19 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/7924/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року (суддя Татаринов Дмитро Вікторович) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити, з урахуванням 76% відповідних сум грошового забезпечення та раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром, пенсію ОСОБА_1 починаючи з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України 23 вересня 2024 року № 3/2423.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 76% до 70% суми грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 23 вересня 2024 року № 3/2423. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 23 вересня 2024 року № 3/2423, з врахуванням 76% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що позивачем пропущений строк звернення до суду з позовом.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 280/11371/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3/2423 від 23.09.2024, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
На звернення позивача ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 280/11371/24 Головним управлінням у травні 2025 року проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023. При виконанні рішення суду у справі № 280/11371/24 Головним управлінням застосовано норми статті 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Незгода зі зменшенням відсоткового розміру пенсії стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Щодо доводів відповідача про пропуск строку звернення до суду з цим позовом, суд апеляційної інстанції зазначає, що спірні правовідносини виникли в травні 2025 року після виконання судового рішення у справі № 280/11371/24, позов подано до суду 04 вересня 2025 року, а відтак позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом визначений статтею 122 КАС України.
Щодо суті спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції встановив, що ОСОБА_1 з 2009 року призначено пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 0806002191 від 21.09.2009.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ та визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 цього закону визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 названого ані Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій, не вносилися.
Постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» також не містять жодних положень щодо зміни відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не порядку перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 04.02.2019 у справі № 240/5401/18, від 02.07.2020 у справі № 280/1931/19.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Доводи апеляційної скарги такий висновок не спростовують.
Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 280/7924/25залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 19 лютого 2026 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 19 лютого 2026 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров