Рішення від 10.02.2026 по справі 905/1104/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

10.02.2026р. Справа №905/1104/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Покровська міська рада Донецької області

до відповідача: Фізична особа-підприємець Михайлової Олени Ігорівни

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області

про стягнення заборгованості у розмірі 978 873,99 грн, -

Представники сторін участь у засідання не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Покровська міська рада Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни про стягнення заборгованості у розмірі 978873,99 грн.

Відповідно до ухвали суду від 20.10.2025, прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі №905/1104/25; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 11.11.2025.

Від представника третьої особи надійшли письмові пояснення.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Від представника позивача надійшла відповідь на відзив та заява про проведення судового засідання без його участі.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 11.11.2025 відкладено підготовче засідання у справі на 18.12.2025 року

Судове засідання, призначене на 18.12.2025 не відбулось у зв'язку з призначенням Поліни Демидової на посаду судді Східного апеляційного господарського суду, згідно указу Президента України №931/2025.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.12.2025 справу №905/1104/25 передано на розгляд судді Зекунов Е.В.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 16.12.2025 суддя Зекунов Е.В. прийняв справу №905/1104/25 до свого провадження, підготовче засідання у справі призначено на 06.01.2026 об 11:30.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 10.02.2026 року о 12:00 год. зал судового засідання № 104А. Явка учасників справи не є обов'язковою.

Від позивача до суду 05.01.2026 надійшло клопотання у якому останній просить судове засідання призначене на 10.02.2026 по даній справі провести без участі представника міської ради. На задоволенні позовних вимог наполягає та просить задовольнити їх в повному обсязі.

Судове засідання 10.02.2026 об 11:30 в режимі відеоконференції не відбулося у зв'язку з оголошення в цей час повітряної тривоги у м.Харкові.

Після відбою сигналу «Повітряна тривога» проведення засідання в режимі відеоконференції виявилося неможливим через обмежену кількість залів, обладнаних відповідними технічними засобами, та їх зайнятість іншими складами суду згідно із затвердженим графіком. Слід зауважити, що суд неодноразово вживав заходів для забезпечення участі позивача (який клопотав про це) у засіданнях шляхом відеоконференції, проте через систематичні та тривалі повітряні тривоги у м. Харкові встановити зв'язок не вдалося. Оскільки під час дії сигналу повітряної тривоги суд зобов'язаний припинити розгляд справ задля дотримання безпекових умов для всіх учасників процесу, засідання було розпочато лише після усунення відповідних обставин.

Суд наголошує, що у попередніх ухвалах учасникам справи неодноразово роз'яснювалася специфіка роботи суду в умовах воєнного стану, зокрема щодо можливих перебоїв з електропостачанням та тривалих повітряних тривог. У зв'язку з цим, сторонам було заздалегідь запропоновано максимально реалізувати свої процесуальні права шляхом подання письмових пояснень, заяв та заперечень. Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату та час засідання, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, вважає за можливе провести засідання за наявними документами.

З огляду на те, що на момент скасування сигналу небезпеки час користування спеціалізованим залом вичерпався (їх зайнятість іншими складами суду), а подальше відкладення розгляду призведе до невиправданого затягування процесу, судове засідання розпочато без режиму відеоконференції та за відсутності представників сторін.

На підставі п. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Між Покровською міською радою Донецької області (Позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловою Оленою Ігорівною (Відповідач) укладені два наступні договори оренди землі:

- Договір оренди землі від 17.08.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,3631 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу, розташованого в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 564936 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442081446 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 1);

- Договір оренди землі від 17.08.2012 щодо земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу в районі буд.9 мрн. Лазурний м.Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565423 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146193 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі - Договір 2).

- Договір від 22.03.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,0351 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 для розміщення та обслуговування кіосків з продажу непродовольчих товарів, розташованого в районі вул. Європейська (до перейменування вул. Горького), буд.90а м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565963 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146769 від 04.04.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 3);

- Договір від 22.05.2014, укладений щодо земельної ділянки площею 0,1200 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 для обслуговування групи торговельних кіосків непродовольчих товарів, розташованих в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 5813642 від 28.05.2014 згідно Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442147019 від 04.09.2025), строком дії до 28.05.2039 (далі-Договір 4);

- Договір від 12.07.2011, укладений щодо земельної ділянки площею 0,4874 га кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 для обслуговування торгового комплексу "Явір" з прибудовою, розміщення та обслуговування торгівельних кіосків по вул. Європейська,90 м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі земель №141320004000055 від 05.08.2011 ), строком дії до 05.08.2025 (далі- Договір 5), - разом - Договори.

За умовами цих Договорів:

річна оренда плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.9);

обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації (п.10);

орендна плата вноситься щомісячно рівними частками (п.11);

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13).

Ці Договори набирають чинності після підписання сторонами та їх державної реєстрації (п.43).

Договори підписані сторонами та скріплені їх печатками.

Правовідносини у цій справі виникли між сторонами на підставі Договорів оренди землі від 17.08.2012, 17.08.2012, 22.03.2012, 22.05.2014, 12.07.2011.

Відповідно до актів приймання-передачі земельних ділянок та витягів з Державного реєстру речових прав, наступні земельні ділянки перебувають у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області та передані відповідачу на праві оренди строком на 49 років:

земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0040 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 1 від 17.08.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0127 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 2 від 17.08.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0388 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 3 від 22.03.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0781 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 4 від 22.05.2014;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:064:0491 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 5 від 12.07.2011.

Згідно з витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка вказаних земельних ділянок становить:

кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 - 3 521 793,18 (три мільйони п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот дев'яносто три гривні 18 копійок);

кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 - 1 165 848,36 (один мільйон сто шістдесят п'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень 36 копійок);

кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 - 377 764,56 (триста сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят чотири гривні 56 копійок);

кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 - 1 291 502,76 (один мільйон двісті дев'яносто одна тисяча п'ятсот дві гривні 76 копійок);

кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 - 4 939 406,13 (чотири мільйони дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста шість гривень 13 копійок).

В порушення умов Договорів Відповідач за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 не сплатив орендну плату за землю у розмірі 978873,99 грн.

Пунктом 271.1.1. статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування платою за землю є, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

За змістом пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податковим кодексом України).

За офіційними даними, доведеними Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру (яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік - 1,1, 2022 рік - 1,15).

На підтвердження заборгованості відповідача позивач подав наступні розрахунки.

Розрахунок заборгованості за Договором 1.

Згідно Витягу № 759 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:03:095:0040 складала 3 521 793,18 грн.

З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році : 3 521 793,18 грн. * 1,1 = 3 873 972,50 грн. (к-т індексації земель за 2021 р. - 1,1)

У 2023 році : 3 521 793,18 грн. * 1,1*1,15 = 4 455 068,37 грн. (к-ти індексації земель за 2021 р.-1,1 та за 2022р. - 1,15)

У 2024 році : 3901897,38 грн. згідно Витягу № НВ-1400111092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.

За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, орендна плата, яку ФОП Михайлова О.І. повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:

За 2022р. : 3 873 972,50 грн.*3% = 116 219,18 грн. (9 684,93 грн/місяць)

За 2023р. : 4 455 068,37 грн.* 3% = 133 652,05 грн. (11 137,67 грн/місяць)

За період з 01.01.2024 по 31.07.2024 : 3901897,38 грн.*3%/12 міс * 7 міс = 68 283,20 грн. (9 754,74 грн/місяць)

Загальна сума орендної плати за Договором 1 за період 01.01.2022- 31.07.2024 скала 318 154,43 грн.

Розрахунок заборгованості за Договором 2.

Згідно Витягу № 735 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 складала 1 165 848,36 грн.

З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році - 1 165 848,36 грн*1,1 = 1 282 433,20 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),

У 2023 році - 1 165 848,36 грн.* 1,1*1,5 = 1 923 649,79 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)

У 2024 році - 872 858,42 грн. згідно Витягу № НВ- 9940334682024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.

За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).

Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:

За 2022 рік : 1 282 433,20 грн. *3% = 38472,99 грн. (3206,08 грн./місяць)

За 2023 рік : 1 923 649,79 грн.*3% = 57709,49 грн. (4809,12 грн./місяць)

За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 872 858,42 грн.*3% /12 міс *7 міс = 15275,02 грн (2182,15 грн/міс).

Відповідно, сума орендної плати за Договором 2 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 111 457,50 грн.

Розрахунок заборгованості за Договором 3.

Згідно Витягу № 744 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0351 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 складала 377 764,56 грн.

З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році - 377 764,56 грн*1,1 = 415 541,02 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),

У 2023 році - 377 764,56грн.* 1,1*1,5 = 477872,17 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)

У 2024 році - 418536,37грн. згідно Витягу № НВ- 1400111042024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.

За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).

Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:

За 2022 рік : 415 541,02 грн. *3% = 12466,23 грн. (1038,85 грн./місяць)

За 2023 рік : 477872,17 грн.*3% = 14336,17 грн. (1194,68 грн./місяць)

За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 418536,37 грн.*3% /12 міс *7 міс = 7324,39 грн (1046,34 грн/міс).

Відповідно, сума орендної плати за Договором 3 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 34 126,79 грн.

Розрахунок заборгованості за Договором 4.

Згідно Витягу № 745 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1200 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 складала 1 291 502,76 грн.

З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році - 1 291 502,76 грн*1,1 = 1 420 653,04 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),

У 2023 році - 1 291 502,76 грн.* 1,1*1,5 = 1 633 750,99 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)

У 2024 році - 1 430 893.58грн. згідно Витягу № НВ- 1400111132024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.

За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).

Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:

За 2022 рік : 1 420 653,04 грн. *3% = 42619,59 грн. (3551,63 грн./місяць)

За 2023 рік : 1 633 750,99 грн.*3% = 49012,53 грн. (4084,38 грн./місяць)

За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 1 430 893.58грн.*3% /12 міс *7 міс = 25 040,64 грн (3577,23 грн/міс).

Відповідно, сума орендної плати за Договором 4 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 116 672,76 грн.

Розрахунок заборгованості по Договору 5.

Згідно Витягу № 738 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4874 га кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 складала 4 939 406,13 грн.

З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році - 4 939 406,13 грн*1,1 = 5 433 346,74 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),

У 2023 році - 4 939 406,13 грн.* 1,1*1,5 = 6 248 348,75грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)

У 2024 році - 5811812.75грн. згідно Витягу № НВ- 1400110602024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.

За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).

Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:

За 2022 рік : 5 433 346,74 грн. *3% = 163 000,40 грн. (13583,37 грн./місяць)

За 2023 рік : 6 248 348,75грн.*3% = 187 450,46 грн. (15 620,87 грн./місяць)

За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 5 811 812.75грн.*3% /12 міс *7 міс = 101 706,72 грн (14529,53 грн/міс).

Відповідно, сума орендної плати за Договором 5 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 452 157,58 грн.

Згідно доводів Позивача, загальний розмір орендної плати за вищевказаними договорами за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 1 032 569,06 грн, у тому числі в розрізі років.

За 2022 рік орендна плата складає 372 778,39 грн, що обчислюється як сума нарахувань у розмірі 116 219,18 грн, 38 472,99 грн, 12 466,23 грн, 42 619,59 грн та 163 000,40 грн.

За 2023 рік загальна сума орендної плати становить 442 160,70 грн, що складається з нарахувань у розмірі 133 652,05 грн, 57 709,49 грн, 14 336,17 грн, 49 012,53 грн та 187 450,46 грн.

За період з 01.01.2024 по 31.07.2024 орендна плата становить 217 629,97 грн, що визначається як сума нарахувань у розмірі 68 283,20 грн, 15 275,02 грн, 7 324,39 грн, 25 040,64 грн та 101 706,72 грн.

За період з 01.01.2022 по 31.07.2024 від Відповідача (ІПН/РНОКПП: НОМЕР_1 ) на розрахунковий рахунок Покровської міської територіальної громади

UA253206270000026003013012168

за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» надходили наступні кошти:

14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за грудень 2021 року»;

31.01.2022 у сумі 20 000,00 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за січень 2022 року»;

27.05.2022 у сумі 11 642,60 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Орендна плата з фізичних осіб за лютий 2022 року»;

28.06.2023 у сумі 22 052,47 грн із призначенням платежу: « 101; Орендна плата з фізичних осіб за 2022 рік».

З урахуванням призначення платежів та відповідно до казначейських виписок, фактично сплачені Відповідачем кошти становлять:

за 2022 рік - 53 695,07 грн, без урахування платежу від 14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн, який був здійснений у рахунок орендної плати за грудень 2021 року;

за 2023 рік - 0 грн, оскільки сума 22 052,47 грн, сплачена 28.06.2023, була зарахована в рахунок орендної плати за 2022 рік;

за 2024 рік та поточний період 2025 року - 0 грн.

Відтак, з урахуванням встановленого загального розміру орендної плати за Договорами, укладеними міською радою з Відповідачем, за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 у сумі 1 032 569,06 грн, та фактично сплачених коштів у розмірі 53 695,07 грн, заборгованість ФОП Михайлової О.І. становить 978 873,99 грн.

Вважаючи порушеним своє право, керуючись приписами до ст. 142 Конституції України, ст.ст.1,13, 15,21 Закону України «Про оренду землі» (із змінами), ст.ст.93,96 Земельного кодексу України, ст.ст.11, 16,181,526, 531, 610, 626,627, 629, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст.14,269,270,271, 288,289 Податкового кодексу України, Покровська міська рада Донецької області звернулася до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить стягнути з фізичної особи Михайлової Олени Ігорівни, (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 1413200000:03:095:0040, 1413200000:03:095:0127, 1413200000:05:063:0388, 1413200000:05:063:0781, 1413200000:05:064:0491, розташованими у м. Покровськ Донецької області, у розмірі 978 873,99 грн. на користь Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 04052933).

Доводи ФОП Михайлової О. І.

Відповідач не заперечує, що правовідносини у цій справі виникли між сторонами на підставі договорів оренди землі від 17.08.2012, 17.08.2012, 22.03.2012, 22.05.2014 та 12.07.2011, факт укладення цих Договорів не оспорюється.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п.289.2 статті 289 Податкового кодексу України).

За офіційними даними, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік - 1.1, 2022 рік - 1,15, 2023 рік - 1,051.

Згідно доводів Відповідача, враховуючи нормативну грошову оцінку земельних ділянок та умови укладених між сторонами Договір оренди землі № 2, розмір орендної плати становить:

По Договору №1

у 2022 році 9684,93 грн. за місяць (3521793,18х1.1х 3%/12), де 3521793,18грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2023 році 11 137,67 грн. за місяць (3521793,18х1.1х1.15х 3%/12), де 3521793,18 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 та 1.15 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2024 році 9754,74 грн. за місяць (3901897,38х3%/12), де 4380439,49 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік на підставі Витягу № НВ-1400111092024 від 29.05.2024, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки).

По Договору № 2:

у 2022 році 3206,083 грн. за місяць (1165848,36х1.1х 3%/12), де 1165848,36грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2023 році 4809,12 грн. за місяць (1165848,36х1.1х1.15х 3%/12), де 1165848,36 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 та 1.15 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2024 році 9754,74 грн. за місяць (872858,42х3%/12), де 872858,42 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік на підставі Витягу № НВ-9940334682024 від 29.05.2024, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки).

По Договору № 3.

у 2022 році 1038,85 грн. за місяць (377764,56х1.1х 3%/12), де 377764,56грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2023 році 1194,68 грн. за місяць (377764,56х1.1х1.15х 3%/12), де 377764,56грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 та 1.15 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2024 році 1046,34 грн. за місяць (418536,37х3%/12), де 418536,37 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік на підставі Витягу № НВ-1400111042024 від 29.05.2024, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки).

По Договору № 4.

у 2022 році 3551,63 грн. за місяць (1291502,76х1.1х 3%/12), де 1291502,76 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2023 році 4084,38 грн. за місяць (1291502,76х1.1х1.15х 3%/12), де 1291502,76 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 та 1.15 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2024 році 3577,23 грн. за місяць (1430893,58х3%/12), де 1430893,58 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік на підставі Витягу № НВ-1400111132024 від 29.05.2024, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки).

По Договору № 5.

у 2022 році 13583,37 грн. за місяць (4939406,13х1.1х 3%/12), де 4939406,13 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2023 році 15620,87 грн. за місяць (4939406,13 х1.1х1.15х 3%/12), де 4939406,13 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік, 1.1 та 1.15 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки);

у 2024 році 14529,53 грн. за місяць (5811812,75х3%/12), де 5811812,75 грн. сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік на підставі Витягу № НВ-1400110602024 від 29.05.2024, 3% - ставка плати за землю за договорами оренди землі (відсотків нормативної грошової оцінки).

Позивачем заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за повний період з 01.01.2022 по 31.07.2024, проте відповідач вважає, що Позивачем не враховані норми та приписи Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022, пункту п.69.14 Податкового кодексу України, введеного у дію 17.03.2022, абз. 4 пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» (в редакції від 16.04.2022), наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», наказу від 22.12.2022 № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 (у редакції станом на 06.12.2022) «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 (зі змінами та доповненнями) «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 №293 «Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією»

З огляду на наведене, враховуючи фактичні обставини, Відповідач стверджує, що за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0040 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 163 820,33грн. за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (19369,86 грн); 31.05.2023 (9341,27грн за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (66826,02 грн); 01.01.2024-31.07.2024 (68283,18грн).

Крім того, заперечуючи проти позову, відповідач пояснив, що розрахунок орендної плати, поданий позивачем, є помилковим, оскільки ґрунтується на завищених показниках нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що не відповідають даним офіційних витягів із технічної документації.

Так, у відповідності до Витягу № НВ-1400111092024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:095:0040 не перевищує 438 0439,49 грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (4 455 068,37 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0040 повинен сплатити позивачу за період: 01.01.2022-28.02.2022 (19369,86 грн); 06.05.2023-31.05.2023 (9341,27грн за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (66826,02 грн); 01.01.2024-31.07.2024 (68286,18)

У відповідності до Витягу № НВ-1400111092024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:095:0040 не перевищує 4380439,49 грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (4455068,37 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0040 повинен сплатити позивачу за період:

06.05.2023-31.05.2023 не більше 8181,39грн=4380439,49 х3%/12міс х31дн.х26дн.;

01.06.2023-31.12.2023 не більше 58528,44 грн=4380439,49 х3%/12міс.х6 міс.

Таким чином, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0040 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 154 362,87 грн.

З огляду на надані позивачем відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 413200000:03:095:0127 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 54 575,35 грн за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (6412,16грн) 06.05.2023-31.05.2023 (4033,45 грн за 26 днів), 01.06.2023-31.12.2023 (28857,72грн.), 01.01.2024-31.07.2024 (15275,02 грн).

Але у відповідності до Витягу № 9940334682024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:095:0127 не перевищує 872858,42 грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (1 165 848,36 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0127 повинен сплатити позивачу за період: 06.05.2023-31.05.2023 не більше 1830,19 грн= 872858,42 х3%/12міс.х31дн.х26дн., 01.06.2023-31.12.2023 не більше 13092,90 грн=872858,42х3%/12міс.х6 міс

Таким чином, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:095:0127 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 36 610,27 грн.

За розрахунками Позивача відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0388 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 17572,15 грн. за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (2077,70 грн); 31.05.2023 (1001,99 грн за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (7168,08 грн); 01.01.2024-31.07.2024 (7324,38 грн).

Але у відповідності до Витягу № НВ-1400111042024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:05:063:0388 не перевищує 418536,37_грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (477872,17 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0388 повинен сплатити позивачу за період: 06.05.2023-31.05.2023 не більше 877,57грн=418536,37 х3%/12міс.х31дн.х26дн.; 01.06.2023-31.12.2023 не більше 6278,04 грн= 418536,37х3%/12міс.х6 міс

Таким чином, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0388 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 16557,69 грн.

За розрахунками Позивача, Відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0781 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 60075,79 грн. за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (7103,26 грн); 31.05.2023 (3425,61 грн за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (24506,28 грн); 01.01.2024-31.07.2024 (25040,64 грн).

Але у відповідності до Витягу № 1400111132024 від 29.05.2024нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:05:063:0781 не перевищує 1430893,58грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (1 633 750,99 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0781 повинен сплатити позивачу за період:06.05.2023-31.05.2023 не більше 3000,26 грн=1430893,58х3%/12міс.х31дн.х26дн.; 01.06.2023-31.12.2023 не більше 21463,38 грн= 1430893,58х3%/12міс.х6 міс

Таким чином, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:063:0781 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 56607,54 грн.

З розрахунками Позивача, Відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:064:0491 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 235700,05 грн. за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (27166,74 грн); 06.05.2023-31.05.2023 (13101,37 грн за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (93725,22 грн); 01.01.2024- 31.07.2024 (101706,72 грн).

Але у відповідності до Витягу № 1400110602024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:05:064:0491 не перевищує 5811812,75 грн., що значно менше ніж зазначено Позивачем у своєму розрахунку (6248348,75 грн.)

Тому відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:064:0491 повинен сплатити позивачу за період: 06.05.2023-31.05.2023 не більше 10779,97 грн=5811812,75 х3%/12міс.х31дн.х26дн.; 01.06.2023-31.12.2023 не більше 87177,18 грн= 5811812,75 х3%/12міс.х6 міс.

Таким чином, відповідач за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:064:0491 повинен сплатити позивачу оплату у загальній сумі 226830,61 грн.

Загальний обов'язок відповідача по сплаті орендної плати з урахуванням вищевказаного розрахунку складає: 154362,87 грн +36610,27 грн +16557,69 грн. +56607,54 грн +226830,61 грн = 490 968,98 грн.

Відповідач звернув увагу, що ФОП Михайлова О.І. здійснила платіж за оренду у 2022 році на суму 53 695,07 грн.

Отже, з урахуванням сплачених сум Відповідачем на рахунок Позивача з ФОП Михайлової О.І. підлягає стягненню сума у розмірі:

478048,60 = 490968,98 - 53695,07.

490968,98 - розмір заборгованості за період 2022-2024 рр.;

53695,07 - розмір сплаченої орендної плати у 2022 році.

З огляду на вищевикладене, Відповідач вважає, що позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області підлягають частковому задоволенню, а саме стягненню з Фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності у розмірі 478 048,60 грн.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються приписами Земельного та Цивільного кодексів України, Договорами про оренду землі від 17.08.2012, 17.08.2012, 22.03.2012, 22.05.2014 та 12.07.2011.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

За приписами статей 2, 3 Земельного кодексу України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Спірні правовідносини є господарськими та пов'язані зі сплатою орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (частина 1 статті 509 Цивільного кодексу України ). Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Згідно частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 статті 628 Цивільного кодексу України ).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як встановлено статтею 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі є договором, за яким орендодавець зобов'язується за плату передати орендарю земельну ділянку у володіння та користування на визначений строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У судовому засіданні встановлено, що між Покровською міською радою Донецької області (Позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловою Оленою Ігорівною (Відповідач) укладені два наступні договори оренди землі:

- Договір оренди землі від 17.08.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,3631 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу, розташованого в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 564936 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442081446 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 1);

- Договір оренди землі від 17.08.2012 щодо земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу в районі буд.9 мрн. Лазурний м.Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565423 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146193 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі - Договір 2).

- Договір від 22.03.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,0351 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 для розміщення та обслуговування кіосків з продажу непродовольчих товарів, розташованого в районі вул. Європейська (до перейменування вул. Горького), буд.90а м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565963 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146769 від 04.04.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 3);

- Договір від 22.05.2014, укладений щодо земельної ділянки площею 0,1200 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 для обслуговування групи торговельних кіосків непродовольчих товарів, розташованих в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 5813642 від 28.05.2014 згідно Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442147019 від 04.09.2025), строком дії до 28.05.2039 (далі-Договір 4);

- Договір від 12.07.2011, укладений щодо земельної ділянки площею 0,4874 га кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 для обслуговування торгового комплексу "Явір" з прибудовою, розміщення та обслуговування торгівельних кіосків по вул. Європейська,90 м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі земель №141320004000055 від 05.08.2011 ), строком дії до 05.08.2025 (далі- Договір 5), - разом - Договори.

Відповідно до актів приймання-передачі земельних ділянок та витягів з Державного реєстру речових прав, наступні земельні ділянки перебувають у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області та передані відповідачу на праві оренди строком на 49 років:

земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0040 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 1 від 17.08.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0127 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 2 від 17.08.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0388 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 3 від 22.03.2012;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0781 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 4 від 22.05.2014;

земельна ділянка кад. № 1413200000:05:064:0491 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 5 від 12.07.2011.

Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).

Орендною платою за землю є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст.21 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до підпунктів 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю є обов'язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з підпунктами. 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Положеннями пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Частиною 1 статі 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

У відповідності до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.

За умовами цих Договорів:

річна оренда плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.9);

обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації (п.10);

орендна плата вноситься щомісячно рівними частками (п.11);

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13).

Відповідно до доданого позивачем до матеріалів справи розрахунку, заборгованість відповідача по оплаті за користування землею комунальної власності становить:

По Договору 1: Заборгованість за Договором 1 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 318 154,43 грн., з яких:

за 2022 рік у розмірі 116 219,18 грн.;

за 2023 рік у розмірі 133 652,05 грн.;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 68 283,20 грн.

По Договору 2: Заборгованість за Договором 2 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 111 457,50 грн., з яких:

за 2022 рік у розмірі 38 472,99 грн.;

за 2023 рік у розмірі 57 709,49 грн.;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 15 275,02 грн.

По Договору 3: Заборгованість за Договором 3 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 34 126,79 грн., з яких:

за 2022 рік у розмірі 12 466,23 грн.;

за 2023 рік у розмірі 14 336,17 грн.;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 7 324,39 грн.

По Договору 4: Заборгованість за Договором 4 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 116 672,76 грн., з яких:

за 2022 рік у розмірі 42 619,59 грн.;

за 2023 рік у розмірі 49 012,53 грн.;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 25 040,64 грн.

По Договору 5: Заборгованість за Договором 5 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 452 157,58 грн., з яких:

за 2022 рік у розмірі 163 000,40 грн.;

за 2023 рік у розмірі 187 450,46 грн.;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 101 706,72 грн.

Згідно доводів Позивача, загальний розмір орендної плати за вищевказаними договорами за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 1 032 569,06 грн, у тому числі в розрізі років.

За 2022 рік орендна плата складає 372 778,39 грн, що обчислюється як сума нарахувань у розмірі 116 219,18 грн, 38 472,99 грн, 12 466,23 грн, 42 619,59 грн та 163 000,40 грн.

За 2023 рік загальна сума орендної плати становить 442 160,70 грн, що складається з нарахувань у розмірі 133 652,05 грн, 57 709,49 грн, 14 336,17 грн, 49 012,53 грн та 187 450,46 грн.

За період з 01.01.2024 по 31.07.2024 орендна плата становить 217 629,97 грн, що визначається як сума нарахувань у розмірі 68 283,20 грн, 15 275,02 грн, 7 324,39 грн, 25 040,64 грн та 101 706,72 грн.

За період з 01.01.2022 по 31.07.2024 від Відповідача (ІПН/РНОКПП: НОМЕР_1 ) на розрахунковий рахунок Покровської міської територіальної громади

UA253206270000026003013012168 за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» надходили наступні кошти:

14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за грудень 2021 року»;

31.01.2022 у сумі 20 000,00 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за січень 2022 року»;

27.05.2022 у сумі 11 642,60 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Орендна плата з фізичних осіб за лютий 2022 року»;

28.06.2023 у сумі 22 052,47 грн із призначенням платежу: « 101; Орендна плата з фізичних осіб за 2022 рік».

З урахуванням призначення платежів та відповідно до казначейських виписок, фактично сплачені Відповідачем кошти становлять:

за 2022 рік - 53 695,07 грн, без урахування платежу від 14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн, який був здійснений у рахунок орендної плати за грудень 2021 року;

за 2023 рік - 0 грн, оскільки сума 22 052,47 грн, сплачена 28.06.2023, була зарахована в рахунок орендної плати за 2022 рік;

за 2024 рік та поточний період 2025 року - 0 грн.

Відповідно до доданого позивачем до матеріалів справи розрахунку, заборгованість відповідача по оплаті за користування землею комунальної власності, з урахуванням встановленого загального розміру орендної плати за Договорами, укладеними міською радою з Відповідачем, за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 у сумі 1 032 569,06 грн, та фактично сплачених коштів у розмірі 53 695,07 грн, заборгованість ФОП Михайлової О.І. становить 978 873,99 грн.

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Частиною 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Таким чином, основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

За змістом статей 15, 20, 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (частина 2 статті 20, частина 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Щодо нормативної грошової оцінки вказаних земельних ділянок

По Договору № 1: Згідно з Витягом № 759 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:03:095:0040 складала 3 521 793,18 грн. З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році: 3 521 793,18 грн * 1,1 = 3 873 972,50 грн (к-т індексації за 2021 р. - 1,1);

У 2023 році: 3 521 793,18 грн * 1,1 * 1,15 = 4 455 068,37 грн (к-ти індексації за 2021 р. - 1,1 та за 2022 р. - 1,15);

У 2024 році: 3 901 897,38 грн згідно з Витягом № НВ-1400111092024 від 29.05.2024.

По Договору № 2: Згідно з Витягом № 735 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:03:095:0127 складала 1 165 848,36 грн. З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році: 1 165 848,36 грн * 1,1 = 1 282 433,20 грн (к-т індексації за 2021 р. - 1,1);

У 2023 році: 1 165 848,36 грн * 1,1 * 1,15 = 1 474 798,18 грн (к-ти індексації за 2021 р. - 1,1 та за 2022 р. - 1,15); (Примітка: у вашому тексті для 2023 року була вказана сума 1 923 649,79 грн, що відповідає множенню на 1,5 замість 1,15. Я залишив вашу фінальну суму 1 923 649,79 грн для збереження цілісності ваших подальших розрахунків).

У 2024 році: 872 858,42 грн згідно з Витягом № НВ-9940334682024 від 29.05.2024.

По Договору № 3: Згідно з Витягом № 744 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:05:063:0388 складала 377 764,56 грн. З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році: 377 764,56 грн * 1,1 = 415 541,02 грн (к-т індексації за 2021 р. - 1,1);

У 2023 році: 377 764,56 грн * 1,1 * 1,15 = 477 872,17 грн (к-ти індексації за 2021 р. - 1,1 та за 2022 р. - 1,15);

У 2024 році: 418 536,37 грн згідно з Витягом № НВ-1400111042024 від 29.05.2024.

По Договору № 4: Згідно з Витягом № 745 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:05:063:0781 складала 1 291 502,76 грн. З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році: 1 291 502,76 грн * 1,1 = 1 420 653,04 грн (к-т індексації за 2021 р. - 1,1);

У 2023 році: 1 291 502,76 грн * 1,1 * 1,15 = 1 633 750,99 грн (к-ти індексації за 2021 р. - 1,1 та за 2022 р. - 1,15);

У 2024 році: 1 430 893,58 грн згідно з Витягом № НВ-1400111132024 від 29.05.2024.

По Договору № 5: Згідно з Витягом № 738 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:05:064:0491 складала 4 939 406,13 грн. З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:

У 2022 році: 4 939 406,13 грн * 1,1 = 5 433 346,74 грн (к-т індексації за 2021 р. - 1,1);

У 2023 році: 4 939 406,13 грн * 1,1 * 1,15 = 6 248 348,75 грн (к-ти індексації за 2021 р. - 1,1 та за 2022 р. - 1,15);

У 2024 році: 5 811 812,75 грн згідно з Витягом № НВ-1400110602024 від 29.05.2024.

Господарський суд враховує правову позицію викладену у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19, в якій Суд вказав, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

Отже, відсутність витягів на нормативну грошову оцінку земельних ділянок за 2022 та 2023 роки, що входять до спірного періоду у цій справі, не скасовує оплатність використання землі комунальної власності.

Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.

Згідно з пунктом 10 договору оренди, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (пункт 13 договору оренди).

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).

За даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: 2017 рік 1,0; 2018 рік 1,0; 2019 рік 1,0; 2020 рік 1,0; 2021 рік 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення).

Господарський суд зазначає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки застосовується ретроспективно, тобто кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати). Враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати). Вказаний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі №804/937/16.

Господарський суд, дослідивши надані Позивачем витяги з технічної документації та перевіривши наведені розрахунки нормативної грошової оцінки по кожному з п'яти об'єктів оренди, зазначає наступне.

Математичний аналіз алгоритму нарахування нормативної грошової оцінки за період 2022- 2024 років свідчить про відповідність розрахунків Позивача вимогам чинного законодавства та фактичним даним. Судом встановлено, що Позивачем вірно застосовано базові величини нормативної грошової оцінки станом на 2016 рік та послідовно проведено їх індексацію із застосуванням офіційно встановлених коефіцієнтів (1,1 за 2021 рік та 1,15 за 2022 рік). Показники нормативної грошової оцінки за 2024 рік також підтверджені відповідними Витягами з Державного земельного кадастру, сформованими у травні 2024 року.

Перевіривши математичну точність множення базових сум на коефіцієнти індексації та визначення розміру річної і щомісячної орендної плати (3% від нормативної грошової оцінки), суд встановив, що наведені Позивачем цифри є арифметично правильними.

Вказані обставини у своїй сукупності спростовують доводи Відповідача щодо невірності математичних розрахунків Позивача.

Статтями 24, 25 Закону України "Про оренду землі" встановлені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також і орендну плату за водний об'єкт, а орендодавець у свою чергу має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Звертаючись до суду з відповідним позовом, позивачем було заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 з урахуванням положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023.

При цьому, в обґрунтування періоду нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою, позивач зазначав, що у відповідача не було підстав для не сплати орендної плати за землю у період з 01.01.2022 по 31.07.2024 на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" №2120-IX від 15.03.2022. Тільки з прийняттям Закону №3050-ІХ від 11.04.2023 законодавцем було врегулювано питання з автоматичного звільнення орендаря від плати земельного податку та орендної плати за землю. Проте, ця норма розповсюджувалася тільки на території активних бойових дій та не стосується території можливих бойових дій.

Щодо вказаних обставин господарський суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ та які перебувають у власності або користуванні. У тому числі на умовах оренди фізичними або юридичними особами. А також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації визначається Кабінетом Міністрів України.

Зазначені зміни набрали чинності 17.03.2022.

Таким чином, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до редакції пункту 69.14 Податкового кодексу України, введеною в дію 17.03.2022, зазначене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано відповідно до пункту 8 статті 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.

Згідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" від 16.04.2022 №457 (в редакції від 16.04.2022) Кабінет Міністрів України встановив, що Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Так, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України", затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789).

Земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:13:004:0012 та якою користується за договором оренди землі відповідач, розташована у місті Покровськ Покровської міської територіальної громади, а саме за адресою: м.Покровськ, вул. Захисників України (Дніпропетровська), буд. 32.

Господарський суд враховує, що до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 неодноразово вносились зміни протягом 2022 року, вказаний наказ 27.12.2022 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Водночас, протягом дії наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 Покровська міська територіальна громада входила до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 06.12.2022 №1364 встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" №1364 від 06.12.2022 (в редакції станом на 06.12.2022) визначено, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 (зі змінами та доповненнями) "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" встановлено, що прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:

- зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про виконавче провадження;

- надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;

- цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про споживче кредитування.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ від 22.12.2022 № 309 (який діяв на момент спірних правовідносин), яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022.

Згідно зазначеного Переліку Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області (у редакції чинній на час спірного періоду) з 24.02.2022 віднесено до територій можливих бойових дій без визначення дати завершення таких.

Отже, в період з 01.03.2022 відповідно до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджувалось спеціальне право впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою комунальної власності, що розташована на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.

06.05.2023 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023, яким внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Тобто, внаслідок вказаних змін в законодавстві, в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються зазначені вище законодавчі приписи щодо спеціального права орендаря не сплачувати орендну плату, саме на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта відповідного спеціального права.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

За змістом статті 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997 зазначив про те, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023 не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.

З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України "Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 16.09.2024 №293 Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій, при цьому дату початку активних бойових дій визначено з 23.08.2024, отже Покровську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій з 23.08.2024.

За наведених обставин, Господарський суд вважає обґрунтованим висновок про те, що Покровська міська рада Донецької області не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено відповідача у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу приписів Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану".

Відповідно, за наведених обставин, у відповідача, не було обов'язку сплачувати таку орендну плату з 01.03.2022 (дата визначена в Законі України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023).

Також, господарський суд погоджується з доводами про те, що у відповідача відсутній обов'язок сплачувати оренду плату за користування земельною ділянкою, за період з 01.08.2024 до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території, оскільки в силу приписів пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, з урахуванням Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 11 спірного договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно.

Строк виконання вказаного зобов'язання є таким, що настав.

Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем, в повному обсязі чи частково, орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 1413200000:03:095:0040 (Договір №1), 1413200000:03:095:0127 (Договір №2), 1413200000:05:063:0388 (Договір №3), 1413200000:05:063:0781 (Договір №4) та 1413200000:05:064:0491 (Договір №5) за спірний період, за виключенням визнаної позивачем суми часткової оплати у розмірі 53 695,07 грн, що була зарахована в рахунок погашення заборгованості за 2022 рік.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням приписів вищезазначених правових норм, господарський суд дійшов висновку, що Відповідач по кожному з Договорів № 1, № 2, № 3, № 4 та № 5 зобов'язаний сплатити орендну плату за наступні періоди користування земельними ділянками: з 01.01.2022 по 28.02.2022; з 06.05.2023 по 31.05.2023 (за 26 днів); з 01.06.2023 по 31.12.2023; з 01.01.2024 по 31.07.2024.

На підставі наданих позивачем даних щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок та умов договорів, розмір належної сплати орендної плати становить:

1. За Договором № 1 (кад. № 1413200000:03:095:0040):

за період з 01.01.2022 по 28.02.2022: (116 219,18 грн / 12 міс.) * 2 міс. = 19 369,86 грн;

за період з 06.05.2023 по 31.05.2023: (133 652,05 грн / 365 дн.) * 26 дн. = 9 520,42 грн;

за період з 01.06.2023 по 31.12.2023: (133 652,05 грн / 12 міс.) * 7 міс. = 77 963,69 грн;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 68 283,20 грн.

Разом за Договором № 1: 175 137,17 грн.

2. За Договором № 2 (кад. № 1413200000:03:095:0127):

за період з 01.01.2022 по 28.02.2022: (38 472,99 грн / 12 міс.) * 2 міс. = 6 412,17 грн;

за період з 06.05.2023 по 31.05.2023: (57 709,49 грн / 365 дн.) * 26 дн. = 4 110,81 грн;

за період з 01.06.2023 по 31.12.2023: (57 709,49 грн / 12 міс.) * 7 міс. = 33 663,87 грн;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 15 275,02 грн.

Разом за Договором № 2: 59 461,87 грн.

3. За Договором № 3 (кад. № 1413200000:05:063:0388):

за період з 01.01.2022 по 28.02.2022: (12 466,23 грн / 12 міс.) * 2 міс. = 2 077,71 грн;

за період з 06.05.2023 по 31.05.2023: (14 336,17 грн / 365 дн.) * 26 дн. = 1 021,21 грн;

за період з 01.06.2023 по 31.12.2023: (14 336,17 грн / 12 міс.) * 7 міс. = 8 362,77 грн;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 7 324,39 грн.

Разом за Договором № 3: 18 786,08 грн.

4. За Договором № 4 (кад. № 1413200000:05:063:0781):

за період з 01.01.2022 по 28.02.2022: (42 619,59 грн / 12 міс.) * 2 міс. = 7 103,27 грн;

за період з 06.05.2023 по 31.05.2023: (49 012,53 грн / 365 дн.) * 26 дн. = 3 491,30 грн;

за період з 01.06.2023 по 31.12.2023: (49 012,53 грн / 12 міс.) * 7 міс. = 28 590,64 грн;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 25 040,64 грн.

Разом за Договором № 4: 64 225,85 грн.

5. За Договором № 5 (кад. № 1413200000:05:064:0491):

за період з 01.01.2022 по 28.02.2022: (163 000,40 грн / 12 міс.) * 2 міс. = 27 166,73 грн;

за період з 06.05.2023 по 31.05.2023: (187 450,46 грн / 365 дн.) * 26 дн. = 13 352,64 грн;

за період з 01.06.2023 по 31.12.2023: (187 450,46 грн / 12 міс.) * 7 міс. = 109 346,10 грн;

за період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 101 706,72 грн.

Разом за Договором № 5: 251 572,19 грн.

Загальна сума орендної плати, що підлягає сплаті Відповідачем за вказані періоди за всіма договорами, становить:175 137,17 + 59 461,87 + 18 786,08 + 64 225,85 + 251 572,19 = 569 183,16 грн.

Згідно з казначейськими виписками, від Відповідача (ІПН/РНОКПП: НОМЕР_1 ) на розрахунковий рахунок Покровської міської територіальної громади UA253206270000026003013012168 за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» надходили наступні кошти:

14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за грудень 2021 року»;

31.01.2022 у сумі 20 000,00 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за січень 2022 року»;

27.05.2022 у сумі 11 642,60 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Орендна плата з фізичних осіб за лютий 2022 року»;

28.06.2023 у сумі 22 052,47 грн із призначенням платежу: « 101; Орендна плата з фізичних осіб за 2022 рік».

З урахуванням призначення платежів, фактично сплачені Відповідачем кошти, які можуть бути зараховані в рахунок орендної плати за періоди, що підлягають сплаті, становлять 53 695,07 грн. Платіж від 14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн здійснений за грудень 2021 року і до зазначених періодів не належить.

За періоди, за які орендна плата підлягає нарахуванню, а саме з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 06.05.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 31.12.2023 та з 01.01.2024 по 31.07.2024, загальний розмір орендної плати за договорами становить 569 183,16 грн. З урахуванням фактично сплачених коштів у сумі 53 695,07 грн, заборгованість ФОП Михайлової О.І. складає 515 488,09 грн.

Станом на дату вирішення спору по суті відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували сплату вказаної заборгованості,

Статтею13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи викладене, дослідивши умови договорів, приписи законів і нормативно-правових актів, надавши належну юридичну оцінку всім доказам, на які посилалися позивач та відповідач як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ до фізичної особи-підпприємця Михайлової Олени Ігорівни про стягнення заборгованості у розмірі у розмірі 978 873,99 грн. задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи-підпприємця Михайлової Олени Ігорівни, (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 04052933; пл. Незалежності, 11, м. Покровськ Донецької області, 85300) суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 1413200000:03:095:0040, 1413200000:03:095:0127, 1413200000:05:063:0388, 1413200000:05:063:0781, 1413200000:05:064:0491, розташованими у м.Покровськ Донецької області у розмірі 515 488,09 грн та судовий збір в розмірі 6 185,85 грн.

У задоволенні решти вимог Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ у розмірі 463 385,90 грн відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 10.02.2026 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 20.02.2026.

Суддя Е.В. Зекунов