Справа № 515/1227/25
Провадження № 2-а/515/29/26
Татарбунарський районний суд Одеської області
18 лютого 2026 року м. Татарбунари
Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Луцюка В.О.,
секретар судового засідання Комерзан Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Ковпак Олександр Вікторович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, суд
14 серпня 2025 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови № R412266 від 11 серпня 2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП. В обґрунтування пред'явлених вимог позивач посилається на таке.
Згідно з постановою тимчасово виконуючого обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) ОСОБА_2 №R412266 від 11 серпня 2025 року позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000,00 грн за ч.3 ст.210 КУпАП за те, що він в порушення вимог абз. 7 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не пройшов медичний огляд для визначення придатності до військової служби, що встановлено за результатами вивчення відомостей та реєстрової інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, чим порушив вимоги чинного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Позивач вважає, що зазначена постанова про накладення адміністративного стягнення є незаконною, винесена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, без конкретизації норм, які порушено, що фактично обмежує право на захист та з порушенням порядку розгляду справи, за таких підстав. Оскаржувана постанова містить невірну адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) позивача. Викликів чи повісток від ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо проходження військово-лікарської комісії останній взагалі не отримував. Він добровільно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки в електронному додатку «Резерв +» з'явився напис про перебування його у розшуку. Працівниця Відділу продиктувала йому заяву, яку потрібно подати до ІНФОРМАЦІЯ_6 , що він і зробив. На думку позивача, відповідач при прийнятті рішення про накладення адміністративного стягнення не дотримався процедури притягнення особи до адміністративної відповідності. Доказів, які свідчили б про наявність вини позивача у вчиненні адміністративних правопорушень, постанова не містить, і сама по собі не є беззаперечним доказом вчинення правопорушення. Враховуючи вищенаведене, просить поданий позов задовольнити.
Згідно з ухвалою суду від 19 серпня 2025 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідно до ухвали суду від 24 листопада 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КАС України, вчиненого ОСОБА_1
20 січня 2026 року на виконання ухвали суду про витребування доказів надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення (вх. № 412/26-Вх 20.01.2026).
Згідно з ухвалою суду від 29 грудня 2025 року за клопотанням позивача до участі у справі в якості співвідповідача залучено ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ).
У судове засідання учасники справи не з'явилися.
Від представника позивача Ковпака О.В. надійшла заява про слухання справи у його та позивача відсутність, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити (вх. 1296/26-Вх 18.02.2026).
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_9 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, відзиву на адміністративний позов не надійшов.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 та СП С.Коваль також не повідомив про причини своєї неявки та не подав клопотання про відкладення справи; 20 січня 2026 року до суду надійшли його письмові пояснення, в яких він просить суд відмовити у задоволенні позову за його необґрунтованістю та безпідставністю, за таких підстав.
Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Відповідно до п. 20 ст. 109 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, з подальшим продовженням такого строку, який діє по теперішній час; оголошено загальну мобілізацію на території України. Частиною 3 ст.1 Закону України «Про військовий облік і військову службу» визначено, що військовий облік включає, зокрема, дотримання правил військового обліку. Відповідно до абз.5 ч.10 ст.1 цього Закону громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку встановлені законодавством. Відповідно до п. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані під час мобілізації з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону. На підставі пп. 2, п. 1 Додатку № 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військовооблікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів. Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачає, що виконання військового обов'язку військовозобов'язаним у запасі в мирний час полягає у дотриманні порядку та правил військового обліку, проходження зборів, військової служби під час мобілізації та іншого, а у зв'язку з умовами особливого періоду в державі із загрозою, небезпекою державній незалежності та територіальної цілісності України є пріоритетними. Згідно з п. 20 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації та особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані, резервісти СБУ - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку. Відповідно до п. 21 Порядку, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військовооблікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Пунктом 27 Порядку, під час мобілізації громадяни викликаються, зокрема, з метою: 1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Так, позивач з 19 травня 2021 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , військово-облікова спеціальність 956 647A, II категорії обліку, військове звання - солдат, був визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (наказу МОУ «Про затвердження Положення про військоволікарську експертизу в Збройних Силах України» № 402 від 14.08.2008р.). Отже, у позивача з 25 березня 2026 року виникне обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Таке ставлення до виконання правил військового обліку дасть змогу позивачу уникнути призову на військову службу по мобілізації. З п. 37 Витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вбачається, що позивач лише 19 травня 2021 року пройшов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 , був визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. ОСОБА_1 особисто подав заяву до начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 , що не оспорює допущені ним правопорушення, передбачені ч. 3 ст.210 КУпАП та надав згоду на розгляд справи у його відсутності, де поставив особистий підпис, що підтверджено реєстрацію заяви позивача в журналі реєстрації вхідних документів від 07.08.2025 року № 7325/1255. У зв'язку з чим, протокол на позивача не складався за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП у відповідності до абз.7 ст. 258 КУпАП. Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_12 07 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі F1264922 за фактом не проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Після чого, ОСОБА_1 07 серпня 2025 року шляхом взаємодії в порядку ст. 249 КУпАП подав заяву від 07 серпня 2025 року № 7325/1255 про згоду на притягнення до адміністративної відповідальності, а також щодо розгляду справи за його відсутності. З урахуванням викладеного, у зв'язку з порушенням правил військового обліку щодо ОСОБА_1 11 серпня 2025 року винесено постанову № R12266 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Наявними у справі доказами підтверджено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. Таким чином, позивач своєю бездіяльністю ухилився від вчинення дій щодо непроходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, що являється його обов'язком відповідно до вимог законодавства України. Отже, вбачається, що вчинені позивачем дії відповідають ознакам порушення, які визначені ч. 3 ст. 210 КУпАП (вх. №412/26-Вх 20.01.2026).
Дослідивши матеріали справи та матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3 ст. 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.
Так, положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , з 19 травня 2021 року взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_10 , військово-облікова спеціальність 956 647А, ІІ категорії обліку, військове звання - солдат, є непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, про що свідчать копії облікової картки до військового квитка та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 (а.с. 77, 88).
11 серпня 2025 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_2 винесено постанову № R12266, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. Відповідно до змісту оскаржуваної постанови «за результатом вивчення відомостей та реєстрової інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що ОСОБА_1 не пройшов(ла) медичний огляд для визначення придатності до військової служби, встановлений абзацом сьомим частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим допустив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Враховуючи, що громадянин (громадянка) ОСОБА_1 скоїв (ла) адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 210 КУпАП, постановив: накласти на громадянина (громадянку) ОСОБА_1 штрафу у сумі 17000 грн».
З вказаною постанови вбачається, що від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він зазначає, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення його до адміністративної відповідальності за його відсутності 07 серпня 2025 року, на підтвердження чого представником відповідача надано копію журналу реєстрації вхідних документів, в якому 07 серпня 2025 року за вх. №7325/1255 проведена реєстрація вказаної заяви позивача (а.с. 74-76).
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, 1) організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; 2) здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; 3) виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; 4) організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.
Підпунктом 2 п. 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
З вказаної постанови про адміністративне правопорушення вбачається, що своєю бездіяльністю ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП, та допустив порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Статтею ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до положень п. 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року (далі Порядок № 560), повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Згідно з п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п. 41).
Відповідно до п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до ТЦК та СП у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.
Статтею 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.
Разом з тим, суть вчиненого ОСОБА_3 правопорушення викладена як «не пройшов(ла) медичний огляд для визначення придатності до військової служби» та його дії кваліфіковано за ч.3 ст. 210 КУпАП, якою передбачена відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Тоді як в провину ОСОБА_3 ставиться порушення вимог чинного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - абз. 7 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідальність за яке передбачено саме ст. 210-1 КУпАП, а не ч.3 ст. 210 КУпАП.
Крім того, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази того, що позивачу взагалі направлявся виклик про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження медичного огляду та отримання ним направлення для проходження такого. Не встановлено вказаного і у судовому засіданні від 03 лютого 2026 року з пояснень самого ОСОБА_3 , який зазначив, що ніяких викликів до ІНФОРМАЦІЯ_4 він не отримував. За власною ініціативою прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 та попросив про надання направлення на проходження медичного огляду, але йому було в цьому відмовлено з пропозицією сплатити спочатку штраф за вчинене ним правопорушення.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Із врахуванням зазначених положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
За такого, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення, не довів в повному обсязі правомірність винесення оскаржуваної постанови в справі про адміністративні правопорушення № R12266 від 11 серпня 2025 року, а тому вона підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 286 ч. 2 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Суд вважає, що позивач не пропустив встановлений строк для оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення від 11 серпня 2025 року, оскільки до суду з адміністративним позовом 14 серпня 2025 року.
На прохання позивача суд не стягує з відповідачів судовий збір.
Керуючись ст. 12, 241-246, 268-272, 286, 293 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову № R12266 від 11 серпня 2025 року, винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, та провадження у справі закрити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складено 18.02.2026 р.
Суддя В.О. Луцюк