11 лютого 2026 року м. Харків Справа № 922/3061/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Плахов О.В., суддя Гребенюк Н.В., суддя Тихий П.В.,
за участю секретаря судового засідання Голозубової О.І.,
за участю представників:
від позивача - Бенденжук Л.О. - на підставі посвідчення №2662;
від відповідача - Хоменко Є.О. - на підставі ордеру серії ВІ №1358871 від 22.12.2025,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість", м. Харків, (вх.№2778 Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3601/25 (суддя Сальнікова Г.І., ухвалене в м. Харків, дата складення повного тексту - 08.12.2025)
за позовом: Харківської міської ради, м. Харків,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість", м. Харків,
про стягнення 3166389,66грн.,
01.09.2025 Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати в сумі 3166389,66 грн. за користування земельною ділянкою розташованою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові (кадастровий номер 6310138800:05:050:0052) відповідно до договору оренди землі від 11.06.2012, зареєстрованого 22.06.2012 за №631010004000720 за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі від 11.06.2012 щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3601/25 позов задоволено; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" на користь Харківської міської ради заборгованість по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою розташованою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові (кадастровий номер 6310138800:05:050:0052) відповідно до договору оренди землі від 11.06.2012, зареєстрованого 22.06.2012 за №631010004000720 у розмірі 3166389,66 грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2022 та витрати зі сплати судового збору у розмірі 47495,84 грн.
Відповідні висновки місцевого господарського суду з посиланням на положення статей 509, 526, 530, 629, 762, 792 Цивільного кодексу України, статей 14, 15, 21 Закону України "Про оренду землі", статті 289 Податкового кодексу України, мотивовані тим, що в матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також докази, які б свідчили про сплату орендної плати у належному розмірі за користування земельною ділянкою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 11.06.2012, що свідчить про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати в сумі 3166389,66грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" з рішенням місцевого господарського суду не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі № 922/3061/25 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на те, що при ухваленні оскаржуваного рішення місцевим господарським судом не було надано належної правової оцінки всім обставинам справи, а також наданим відповідачем доводам та доказам, що призвело до передчасного висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 29.12.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" на рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3061/25; встановлено позивачу у справі строк для подання відзиву на апеляційну скаргу - протягом 15 днів (з урахуванням вимог ст.263 Господарського процесуального кодексу України) з дня вручення даної ухвали; встановлено сторонам у справі строк для подання заяв і клопотань - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; призначено справу до розгляду на 11.02.2026 об 11:30 годині.
У судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду 11.02.2026 представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, скасувати рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3061/25 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник позивача заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні, рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі № 922/3061/25 залишити без змін.
Враховуючи, що представники сторін з'явились в судове засідання та надали пояснення в обґрунтування своїх вимог та заперечень, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, в даному судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги враховуючи наступне.
Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 11.06.2020 між Харківською міською радою (надалі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" (надалі - орендар) було укладено договір оренди землі від 11.06.2012, зареєстрованого 22.06.2012 за №631010004000720 (надалі - договір т.1 а.с.19-21).
Згідно з умовами пункту 1 договору орендодавець на підставі рішення 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 №356/08 "Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд"; рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 №20/09 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради"; рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012 року №625/12 "Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Диканівська, 50.
Згідно пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6310138800:05:050:0052) загальною площею 1,5910 га у тому числі: під забудовою 0,0125 га, інших угідь 1,5785 га.
Пунктом 3 договору зазначено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - нежитлові будівлі літ. "АЕ-2", літ. "АД-1", а також інші об'єкти інфраструктури - споруди, залізнична колія.
Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом №22/09 від 10.02.2009 року становить: 6674988 грн., а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік становить: 7068812 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Умовами пункту 8 договору передбачено, що договір укладено строком: до 01.02.2027 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити орендодавцю про намір продовжити його дію листом-повідомленням.
Відповідно до пункту 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік згідно з розрахунком №278/12 від 02.04.2012 становить 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 212064,37 грн. Розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить 17672,03 грн.
Пунктом 10 договору передбачено, що орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством.
Відповідно до умов пункту 13 договору погоджено, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в) зміни нормативної грошової оцінки; г) внаслідок інфляції - щорічно; д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; е) в інших випадках, передбачених законом.
Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель та під'їзної колії (пункт 15 договору).
Умовами пункту 16 договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Умовами пункту 18 договору передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 року №234/08 "Про надання згоди на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд". Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрат, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
Пунктом 20 договору передбачено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом п'яти робочих днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно з Актом приймання-передачі земельної ділянки №323/12 від 25.06.2012 орендарю передано земельну ділянку в оренду строком до 01.02.2027 площею 1,5910 га для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель та під'їзної колії згідно договору оренди землі №631010004000720 від 22.06.2012 (т.1 а.с.22 на звороті).
З Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №4142/176-20 від 15.09.2020 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6310138800:05:050:0052 по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові (т.1 а.с.24), вбачається наступне:
1) категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
2) площа земельної ділянки - 15910 кв.м.;
3) середня (базова) вартість земель населеного пункту - 639,78 грн/кв.м.;
4) номер економіко-планувальної зони - 8822; коефіцієнт Км2 - 1,7;
5) локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: місцезнаходження земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформувального значення - 1,20; місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту - 1,15; місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до національних природних, регіональних ландшафтних, зоологічних та дендрологічних парків, парків та пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, біосферних та природних заповідників, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів - 1,15; земельна ділянка не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,95; земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,95; місцезнаходження земельної ділянки на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/см кв. при потужності понад два метри - 0,95; місцезнаходження земельної ділянки у зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м. - 0,95; місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0,96; 6) сукупний коефіцієнт Км3 - 1,24; коефіцієнт Кф - 3,00;
7) коефіцієнт нормативної грошової оцінки К(і) - 1,000;
8) нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 64372634 грн.
Відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №7540/5/20-40-04-07-12 від 15.08.2025 ТОВ "Пригородна нерухомість" обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138800:05:050:0052 загальною площею 1,5910 га. За даними податкових декларацій з плати за земельну ділянку площею 1,5910 га сплачено, за 11 місяців 2020 року - 388093,27грн., за 2021 рік - 423374,48грн., за січень-лютий 2022 року - 77618,66 грн. орендної плати (т.1 а.с.23).
З рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" вбачається, що на підставі Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", рішення 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 №806/17 "Про заходи щодо розроблення Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018", керуючись ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Харківська міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 (т.1 а.с.25).
Звертаючись до суду з відповідним позовом, позивач зазначав, що спірна земельна ділянка протягом тривалого строку використовується відповідачем без належної сплати орендної плати, що і стало підставою для звернення 01.09.2025 Харківської міської ради до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати в сумі 3166389,66грн. за користування земельною ділянкою розташованою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові (кадастровий номер 6310138800:05:050:0052) відповідно до договору оренди землі від 11.06.2012, зареєстрованого 22.06.2012 за №631010004000720 за період з 01.01.2020 по 28.02.2022 (т.1 а.с.1-27).
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у даній справі позов задоволено, з підстав викладених вище (т.1 а.с.119-121).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судова колегія зазначає, що стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В частині 1 статті 638 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Положеннями частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Як було зазначено вище, 11.06.2020 між Харківською міською радою (надалі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" (надалі - орендар) було укладено договір оренди землі від 11.06.2012, зареєстрованого 22.06.2012 за №631010004000720 (надалі - договір т.1 а.с.19-21), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 №356/08 "Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд"; рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 №20/09 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради"; рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012 року №625/12 "Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться: м. Харків, вул. Диканівська, 50 (пункт 1 договору).
Згідно з пунктом 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6310138800:05:050:0052) загальною площею 1,5910 га у тому числі: під забудовою 0,0125 га, інших угідь 1,5785 га.
Пунктом 3 договору зазначено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - нежитлові будівлі літ. "АЕ-2", літ. "АД-1", а також інші об'єкти інфраструктури - споруди, залізнична колія.
Умовами пункту 18 договору передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 року №234/08 "Про надання згоди на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд". Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрат, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
Згідно з Актом приймання-передачі земельної ділянки №323/12 від 25.06.2012 орендарю передано земельну ділянку в оренду строком до 01.02.2027 площею 1,5910 га для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель та під'їзної колії згідно договору оренди землі №631010004000720 від 22.06.2012 (т.1 а.с.22 на звороті).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є в тому числі орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом №22/09 від 10.02.2009 року становить: 6674988 грн., а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік становить: 7068812 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Умовами пункту 8 договору передбачено, що договір укладено строком: до 01.02.2027 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити орендодавцю про намір продовжити його дію листом-повідомленням.
Пунктом 10 договору передбачено, що орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Згідно з пунктом 11 договору орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством.
Судова колегія зазначає, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Таким чином, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
З моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
В таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки (відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" Харківська міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020.
Таким чином, з моменту затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідач мав сплачувати орендну плату в новому розмірі. Внесення будь-яких змін до договору оренди не потребується.
Отже, як вірно встановлено місцевим господарським судом, розрахунок розміру орендної плати, яку відповідач повинен був сплачувати за користування земельною ділянкою загальною площею 1,5910 га розташованою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові з кадастровим номером 6310138800:05:050:0052 відповідно до договору починаючи з дати вступу в дію нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 - з 01.01.2020, який здійснено на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №4142/176-20 від 15.09.2020 з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка у 2020 році становила 64372634грн. (т.1 а.с.24).
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.09.2018 у справі №920/739/17).
В контексті спірних правовідносин судова колегія враховує правову позицію викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 в якій Суд вказав, що як положення Податкового законодавства України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами в обґрунтування оцінки землі, в тому числі, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.
При цьому законодавство не обмежує можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98-103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору у справі.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Індекс споживчих цін встановлюється Державною службою статистики України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено як об'єкти індексації грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, що не мають разового характеру, перелік яких визначено у частині першій цієї статті; водночас, частиною другою статті 2 цього Закону законодавець передбачив право Кабінету Міністрів України встановлювати інші об'єкти індексації, поряд з тими, що зазначені у частині першій цієї статті.
Відповідно до наказу Держкомстату "Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін" від 27.07.2007 №265 індекс споживчих цін - показник, що характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним.
Інформація про індекси споживчих цін (індекси інфляції) за відповідні роки розміщена на сайті Державної служби статистики України http://www.ukrstat.gov.ua.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6310138800:05:050:0052 загальною площею 1,5910 га по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові у 2020-2021 роках становила 64372634,00грн., а у 2022 році (з урахуванням коефіцієнту індексації 1,1) - 70809897,40грн.
Як було зазначено вище, пунктом 9 договору сторони погодили, що розмір орендної плати за земельну ділянку на рік згідно з розрахунком №278/12 від 02.04.2012 становить 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
При цьому, пункту 16 договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Таким чином, розмір орендної плати за договором, яку відповідач повинен був сплачувати після вступу в дію Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 - з 01.01.2020 складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить:
- у 2020 році - 160931,59грн. в місяць, за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (крім березня 2020 року) становить 1770247,49 грн.;
-у 2021 році - 160931,59грн. в місяць, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 1931179,08грн.;
- у 2022 році - 177024,75грн. в місяць, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 становить 354049,50грн.
Натомість матеріали справи свідчать та відповідачем не спростовано, що згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №7540/5/20-40-04-07-12 від 15.08.2025 ТОВ "Пригородна нерухомість" обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138800:05:050:0052 загальною площею 1,5910га. За даними податкових декларацій з плати за земельну ділянку площею 1,5910 га сплачено, за 11 місяців 2020 року - 388093,27грн., за 2021 рік - 423374,48грн., за січень-лютий 2022 року - 77618,66грн. орендної плати (т.1 а.с.23).
Таким чином, матеріали справи свідчать, що відповідачем вчинялися дії щодо сплати орендної плати за спірний період щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310138800:05:050:0052 загальною площею 1,5910 га по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові у вказаних розмірах, однак оскільки спірна земельна ділянка протягом тривалого строку використовувалась відповідачем без належної сплати орендної оплати з огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача, за захистом яких останній звернувся до суду.
При цьому, судова колегія зауважує, що матеріали справи не містять листування претензійного характеру з боку відповідача на адресу позивача щодо порядку та умов використання спірної земельної ділянки, її характеристик, правового та договірного механізму здійснення орендних платежів, у зв'язку із чим, доводи апелянта після звернення позивача до суду з відповідним позовом про покладення на орендаря земельної ділянки надмірного тягаря у вигляді безпідставного збільшення орендної плати є безпідставними.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із частиною 1, 4 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Верховний Суд у постанові від 01.03.2021 у справі №180/1735/16-ц зазначив, що принцип належного виконання зобов'язання полягає в тому, що виконання має бути проведене, зокрема у належний строк (термін).
Отже, однією із основних умов виконання зобов'язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з статтею 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати оренду плату.
Пунктом 28 договору передбачено, що орендар зобов'язується: б) сплачувати орендну плату в строки та в розмірах, встановлених договором; в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки вчинити дії, передбачені п. 10 цього договору.
Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи вищевказані обставини, відсутність в матеріалах справи доказів, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також доказів, які свідчили про сплату орендної плати у належному розмірі за користування земельною ділянкою по вул. Диканівській, 50 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 11.06.2012, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо наявності правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати в сумі 3166389,66 грн. за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
Статтею 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги у зв'язку із її юридичною та фактичною необґрунтованістю та відсутністю фактів, які свідчать про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням судом норм права.
З огляду на той факт, що висновки суду першої інстанції відповідають в повній мірі приписам законодавства, фактичним обставинам справи, рішення відповідає вимогам статті 236 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги та залишення рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3601/25 без змін.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд апеляційної інстанції керуючись положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладає витрати за подання апеляційної скарги на апелянта.
Керуючись ст.ст. 254, 269, 270, 273, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суду,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Пригородна нерухомість" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2025 у справі №922/3601/25 залишити без змін.
Повна постанова складена 20.02.2026.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її ухвалення. Порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.В. Плахов
Суддя Н.В. Гребенюк
Суддя П.В. Тихий