19 лютого 2026 року
м. Київ
справа №320/5702/23
адміністративне провадження №К/990/7223/26
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Блажівської Н.Є.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА» ЛТД до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніка» ЛТД звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просило:
- визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17 листопада 2022 року № 7654043/16399955;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних виписаної постачальником Товариству з обмеженою відповідальністю «Ніка» ЛТД податкову накладну від 29 вересня 2022 року № 20 датою її фактичного подання.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, яку ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2025 року залишено без руху з підстав відсутності документа про сплату судового збору та надано десятиденний строк для усунення недоліків апеляційної скарги з дня отримання копії вказаної ухвали.
На адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у м. Києві в якій апелянт просить продовжити строк на усунення недоліків, які визначені ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2025 року.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено. Апеляційну скаргу повернуто скаржнику.
18 липня 2025 року Головне управління ДПС у м. Києві повторно звернулось з апеляційною скаргою на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року разом з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2025 року у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовлено, а апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишено без руху та надано скаржнику десятиденний строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання до Суду заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску та відповідними доказами.
8 серпня 2025 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання апелянта про поновлення строку, яке обґрунтоване тим, що первинна апеляційна скарга була подана в межах строку на апеляційне оскарження. Також зазначає, що незважаючи на впровадження військового стану, звільнення працівників, велике навантаження на новопризначених працівники, ГУ ДПС у м. Києві вживає усіх заходів для своєчасного оскарження судових рішень.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовлено та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за його апеляційною скаргою на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року у цій справі.
До Верховного Суду засобами поштового зв'язку надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року, у якій скаржник просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою Суд виходить з такого.
Під час перевірки касаційної скарги встановлено, що вона не відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а тому підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Проте скаржник до касаційної скарги документ про сплату судового збору не додав.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI), за подання до адміністративного суду касаційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 3028 гривні, відповідно, за подання касаційної скарги у цій справі сплаті підлягає судовий збір в сумі 3028 грн.
Судовий збір за подання касаційної скарги до Верховного Суду сплачується шляхом внесення або перерахування коштів за реквізитами:
Отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007
Код класифікації доходів бюджету - 22030102
Найменування податку, збору, платежу - Судовий збір (Верховний Суд, 055)
Призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (назва відповідного касаційного суду, де розглядається справа, або Велика Палата Верховного Суду), номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Водночас відповідно до частини першої статті 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частини другої вказаної статті учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
З поданих матеріалів касаційної скарги вбачається, що оскаржувана ухвала апеляційного суду постановлена 26 вересня 2025 року, відповідно, останнім днем на її оскарження було 27 жовтня 2025 року, проте, касаційну скаргу подано лише 17 лютого 2026 року, тобто з пропуском строку, встановленого для цього.
Головне управління ДПС у м. Києві заявило клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, в якому вказує, що ним вперше, касаційну скаргу подано в межах передбаченого КАС України строку, проте у зв'язку з несплатою ним судового збору вказана касаційна скарга була повернута скаржнику ухвалою Верховного Суду від 9 лютого 2025 року.
Проаналізувавши зміст клопотання, колегія суддів позбавлена можливості його вирішити, оскільки при повторному поданні касаційної скарги скаржником судового збору так і не сплачено та не надано жодних доказів неможливості його сплати.
Відповідно до частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, залишення останньої без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, касаційну скаргу необхідно залишити без руху, встановивши строк, протягом якого скаржник має усунути виявлені недоліки.
У зв'язку з наведеним, скаржнику необхідно надати документ про сплату судового збору у розмірі 3028 грн за вказаними у судовому рішенні реквізитами та подати заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення, у якій зазначити поважні причини пропуску строку на касаційне оскарження та відповідні докази на їх підтвердження.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 169, 328, 330, 332, 359 КАС України,
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА» ЛТД до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити особі, що подала касаційну скаргу, десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали строк для усунення зазначеного недоліку.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали в частині сплати судового збору в установлений судом строк касаційна скарга разом із доданими до неї матеріалами буде повернута скаржнику.
У разі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, будуть визнані судом неповажними, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Н.Є. Блажівська
Судді: О.О. Шишов
М.М. Яковенко