладення у випадках, коли це передбачено договором або законом. У контексті спірних правовідносин вони дозволяли змінювати ціну закупівлі товару у окремих випадках:
- збільшення ціни до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни на ринку,
- у разі зміни регульованих цін (тарифів).
Зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (частина 1 статті 651 ЦК України).
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання; зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (стаття 652 ЦК України).
Відтак, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) при наявності вказаних випадків зміни ціни є правомірною виключно за таких умов:
- відбувається за згодою сторін;
- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);
- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);
- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 %;
- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися;
- регульовані ціни (тарифи) змінилися.
Поряд з цим, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні умов договору; навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена у договорі купівлі-продажу; така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір; метою регулювання, передбаченого статтею 41 Закону про закупівлі, а саме - закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10%, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Окрім того, у пункті 140 постанови від 21.11.2025 Велика Палата Верховного Суду у справі № 920/19/24 вказала, що визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.
З огляду на вказані правові положення Суд установив, що у пункті 13.6. договору № 1154 Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» визначили підстави для зміни істотних умов договору, а саме:
- у випадку збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми договору (підпункт 13.6.2.),
- зміни регульованих цін (тарифів), які застосовуються у договорі (пункт 13.6.7).
У зв'язку з цим, Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» урегулювали у межах законодавчих положень можливість збільшення ціни електричної енергії при наявності умови збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми договору, проте вона обмежує збільшення ціни 10 %.
Стосовно іншої підстави для зміни ціни (зміни регульованих цін (тарифів), які застосовуються у договорі) Суд окремо зазначає наступне.
Зокрема, відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України: ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Основні засади цінової політики та регулювання відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін передбачені положеннями Закону України «Про ціни та ціноутворення». За змістом Закону України «Про ціни та ціноутворення» в частині спірних правовідносин:
- дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (стаття 2);
- суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни (стаття 10);
- вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін (стаття 11);
- державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку (стаття 12);
- державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни (стаття 13).
Згідно з положеннями Закону України «Ринок електричної енергії» у контексті спірних правовідносин:
- універсальна послуга це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України (пункт 93 частини 1 статті 1);
- на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають: 1) тарифи на послуги з передачі електричної енергії; 2) тарифи на послуги з розподілу електричної енергії; 3) тарифи на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління; 4) ціни на універсальні послуги, ціни, за якими здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», в частині методик (порядків) їх формування; 5) ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" у випадках, передбачених статтями 63 та 64 цього Закону; 6) ціни на допоміжні послуги у випадках, передбачених статтею 69 цього Закону; 7) ставки плати за приєднання потужності та ставки плати за лінійну частину приєднання; 8) «зелені» тарифи; 9) інші тарифи та ціни в рамках покладення спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до цього Закону (частина 1 статті 7);
- постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу (частина 1); договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником; постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами (частина 2); у разі покладення на електропостачальника зобов'язань з надання універсальних послуг або виконання функцій постачальника «останньої надії» ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються відповідно до цього Закону (частина 3); покладення зобов'язань з надання універсальних послуг та/або постачання «останньої надії» не обмежує права електропостачальника здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами (частина 4); для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту (частина 5); умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу; у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, з-поміж іншого, ціна електричної енергії та послуг, що надаються (пункт 3) (частина 7) (стаття 56).
З наведених правових положень слідує, що:
- суб'єкти господарювання на ринку електричної енергії під час провадження господарської діяльності використовують «вільні ціни» та «державні регульовані ціни»;
- юридичні особи, які є електропостачальниками, постачають електричну енергію споживачам за вільними цінами;
- у випадку покладення на електропостачальника зобов'язань з надання універсальних послуг ціни (тарифи) на такі послуги визначаються відповідно до Закону, тобто є регульованими.
Суд також зазначає, що за змістом Закону України «Ринок електричної енергії» вільні ціни на ринку електричної енергії формуються на основі попиту і пропозиції через механізми конкурентних торгів, виробники та постачальники вільно домовляються про ціну, що забезпечує гнучкість, а держава регулює тарифи, у тому числі, на послуги з передачі та розподілу електричної енергії.
У свою чергу, відповідним державним органом, що здійснює державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Зокрема, за змістом Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:
- Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України (стаття 1);
- Регулятор здійснює державне регулювання шляхом, з-поміж інших, нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом та формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом (частина 2 статті 3);
- для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом (пункт 13 частини 1 стаття 17).
Отже, за Законом України «Про ціни та ціноутворення» та Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг покладені обов'язки з встановлення державних регульованих цін і тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій.
На виконання цих повноважень Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 05.10.2018 № 1177 «Про затвердження Порядку формування цін на універсальні послуги» затвердила відповідний Порядок.
За змістом Порядку формування цін на універсальні послуги:
- Порядок поширюється на постачальників універсальних послуг та визначає механізм формування цін на електричну енергію для побутових та малих непобутових споживачів під час надання універсальних послуг (пункт 1.1.);
- універсальні послуги надаються постачальником універсальних послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (пункт 1.2.);
- ціна на універсальні послуги включає в себе ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу на відповідному класі напруги згідно з укладеними договорами про надання послуг (пункт 1.4.);
- постачальник універсальних послуг формує ціни на універсальні послуги на розрахунковий період і оприлюднює їх на своєму офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, у засобах масової інформації та на своїх інформаційних стендах у центрах обслуговування споживачів не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування (пункту 1.6.);
- споживачі електричної енергії розподіляються за двома класами відповідно до встановленого чинним законодавством порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги та поділяються на дві групи: 1-а група - непобутові споживачі (для цього Порядку - малі непобутові споживачі), 2-а група - побутові споживачі (пункт 1.7.);
- ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1-ї групи) розраховується за формулою Ц уп/1 = Цзакуп/пр + Тпер + Тр/2 + Туп, грн/МВт/год, де: Цуп/1 - ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1-ї групи), у тому числі для малих непобутових споживачів, які є користувачами МСР, приєднаної до системи розподілу, грн/Мвт/год; Цзакуп/пр - прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринках постачальником універсальних послуг, грн/МВт/год, яка визначається за окремою формулою; Тпер - тариф на послуги з передачі електричної енергії, встановлений НКРЕКП, грн/МВт/год; Тр/2 - тариф на послуги з розподілу електричної енергії на 2 класі напруги, встановлений НКРЕКП, грн/Мвт/год; Туп - тариф на послуги постачальника універсальних послуг, визначений за результатами проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг, або якщо конкурс з визначення постачальника універсальних послуг не відбувся, встановлений НКРЕКП, грн/Мвт/год (пункт 2.1.).
Отже, складовою частиною ціни універсальної послуги є: ціна купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії; ціна (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг; ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу на відповідному класі напруги згідно з укладеними договорами про надання послуг. Як наслідок цьому збільшення цін (тарифів), які складають загальну ціну одиниці універсальної послуги, може збільшувати відповідну ціну послуги.
Проте, ані договір, укладений між Петрівською селищною радою та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія», ані його додаток 1, не містять вказівки про надання універсальних послуг та формування ціни на підставі встановленого порядку визначення ціни універсальної послуги, а тому Суд висновує, що у спірних правовідносинах застосовані «вільні ціни», а не «регульовані ціни».
Підтвердженням організації господарських правовідносин із застосуванням вільних цін Петрівською селищною радою та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» по договору № 1154 від 22.12.2022 є відсутність у ньому вказівок як на визначення предмету договору, який би стосувався універсальних послуг, так і на порядок визначення ціни, у тому числі її складових. Так, у пункті 5.2. договору вони урегулювали, що спосіб визначення ціни на електричну енергію та її складові зазначаються у комерційній пропозиції. Але Комерційна пропозиція, складена і підписана як додаток № 1 до договору, не містить відповідного способу визначення ціни та її складових.
За таких обставин Суд висновує, що у спірних правовідносинах ціна електричної енергії сформована як вільна ціна та при цьому Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» не визначали її складові, у тому числі тарифи, які можуть враховуватися при її визначенні. Тому умови пункту 13.6.7 договору стосовно можливої зміни ціни електричної енергії за наслідками зміни регульованих цін не стосуються можливості внесенні змін до договору в частині визначення вільної ціни.
На підставі зазначеного, фактично, умови договору № 1154 від 22.12.2022 урегульовують підставу для зміни ціни електричної енергії - «збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми договору», а умова «зміни ціни за наслідками зміни регульованих цін» не повинна застосовуватися, оскільки у ньому використані умови визначення вільної, а не регульованої ціни (тобто ця умова не узгоджується з іншими умовами, якими окреслена ціна договору).
Щодо порушень законодавства при укладенні додаткових угод №№ 1/1, 2 та 3
У межах спірних правовідносин Суд установив, що додаткові угоди № 1/1, № 2 та № 3 Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» уклали з посиланням на зміну регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та послуги з розподілу електричної енергії.
Проте, Суд попередньо вже вказав, що у договорі Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» для організації договірних зобов'язань та визначення істотних його умов застосували вільні ціни без конкретизації складових частин ціни, у тому числі не вказували, що при її визначенні використовуються регульовані ціни (тарифів) на послуги з передачі та послуги з розподілу електричної енергії.
У зв'язку з цим, Петрівська селищна рада та ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» при укладенні додаткових угод № 1/1, № 2 та № 3 порушили положення пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 7 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», оскільки внесли зміни до договору, який не передбачав застосування регульованих цін та тарифів при визначенні ціни електричної енергії та порядку зміни такої ціни.
Щодо порушень законодавства при укладенні додаткових угод № 4, № 5 та № 7
У контексті правового порядку збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю Суд установив, що за умовами договору про постачання електричної енергії № 1154 від 22.12.2022 та його додатку № 1 ціна вартості електричної енергії за 1 кВт/год установлена на рівні 5,9604 грн, а тому у випадку її збільшення у межах 10 % така ціна не може перевищувати 6,53 грн за 1 кВт/год.
Проте, у подальшому за наслідками укладення додаткових угод вона збільшилася, а саме за додатковими угодами:
- № 1/1 - до 6,121692 грн з ПДВ, тобто на 2,71 % по відношенню до первісної;
- № 2 - до 6,181656 грн з ПДВ, тобто на 3,71 % по відношенню до первісної;
- № 3 - до 6,247476 грн з ПДВ, тобто на 4,82 % по відношенню до первісної;
- № 4 - до 6,6666 грн з ПДВ, тобто на 11,85 % по відношенню до первісної;
- № 5 - до 7,25758 грн з ПДВ, тобто на 21,76 % по відношенню до первісної;
- № 7 - до 7,49 грн з ПДВ, тобто на 25,66 % по відношенню до первісної.
Відтак, при укладенні додаткових угод № 4, № 5 та № 7 ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» та Петрівська селищна рада неправомірно збільшили установлену договором ціну електричної енергії більше ніж на 10 % від початкової ціни, що суперечить наведеним положенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 2 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
При цьому сам факт збільшення ціни електричної енергії більше ніж на 10 % є окремим порушенням цієї норми без необхідності аналізу підстави збільшення ціни або відповідного коливання цін.
Щодо недійсності спірних додаткових угод
Положеннями статті 204 ЦК України установлена презумпція правомірності правочину, зокрема, він є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або він не визнаний судом недійсним.
Загальні вимоги, необхідні для чинності правочину, передбачені статтею 203 ЦК України. За частиною 1 цієї статті правочин не може суперечити законодавству.
Законодавством також установлені підстави для визнання правочину недійсним. А саме, за змістом статті 215 ЦК України: підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) (серед інших) вимог, які встановлені частиною 1 статті 203 цього Кодекс (частина 1); недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин); у цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (частина 2).
Відтак, за вказаних правових норм недійсним є правочин, який укладений з порушенням діючого законодавства.
Отже, оскільки додаткові угоди №№ 1/1, 2, 3 укладені з порушенням пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 7 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», а додаткові угоди №№ 4, 5 та 7 укладені з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 2 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» вони є недійними на підставі частини 1 статті 203 та частини 1 статті 215 ЦК України.
Щодо наслідків недійсності спірних додаткових угод
У справі Суд установив, що правовідносини з постачання електричної енергії між ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» та Петрівською селищною радою регулювалися договором постачання електричної енергії, а тому як надання послуг з постачання, так і їх оплата мали здійснюватися відповідно до його умов у частині вартості електричної енергії, яка визначена на рівні 5,9604 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Отже, ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» повинне було передати Петрівській селищній раді електричну енергію за цією ціною.
На виконання договору ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» передало Петрівській селищній раді 242168 кВт/год електричної енергії, а тому із застосуванням ціни на рівні 5,9604 грн за 1 кВт/год (з ПДВ) загальна його вартість складає 1443418,15 грн з ПДВ, із розрахунку: 242168 кВт/год х 5,9604 грн (з ПДВ) = 1443418,15 грн (з ПДВ).
Натомість, Петрівська селищна рада перерахувала ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» у межах договору 1664570,07 грн, у зв'язку з чим різниця між цією сумою та сумою загальної вартості електричної енергії, яка підлягала поставці за ціною 5,9604 грн за 1 кВт/год (з ПДВ), складає 221151,92 грн, із розрахунку: 1664570,07 грн - 1443418,15 грн = 221151,92 грн.
Частиною 1 статті 216 ЦК України встановлене правило, за яким недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю; у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
У постанові від 24.01.2024 у справі 922/2321/22 Велика Палата Верховного Суду надала правові висновки щодо застосування положень статті 1212 ЦК України при вирішенні питання про повернення виконаного за недійсним правочином. Зокрема, у пункті 82 вказала, що кошти, підстава для набуття яких відпала, повинні бути повернутими за приписами статей 216, 1212 ЦК України.
Поряд з цим, згідно з частиною 1 статті 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Отже, при визнанні спірних додаткових угод недійсними, підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною, встановленою у них, фактично відпала, а тому ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» повинне повернути Петрівській селищній раді на підставі наведених правових положень надлишково сплачені грошові кошти у сумі 221151,92 грн.
На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, Суд уважає, що:
- у спірних правовідносинах ціна електричної енергії сформована як вільна ціна, а учасники договору № 1154 від 22.12.2022 не визначали її складові, у тому числі регульовані тарифи на певні послуги, тому договір містить єдину підставу для зміни ціни електричної енергії - у разі коливання ціни, а умова щодо зміни ціни за наслідками зміни регульованих цін не повинна застосовуватися, оскільки у ньому використані умови визначення вільної, а не регульованої ціни;
- при укладенні додаткових угод № 1/1, № 2 та № 3 ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» та Петрівська селищна рада порушили положення пункту 7 частини 5 статті 41 Закону про публічні закупівлі та підпункту 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель, оскільки внесли зміни до договору, який не передбачав застосування регульованих цін та тарифів при визначенні ціни електричної енергії та порядку зміни такої ціни;
- при укладенні додаткових угод № 4, № 5 та № 7 ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» та Петрівська селищна рада неправомірно збільшили установлену договором ціну електричної енергії більше ніж на 10 % від початкової, що суперечить положенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про публічні закупівлі» та підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель; при цьому сам факт збільшення ціни електричної енергії більше ніж на 10 % є окремим порушенням цієї норми без необхідності аналізу підстави збільшення ціни або відповідного коливання цін;
- оскільки додаткові угоди №№ 1/1, 2, 3, 4, 5 та 7 укладені з порушенням закону вони є недійсними на підставі частини 1 статті 203 та частини 1 статті 215 ЦК України;
- за наслідками недійсності додаткових угод підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною, встановленою у них, фактично відпала, а тому ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» повинне повернути Петрівській селищній раді на підставі статей 216, 670 та 1212 ЦК України надлишково сплачені грошові кошти у сумі 221151,92 грн.
На підставі викладеного позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
Судовими витратами у справі є витрати Петрівської селищної ради на сплату судового збору у сумі 17188,22 грн, сплачені платіжною інструкцією від 20.03.2025.
Пункт 1 частини 2 статті 129 ГПК України встановлює, що судовий збір покладається у разі задоволення позову на відповідача, а тому судовий збір покладається на ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія».
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсними укладені між ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» та Петрівською селищною радою у межах договору про постачання електричної енергії № 1154 від 22.12.2022 додаткові угоди № 1/1 від 31.01.2023, № 2 від 24.05.2023, № 3 від 24.07.2023, № 4 від 03.08.2023, № 5 від 04.09.2023, № 7 від 05.12.2023.
3. Стягнути з ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» (розташованого за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 78; ідентифікаційний код 42132581) на користь Петрівської селищної ради (розташованої за адресою: 28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Петрове, вул. Святкова, буд. 7; ідентифікаційний код 04364199) - 221151,92 грн надмірно сплачених коштів та 17188,22 грн компенсації витрат зі сплати судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Після набрання рішенням законної сили оформлення і видача виконавчого документу буде здійснена в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. У разі необхідності отримання виконавчого документа в паперовій формі позивач має звернутися з відповідною заявою. Одночасна видача виконавчого документа в електронній та паперовій формах не допускається.
Скорочене рішення Суд проголосив - 20.02.2026.
Повне рішення Суд склав - 20.02.2026.
Суддя М.К. Закурін
Копії рішення направити Петрівській селищній раді та ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" в електронній формі до Електронних кабінетів.