Постанова від 18.02.2026 по справі 607/23622/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2026 Справа №607/23622/25 Провадження №3/607/202/2026

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Базана Л.Т.

секретаря с/з Гоцак І.О.

за участю прокурора Вікарука Ю.Ю.

особи, яка притягується до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Самбір Львівської області, лікаря медичного супроводу Центру рекрутингу іноземців та осіб без громадянства, депутата Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до пп «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27.10.2025 о 19:55 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до пп «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27.10.2025 о 19:45 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до пп «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27.10.2025 о 19:51 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до пп «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27.10.2025 о 20:00 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав та щиро розкаявся.

Прокурор в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності, визнавши його винним у вчиненні інкримінованих йому правопорушень та зважаючи на визнання ним своєї вини, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850грн.

Суд заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані матеріали встановив наступне.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, рішенням Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 1 від 13.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Підгороднянської сільської ради» визнано повноваження ОСОБА_1 , як депутата Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Так, відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є депутатом сільської ради, а тому суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 1726 КУпАП - є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.

ОСОБА_1 як депутат Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується Листом-ознайомленням депутатів Підгороднянської сільської ради восьмого скликання про те, що усім депутатами на початку року під час сесій, в тому числі і ОСОБА_1 , наголошено про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а також міститься його особистий підпис.

Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.

Частиною 1 ст. 45 вказаного Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічні декларації: за 2021 рік та 2022 рік до 31.01.2024.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди суб'єкти декларування зобов'язані подати не пізніше 31.01.2024.

Отже, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та 2022 рік до 00:00 год. 01.02.2024.

Разом з тим, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічні декларації: за 2023 рік до 31.03.2024, за 2024 рік до 31.03.2025.

Отже, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: за 2023 рік до 00:00 год 01.04.2024, а за 2024 рік - 00:00 год 01.04.2025

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: за 2021 рік, лише 27.10.2025 о 19:45 год., за 2022 рік - 27.10.2025 о 19:51 год., за 2023 рік - 19.55 год., за 2024 рік - 20.00 год.

Будь яких об'єктивних даних, щодо неможливості відправлення декларацій у встановлений Законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надав.

З огляду на наведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних із корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується доказами, дослідженими та оглянутими у судовому засіданні: протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №373, 375, 374, 372 від 10.11.2025; витягами з офіційного сайту НАЗК за пошуковими запитами декларацій ОСОБА_1 ; роздрукованими деклараціями ОСОБА_1 з сайту НАЗК поданих 27.10.2025 о 19:45 год., о 19:51 год., 19.55 год., 20.00 год.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.11.2025; рішенням Підгоронянської сільської ради №1 від 13.11.2020, списком депутатів Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», повідомленнями НАЗК від 06.08.2024; Положенням про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ.

Проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладені стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.

Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав, у вчиненому щиро розкаявся, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, обставин, що обтяжують покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст.7, 9, 33, 36, 40-1, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Головуючий суддяЛ. Т. Базан