вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"10" лютого 2026 р. Справа№ 910/7742/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Андрієнка В.В.
Шапрана В.В.
секретар
судового засідання Рибчич А.В.
за участю
представників:
від позивача - Житченко О.В., Брухно В.С.
від відповідача - Яковенко Р.Г.
розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
на рішення Господарського суду м. Києва від 14.11.2025 р. (повний текст складено 26.11.2025 р.)
у справі № 910/7742/25 (суддя - Щербаков С.О.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія"
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
про зобов'язання вчинити дії та стягнення 10000000,00 грн,
У червні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" звернулося з позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в якому просить суд:
- зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" направити адміністратору розрахунків подання щодо відсутності заборгованості у Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі послуги з передачі електричної енергії в обсязі споживання електроенергії споживачами такого електропостачальника;
- стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" моральну шкоду у розмірі 10000000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заборгованість позивача за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р. виникла до початку введення воєнного стану, однак відповідачем безпідставно було направлено подання до адміністратора розрахунків та присвоєно позивачу статус "Переддефолтний". На думку позивача, такі дії відповідача суперечили пункту 10.16 розділу X Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 307 (у редакції згідно з змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 03.06.2025 р. № 840).
Рішенням Господарського суду м. Києва від 14.11.2025 р. у справі № 910/7742/25 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" задоволено частково. Зобов'язано Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" направити адміністратору розрахунків подання щодо відсутності заборгованості у Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі послуги з передачі електричної енергії в обсязі споживання електроенергії споживачами такого електропостачальника. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позову та ухвалити нове в цій частині рішення про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права.
Так, в апеляційній скарзі відповідач вказує на те, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції не з'ясував обставини, що мають значення для справи (у тому числі про існування заборгованості за договором за послуги, надані в період дії воєнного стану); визнав встановленими недоведені обставини (щодо відсутності відповідної заборгованості позивача); зробив висновки про відсутність боргу, що не відповідають встановленим в оскаржуваному рішенні обставинам (розмір платежів позивача за договором менший за вартість послуг); зробив неправильні висновки щодо змісту договору і порядку розрахунків сторін (не врахувавши умову про зарахування коштів у заборгованість минулих періодів); помилково посилався на преюдиційні обставини; неправильно застосував норми матеріального права; неправильно застосував положення Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії (додаток 6 до Кодексу системи передачі), помилково застосував положення наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 р. №148.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 17.12.2025 р. апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у справі № 910/7742/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Шапран В.В., Андрієнко В.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 22.12.2025 р. апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишено без руху та надано скаржнику строк не більше десяти днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, зазначених у її мотивувальній частині.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.01.2026 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та призначено справу № 910/7742/25 до розгляду на 10.02.2026 р.
У судовому засіданні 10.02.2026 р. представники сторін надали усні пояснення по суті апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" здійснює діяльність, на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно постанови (далі - НКРЕКП) № 899 від 28.08.2018 р. та є електропостачальником у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. № 307.
01.01.2019 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" (далі - користувач) та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - оператор системи передачі, ОСП) було укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору ОСП зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга), а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.
Згідно з п. 3.1 договору ціна договору визначається згідно з діючим на момент надання послуги тарифом на послуги з передачі електричної енергії, встановленим Регулятором, що оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет.
Як передбачено п. 4.1 договору, для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги: 1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць; 2) визначення фактичного обсягу послуги у розрахунковому місяці здійснюється на підставі даних щодо погодинних обсягів передачі електроенергії по точках комерційного обліку, які зареєстровані за відповідним користувачем (додаток № 2). З цією метою застосовується дані обліку адміністратора комерційного обліку та ЕІС користувача.
У відповідності до п. 6.2 договору користувач здійснює поетапну передоплату планової вартості послуги ОСП таким чином: 1 платіж - до 17.00 години другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 5 цього договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно, або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 5 договору, у кожен з наступних періодів: 2 платіж - з 06 до 10 числа розрахункового місяця, 3 платіж - з 11 до 15 числа розрахункового місяця, 4 платіж - з 16 до 20 числа розрахункового місяця, 5 платіж - з 21 до 25 числа розрахункового місяця. При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не менше планової вартості послуг, яка визначена згідно з пунктом 4, на 5 днів наперед.
За п. 6.5 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з моменту та на підставі отримання акту приймання-передачі послуги, який ОСП надає користувачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - Сервіс), з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом п. 6.6 договору сторони погодили, що у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.
Вказаний договір діяв між сторонами до 31.12.2023 р., а з 01.01.2024 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" почав дію договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП.
19.06.2025 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" отримало на електрону пошту повідомлення від Приватного акціонерного товариства "НЕК "Укренерго", яким доведено до відома, що згідно з п. 1.7.1 Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 р. № 307, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" набуває статусу "Переддефолтний" з 19.06.2025 р. та його включено до переліку учасників ринку, які набули статусу "Переддефолтний".
На думку позивача, спір у справі виник у зв'язку з тим, що дії відповідача по направленню адміністратору ринку подання про незабезпечення позивачем оплати за надані у період дії воєнного стану послуги з передачі електричної енергії є протиправними і такими, що порушують права та інтереси позивача, що у свою чергу призвело до безпідставного та протиправного набуття позивачем статусу "Переддефолтний" та заподіянню шкоди діловій репутації останньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 та ч. 4 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії", електропостачальникам надано право купувати та продавати електроенергію на ринку електричної енергії, здійснювати експорт-імпорт електричної енергії за вільними цінами.
У відповідності до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.
За п. 1.2 розділу ХІ Кодексу системи передачі послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом.
Пунктом 1.3 розділу ХІ Кодексу системи передачі передбачено, що доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії. Діяльність на ринку електричної енергії без укладення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у випадках, передбачених цим Кодексом, не допускається.
Відповідно до п. 5.1 розділу ХІ Кодексу системи передачі договір про надання послуг з передачі електричної енергії визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює передачу електричної енергії електричними мережами системи передачі. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі передачі електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від виробників до систем розподілу та споживачів, а також при здійсненні експорту електричної енергії.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать:
- затвердження правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, правил управління обмеженнями та порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- встановлення (зміна) тарифів на послуги з передачі електричної енергії.
Як передбачено п. 3 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом.
Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі відповідно до цього Закону виконує функції, пов'язані з покладенням на нього спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільного інтересу із збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел, підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, інших спеціальних обов'язків.
Згідно з ч. 9 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі зобов'язаний розробити та подати на погодження Регулятору програму заходів з недопущення конфлікту інтересів при наданні послуг з передачі електричної енергії, здійсненні диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконанні функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку (далі - програма заходів), що, зокрема, включає, забезпечення незалежності у прийнятті рішень посадовими особами структурних підрозділів, що забезпечують надання послуг з передачі електричної енергії, здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконання функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку, пов'язаних з їхньою операційною діяльністю та з кадрових питань; забезпечення формалізації взаємовідносин посадових осіб структурних підрозділів, що забезпечують надання послуг з передачі електричної енергії, здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконання функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку, реєстрацію та зберігання відповідних документів.
У відповідності до ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії") адміністратор розрахунків забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку. Функції адміністратора розрахунків покладаються на оператора системи передачі Адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку: реєструє учасників ринку, забезпечує ведення відповідного реєстру та оприлюднює його; реєструє сторони, відповідальні за баланс, і постачальників послуг з балансування та веде відповідні реєстри; забезпечує дотримання учасниками ринку вимог щодо надання гарантій виконання фінансових зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку; створює та веде бази даних договірних обсягів купівлі-продажу і фактичних обсягів відпуску та/або споживання, та/або експорту, та/або імпорту учасників ринку; розраховує платежі за електричну енергію оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки; розраховує платежі за придбані оператором системи передачі допоміжні послуги; надає Регулятору інформацію про роботу ринку електричної енергії в обсягах, межах та порядку, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; надає учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; здійснює інші функції, передбачені цим Законом, правилами ринку та кодексом комерційного обліку.
Відповідно до п. 1.1 статуту Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (даді - статут), затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.06.2025 № 234, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 р. № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 р. № 829-р "Про погодження перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
Згідно з п. 1 статуту засновником і єдиним акціонером Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" є держава в особі Міністерства енергетики України.
За п. 3.2 статуту Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 р. № 802.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного станку в Україні" введено воєнний стан.
Наказом Міністерства енергетики України № 148 від 13.04.2022 р. затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану.
Згідно з п. 6 вказаного наказу за поданням оператора системи встановлюється статус "Переддефолтний" та "Дефолтний" для електропостачальників у випадку несплати послуг оператора системи, наданих у період дії воєнного стану, до 15 числа місяця наступного за розрахунковим, з урахуванням постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2022 р. № 332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду" (із змінами). У разі набуття електропостачальником, визначеним абзацом першим цього пункту, статусу "Переддефолтний" або "Дефолтний" та у випадку виконання зобов'язань, за якими такий електропостачальник набув статусу "Переддефолтний" або "Дефолтний", оператор системи зобов'язаний проінформувати адміністратора розрахунків щодо виконання електропостачальником таких зобов'язань.
Отже набуття статусу "Дефолтний" унеможливлює подальше постачання електроенергії цим підприємством.
09.06.2025 р. відповідач направив на адресу позивача лист № 01/35574 "Про можливість набуття статусу "Переддефолтний", в якому зазначив про наявність у позивача заборгованості за надані у період дії воєнного стану послуги з передачі електричної енергії у сумі 170372761,85 грн. Вказана заборгованість є підставою для направлення подання до адміністратора розрахунків, передбаченого пунктом 10.16 Правил ринку.
Листом № 01/36836 від 13.06.2025 р. відповідач повторно звернувся до позивача, в якому зазначив про те, що станом на 11.06.2025 р. заборгованість за договором № 0264-02024 від 01.01.2019 р. складає 170372761,85 грн з ПДВ. Зазначена заборгованість виникла у зв?язку з відсутністю оплати наданих ОСП послуг з передачі електричної енергії. Для уникнення набуття статусу "Переддефолтний" відповідач просив позивача здійснити оплату зазначеної заборгованості не пізніше 15.06.2025 р. включно.
У відповідь, листами № ЮР/3413 від 16.06.2025 р. та № ЮР/2970 від 10.06.2025 р. позивач повідомив відповідача про те, що заборгованість у розмірі 170372761,85 грн у нього виникла за договором № 0264-02024 від 01.01.2019 р. в минулі періоди (2019 рік та 2021 рік) та врегульовується в судовому порядку, а тому не може бути підставою для застосування до позивача заходів, передбачених Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 10.16 останньої редакції Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП № 307 від 14.03.2018 р.
19.06.2025 р. відповідач направив на електрону адресу позивача повідомлення, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" набуло статусу "Переддефолтний" з 19.06.2025 р. та включено до переліку учасників ринку, які набули статусу "Переддефолтний".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України у сферах енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов'язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні" № 4213-ІХ внесено, зокрема, зміни до Закону України "Про ринок електричної енергії" та розділ XVII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 15-2, абзаци 10-12 якого наступного змісту: тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 2102-IX, за поданням оператора системи передачі або оператора систем розподілу електропостачальники (крім постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії") набувають статусу "Переддефолтний" та "Дефолтний", у разі несплати за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі або оператором систем розподілу послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим. Порядок набуття та припинення такими електропостачальниками статусу "Переддефолтний" та "Дефолтний" визначається Регулятором.
Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", електропостачальник не набуває статусу "Дефолтний" за умови, що розмір суми заборгованості оператора системи передачі за електричну енергію перевищує розмір суми заборгованості електропостачальника за електричну енергію відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.
Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", постачальник універсальних послуг не набуває статусу "Дефолтний", у разі несвоєчасної оплати за небаланс електричної енергії перед оператором системи передачі відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.
Отже підставою для набуття статусу "Переддефолтний" є недоплата постачальником послуг з передачі електричної енергії ОСП в обсязі споживання електроенергії споживачами таких електропостачальників, наданих у період дії воєнного стану, тобто починаючи з 24.02.2022 р.
Проте, як зазначає позивач, заборгованість у розмірі 170372761,85 грн за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 064-02024 від 01.01.2019 р., яка стала підставою для направлення позивачу повідомлення про набуття ним статусу "Переддефолтний" є спірною, виникла у період 2019 року та 2021 року, тобто до введення в Україні воєнного стану та є предметом дослідження у межах справ № 910/15944/20 та № 910/13672/21.
Відповідно до п. 1.7.1 Правил ринку учасник ринку, крім оператора системи передачі, оператора ринку та гарантованого покупця, набуває статусу "Переддефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:
1) учасник ринку не забезпечив своєчасно, у строки, визначені цими Правилами, на рахунку ескроу постачальника послуг з балансування (далі - ППБ) або сторони відповідальньної за баланс (далі - СВБ) наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, в обсязі, достатньому для оплати відповідно до декадного звіту ППБ, місячного звіту ППБ, декадного звіту СВБ, місячного звіту СВБ, позапланового звіту СВБ та звіту про коригування, з урахуванням вимог цих Правил;
2) учасник ринку, який є СВБ, не надавав, не підтримував, не збільшував та не поновлював фінансову гарантію в необхідному обсязі відповідно до розділу VI цих Правил;
3) інших подій або обставин, що є підставою набуття статусу "Переддефолтний", передбачених пунктом 10.16 розділу X цих Правил.
Згідно з п. 1.7.2 Правил ринку при набутті статусу "Переддефолтний" АР на період існування такого статусу: 1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний"; 2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу; 3) використовує фінансову гарантію, що надається учасником ринку, для покриття його простроченої заборгованості ППБ/СВБ перед АР. Якщо учасник ринку виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу "Переддефолтний", АР, крім зазначених заходів, кожного дня (до 10:30) направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або ПІБ (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець) та розміру простроченої заборгованості ППБ/СВБ за небаланси електричної енергії. Заходи, передбачені абзацами першим та другим цього підпункту, не застосовуються до учасників ринку, які набули статусу "Переддефолтний" внаслідок отримання АР подання від ОСП або ОСР, передбаченого пунктом 10.16 розділу X цих Правил, та у яких відсутня прострочена заборгованість ППБ/СВБ перед ОСП.
У відповідності до 1.7.3 Правил ринку при набутті статусу "Переддефолтний" такий статус для учасника ринку триває в разі настання принаймні однієї з обставин, передбачених пунктом 1.7.1 цієї глави. В іншому випадку статус "Переддефолтний" анулюється, про що АР повинен повідомити учасника ринку.
За п. 1.7.4 Правил ринку учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Дефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:
1) тривалість статусу "Переддефолтний" для учасника ринку становить більше двох днів. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після двох днів перебування у статусі "Переддефолтний";
2) судом прийнято рішення про визнання суб'єкта господарювання, що є учасником ринку, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку (його уповноваженими органами) прийнято рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, що є учасником ринку. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після отримання ОСП відповідної інформації про учасника ринку;
3) анулювання учаснику ринку ліцензій на провадження діяльності на ринку електричної енергії. Датою набуття статусу "Дефолтний" є дата набрання чинності рішенням Регулятора про анулювання відповідної ліцензії.
З огляду на вищевказані положення Правил ринку, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" як оператор системи передачі та адміністратор розрахунків наділено повноваженнями вживати таких заходів по відношенню до позивача, як присвоєння йому статусу "Дефолтний" та "Переддефолтний", що означає для позивача, як електропостачальника, повне зупинення його діяльності, а саме позивач фактично буде позбавлений можливості здійснювати господарську діяльність на організованих сегментах ринку електричної енергії та не матиме можливості виконувати умови договорів з іншими учасниками ринку, в тому числі з операторами систем розподілу, контрагентами на ринку двосторонніх договорів, ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку, ринку допоміжних послуг, споживачами тощо.
Як вбачається з інформації, розміщеної в мережі Інтернет за посиланням https://wservice.ua.energy/entsoe/getdefault, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" набуло статусу "Переддефолтний" з 19.06.2025 р. та включено до переліку учасників ринку, які набули статусу "Переддефолтний", перелік яких оприлюднено на офіційному сайті Приватного акціонерного товариства "НЕК "Укренерго", з підстав наявності заборгованості за послуги з передачі електричної енергії.
Таким чином, через два дні після набуття статусу "Переддефолтний", учасник ринку набуває статус "Дефолтний", його обсяги закупівлі електричної енергії приймаються рівними нулю, договори з усіма споживачами автоматично розриваються і такий учасник втрачає право провадити діяльність на ринку електричної енергії загалом.
З надісланого відповідачем на електронну адресу позивача повідомлення 19.06.2025 р. не вбачається ні період заборгованості, ні розмір заборгованості. Відповідачем лише зазначено, що позивач набув статусу "Переддефолтний" з 19.06.2025 р. за несплату послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії.
Враховуючи те, що до вказаного повідомлення відповідач звертався до позивача з листами № 01/35574 від 09.06.2025 р. та № 01/36836 від 13.06.2025 р., тому підставою для набуття позивачем статусу "Переддефолтний" стала заборгованість у сумі 17037276185 грн за період з квітня 2023 року по вересень 2024 року, тобто за надані послуги у період дії воєнного стану.
На підтвердження здійснення оплати за надані ОСП послуги з передачі електричної енергії та відсутності заборгованості за надані послуги у період дії воєнного стану в матеріалах справи містяться акти приймання-передачі послуг за договором від 01.01.2019 р. № 0264-02024 та у новій редакції за № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 р. з урахуванням актів коригування, з яких вбачається обсяг фактично наданих відповідачем послуг та платіжні інструкції, разом з реєстром платіжних доручень, з яких вбачається сплата позивачем за надані позивачем послуги за період з 24.02.2022 р. по 19.06.2025 р.
З наданих позивачем актів приймання-передачі послуг за договором від 01.01.2019 р. № 0264-02024 та у новій редакції за № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 р. з урахуванням актів коригування вбачається, що з 01.03.2022 р. по 31.12.2023 р. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 р. № 0264-02024 обсяг фактично наданих послуг дорівнює 812094,577 МВт*год. (з урахуванням коригувань) на загальну суму 389855690,59 грн, а з 01.01.2024 р. по 19.06.2025 р. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 р. обсяг фактично наданих послуг дорівнює 612446,796 МВт*год. (з урахуванням коригувань) на загальну суму 417465174,25 грн. Загальна сума наданих послуг 807320 864,84 грн.
Як вбачається з платіжних інструкцій сукупний розмір оплати від Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" на користь Приватного акціонерного товариства "НЕК "Укренерго" за надані послуги за період з 24.02.2022 р. по 31.12.2023 р. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р. становить 367089464,50 грн та за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 р. становить 447447587,35 грн. Загальна сума оплати за надані послуги у період з 24.02.2022 р. по 19.06.2025 р. становить 814537051,85 грн.
При цьому, у вказаних платіжних інструкціях в призначенні платежу зазначено за який місяць здійснюється оплата позивачем з посиланням на договір та те, що така оплата здійснюється за послуги з передачі енергії за період дії воєнного стану, зокрема: "Оплата послуг з передачі ел. енергії, за період дії воєнного стану з 24-28.02.22, згідно з дог. від 01.01.2019 № 0264-02024 в т.ч. ПДВ № 20 % 634 821, 09 грн".
Також Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зверталося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Електрична Компанія" про стягнення заборгованості в розмірі 172261720,48 грн, пені в розмірі 32440134,87 грн, 3% річних в розмірі 2666311,99 грн, інфляційних втрат в розмірі 8619369,52 грн, штрафу в розмірі 12025202,28 грн, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.01.2024 р. у справі № 910/11285/23, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 р. та постановою Верховного Суду від 11.07.2024 р, у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Електрична Компанія" було відмовлено повністю.
У справі № 910/11285/23 судом було встановлено, що у період з 01.07.2022 р. по 31.05.2023 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" було сплачено надані ОСП послуги на загальну суму 190887320,48 грн, тобто у більшому розмірі ніж було нараховано. За спірний період і на дату винесення рішення Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" не перебувало і не перебуває у статусі "Переддефолтний" та "Дефолтний", що підтверджує відсутність заборгованості за послуги з передачі електроенергії за спірний період липень 2022 - травень 2023 року;
Також, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренернго" зверталося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" про стягнення 141383999,77 грн, з яких: 120608733,01 грн основної заборгованості, 11035808,90 грн пені, 962892,48 грн 3% річних, 1 416 676,77 грн інфляційних втрат та 7359888,61 грн штрафу, внаслідок порушення відповідачем своїх зобов'язань за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р. в частині здійснення оплати за надані у період з червня 2023 року по листопад 2023 року послуги з передачі електричної енергії.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.05.2024 р. у справі № 910/320/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.09.2024 р. та постановою Верховного Суду від 19.11.2024 р., у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренернго" відмовлено у повному обсязі.
Судом у справі № 910/320/24 було встановлено, що у період з червня 2023 року по листопад 2023 ОСП надав, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" прийняло послуги за договором на загальну суму 121565450,77 грн, що підтверджується актами приймання-передачі послуги: від 30.06.2023 р. на суму 16234782,96 грн (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023 р.); від 31.07.2023 р. на суму 19084127,77 грн (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023 р.); від 31.08.2023 р. на суму 19960369,73 грн; від 30.09.2023 р. на суму 18153625,84 грн; від 31.10.2023 р. на суму 22114195,10 грн та від 30.11.2023 р. на суму 26018349,37 грн. У вказаному вище періоді відбулись також коригування об'ємів та сум наданих послуг за договором за більш ранні місяці, а саме: за березень-травень 2023 року, на підтвердження чого надано акти коригування від 16.06.2023 р. до акту приймання-передачі послуги від 31.03.2023 р., від 17.07.2023 р. до акту приймання-передачі послуги від 30.04.2023 р., від 18.08.2023 р. до акту приймання-передачі послуги від 31.05.2023 р. У зв'язку із зазначеним сума основного боргу з урахуванням цих коригувань зменшилася до 120608733,01 грн. Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що у період червень-листопад 2023 року відповідач повністю та у визначені договором строки сплачував послуги з передачі електричної енергії, вказуючи у платіжних документах період, за який здійснюється оплата.
Відповідно до ч. 4 ст. ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини, які встановлені у рішенні Господарського суду міста Києва від 18.01.2024 р. у справі № 910/11285/23 та у рішенні Господарського суду міста Києва від 11.08.2025 р. у справі № 910/320/24, які набрали законної сили, мають преюдиційне значення та повторного доведення не потребують.
Факт відсутності у позивача перед відповідачем заборгованості за періоди з липня 2022 року по травень 2023 року та з червня 2023 року по листопад 2023 року було встановлено у справах № 910/11285/23 та № 910/320/24 та не підлягає повторному дослідженню судом, оскільки рішення у вказаних справах набрали законної сили.
При цьому, загальна сума здійснених позивачем на користь відповідача оплат за надані послуги за період з 24.02.2022 р. по 19.06.2025 р. складає 814537051,85 грн за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р. та за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 р., в той час як розмір фактично наданих послуг за період з 01.03.2022 р. по 19.06.2025 р. складає 807320864,84 грн, тобто позивачем було сплачено за надані послуги у більшому розмірі.
Підставою для звернення оператора системи передачі до адміністратора ринку з поданням щодо електропостачальників, яке є підставою для надання такому постачальнику статусу "Переддефолтний", є саме незабезпечення оплати за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі послуги з передачі, в обсязі споживання електроенергії споживачами таких електропостачальників, починаючи з 24.02.2022 р.
З метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам Міністерством енергетики України видано наказ від 13.04.2022 р. № 148 "Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану", яким затверджено Положення Про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану. Вказаний наказ набув чинності з дня його опублікування 06.05.2022 р.
Пунктом 6 цього Положення передбачено, що за поданням оператора системи встановлюється статус "Переддефолтний" та "Дефолтний" для електропостачальників (крім постачальника універсальної послуги або постачальника останньої надії) у випадку несплати послуг оператора системи, наданих у період дії воєнного стану, до 15 числа місяця наступного за розрахунковим, з урахуванням постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2022 р. № 332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду".
Листом № 26/1.2-4.1-6132 від 10.05.2022 р. Міністерство енергетики України роз'яснило норми Положення про особливості постачання електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану щодо встановлення статусу "Переддефолтний" або "Дефолтний" та вказало, що вказаний статус застосовуються лише у разі несплати електропостачальниками до 15 числа місяця наступного за розрахунковим, послуг оператора системи у розмірі вартості послуг наданих саме у період дії воєнного стану, тобто, з моменту його введення - з 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 р. та до моменту припинення або скасування.
Міністерством енергетики України на період дії воєнного стану в Україні змінено вид відповідальності за несплату послуг оператора системи, наданих під час дії воєнного стану, визначивши, що заборгованість за послуги з передачі електричної енергії у період з 24.02.2022 р. є підставою для набуття електропостачальником статусу "Переддефолтний" та "Дефолтний", тобто припинення права такого учасника ринку на господарську діяльність на ринку електричної енергії в цілому.
Доводи скаржника про те, що платежі здійснені позивачем за період з 24.02.2022 р. по 19.06.2025 р. були віднесені в рахунок оплати боргу за минулі періоди, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем не конкретизовано як саме розподілено сплачені позивачем кошти згідно з наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями та в рахунок яких періодів, враховуючи що всі платіжні інструкції містять посилання на конкретний місяць, за який позивач оплачує надані послуги, а також посилання на те, що оплата здійснюється за послуги передачі електричної енергії за період дії воєнного стану.
При цьому, заборгованість, яку вказує у листах Приватне акціонерне товариство "НЕК "Укренерго" № 01/35574 від 09.06.2025 р. та № 01/36836 від 13.06.2025 р. у розмірі 170372761,85 грн за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р., виникла в минулі періоди (2019 року та 2021 року) та є предметом судового розгляду в межах справ № 910/15944/20 та № 910/13672/21.
Таким чином у Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" існують грошові зобов'язання перед Приватним акціонерним товариством "НЕК "Укренерго" за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 р., але за період до введення на території України воєнного стану, а їх розмір є спірним і на даний час встановлюється в судовому порядку.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Вимога щодо захисту цивільного права чи інтересу має забезпечити їх поновлення, а в разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі отримання відповідного відшкодування.
Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимога позивача про зобов'язання Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" направити адміністратору ринку подання щодо відсутності заборгованості у Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі послуги з передачі електричної енергії, в обсязі споживання електроенергії споживачами такого електропостачальника є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги позивача про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" моральної шкоди у розмірі 10000000,00 грн, колегія суддів зазначає наступне.
Обґрунтовуючи позовні вимоги в цій частині, позивач посилається на те, що дії Акціонерного товариства "НЕК "Укренерго" щодо безпідставного та неправомірного направлення подання до адміністратора розрахунків призвели до публічного поширення недостовірної інформації про наявність заборгованості за послуги, надані в період воєнного стану та набуття статусу "Переддефолтний". Факт набуття статусу "Переддефолтний" був оприлюднений на офіційному вебсайті Акціонерного товариства "НЕК "Укренерго" у вільному доступі (за посиланням: https://wservice.ua.energy/entsoe/getdefault). Включення до цього переліку та оприлюднення інформації про "переддефолтний" статус є надзвичайною негативною подією для будь-якого учасника ринку, оскільки це сприймається контрагентами, партнерами, банками та споживачами як ознака фінансової неспроможності та ненадійності. Такий статус є прямим сигналом про можливе припинення господарської діяльності учасника ринку електричної енергії.
Згідно з ч.1 ст. 91 ЦК України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
Відповідно ст. 94 ЦК України юридична особа має право на недоторканність її ділової репутації, на таємницю кореспонденції, на інформацію та інші особисті немайнові права, які можуть їй належати. Особисті немайнові права юридичної особи захищаються відповідно до глави 3 ЦК України.
Як передбачено ч. 1 ст. 201 ЦК України, ділова репутація належить до особистого немайнового блага, яке охороняється цивільним законодавством.
У відповідності до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у приниженні ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Під діловою репутацією юридичної особи розуміється оцінка їх підприємницької, громадської, професійної чи іншої діяльності, яку здійснює така особа як учасник суспільних відносин.
Відповідно до п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" діловою репутацією є сукупність документально підтвердженої інформації про особу, що дає можливість зробити висновок про відповідність її господарської та/або професійної діяльності вимогам законодавства, а для фізичної особи - також про належний рівень професійних здібностей та управлінського досвіду, а також відсутність в особи судимості за корисливі кримінальні правопорушення і за злочини у сфері господарської діяльності, не знятої або не погашеної в установленому законом порядку.
Отже, виходячи з комплексного аналізу наведених норм, юридична особа, яка звертається до суду з позовом про стягнення моральної шкоди, повинна довести факт спричинення їй немайнової шкоди внаслідок приниження її ділової репутації, посягання на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку, розголошенням комерційної таємниці, а також вчиненням дій, спрямованих на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.11.2021 р. у справі № 915/1375/20, від 06.10.2022 р. у справі № 910/18745/21.
Згідно з ч. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору (постанова Верховного Суду від 20.11.2018 р. у справі № 922/1111/18).
Однак в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення моральної шкоди позивачем, а також докази наявності причинного зв'язку між діями саме відповідача та шкодою (зниження престижу, ділової репутації тощо) та вини останнього в її заподіянні.
Таким чином позивач належним чином не обґрунтував, в чому саме полягає порушення (приниження) його ділової репутації, оскільки наведені позивачем у позові твердження без надання відповідних доказів не свідчать про реальне завдання йому "моральної шкоди", а отже позивач не довів наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, що є обов'язковою умовою для застосування відповідальності у вигляді відшкодування моральної шкоди.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимога позивача про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" моральної шкоди у розмірі 10000000,00 грн не підлягає задоволенню.
Аргументи, викладені в апеляційній скарзі, наведеного не спростовують та відхиляються колегією суддів.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. ст. 76, 77, 78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 276 ГПК передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, здійснивши перевірку та оцінку всіх належних доказів, наявних у матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду м. Києва від 14.11.2025 р. у справі № 910/7742/25 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання покладаються на скаржника.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 14.11.2025 р. у справі № 910/7742/25 залишити без змін.
3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 20.02.2026 р.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді В.В. Андрієнко
В.В. Шапран